Sens

Życie. Czym jest ta wartość? W dziedzinie biologii znajdziemy dwie definicje. Pierwsza z nich określa je, jako wszelkie czynności życiowe, odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zaś druga przedstawia właściwości zbiorów pewnych organów, układów. Jest tak ważnym elementem świata, że nadano mu cechy. A także wyróżniono pewne etapy. Co tylko podkreśla wagę tego zjawiska.

Filozofowie od zawsze zastanawiali się nad sensem życia. Pytanie to przeniknęło nie tylko warstwę ludzi należących do umysłowej „elity”, ale również zastanawiało przeciętnych zjadaczy chleba. Jednak ci tłumaczyli istnienie, jako ingerencję boską. Uważali, że ich los jest w rękach Bożych. Nie trzeba się bardzo zagłębiać by znaleźć na to dowody. Wystarczy zajrzeć do mitologii greckiej lub do starożytnych dzieł.

A moje życie? Gdyby tak odrzucić te wszystkie poglądy naukowców, religię? To, co myślę o tej wartości? Jaki jest sens ludzkiej egzystencji? Jaka jest jej rola we współczesnym świecie? Jest radością? Czy może smutkiem, który nie ma końca? Co sprawia, że odczuwam niepokój? Czy jesteśmy nieodłącznym składnikiem tego świata?

Ludzie. Kim są te stworzenia? Wyjątkowe istoty, które mają zdolność do logicznego myślenia. Rozróżniamy następujące gatunki:

- pasożyty

- symbionty

- autotrofy

Pierwsze z nich jak sama nazwa wskazuje żyją kosztem innego żywego organizmu. Są niepozorne, wydają się niegroźne ze względu na swój zasięg. Jednak to one najbardziej wyniszczą organizm ludzki. Zaburzają funkcjonowanie organów doprowadzając do wyniszczenia. Pasożyt ludzki posiada także inne cechy, znacznie różniące go od niemyślącego pasożyta. Pasożyt posiadający zdolność myślenia abstrakcyjnego żywi się bólem fizycznym oraz psychicznym.Występuje jedynie wśród populacji ludzkiej. Objawy nie są jawne. Pasożyt ludzki jest niezwykle uciążliwy. Trudno się go pozbyć. Wchodzi w różne związki z innymi osobnikami. Aby odnieść jeszcze większą korzyść. Potrafią się w bardzo szybkim tempie namnażać. Wywołują choroby, które trudno wyleczyć. Najczęściej choroby psychiczne. W wielu przypadkach niewyleczalne. Mogą prowadzić do śmierci.

Symbiont. Zależność określana jako „przyjazna”. Rzadko występująca wśród osobników gatunku homo sapiens. Nie występuje bezinteresownie. Muszą odnosić wzajemną korzyść. Posiadają wspólny cel, jakim jest najczęściej zwiększenie swojej roli w środowisku, jakim żyją. Gdy wspólny cel zostanie osiągnięty porozumienie ulega destrukcji. Jest najczęściej krótkotrwały. Później zawierają kolejne związki. Najważniejsze dla nich jest bycie wśród osobników dominujących.

Autotrofy. Osobniki same zapewniają sobie składniki niezbędne do życia. Nie wchodzą w żadne związki z innymi, lecz są samowystarczalne. Najczęściej oddalone od skupiska, wolą samotność. Ewentualna, niespodziewana obecność innego osobnika im nie przeszkadza. Są neutralne. Zagrożeniem dla nich są pasożyty oraz saprobionty, które mają na celu unicestwienie poszczególnych jednostek, które mogłyby im zagrozić w jakikolwiek sposób.

Kim jestem? Czy w pełni wykorzystuję to, co zostało mi dane? Skupiam się na pracy, pasjach czy może zawdzięczam swój sukces innym, niższym w hierarchii ode mnie? Wszystko ma sens. Tylko sztuka polega na tym, by to odnaleźć. Czyż my nie jesteśmy największym sensem tego świata?

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 1

Zaloguj się, aby ocenić

    Napisz komentarz

    Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania