Poprzednie częściArmio Wyklęta Polska o was pamięta  

Tu wszystko jest Polską

Tu wszystko jest Polską, każdy kamień i okruch każdy

 

W czasach przedchrześcijańskich w Licheniu stała pogańska świątynia. Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z 1151 roku, gdy przy szlaku z Kruszwicy do Kalisza stanął granitowy krzyż. W średniowieczu na wzgórzu wznosił się zamek, a wokół niego rozwinęła się ludna osada, która po najeździe szwedzkim popadła w ruinę i utraciła prawa miejskie.

 

Kult cudownego obrazu Matki Boskiej z Orłem na Sercu rozpoczął się w połowie XIX wieku. Pasterzowi z Grąblina Mikołajowi Sikatce w głębi puszczy ukazała się kilka razy Matka Boska. Władze rosyjskie zaniepokoił fakt, że na sercu leśnej Madonny znajdowały się symbole narodowe, polskie. Dla Rosjan opowieści pasterza Sikatki i obietnice Maryi, o których wspominał nabrały wymiaru politycznego.

 

Miejscem objawień była mała leśna kapliczka, w której znajdował się namalowany na modrzewiowej desce miniaturowy wizerunek Madonny w koronie z białym orłem na piersiach. W 1848 roku obraz umieścił w tym miejscu Tomasz Kłossowski, kowal z Izabelina. Wypełnił w ten sposób swoje przyrzeczenie złożone Matce Boskiej złożone w czasie bitwy pod Lipskiej, w której został ciężko ranny.

 

29 września 1852 r. wizerunek Matki Boskiej Bolesnej przeniesiony został z leśnej kapliczki do licheńskiej kaplicy cmentarnej, spełniającej wówczas role kościoła parafialnego. Rosjanie, mający świeżo w pamięci krwawo stłumione powstanie listopadowe 1831 r. upatrywali w szybko rozwijającym się kulcie wizerunku Matki Boskiej z godłem narodowym przy Sercu nowego zarzewia buntu. Utwierdzały ich w tym zeznania Mikołaja Sikatki, któremu Królowa Polski obiecała podniesienie ojczyzny z kolan, nowe, lepsze czasy dla odrodzonego moralnie narodu polskiego. Uznali więc, że wizerunek religijny z symboliką patriotyczną nie powinien być pokazywany publicznie.

 

Początkowo władze carskie rozważały rekwizycję obrazu. Udało się jej jednak zapobiec. Wizerunek Matki Boskiej Bolesnej zawisł w kościele parafialnym poniżej obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W urzędowym protokole zapisano ostatecznie, że na piersi Matki Boskiej przedstawiony jest Duch Święty pod postacią gołębicy. Należy przypuszczać, że było to możliwe, dzięki łapówce wręczonej urzędnikom rosyjskim. Ze względu na swoje rozmiary i rosnący rozgłos Sanktuarium nazywane jest często Częstochową Północy.

 

Po upadku powstania styczniowego w 1864 r. Rosjanie nakazali zakrycie widocznych na obrazie emblematów narodowych i napisu. Do czasu konserwacji obrazu w 1965 r. Narodowego Orła na piersi Maryi zakrywała srebrna sukienka.

 

Obecnie prawie 100. hektarowy teren licheńskiego Sanktuarium otoczony jest murem. Najbardziej monumentalną budowlą jest Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej wzniesiona w latach 1994 – 2004. Przyciąga ona największą uwagę i jest centralnym miejscem Sanktuarium. To tutaj na honorowym miejscu w ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz.

 

Licheńskie Sanktuarium różni się ono od innych sanktuariów maryjnych w Polsce. Ojczyzna, patriotyzm, martyrologia narodu polskiego są wartościami szczególnie bliskimi gospodarzom tego miejsca.

 

Mariańscy zakonnicy pracowali zawsze wśród prostego, biednego polskiego ludu, a gdy nadeszła noc zaborów byli jednym z najbardziej prześladowanych zgromadzeń w Polsce. Czynnie angażowali się w pomoc powstaniom narodowym, za co płacili wysoką cenę. Wielu braci poniosło śmierć męczeńską, zostało uwięzionych lub zesłanych na Syberię. Po powstaniu styczniowym w 1864 r. Zgromadzenie Marianów uległo kasacie. W 1948 r. to właśnie Marianom powierzono opiekę nad Sanktuarium w Licheniu.

 

Ogrom pracy wykonanej przez księży Marianów w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat może zrozumieć tylko ten, kto zna historię Ziemi Licheńskiej. Należy bowiem pamiętać, że na początku lat 50. ubiegłego wieku Licheń był malutką wioską. Otaczały go mało urodzajne grunty, piaski, lasy, błota, jeziora i rzeki. Ludzie zamieszkiwali gliniane chaty kryte trzciną. Takiej biedy nie było w innych częściach Polski. Nie było tu żadnej asfaltowej drogi, a istniejące gruntowe przez większą część roku były nieprzejezdne. Po wojnie z kościoła parafialnego pozostały gołe mury, sprzęty i wyposażenie zostały zrabowane przez Niemców, a rzeczy im nieprzydatne po barbarzyńsku zniszczyli. W obiektach sakralnych znajdowała się szkoła Hitlerjugend. Jedynie wizerunek Królowej Polski przetrwał czas wojny nietknięty. Wykradziony przez miejscową ludność ocalał w prywatnym mieszkaniu.

 

Chociaż czasy terroru komunistycznego i okupacji sowieckiej w latach 1945 – 1989 były dla Polski bardzo trudne, urzędowo tępiono religię, prześladowano księży, utrudniano sprawowanie obrzędów religijnych, mimo to kult Matki Bożej Licheńskiej odrodził się natychmiast po zakończeniu wojny i trwa nieprzerwanie do dzisiaj.

 

W Licheniu znajduje się jedyny w Polsce Pomnik Ojczyzny i Matki Polki. Do symbolizującej ojczyznę kobiety trzymającej krzyż tuli się małe dziecko. Ta, jakże wymowna symbolika sygnalizuje, że nie może być miłości do ojczyzny bez cierpienia, wyrzeczeń i poświęceń dla niej. Pomnik jest też hołdem dla wszystkich polskich kobiet.

 

W zachodniej części Bazyliki Marianie otworzyli w 2010 r. muzeum będącą kontynuacją przedwojennego muzeum warszawskiego na Bielanach, które uległo zagładzie przez okupanta. Wiele eksponatów poświęconych jest historii Polski. Twórcom muzeum przyświeca ambitny cel kształtowania patriotycznych postaw Polaków.

 

Dużo uwagi księża marianie poświęcają martyrologii narodu polskiego. "Z gorzkich łez, żywej krwi, morza cierpień, samotności wdów, płaczu sierot, tęsknoty matek, poniewierki wygnańców, tortur uwięzionych, krzyżu mordowanych bohaterstwa powstańców, walk żołnierzy, pieśni poetów, ksiąg pisarzy, pracy i ofiar Narodu i modłów Kościoła, ze zgliszcz, ruin i popiołów, z niezłomnej nadziei, z niezłomnej wiary pokoleń, z gorącej miłości milionów swych synów i córek, po 123 latach niewoli, po 5 latach okupacji ukochana nasza Matko – Polsko Zmartwychwstałaś".

 

O terrorze okupacyjnym przypomina Kaplica św. Krzyża, w której znajduje się wielokrotnie przestrzelony krucyfiks. Służył jako tarcza w szkole Hitlerjugend. Sprawczyni tego czynu zginęła kilka godzin później, najprawdopodobniej od serii karabinowej oddanego przez pomyłkę z niemieckiego samolotu przelatującego nad Licheniem.

 

O czasach zaborów przypomina m.in. Mauzoleum Powstańców Styczniowych znajdujące się w pobliżu starej dzwonnicy. Wzniesiony w 1991 r. pomnik jest pamiątką bitew, które odbyły się w maju 1863 r. w okolicach Lichenia. W miejscu tym pochowani zostali zmarli powstańcy. Poprzedni pomnik został zniszczony przez Niemców.

 

Polskę w niewoli przedstawia na Pomniku Powstania Styczniowego alegoryczna postać niewiasty z zakutymi w dyby dłońmi. U jej boków stoi dwóch powstańców. Poniżej wmurowany jest krzyż Virtuti Militari. „Ponad ich własne życia, milsza im była wolność świętej wiary i niepodległość ukochanej ojczyzny”.

 

Ściana Pamięci Narodowej upamiętnia bitwy II wojny światowej, w których brali udział Polacy. Znajdują się tutaj urny z prochami żołnierzy Armii Krajowej, Polski Walczącej i Batalionów Chłopskich. Obok wymienione są miejsca, w których walczyli. Tuż obok znajduje się zrekonstruowana cela śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

 

Obok Kaplicy Katyńskiej znajduje się kilkanaście granitowych głazów, na których wyryte są daty najważniejszych wydarzeń z historii Polski, poczynając od chrztu w 966 r., bitwy pod Grunwaldem 1410 r., odsieczy wiedeńskiej 1683 r., bitwy warszawskiej 1920 r., czy bitwy o Monte Cassino w 1944 r.

 

Martyrologię narodu upamiętniają pomniki dedykowane żołnierzom represjonowanym politycznie, zamordowanemu przez komunistów ks. Jerzemu Popiełuszce, Armii Krajowej, Sybirakom, Solidarności, emigrantom oraz Jaworzniakom represjonowanym po II wojnie światowej przez komunistów na Śląsku.

 

Prymas tysiąclecia Stefan Wyszyński powiedział kiedyś takie słowa: „Dzisiaj często spotykamy się ze zjawiskiem opluwania własnego gniazda. Ludzie natrząsają się z naszej przeszłości historycznej, nie doceniają wielkiej ofiary, każdej kropli krwi wylanej za Naród czy każdej kropli potu z czoła rolnika, która wsiąkła w ziemię ojczystą. To wszystko wskazuje na wielką potrzebę wołania o szacunek dla dziejów narodowych, dla trudów pokoleń, które minęły, dla ich ofiarnej krwi wylanej w powstaniach, w walce o wolność ojczyzny, na wszystkich kontynentach czy w ostatnim powstaniu warszawskim. Chociaż wiele zrywów było nieudanych, jednakże zawdzięczamy im to, że sumieniu międzynarodowemu przypominały o naszym Narodzie. Ich praca, trud i ofiarne poświęcenie dało taki rezultat, że obecnie jesteśmy”. Marianie w oddanym pod ich opiekę Sanktuarium w pełni realizują testament wielkiego prymasa. Spełnili prośbę Matki Bożej budując w tym miejscu kościół ku jej czci. Jednocześnie pielęgnują historię naszego narodu. Bazylika jest otwarta dla każdego. To miejsce pełne mocy, siły i miłości Boskiej.

 

Z dedykacją dla Ozara

Następne częściPolska pod Krzyżem  

Średnia ocena: 1.5  Głosów: 8

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • Bogumił 5 miesięcy temu
  I jeszcze jedno, podczas objawień Mikołajowi Sikatce Matka Boska zapowiedziała, że Licheń będzie największym polskim sanktuarium Maryjnym powstałym w podzięce za odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Księża marianie tylko zrealizowali te zapowiedzi, prośby Matki Bożej. Rzeczywiście jest największym obecnie. Ta historia była znana już ponad 150 lat temu.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  O Nie!
  Magicznie pojawiający się obraz żydowskiej dziewicy, w głębi lasu!
  O! Wielka świątynia warta miliony! Oh!
  Ah! Pomniki!
  Jakiż wspaniały dowód świętości, a nie skradzionego bogactwa!

  Same dowody i fakty jak widzę, tym razem. Żadnych przewidzeń, uczuć i przekonań.

  A nie - mój błąd - nadal magia - czyli się przewidziałem.
  Trudno...
 • F4bi 5 miesięcy temu
  Zdecydowanie łatwiej jest być ateistą, można na to patrzeć z przymrużeniem oka.
 • krajew34 5 miesięcy temu
  Kapeluszniku tylko o jedno cie proszę, nie obrażaj, ja rozumiem, że traktujesz Bogumiła, jako fanatyka, ale żydowskiej dziewicy, w głębi lasu! to już przesada. Jak nie wierzysz to chociaż nie kieruj złośliwych słów w stosunku do wartości bliskich mojemu sercu.
 • krajew34 5 miesięcy temu
  Szacunek na szacunek, ja nie traktuje cię jako człowieka "chorego" , jak wspomniałeś kiedyś to ty również. Co dla ciebie jest magią dla mnie, jest religią. Prowadź sobie dyskusje, jak chcesz, ale nie obrażaj. Tylko o jedno proszę.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Tomasz Kłossowski walczyl w Legionach Polskich u boku Napoleona. Jego celem było wyzwolenie Ojczyzny, okupowanej i tłamszonej przez Rosjan. Podczas bitwy pod Lipskiem został ciężko ranny. W tamtych czasach po takich ranach z bitwy na ogół nie wychodziło się żywym. Leżąc wśród setek trupów i rannych modlił się do Maryi i cudowne ocalenie. Ona spełniła jego prośby, uzdrawiając go i umożliwiając powrót do Ojczyzny, za którą tęsknił.

  W podzięce odbył pielgrzymkę do Częstochowy i na jakimś straganie z dewocjonaliami kupił obraz i umieścił go w kapliczce wewnątrz puszczy.

  Dlaczego pogardzasz tym żołnierzem, co on złego Tobie uczynił?
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  krajew34
  Czy Maryja nie była żydówką i dziewicą?
  Nie mówię nic co nie pokrywa się z biblią
  A mam trudności z patrzeniem na smświątynie wartą ponad 100 milionów (budowa) i się nie żachnąć
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  krajew34
  No i wiesz - jeśli ktoś próbuje się ze mnie śmiać pod moimi tekstami
  Powinien być gotowy że odpowiem tym samym pod jego
  Nie ma litości czy taryfy ulgowej
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  F4bi
  Można na wszystko patrzeć z przymrużeniem oka.
  To jeden z moich największych przywilejów.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik Sanktuarium i świątynia służą w całości polskiemu narodowi, wszystkim Polakom, nawet tym niewierzącym, którzy kochają swoja ojczyznę. Marianie mają tam jedynie dom mieszkalny. Możesz tam pojechać o każdej porze i wejść praktycznie prawie wszędzie gdzie zechcesz. Tam przyjeżdżają rocznie miliony ludzi, nie tylko pielgrzymów. To nie tylko miejsce religijne, ale wielkie muzeum historii Polski. Na takie miejsce nie jest żal ani złotówki. Sam się dorzuciłem.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  On?
  Nic

  Kościół który wydał miliony na świątynie zamiast na pomoc potrzebującym?
  ...
  No - sam sobie odpowiedz
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Daj sobie spokój z potrzebującymi, Kościół prowadzi ogromne akcje charytatywne poprzez Caritas ale także wiele innych akcji głośnych i cichych. A tym potrzebującym jesteś pewnie Ty, bo ci zabrakło na kolejną butelkę wina? Zazdrościmy?
 • F4bi 5 miesięcy temu
  Bogumił z tymi akcjami to bym się nie rozpędzał, znaczy to prawda, ale w porównaniu do budżetu jakie państwo przeznacza na te instytucję, to jak kropla w morzu.
 • krajew34 5 miesięcy temu
  Kapelusznik sam wiesz, że nie chodzi mi o to, tylko o wybrzmienie i kontekst tych słów. Jeśli ktoś wyśmiewa cie, to wyśmiewaj jego, a nie wyznawane wartości. Nie obchodzą mnie materialne sprawy, krytykuj kościół, księży i kogo chcesz, ale to co najświętsze dla katolików zostaw w spokoju. Ani pan Bóg, ani Matka Boża, czy Pan Jezus nic ci nie zrobili. Tyle ode mnie. Jeśli jednak chcesz "jechać" na to, co mi drogie, będę musiał odciąć się od ciebie, pewnie dla ciebie to niewiele, ale nie mogę czytać tekstów takiej osoby. Materialne rzeczy i ludzie zupełnie mnie nie obchodzą, ale obrażanie wartości to już przegięcie. Życzę miłego dnia.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  F4bi chyba żartujesz, nie ma w Polsce większej instytucji charytatywnej niż Kościół, nie wspominam o dziesiątkach hospicjów, gdzie zapierdzielają zakonnice, za Bóg zapłać, a nawet szpitalach.
 • F4bi 5 miesięcy temu
  Bogumił tylko w samym 2017 roku na instytucję kościoła z kieszenią podatników wpłynęło blisko 159 mln złotych... To jest kwota którą można by było sporzytkować na mnóstwo innych sposobów, począwszy od remontu infrastruktury, na wsparciu głodujących kończąc. Ale to temat rzeka i ja szanuję Twoje zdanie, jednak się z nim nie identyfikuje. Pozdrawiam
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  F4bi większość to chyba na katechetów, nie tylko zresztą osób duchownych, bo z połowa to nauczyciele świeccy, jak matematycy, fizycy, poloniści. Duża część też idzie na remonty zabytkowych świątyń, pamiątek narodowych. Kwota w sumie niewielka. Poza tym katolicy składają się na to w podatkach, i nie mają nic przeciw temu. Kasa idzie też na lewackie wydawnictwa, lewackie redakcje prasowe, prywatne teatry, prywatne filmy i inne paskudne cele. Jakbyś sobie to podliczył to wyszłoby ci tego dużo więcej.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  krajew34
  A szkoda
  Świat materialny jest więcej warty niż wyobrażenia
  Ponieważ go doświadczasz a o zaświatach można tylko pomażyć
 • krajew34 5 miesięcy temu
  Kapelusznik ułudne chwile, krótko trwającej przyjemności ;) Dwie drogi,w tym względzie się nigdy nie dogadamy.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  krajew34
  Pewnie masz rację
  ... ale jak sam to ująłeś
  Czy to źle że mam nadzieję, że się wyzwolisz?
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  krajew34 "żydowskiej dziewicy, w głębi lasu!'
  Ta, każdy wie, że Matka Boska była polką.
  A ja mówię - pierdolenie.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Nawet szkoda argumentować.
  214 milionów z budżetu Państwa (czyli mojego budżetu) na Rydzyka w cztery lata, czyli na pomoc dla najuboższych?
  Faktycznie ubogi redemptorysta...
  Ciekawe ile obiadów by za te pieniądze było dla głodnych dzieciaków?
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  A kiedy Ty te podatki odłożysz, skoro 24 godziny jesteś na opowi i dziesiątkach innych portali. Puszczyk, nie żartuj, ty to wpłacasz do budźetu tyle co kot napłakał. Pewnie jeszcze wyłudzasz jakąś rentę.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bogumił To nieudolna i śmieszna próba odwrócenia uwagi od problemu.
  Na pity nie będę z tobą się bawił.
  Zbyt dużo widziałem w szkole biedy w zestawieniu z bogactwem kościoła zdobytego bynajmniej nie z tacy wiernych, tylko zwykłego skoku na państwową kasę.
  Żałosny jesteś.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Jeśli ktoś na coś skoczył to państwo komunistyczne odbierając Kościołowi majątek, z którego się utrzymywał i z którego prowadził akcje charytatywne. To komuniści utworzyli Fundusz Kościelny, wypłacając Kościołowi co roku spore kwoty za utracony majątek. No cóż Kościół na ziemi jest instytucją, to nie jest erem i pustelnicze chaty. I też musi z czegoś żyć. Poza tym katolików jest większość i to oni się zrzucają, więc sobie nie krzywduj. Na lewackie bzdety też idzie bardzo dużo i co ja mam powiedzieć? Powtarzam, katolicy się zrzucają, to nie z Twoich pieniędzy.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bogumił Poczytaj sobie o ostatnim skoku na dom - pałacyk dla upośledzonych w Kotlinie Kłodzkiej.
  Zabrano przez jakiś zakon bezprawnie budynek i wyrzucono pensjonariuszy.
  Na lewo zrobiła to komisja złożona z geszefciarzy pisowskich od rydzykowych i nawet władze starostwa były w szoku.
  Żadne dokumenty nie wskazywały na własność zakonu, ale już się decyzji nie da cofnąć, bo katole w komisji mieli uprawnienia do zwrotu mienia.
  Tysiące jest takich przypadków w tym, chorym kraju i oby się ta pazerna instytucja w końcu rozleciała w cholerę
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  gdzie to czytałeś w Nie?
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bogumił Straszny jest twój ślepy fanatyzm.
  Nic mi do twojej wiary, podobnie jak do nie-wiary kapelusznika, ale największe tragedie w historii wynikały z istnienia fanatyków.
  Jesteś klasycznym przykładem takiej skrzywionej psychiki.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  puchacz, fanatycy obojętnie w jakiej dziedzinie niosą postęp i zmiany, a niefanatycy to takie ciepłe kluchy, wiecznie gderające. Piszę o pięknym sanktuarium religijnym i narodowym. Jeśli Cie apekt religijny nie interesuje, może narodowym sie zajmiesz. Nie rusza to Ciebie jako Polaka? Jedź tam i sobie obejrzyj. Masz rzut kamieniem.
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  a ile ty dałeś na biedne dzieciaki ze swojej kieszeni ?
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Misiu M Rusza pasienie darmozjadów, kiedy widzę głodnych.
  I tylko baranina może mnie kierować na "rzut kamieniem" z Kielc do tego badziewia.
  A ty misiuniu (piękny nick dla faceta!) nakarm swoje chore ego, bo ja trochę dzieciaków nakarmiłem nie budując tej porażki i nie sponsorując biednego redemptorystę.
 • Misiek 5 miesięcy temu
  puszczyk no to ci chwała i poprzestańmy na tym a co do nicku
  twój też nie jest taki bardzo męski - kondor albo jastrząb o , to byłoby to
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Misiek Jasne misiuniu M... :)))
  Podpisał - puszczuń :)))
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  puszczyk pewnie czytałeś o tym w Faktach i mitach
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Misiu M Zdiagnozował i odkrył mnie moher...
  Same kłamstwa... :)))
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  He, he, wczoraj pisałeś: "twoje słowa są dla mnie niczym brzęczenie much"

  A dziś: "No i wiesz - jeśli ktoś próbuje się ze mnie śmiać pod moimi tekstami
  Powinien być gotowy że odpowiem tym samym pod jego
  Nie ma litości czy taryfy ulgowej"

  To zdecyduje się, czy moje słowa są jak brzęczenie muchy, czy słowa prawdy prowokują do zemsty?
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Irytujące brzęczenie much
  A muchę trzeba zgnieść, albo machnąć ręką i cholerstwo przegonić
  "Słowa prawdy"?
  Ha ha!
  Nie - to poziom ignorancji w której szerzysz iluzje sprawia że ma krew się gotuje

  Jak mnie obrażasz - się z ciebie śmieję
  Jeśli rozgłaszasz fałsz - wyśmiewam się i wskazuję hipokryzję

  Jest różnica ;)
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Kapelusznik To biedny dinozaur.
  Na szczęście to okazy wymierające.
  Kolejne pokolenia już nie pozwolą się tak bezmyślnie i fanatycznie strzyc.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  puszczyk
  Oj obawiam się że pozwolą
  Znasz takie powiedzenie?
  "Bóg kocha idiotów, właśnie dlatego tylu ich stworzył"
  Ha!
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik Przedstawiam fakty, nie umiesz czytać. Tomasz Kłossowski porzucony po bitwie pod Lipskiem na polu walki, wskutek próśb do Maryi wyleczył się ze śmiertelnych ran i wrócił do Ojczyzny. W podzięce za ratunek umieścił obraz Maryi z orłem na sercu w małej kapliczce w lesie.

  Ludzie wierzyli też w objawienia Mikołaja Sikatki, ponieważ musiał być wiarygodny w tym, o czym mówił. Badały go dwie komisje kościelna, tej możesz nie wierzyć, ale także urzędnicy carscy, którzy byli wrogo nastawieni do katolicyzmu. Maryja zapowiedziała "prostemu chłopu, pasterzowi" wyzwolenie Polski i dźwignięcie narodu z kolan. Warunkiem było odrodzenie moralne, porzucenie grzechów.

  W Wielkopolsce była też zaraza cholery, na skutek modlitw do Królowej Polski zaraza ominęła tę okolicę zamieszkałą przez ludzi, którzy się modlili.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Kapelusznik Mylisz się.
  Tylko sobie i własnej pysze i wstecznictwu kościół zawdzięcza swoją pozycję na zachodzie.
  W Polsce będzie tak samo.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bogumił O rany...
  Tragedia.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  puszczyk
  Tell me abot it
 • Misiek 5 miesięcy temu
  Kapelusznik bo bez idiotów byłoby straszliwie nudno
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Krajew, dziękuję za reakcję i mądre słowa. Kapelusznika tak Bóg i Maryja obchodzą, że żyć bez nich nie może. Być może jest najbardziej religijną osobą pośród nas, tylko nie zdaje sobie jeszcze z tego sprawy.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Ha!
  Dobre sobie
  Tyle tekstów o kościele napisałeś w tonie absolitnej ignorancji i słowami fanatyka
  Że może sztucznie ludzi odpychasz od wiary i tak naprawdę jesteś ateistą?
 • F4bi 5 miesięcy temu
  Co by nie powiedzieć, na pewno twoje teksty dają życie tutaj, nie jest nudno :)
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Kapelusznik Oczywiście że takie postawy odpychają, ale to za mały rozumek żeby załapać.
  Nie rozróżnia takich pojęć jak: wiara, religia, kościół, instytucja i stosuje wymiennie. :)
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  puszczyk Oczywiście tak odpychają, że do Lichenia przybywa miliony pielgrzymów, konfesjonały są pełne, tłumy w Kościele, tłumy na Golgocie idą szlakiem takim jak szedł Chrystus. Jedź i zobacz. Jeśli chociaż uważasz się za Polaka, to obejrzyj sobie to wielkie polskie muzeum stworzone na tych kilkuset hektarach. A tam były tylko mokradła i piaski. Księża marianie zrobili z tego miejsca cudo, nie tylko religijne ale i świeckie.
 • betti 5 miesięcy temu
  Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia do Lichenia. Fakt, powstało można powiedzieć cacko. Takie małe państwo w państwie.

  Jednak do mnie bardziej przemawia stara, zarośnięta kapliczka w środku lasu. Zawsze zresztą dociągnęło mnie w stronę prostoty i pokory. Mam swój ulubiony, drewniany kościółek i nie zamieniłabym go na nic innego. Tam czuje się obecność Boga, tam nie ma przepychu, bardziej widoczny jest brak niż nadmiar. Jeżeli do tego dodam sobie fakt, że Pan Jezus przyszedł na świat w ubogiej stajence, a później dla biednych, pokrzywdzonych, chorych stał się wybawieniem, Bogiem, to wychodzi mi, że to bogactwo nie ma żadnego znaczenia i że to się Panu Bogu nie może podobać.
  Fakt trzeba sławić Imię Pana, ale nie stawiając gmachy, od których kapie od złota...
  To tylko moje zdanie, każdy może mieć inne.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  No
  Przynajmniej pod tą "kupą złota", mogę się też podpisać!
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Betti, Matka Boska w tych objawieniach powiedziała pasterzowi, że kiedyś powstanie w tym miejscu "wielki kościół ku jej czci|. Te zeznania zostały spisane przez carskich urzędników. Marianie spełnili tę prośbę. Tam przyjeżdżają miliony pielgrzymów, nie tylko latem, przecież muszą się mieć gdzie modlić, spowiadać, dlatego kościół jest wielki. Większość tych obiektów powstała z dotacji prywatnych. A teren całego sanktuarium to jedno wielkie narodowe muzeum historii Polski. Tego mogą nienawidzić tylko ludzie zafiksowani w nienawiści do Kościoła, którzy się tu produkują, chociaż ten tekst jest nie dla nich a dla Ozara.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Betti, byłaś tam? ja byłem tylko raz, ale to naprawdę piękne miejsce.
 • betti 5 miesięcy temu
  Bogumił nie byłam, oglądałam tylko zdjęcia. Jakoś do Częstochowy bardziej mnie ciągnęło. Jeżeli to obietnica złożona Matce Boskiej, to należy zamilknąć i zamknąć temat.
 • betti 5 miesięcy temu
  Niemniej kiedyś pojadę, zobaczyć Cudowny Obraz.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Polecam Betti, ponieważ większość obiektów jest pod gołym niebem, najlepiej wybrać jakiś dzień ze słoneczną prognozą.
 • betti 5 miesięcy temu
  Bogumił tak zrobię. Mieszkać tutaj i nie zobaczyć, to wstyd.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Betti to jest kilkanaście kilometrów na północ od Konina.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Najfajniejszy jest ten ksiądz który to zbudował.
  Biednego pewnie niesłusznie oczerniono...
 • sensol 5 miesięcy temu
  on tylko dawał ciumka, co się czepiasz
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Słabo, w porównaniu z Taj Mahal jest malutki.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Taj Mahal to pomnik miłości, a nie religijny, na cześć pięknej ukochanej małżonki. Piękny gest maharadźy, który unieśmiertelnił swoją żonę na wieki. Mam tekst o tym mauzoleum, może go kiedyś wrzucę.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Czytałem o mauzoleum Taj Mahal już dawno temu dokładnie, co nie zmienia faktu, że Licheń to pchła przy TM. Polish mini Taj Mahal.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Po prostu poskąpiono forsy, i tyle.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, niektóre twoje teksty są bardzo długie i napisane dobrze, podczas gdy niektóre krótsze są napisane gorzej. Odnośnie tych długich tekstów - czy ty tylko ciągle piszesz???
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  stefanklakson niektóre krótsze są bez korekty, pisane na kolanie, bez powtórnego przeczytania, może dlatego.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, ale tak na serio: czy ukazująca się komukolwiek Święta Panienka w czystej pięknej szacie nie wydaje ci się kuriozalna? Już samo wyobrażenie jest kuriozalne, nie mówiąc o tym, gdyby tak stało się naprawdę. To jest tak kuriozalne wyobrażenie, że po prostu niemożliwe.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  W Fatimie też tak niektórzy sądzili. Ostatnio byłem w Gietrzwałdzie, i jestem na etapie analizy tamtejszych objawień.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Z objawieniami to jest dokładnie tak samo jak z UFO - ktoś gdzieś kiedyś widział UFO i Najświętszą Panienkę, ale nikt osobiście...
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  stefanklakson myślisz, że prosty rolnik bez szkoły, mógłby sobie wymyślić sobie całą tę historię z odnową moralną Polski, podniesieniem narodu, odzyskaniem niepodległości, myślisz, że ktoś taki mógł grać? Przecież za wygadywanie takich rzeczy mogli go w najlepszym wypadku zesłać na wygnanie.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  To zwyczajnie jakieś brednie...
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Bogumił, ale weź powiedz, tak za 500 lat jak już będzie wszystko zmechanizowane to Czysta Panienka będzie się już chyba ukazywała tylko na wsi, bo przecież nie sposób jej sobie wyobrazić między robotami? Czy to jednak jest może możliwe tak kuriozalny obraz, a ja się mylę?
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Idziesz polskim lasem i nagle objawia ci się dziewica-żydówka sprzed 2 tys lat
  Więc albo bóg cię wybrał, albo za dużo wypiłeś
  Typowy wtorek na ziemiach polskich
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Analiza objawień... Osz w mordę... Doktorat z fenomenologii jak nic łyknięty... :)))
 • Tjeri 5 miesięcy temu
  To ja tak trochę na marginesie, bo wszystko zostało powiedziane. Są piękne miejsca kultu. Natomiast Licheń to sam kicz i bezguście. Jedna wielka podróba, nawiązania do wszystkiego (bezsensowne echa egipskie, hinduskie, francuskie i jeszcze kilka innych). Silikon udaje marmur, złocenia to tylko farba, plastikowe płyty udają miedź na dachu. Długo by pisać. Totalne bezguście, fatalna wizytówka Polski.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Polski Taj Mahal.
 • Tjeri 5 miesięcy temu
  stefanklakson - tam chciano wrzucić znacznie więcej. Straszne paskudztwo
 • Tjeri 5 miesięcy temu
  Wydano tam ogromne pieniądze, niestety niewłaściwie.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Tjeri, nie widziałem tego i nie zmierzam. Ten świat można by poprawić dosłownie w tydzień i jakoś nic się nie dzieje w tym względzie.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Tjeri Ale tam przecież Bóg mieszka z księdzem. Makulskim pospołu!!!
  No co wy tu grymasicie?!
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Np. ów paskudny polski zwyczaj inwestowania w domy z wierzchu na pokaz jak w grób za życia.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Najważniejszy jest samochód i dom i koniecznie się pokazać w kościele w niedzielę.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Tjeri co tam jest niewłaściwego? Jakby pokryto dachy złotem, to by też było źle. Tam jest olbrzymie plenerowe muzeum historii Polski. Co w tym widzisz złego? Czy Polska nie jest Twoim krajem?
 • Tjeri 5 miesięcy temu
  stefanklakson nie wiem - nie można tego generalizować, bo mamy w Polsce masę pięknych miejsc związanych z kultem.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bogumił kicz, manieryzm, sztuczny przepych, bezguście, wywalone miliony, i kolejny skandal pedofilski w tle.
  To jest Ta Polska?
 • Tjeri 5 miesięcy temu
  Bogumił - nie wciągniesz mnie w swoje dyskusje pod adrenaliną. Napisałam o wyglądzie tego miejsca, które jest koszmarem architektów i historyków sztuki. I niedobrze, jeśli takie miejsce jest wizytówką Polski.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Tjeri to nie muzeum sztuki nowoczesnej tylko sanktuarium religijne. Powiedz mi konkretnie co tam jest koszmarem? Owszem, ja bym ci mógł wskazać, o ile byłaś, to powinnaś wiedzieć. Olbrzymi pozłacany postument św. Michała Archanioła, ktoś z sąsiadujących oglądających powiedział, że przypomina bardziej Buddę, faktycznie takie wrażenie, ale to chyba wszystko co mi estetycznie trochę zazgrzytało. A Tobie co się podobało. Jak nie masz nic konkretnego do powiedzenia, to po co ta gadka, a jak masz coś, to nie po co te teksty "nie wciągniesz mnie itd. itp.
 • Tjeri 5 miesięcy temu
  Bogumił - napisałam co mnie zniesmacza. Kicz i udawanie - szczytem jest "miedziana kopuła" z plastiku. O innych też napisałam. Wciśnięto tam za dużo i bez gustu.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Tjeri za dużo czego? Na stu hektarach tam jest praktycznie pusto, duże przestrzenie. Twierdzenie że tam jest czegoś za dużo trzeba uzasadnić. Co ci tam konkretnie przeszkadza? Tam jest przedstawiona cała historia Polski, od chrztu, ze szczególnym naciskiem na pomniki pamiątkowe z okresów walk o niepodległość i zaborów. Co Ciebie jako Polkę może tam razić? Nie rozumiem.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  puszczyk Gdzie tam masz przepych puszczyk? Ty tam nigdy nie byłeś chyba. To trasa edukacyjna, mógłbyś się tam uczyć historii. Pomniki narodowej chwały i martyrologii to dla Ciebie przepych? Żartujesz? Jedź, obejdź cały teren z mapą w ręku, bo bez mapy będziesz błądził po omacku, zadumaj się nad historiami ludzi, którzy są tam przywoływani. Piękne narodowe sanktuarium nazywasz przepychem? To co mieli te wszystkie rzeczy ustawić w jakiejś noże.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  norze
 • akwamen 5 miesięcy temu
  Bizancjum i maybachy, ale kto zabroni ślubującym ubóstwo i takie tam :)
 • Tjeri 5 miesięcy temu
  Bogumił - :)))
  Ja piszę o architekturze i zdobieniach. Czego za dużo? Za dużo motywów z kompletnie innych bajek (egipskie lwy, hinduska mandala i elememty art deco czy manieryzmu). Mamy masę pięknych miejsc od Jasnej Góry czy Kościoła Mariackiego poczynając, na małych drewnianych kościółkach kończąc. Licheń nie jest przykładem pięknej sakralnej architektury.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bogumił niedługo studia historyczne tam przeniosą, a ja pozostanę niedouczony.
  Byłeś, jesteś i będziesz ograniczonym fanatykiem z kompletnym bezguściem i wiedzą historyczną z dyplomem z Lichenia.
  Amen.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  puszczyk dajesz dowód, że tam nie byłeś, więc po co tak piszesz. Jako historyk ze zwykłej ciekawości powinieneś tam wstąpić.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bogumił Nie byłem również w Rzymie, a magisterkę z okresu rzymskiego pisałem.
  Wystarczą albumy i artykuły fachowców, aby wyrobić sobie opinię.
  Fatalną słyszałem również od zwykłych ludzi, którzy mają odrobinę poczucia estetyki.
  Tylko bezgustowi fanatycy mogą się tym koszmarem zachwycać.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  puszczyk ale ty tego nie wziąłeś z żadnej książki tylko z jakiegoś lewackiego portalu.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bogumił i to jest po raz kolejny przykład twojego poziomu dyskusji.
  Jak nie masz nic do powiedzenia to się interesujesz moim pitem, albo gdzie czytam.
  Jesteś zbyt ograniczony, aby odpowiedzieć na stwierdzenia i fakty, które wykraczają poza twój fanatyzm o inteligencji nie wspominając.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  puszczyk no nie mów że masz album z architekturą bazyliki w Licheniu?
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bogumił Nie uwierzysz, ale mam internet!
  Chyba że tylko lewacy i LGTB tam zdjęcia publikowali i opinie wyrażali. :)))
  Nawet ten cholerny net pewnie jest przeciwko świętemu, polskiemu kościołowi.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  puszczyk świątynia jest bardzo piękna i tylko takim jak Ty czepialskim się nie podoba. Dziwne że przyjeżdzają tam podziwiać miliony ludzi skoro sobie mogą w internecie obejrzeć.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bogumił Ta opinia tylko potwierdza moją opinię o tobie, więc dam sobie już spokój.
  Bezguście też jest dostępne dla fanatycznych, a bezmózgich, bezkrytycznych i bezrefleksyjnych członków społeczeństwa.
  Ostatnie badania przedwyborcze sondażowe obliczają tę populację na ok 40%.
 • betti 5 miesięcy temu
  Bogumił daj spokój, komu Ty tłumaczysz? Są i będą ludzie, którzy na wszystko plują, a na Kościół tym bardziej... Akurat jest okazja, więc się każdy produkuje...
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Może do kogoś to dotrze, jak ktoś ma pretensje do księży, to przecież może bezpośrednio uklęknąć przed obrazem Matki Boskiej, nie musi wrzucać datków, a wspaniałe obiekty związane z historią Polski i tego miejsca warte są zwiedzenia, choćby dla poszerzenia swojej wiedzy.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Jasne.
  Czy szykuje się już beatyfikacja ks. Makulskiego?
  Ot, Polski kościół i sanktuarium na miarę wrażenia widoku budki odpustowej z chińszczyzną i jarmarcznymi motywami.
  Jaki kraj i jacy wierni - takie sanktuarium.
  Na zewnątrz barok i pozłota, a faktycznie tandeta i zgnilizna.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Puszczyk specjalnie dla Ciebie lekko odbiegnę do tematu i napiszę ci o miejscu, w którym byłem teraz na Mazurach. Dziennikarz lokalnego radia w Olsztynie, podejrzewam że podobny kozak do Ciebie, niewierzący, mimo że to niedaleko, przypadkiem trafił do Gietrzwałdu.

  W Gietrzwałdzie otrzymałem od Matki Bożej przede wszystkim łaskę wiary oraz łaskę dwóch uzdrowień: choroby kręgosłupa – miałem wysunięte dyski – oraz kamieni nerkowych. Zostałem wyleczony właśnie tam, podczas modlitwy o uzdrowienie i zawierzenia się Matce Bożej Gietrzwałdzkiej.

  Muszę przyznać, że trafiłem w to miejsce zupełnie „przypadkowo”, podczas podróży po Warmii. Miałem wówczas kłopoty ze zdrowiem i z pracą. Ogarniały mnie: depresja, przygnębienie i zwykłe, ludzkie poczucie beznadziei. Znajdowałem się w sytuacji podbramkowej i nie potrafiłem dać sobie rady ze wszystkimi problemami. To właśnie skłoniło mnie do zwrócenia się w stronę Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i zawierzenia Jej mojego życia. W jednej sekundzie, podczas modlitwy różańcowej doznałem łaski wiary. Przez moją duszę przeszedł płomień ciepła i doznałem uzdrowienia fizycznego przed cudownym obrazem Matki Bożej.

  Read more: http://www.pch24.pl/gietrzwald---oredzie-wciaz-aktualne,52598,i.html#ixzz5yg57Jdzn

  Facet napisał po tej wizycie książke Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków.
  Kasjaniuk Grzegorz
 • akwamen 5 miesięcy temu
  Ło matko!
 • Zaciekawiony 5 miesięcy temu
  Zająłeś się robieniem opisów do folderów turystycznych? Tekst brzmi jak żywcem z takiej ulotki wzięty.

  Obecne sanktuarium to objaw gigantomanii i zaznaczania terenu, wszystko pod pozorem tylko wypełniania woli bożej. Widać to po architekturze - wieże rozsunięte na szerokość dwa razy większą niż nawa, tylko po to, aby przebić rekord szerokości jakiegoś kościoła; jedna nadbudowana tak wysoko aby przebić rekord pewnej dzwonnicy, nawa sztucznie przedłużona niefunkcjonalną dobudówką, aby pobić rekord długości nawy z innego kościoła, kopuła stojąca na dwóch kondygnacjach, aby pobić rekord wysokości kopuły...
  Chodziło o zrobienie miejsca na Boga czy o okazję do chwalenia się, że nasza świątynia jest bardziej?
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Zapomniałeś dodać, że boki ławek mają kształt skrzydeł husarskich. A wiesz dlaczego? Nie wiesz. I nie będziesz wiedział.

  To jest miejsce dla Boga i Maryi, a świątynia ma być największa, bo tak powiedziała Mikołajowi Sikatce Maryja podczas objawień. I miejsce przede wszystkim dla ludzi, którzy przyjeżdżają się tutaj pomodlić w różnych intencjach. I dla takich zwykłych ludzi, którzy mogą tu poznać historię Polski i losy różnych pokoleń Polaków.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  A tekst nie jest z folderu turystycznego, tylko mój własny.
 • betti 5 miesięcy temu
  Bogumił na jakim jeszcze jesteś portalu?
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  betti obecnie na żadnym. Byłem na Twoje Wiersze ale marcu poprosiłem o usunięcie konta.
 • betti 5 miesięcy temu
  Masz ci los, a ja chciałam pw Ci wysłać. Trudno się mówi...
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  betti a znasz jakiś dobry portal? Mogę się jutro tam zarejestrować.
 • IgaIga 5 miesięcy temu
  Bogumił - piszemy.pl
 • betti 5 miesięcy temu
  Bogumił Via Appia tam jeszcze jestem
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  betti to zajrzę jutro wieczorkiem Betti.
 • betti 5 miesięcy temu
  Bogumił okey.
 • IgaIga 5 miesięcy temu
  Licheń - przepych zawsze kojarzył mi się ze zepsuciem. I to się sprawdza.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  No akurat tam przepychu nie znajdziesz. Na stu hektarach nieużytków i bagien marianie zbudowali zgodnie z życzeniem Maryi wspaniałe sanktuarium religijne oraz muzeum historii Polski.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bezgustowe Bizancjum, obliczone na stary jak kościół efekt przytłoczenia i zminimalizowanie człowieka jeszcze się w chorej Polsce sprawdza.
  Jeszcze...
  Ma ta Maryja los z takim narodem, którego w nerwach nawet JP II uciszał w czasie pielgrzymek, bo wrzeszczeli przy każdym zdaniu, a kompletnie nie wnikali w treść nauk.
  Traktowali go jak gwiazdę rocka i tak właśnie wygląda polska, płytka religijność.
  Bóg, Honor i Ojczyzna jest tylko kolejną dekoracją dla kiboli i nawiedzonych, bez żadnej, pogłębionej refleksji.
  Ślepców wiary i radiomaryjnych dawców emerytury.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  A Ty jesteś wzorem moralności bi hi. Pobudka puchaczu. Tu ziemia.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  I znowu atak na komentującego...
  Ależ ty prymityw jesteś (:
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Tak komentujesz że gderasz wszyscy i wszystko źle. A idź pan z takim komentowaniem. Cały świat zły tylko Ty dobry.
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  puszczyk to nie atakuj bez przerwy wiernych , nie nazywaj wierzących ślepcami kiedy sam Boga nie widzisz
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Misiu M A nie mogę sobie popływać jak wierzący ślimak?
  Zawodowcy zapewne docenili tę metaforę :)))
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Pękasz biedaku, zajmując się mną i szukaniem u mnie wad.
  Ty jesteś jedną, wielką wadą.
  I jedną z najbardziej fatalnych emanacji cech chrześcijanina jakie znam.
  Taki zwyczajnie pszenno - buraczany typ polskiego katola, który być może (mam nadzieję), nie zdąży pogrążyć tego kraju w oparach fanatyzmu i głupoty.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Bo koń by się uśmiał z takich komentarzy.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bogumił jak i z Ciebie i twojej postawy.
  Nikt myślący nie wie, czy płakać nad prymitywizmem poglądów, czy bać się ilości takich przypadków.
  Jeszcze są jak widać, ale wymierają i chwała Bogu, a na pohybel polskiemu kościołowi.
 • Pan Buczybór 5 miesięcy temu
  Tak nie wnikając w prowadzoną tutaj dyskusję chciałbym tylko zaznaczyć, że kościół w Licheniu to architektoniczna pomyłka. Straszne paskudztwo. Mało jest chyba brzydszych świątyń, szczególnie wybudowanych za takie pieniądze...
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  za Jakie pieniądze?
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bogumił nieważne już za jakie, tylko że koszmar.
  Dotrze, czy nie?
 • betti 5 miesięcy temu
  Mnie to dziwi, że ludziom chce się tyle pluć... Nie wierzą, niech sobie nie wierzą w nic, kogo to obchodzi. A tu takie wigibasy, takie słownictwo, jak z rynsztoka. I żeby jeszcze ktoś atakował, że nie wierzą, żeby ktoś też pluł na ten ateizm. Nie ma czegoś takiego. Więc po co się tak wysilać? Chce ktoś sobie wierzyć, niech wierzy. Komu to przeszkadza?
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Jeszcze śmieszniejsze, że oni uważają się za oświeconych i gadają o tolerancji a poglądy rodem z bolszewizmu.
 • betti 5 miesięcy temu
  Bogumił dokładnie. Czasami nie wierzę, że to piszą ludzie inteligentni.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bogumił bolszewia to nie ideologia, tylko stan umysłu.
  Jesteś rewelacyjnym bolszewikiem.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  betti i po tym cyrku który tu wszystkim zafundowali mają jeszcze czelność wytykać grzechy innym.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bogumił widocznie jest co, skoro na fakty odpowiadają agresją wobec interlokutora.
 • betti 5 miesięcy temu
  Bogumił czymś widocznie trzeba żyć... szkoda, że już tylko nienawiścią.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  betti oni się nią karmią
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Jest na co, to plują.
  I tylko oszołomy nie widzą, że plują na grzech kościoła, a nie na wiarę.
  Niczym się nie różnisz od radiomaryjnych, tylko masz talent i umiesz pisać wiersze.
 • piliery 5 miesięcy temu
  Tu jest ta wielka różnica: przenosisz grzechy ludzi na kościół (z małej litery?). Teologiczny i logiczny błąd sporej części ludzi wierzących który prowadzi na manowce. Tymczasem Kościół jest bezgrzeszny.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  piliery nie wyciągnę się w filozoficzne - teologiczną dysputę.
  Kościół to Petz, Wesołowski itp.
  To może 1% jego sług, tylko cały czas problem jest w ukrywaniu problemu i różnicy w roli społecznej, wychowawczej i kształcącej księdza i murarza.
  Kościół już dawno nie jest odwołaniem moralnym, tylko firmą.
  Polski jest firmą w stanie likwidacji, która chłapie wszystko, co się da na zapas.
  Nie jestem niewierzący,bo człowiek potrzebuje Boga.
  Tylko nie tego, który mi oferuje ten episkopat.
 • piliery 5 miesięcy temu
  puszczyk nie Kościół to nie Petz (homoseksualista - nie pedofil) ani Wesołowski ani żaden pojedynczy grzeszny ani nawet zorganizowany w kręgu, człowiek. Może dla ciebie jest firma to masz poważny problem z tożsamością. Dla mnie to nie jest firma. Moim Kościołem jest Wspólnota Ducha która łączy. Takiej wspólnoty żaden grzech Wesołowskich czy innych łajdaków nie jest w stanie go zburzyć.
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  to dlaczego nazywacie wiernych katolami albo moherami ?
  grzechem kościoła obciążacie wszystkich
  przecież każdy z nas odpowie za swoje czyny indywidualnie
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Misiniu M Twoja głupota dorównuje inteligencji, a całość pląta się w rowie.
  Jesteś straszliwy i groźny dla otoczenia, moher.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Brzmi z lekka metafizycznie i nawiedzeniowo, więc ty pozostaniesz we własnym kręgu, a ja własnym.
  A swoją tożsamość zwyczajnie lubię, a co gorsza się z nią identyfikuję.
  Więc może nie zgadzasz się z nią, ale jest na pewno moja.
 • piliery 5 miesięcy temu
  Bo Kościół to metafizyka. Bez niej nie istnieje.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Nie Bogumił.
  Kościół to instytucja i firma.
  Metafizyką jest wiara, a tej różnicy nie widzisz.
 • piliery 5 miesięcy temu
  Własnie pisałem czemu piszesz do Bogumiła a nie do mnie? :) Czyli należymy do innych Kościołów.
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kościół to przede wszystkim wspólnota- ludzi ,których łączy wiara.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Odpowiedź była dla piliery.
  Chora partycja (:
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Chyba do pewnego stylu rozumowania.
  Może Manitou byłby łaskawszy, gdybym miał bizona na celowniku?
  Bóg to idea. Kościół to instytucja.
  Dziś fatalna.
 • piliery 5 miesięcy temu
  Dla mnie Bóg nie jest ideą. Bóg jest Osobą. (Kościół - Mistyczne Ciało Chrystusa). Jeśli tego nie przyjmujesz , nie pojmujesz to znaczy ze nie masz mistycznego doświadczenia łączności z Nim. To jednak Łaska a tę pięknie przedstawiła furtianka w filmie "Faustyna" : "ja tu wciąż czekam".
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  piliery
  A dla mnie Bóg jest narzędziem dla mafijnej instytucji
  Spójrz na to z innej perspektywy.
  Religia PRZEKONAŁA LUDZI:
  ...
  Że istnieje NIEWIDZIALNY CZŁOWIEK~
  Żyjący w niebiosach!
  Który widzi i wie wszystko~
  I niewidzialny człowiek, ma specjalną listę 10 zasad
  I jeśli je złamiesz wyśle cię do miejsca ciągłego bólu, tortur i cierpienia...
  ...
  ALE CIĘ KOCHA!
  Kocha cię...
  I POTRZEBUJE KASY!
 • Misiek 5 miesięcy temu
  Kapelusznik Syn Boży - Jezus był człowiekiem ale na ziemi kiedy był pośród nas -dziś siedzi po prawicy Boga Ojca i człowiekiem już nie jest
  pała z religii kolego
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiek
  Jaki syn i jaki człowiek?
  Przecież jezus i yahve to ten sam byt!

  Więc pała z logiki
 • Misiek 5 miesięcy temu
  Kapelusznik Bóg jest jeden ale w trzech osobach - to jest trudne do ogarnięcia ale tak właśnie jest
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiek
  1 +1 + 1 = 1
  Witamy na lekcjach matematyki wiary
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Misiek Bóg nie ceni głąbów.
  Wystarczy, że uwierzysz, i nie wiem, czy do trzech osób jest jeszcze ktoś z misiunia M, miśka (spedalonego braciszka) i...?
  Kto trzeci do trójcy jedyny? Czy to potrzebne do wstawiania gniotów w dwójnasób, czy dawania jedynek w trójcy?
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Ano nie mam.
  Pewnie jestem Polakiem "drugiej kategorii".
  Łaska przez duże "Ł" omijała moją osobę.
 • piliery 5 miesięcy temu
  Nie wartościuję nikogo. Od wartościowania ludzi jest Pan Bóg.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  piliery Ludzie też, tylko jako "drugi sort".
 • Misiek 5 miesięcy temu
  puszczyk dla Boga wszyscy są sobie równi
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Misiek Ja w drugim sorcie, a ty poniżej jakichkolwiek norm, ślimaczku.
 • Misiek 5 miesięcy temu
  puszczyk i po co ten ślimaczek
  im bardziej się wywyższasz tym bardziej sam siebie poniżasz
  nie wiesz o tym ?
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiek
  Ponieważ przedstawiasz swą wiedzę tak, jakby Bóg udostępnił ci informację którym nie daje reszcie
  Albo to - albo zostałeś/aś wychowana w kłamstwie i zwyczajnie go nie widzisz
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Misiek Doprawdy misiuniu..?
  Debil przy takim tłumaczeniu piliriego się nie poniżył, ślimaczku?
  Jesteś kompletnym beztalenciem, ale mógłbyś się nauczyć pisać, gdybyś nie był od lat betonowym misiuniem.
  Masz jeszcze jakieś teksty wspierające od "Zawodowców"?
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  puszczyk
  Spokojnie
  To osoba widocznie indoktrywana w swoją wiarę
  Nie zadaje pytań
  Akceptuje podawane odpowiedzi
 • Misiek 5 miesięcy temu
  puszczyk tak ci sprawia przyjemność kogoś obrażać ?
  poniżać i mieszać z błotem
  tyle razy byłeś za to banowany na innych portalach
  i niczego to cię nie nauczyło ?
  mój brat zrobił z tobą umowę
  mam z tobą też taką zawrzeć czy od razu cię zgłosić do Admina ?
 • Misiek 5 miesięcy temu
  Kapelusznik indoktrynowana się mówi i pisze kolego
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiek
  Na telefonie jestem
  I miło że nie zaprzeczasz

  PROGRES!~
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiek
  Zapraszam pod moją serię
  "Droga do Wolności"
  Zobaczymy czy twój Bóg przetrwa do 5 części
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Misiek Nie dostałem nigdy bana dożywotniego :)))
  Na żadnym portalu, a tylko tymczasowego, kiedy widzę takich kretynów jak ty i wtedy piszę prawdę
  Zgłaszaj i zobaczymy, czy jest do tego powód, misiaczku.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Kapelusznik Naiwny jesteś.
  Przetrwa i jeszcze bardziej głąbiasty będzie.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Misiek Idiota braciszek od homo...
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  puszczyk
  Może tak, może nie
  Widziałem ludzi co się nawrócili, a właściwie w tym przypadk Odwrócili po 50
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  puszczyk bo wybierasz takie portale gdzie bany są bezterminowe
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  puszczyk odp... l się z łaski swojej od mojego brata
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  puszczyk nigdy ciebie nie widziałem na portalu gdzie takie bany dają -nie ze mną te numery Mireczku
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  puszczyk infantylny prowokator z ciebie
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik tak, nawrócić można się się tylko w jedną stronę...
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  ... nie
  Można się nawrócić w wiele stron
  Yahve, Wisznu, Allah, Thor, Perun, Zeus, Mars, Amatersau itd.
  Jest wiele możliwości
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Niestety -słowa Prymasa Tysiąclecia są coraz bardziej aktualne...
  i to boli chyba najbardziej.
  a za ciekawy kolejny tekst daję ci zasłużoną 5
 • Ozar 5 miesięcy temu
  Bogusław dzięki za dedykację. Tak żeby była jasność, to ja wcale nie neguje postawienia kościoła, czy bazyliki w Licheniu. Mnie razi ogrom tej budowli i kasa na nią wydana. Mając do dyspozycji owe 200 mln. można z tego zrobić jak policzyłem ponad 13 mln. obiadów licząc po 15 zeta za jeden. To spokojnie wystarczyłoby dla wszystkich dzieciaków z biednych rodzin pewnie na rok. Czy tak wydane pieniądze nie przyniosłyby większej korzyści? To pytanie retoryczne.
  A co do samego obiektu, to słyszałem ciekawą i nie pozbawioną sensu teorię. Otóż patrząc na owe dzieło i na Watykan można dostrzec sporo podobieństw. Autor tekstu, który kiedyś czytałem napisał, że Licheń to takie awaryjne centrum dowodzenia. Pisząc to oparł się na licznych przepowiedniach głoszących, że Rzym upadnie zalany bezbożnikami i Papież będzie musiał z niego ciekać. Takich wizji było wiele pisanych także przez księży, zakonników, biskupów a nawet Papieży. Także ksiądz Klimuszko pisał, że widzi zagładę wiecznego miasta.
  Bogusław Polska to nadal kraj biednych ludzi, choć propaganda mediów mówi coś innego. Kiedyś setki powiedzmy lat temu taka wielka budowla musiała robić wrażenie potęgi i władzy. Jednak teraz ludzie są już bardziej światli i umieją liczyć. Wydaje mi się, że KK tego nie rozumie i nadal mu się wydaje że trzeba stawiać wielkie kościoły itd., żeby pokazać swoją wielkość. Niestety to już nie działa tak, teraz taka postawa razi a nie wywołuje zachwytu. Powtarzam nie jestem przeciw, ale umiar i jeszcze raz umiar. Inaczej będą sami sobie szkodzić. W KK szczególnie polskim nadal przeważa stary beton i przekonanie o swojej potędze. Jak widać to, co stało się z KK na zachodzie czy północy Europy niczego ich nie nauczyło.
 • Misiek 5 miesięcy temu
  Ozar zauważ jak dawniej budowano kościoły - w gotyku,baroku,renesansie
  do dzisiaj podziwiamy te wspaniałe budowle
  czy teraz nie mamy prawa czegoś takiego pozostawić po sobie dla przyszłych pokoleń ?
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiek
  Symbolu przepychu, ignorancji i niewolnictwa mentalnego?
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik to ty tak to widzisz ,wierni traktują to jako wyraz pełnej władzy dla Boga
  znasz słowa Totus tuus ?
  wiesz co to oznacza ?
 • betti 5 miesięcy temu
  Misiu M może byś tak już skończył, co za dużo, to niezdrowo!
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  A...
  Chodzi ci o tę żałosną obronę:
  "Ten ocieplany basen nie jest mój - należy do boga"
  ?
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  A teraz jest inny styl i ludze.
  Poza tobą bo to skansen.
 • Misiek 5 miesięcy temu
  świat od początku ulegał przemianom
  cały czas coś się zmienia, ludzie inaczej patrzą na wszystko
  ale Bóg cały czas jest ten sam
  i taki sam pozostanie
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  ...
  Twój Bóg ma zaledwie 2 tys. Lat (poniesaż Bóg starego i nowego testamentu się znacząco różnią)
  Ile Zeus? Ile ma Dżudżu na szczycie góry?
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  A ty jesteś z te grupy niezmiennych statystycznie....
 • Misiek 5 miesięcy temu
  Stary Testament dotyczy innych czasów ale jest ściśle związany z Nowym
  w nauczaniu Jezusa jest wiele odniesień właśnie do Starego Testamentu
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Aaa
  Dobra
  Czyli jesteś wierzącą/cym wybierającym wisienki - to co dobre bierzesz, a to co złe negujesz
  Typowe, dziecinne i nieprzekonujące

  Albo wierzysz w swojego boga, albo nie
  Nie ma opcji połowicznej
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  W ogóle nie pasuje do starego.
  Jeden z egzaminów na pierwszym roku miałem z Biblii u prof. Konika z UJ.
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik wierzę w Boga tak jak mój brat i obaj się tego nie wypieramy ani nie wstydzimy
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  puszczyk to kiepskiego miałeś profesora albo sam jesteś taki niezdolny,że nie widzisz tych powiązań
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Oczywiście że nie
  Taki cel był waszego indoktrynowana
  Mieliście wychwalać swoje kajdany i waszego "Pana"
  I spójrz co robisz
  Jesteś przykładem "dobrego niewolnika"
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik ja ciebie nie potępiam za twój ateizm czy klerofobię to i ty nie pluj na mnie
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Jestem anty-teistą
  Tak jak twój Bóg za mą niewiarę posyła do piekła, a fanatycy oskarżają o bycie wcieleniem zła
  Ja nie mogę porzucić niewolnika, który nie wie nawet że jest niewolnikiem
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  A
  I cię nie "potępiam"
  Rozpaczam nad twą ślepotą
  Wiara zabrała ci oczy by widzieć, uszy by słyszeć i nos by powąchać
  Założyła kajdany i ciągnie - a Ty nie walczysz
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik Bóg mi dał dwoje oczu i dwoje uszu abym lepiej Go słyszał i umiał zobaczyć ale jedne usta abym nie gadał o Nim takich głupot
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Ewolucja ci je dała
  Bóg nie istnieje, więc nie może ci niczego dać
  Wiara, istytucja, kościół - to inna bajka
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik
  powiedziałem : nie pluję na ciebie za ateizm,uszanuj to ,że ja wierzę
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Czy atakuję cię personalnie?
  Nie - atakuję twego boga i kościół
  Czemu więc martwisz się o "jedynego" i "wszechpotężnego" boga?
 • betti 5 miesięcy temu
  Kapelusznik a w jakim celu atakujesz Boga, bo nie czaję? Skoro nie wierzysz, to co Ciebie obchodzi Bóg i Jego wyznawcy?
 • betti 5 miesięcy temu
  Atakujesz też Mahometa i Buddę?
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  Obchodzi mnie wpływ kłamstwa i opresyjny system zbudowany na fantazji.
  Tak Mahometa też atakuję, Buddę trochę mniej (Bo ten się trochę różni od Jezusa i Mahometa) - ale ci nie są Bogami, to jedynie "prorocy"
  Ale jeśli chcesz wiedzieć - Allah, Yahve i Wisznu to dla mnie jedna i ta sama bujda

  Tyle że tu głównie katolicy więc i do nich się częściej odnoszę
 • betti 5 miesięcy temu
  Kapelusznik ale po co? Co Ciebie obchodzi, w co kto wierzy? Czy ktoś Tobie pisze, że jesteś dnem, bo w nic nie wierzysz? Czy ktoś wyciera sobie gębę Twoim ateizmem?
 • betti 5 miesięcy temu
  Tolerancja. Tyle się ostatnio o niej mówi, pisze, a jednak nadal to obce słowo, nie do pojęcia dla niektórych.
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  betti okazuje się betti,że im więcej się o czymś mówi tym bardziej to się nasila
  a mowa nienawiści jest gorsza od Doriana
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik masz szczęście,że nie ma tu wyznawców Allacha bo byś głowę stracił
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Przez internet by mi głowę ucieli?
  Ha!
  I co - czyżbym nie słyszał rozmarzonego głosu na myśl o mej śmierci? Ha!
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  "Tolerancja"
  Phi!
  Mam tolerować mentalne niewolnictwo milionów?
 • betti 5 miesięcy temu
  Kapelusznik a ja toleruję ''głupka'', który myśli, że jest pępkiem świata...
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  Nigdzie nie napisałem że nim jestem
  Twój bóg się za takowego jedak podaje
  Zresztą "pępek świata" jest sprzeczny z logiką
  Świat się przecież nie narodził z przeponą
  "Został magicznie stworzony ze słowa bożego" - czyż nie tak?
  XD
 • betti 5 miesięcy temu
  Kapelusznik ale Ty ważniejszy od Niego, skoro poważasz Jego Naukę... PRYMITYWNYMI ŚRODKAMI.

  Śmiać mi się chce, z takich ludzi. Zero szacunku dla innych.
 • betti 5 miesięcy temu
  Podważasz - korekta.
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik a znasz autora Szatańskich wersetów ? -dopadliby cię wszędzie
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik możesz nie wierzyć
  jarzmo wiary jest gorzkie ale owoce słodkie
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  Podważam faktami i nauką
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  A tak - niewolnik chwalący bat
  Słodko
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik pępek świata to jest metafora
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Znam przypadek Szatańskich Wersów
  Świetna książka
  Dowód na potencjał zmiany
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  (Brawa.mp4)
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik nie o to mi chodziło tylko o to ,że autor ma wyrok śmierci
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Jak wielu innych
  Komuniści też wyrok śmierci Suworowowi dali
  A katolicy Galileo
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik tak,ale nasz papież oficjalnie Galileusza przeprosił za inkwizycję
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Niemcy też za Holocaust przepraszają, ale czy przeprosiny skreślają zbrodnię?
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  kiedy Jezus mówił : powiedziane wam było .... a ja powiadam wam...... -to jest przykład takiego odniesienia
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Toś trafił na oszołoma kapeluchu... :)))
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  puszczyk
  Kolejny do kolekcj
  Ten przynajmniej jest fanatykiem zauroczonym
  A nie Fanatykiem-krzyżowcem
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Kapelusznik A ostrze i tak poczujesz na własnych flakach.
  Nie zgadzam się z Tobą w kwestii wiary (napisałem tu dwa teksty o własnej historii w temacie, ale chyba nie zrozumiano).
  To się żenię z oszołomami u Ciebie.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  puszczyk
  Może tak, może nie z tym ostrzem
  Znaczy - mam twardy pancerz, byle kozik mnie nie zrani
  Nie musisz się zgadzać.
  Które teksty? Masz teraz na myśli tekst wystawiony na opowi, czy komentarz?
  U mnie się żenisz? A czy nie jesteśmy pod tekstem Bogumiła.

  Sorry puszczyk, ale czasem możesz pisać wprost, a nie kodem, bo pojawiają się nieporozumienia i nieścisłości.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Kapelusznik Nawet teksty są kodem, ale też nie było u nich czytelników pokroju Bogusia czy misiaczka.
  Mieli ludzie różne poglądy, ale brak było przytępionych ortodoksów.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  puszczyk
  Ok - są
  Ale nie muszą
  Ja się staram pisać wprost
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Kapelusznik Ja też.Teksty są moją historią, ale ja nie pisałem wprost o Bogu.
  Raczej o porażce z jego udziałem.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  puszczyk
  Ok teraz rozumiem
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Kapelusznik
  Może ja tu kiedyś odkurzę :)
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  W każdym razie był "zawodowcem" z tytułu.
  Ty masz dyplom historyka z Lichenia z motywem skrzydeł husarskich w ławkach.
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  to dlaczego piszesz ,, zawodowcem ,, a nie po prostu zwyczajnie bez cudzysłowu ?
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bo tylko ty znasz zawodowców bez cudzysłowu.
  Tej metafory też nie ogarniasz?
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  to nie jest metafora - tylko jesteś po prostu pełen zawiści na innych,że nie wszystko ci wyszło w życiu
  w cudzysłowie i bez
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Fakt, nie wszystko mi wyszło, ale jaki to ma związek z zawodowcami, którzy napisali ten piękny penegiryk dla twojego geniuszu poetyckiego? :)))
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  puszczyk widzisz
  a jeden zawodowiec znajomy psycholog powiedział mi ostatnio,że najczęściej krytykują innych tacy,którym nie za bardzo coś wyszło
  jak kogoś poniżą czują się bardziej dowartościowani
  szczerze współczuję takim ludziom
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  puszczyk panegiryk poza tym a nie penegiryk znawco ;-)
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Misiuniu.
  I fajne, że ty nie masz żadnych kłopotów.
  Właśnie dlatego jesteś w stanie napisać tekst za nieistniejących zawodowców, bo nawet przeciętny amator jest w stanie ocenić te wypociny.
  A dla jajcarstwa nawet admin na innym portalu :)))
 • betti 5 miesięcy temu
  Może byście już tak skończyli, bo przykro potykać się o te z d. wyjęte komentarze!
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  zacytuję z filmu Hubal:
  ,, Baby nam tylko brakowało,,
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  A co?
  Boisz się że twój bóg nie przetrwa naszego krytycyzmu?
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik Bóg przetrwa wszystko
  ile wieków walczy się z Kościołem i nic ...
  kościół trwa dalej
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Dość krótko
  Zresztą ta mafia przeżyła wiele rozpadów
  Więc nie jest ani jednolita ani stała
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Fakt takie są te z Lichenia :)
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  gdyby nie była stała to by się rozwaliła po jednym rozpadzie
  a cały czas trwa
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Źle się wyraziłem:
  Chodziło mi że stała w organizacji
  Ale tak - kościół jest też symbolem stagnacji
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik raczej konserwatyzmu -choć nie we wszystkim
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Jak to?
  Chwalą system religijno-prawny mający 2 tys. Lat
  Wykreślając i zapominając o elementach które by się ludziom nie spodobały
  Jak - dla przykładu - niewolnictwo
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik wierzysz w Boga czy nie wierzysz ?
  to jest twój wyłącznie wybór
  Bóg dał ci wolność wyboru i woli
  gdzie tu jest niewolnictwo ?
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Jestem z powrotem!
  Będę się do tego bezpośrednio w następnych częściach "Drogi do wolności"
  Nie mam siły na telefonie wypisać ci całego wytłumaczenia
  Zaznaczę jedynie że z wszechwieszącym i wszechpotęznym bogiem wolna wola jest niemożliwa
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  nawet wojny i rewolucje nie unicestwiły wiary u ludzi
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Które wojny?
  Masz na myśli 90% z powodów religijnych?
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik wszystkie wojny bo nie ma dobrych wojen
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Wojny są dobrym narzędziem do wzmocnienia wiary
  Patrz: krucjaty
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik każda wojna to symbol zła
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Nie wojna religijna - nie
  Przynajmnjej nie według dawnych papieży!
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik Wojny religijne były ale to wcale nie jest dowód na to ,że nie ma Boga.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Fakt nie jest
  Podobnie nie jest dowodem na jego istnienie
  Podkreśla jednak hipokryzję i upicie się władzą instytucji kościelnych/ religijnych
 • betti 5 miesięcy temu
  Kapelusznik czy skończysz wreszcie z tym obrażaniem katolików? Co Ci odbija? Nie wierzysz, nikt od Ciebie tego nie wymaga, ale odczep się od tych, którzy wierzą. Znasz, coś takiego jak szacunek? Bo telerancji ni w ząb nie rozumiesz, to może jakieś śladowe ilości szacunku do drugiego człowieka, czy też wymagam zbyt wiele?
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Betti jestem już na VA
 • betti 5 miesięcy temu
  Bogumił to napisz do mnie na pw, bo znaleźć Ciebie nie mogę.
 • betti 5 miesięcy temu
  Znalazłam.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  Czy skończę?
  Tak - jeśli dostanę dobry powód by skończyć.
  Co mi odbija? Co odbiło ludziom wierzącym w niewidzialnego człowieka?
  Tak znam szacumek - ale religie sobie na mój nie zasłużyły.
  Tak jak mało kto toleruje i szanuje nazistów i komuchów, tak ja nie mogę szanować czy tolerować mafii prowadzącą masowe mentalne niewolnictwo.
 • akwamen 5 miesięcy temu
  Podziwiam zapał!
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik powtarzasz się już kolego
  poza tym nie masz pojęcia do czego zdolne są mafie ?
  jesteś albo jeszcze bardzo młody i gadasz głupoty i szukasz swoich zwolenników
  albo starym zrzędą,któremu nie pasuje czyjaś wiara
  w każdym razie żal mi ciebie
  bo zabłądziłeś i to bardzo
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  betti zaraz włączę komputer i odpiszę;))
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Skąd wiesz że nie wiem nic o mafii?
  Może się w niej wychowałem?
  Może na nią poluję?
  Może przed nią uciekam?

  Jeśli baprawdę myślisz, że w magiczny sposób wiesz coś co inni naaet nie podejrzewają, to jest dowód twojej ignorancji.
  Chowanie ciał w ścianach, mielenie, przemyty, porwania, kontakty i układy.
  Nie trzeba geniusza by łączyć kropki i ujrzeć przynajmniej część obrazu.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Dla ciebie "zbłądziłem"
  Dla innych - odnalazłem właściwą drogę
 • betti 5 miesięcy temu
  Kapelusznik więc zajmij się czymś pożytecznym. Przeczytaj jakąś dobrą ateistyczną książeczkę, napisz jakiś traktat o idiotach od Boga, bo pisanie komentarzy w tej formie, jest śmiesznością, no chyba, że lubisz się ośmieszać, to już inna kwestia..
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  Lubię dyskutować z fanatykami
  Leczy mnie one z mojej jedynej wiary:
  Wiary w ludzkość
  15 minut z wami i popieram apokalipsę :)
 • betti 5 miesięcy temu
  Kapelusznik z fanatykami? Dla Ciebie każdy wierzący w Boga to fanatyk. Ciekawa jestem czy miałbyś tę śmiałość tak ''dyskutować'' z wyznawcą Allaha i czy ta ''dyskusja'' nie miałaby dla Ciebie przykrych następstw...
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  Fanatycy Allaha z zasady najpierw strzelają, potem pytają
  Dyskusja z nimi jest mało owocna
  Ale z wyznawcami Allaha - umiarkowanymi - gadałem
  Nie każfmdy wierzący jest dla mnie fanatykiem - krajew i pontaru dla przykładu
  I kilku starych kolegów
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik wbrew pozorom ja też nie jestem fanatykiem
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik dla innych czyli kogo ? członków partii Wiosna ?
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik gdybyś wiedział o mafii to co wiedzieć powinieneś to byś takich głupot nie pisał
 • betti 5 miesięcy temu
  Kapelusznik szkoda, ze musisz pluć na mnie. Przykro mi. Niemniej rozumiem, że musisz, a i wybory niedługo... nic się nie dzieje bez powodu.
  Miłego popołudnia.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Akurat jestem aktuanie
  Bez-partyjny i określam się od niedawna centrystą
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  Pluć na ciebie?
  Nie
  Jako osobę cię nie znam więc na ciebie nie pluję
  Ale na wyobrażenie boga i instytucję kościoła już tak, a ty bierzesz to personalnie, jakbym mógł temu twojemu bogu i jego fanklubowi zaszkodzić
 • betti 5 miesięcy temu
  Kapelusznik a jakie Ty możesz mieć wyobrażenie o Bogu. Poza tym, co On Ciebie obchodzi, co obchodzi Ciebie ktoś, kogo jak twierdzisz nie ma?

  Jak nie plujesz na mnie? Jestem katoliczką, a Ty pleciesz trzy po trzy i to jeszcze w sposób urągający człowieczeństwu.

  Gdybyś Ty załóżmy wierzył w islam, a ja bym pluła, pisała Ci, że to mrzonki, że trzeba być idiotą, żeby w coś takiego wierzyć itd. itp. Jak byś to odbierał, jak byś się czuł?

  Oto jakiś osioł wypowiada się na temat, o którym pojęcia nie ma żadnego i to jeszcze wypowiada w sposób buńczuczny, pewny siebie, że ta wiara, to jest kit.

  Ty się ogarnij trochę, ja już pomijam wstyd, i całą resztę zwaną przez was - tolerancją, Ty się naucz szanować ludzi i ich religie. Ja mam gdzieś, co Ty o niej myślisz, więc daruj sobie te hereckie wywody.
 • betti 5 miesięcy temu
  Od wczoraj produkujesz się tutaj ze swoją nienawiścią do Kościoła, do Boga, do katolików. RZYGAĆ SIĘ CHCE OD TEGO, CO TU PISZESZ.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  Chyba chciałaś powiedzieć
  *heretyckie
  Gdybym był muzumaninem, całkowicie podległy wierze - pewnie bym namierzył twoje ip i się wysadził
  Co mnie bóg obchodzi? Niewiele - używanie go jako argumentu - bardzo.
  Skąd założenie że nic nie wiem?
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  To rzygaj, nikt ci nie broni
  A że cały czas próbujecie udowodnić że jestem w błędzie - to dobrze się bawię.
  A jak robię to samo - to dostajecie szału.
  Jeśli mam fajtycznie mniej wiedzy - przekobaj. Jakieś argumenty trzymają cię w twojej wierze. Jakie?
 • betti 5 miesięcy temu
  Kapelusznik TY JESTEŚ CHORY z tej nienawiści. Boga nie ma, ale piszesz o Nim od wczoraj? Powtarzam, to moja wiara i g. to Ciebie obchodzi w co ja wierzę.

  Najważniejsze, że nie jestem taką nędzną kreaturą, która musi pluć na innych, żeby zaistnieć.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  Zrozum
  Z mojej perspektywy wygląda to jakby miliony osób wierzyło w zajączka wielkanocnego i krasnoludki.
  Dla mnie bajka, dla nich "prawda"
  Oczywiście że mnie to bawi
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  Bo ludzie w niego wierzą i to mi wystarcza by z samego pomysłu się nabijać
  I tak - mam w sobie pogardę i nienawiść
  Podobną do tej którą ty odczówasz w tym momencie do mnie
  Jakie to uczucie wyjść poza zasady i być człowiekiem?
 • betti 5 miesięcy temu
  Kapelusznik a co to Ciebie obchodzi, że ileś tam ludzi wierzy? Ty w nic nie wierzysz i okey. I sobie nie wierz, ale odwal się od tych, co wierzą. Kim Ty jesteś, żeby rozliczać nas, w kogo wierzymy? Dureń!
 • betti 5 miesięcy temu
  Kapelusznik fakt, od tej chwili gardzę Tobą. Jesteś małą, wredną gnidą!
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  Człowiekiem którego obchodzą inni ludzie
  Gdybym się wami nie interesował, zostawiłbym was w waszym świecie
  Ale zwyczajnie nie mogę
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  Dobrze
  Znaczy że masz w sobie jakieś prawdziwe uczucia
  Nienawiść budzi reakcję i pobudza umysł
  Rozwija cię w inny sposób
 • betti 5 miesięcy temu
  Kapelusznik inni ludzie Ciebie obchodzą z tego powodu, żeby sobie na nich pluć? Idź, Ty jesteś zwykłym chamem. Nawet podstawowa kultura jest Ci obca. Dno. Po Tobie widać, jak nisko można upaść!
 • betti 5 miesięcy temu
  Kapelusznik nienawiść? Ja Tobą gardzę tylko. Z nienawiścią nie ma to nic wspólnego.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  Albo ponad co można stanąć
  Gardzę wszelkim autortetem i władzą
  Kultura to zasady i narzędzia przydatne elitom - nie mi
  Chcę by twoja gama emocji się zwiększyła.
  Im bardziej będziesz chciała udowodnić że jestem w błędzie, tym więcej będziesz myślała - a to droga do rozwoju
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  Gardź więc.
  Zdrowa odmiana od ciągłego posłuszeństwa
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  Niech me słowa dotrą do 100 wiernych
  Niech 98 ośmiu poczuję pogardę
  1 osoba pomyśli, ale odrzuci me słowa
  A 1 osoba - zwyczajnie zaczęła pytać

  1% to dla mnie aż nadto najdroższa

  I powtarzać będę te słowa po tysiąc, albo i milion razy, aż jako fala nie skruszę głazu wiary
 • betti 5 miesięcy temu
  Kapelusznik jeśli o mnie chodzi, to ta Twoja gadka tylko utwierdza mnie w mojej wierze, bo patrząc na Ciebie, na to, co piszesz, niezmiennie jedna myśl krąży mi po głowie, a mianowicie: kogo Pan Bóg chce ukarać. odbiera mu rozum.
  Ty jesteś tego żywym przykładem.
 • betti 5 miesięcy temu
  I nie, nie gardzę Tobą. Jest mi Ciebie tylko szkoda, jak każdego kaleki.
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Kapelusznik No już masz kolejnego mola na głowie.
  Będziesz nieustającym źródłem prób nawrócenia przez bł. Elżbietę.
  Szykuj mózg!
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  betti
  A u mnie podobnie
  Żal patrzeć na niewolnika
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  z Bogiem nikt nie wygra !
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Nie można pokonać tego co nie istnieje
  Kościół natomiast i instytucje nie są tak niezniszczalne
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik już Stalin pytał ile Kościół ma dywizji.
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Bogumił ale walnąłeś przykład
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  Papierz
  Stalin pytał ile papierz ma dywizji
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik papież a nie papierz
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Telefon
 • Jacom JacaM 5 miesięcy temu
  chciałbym tylko przypomnieć, że sowieci doszli do Berlina :-) Gott mit uns nie pomogło
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Jacom JacaM
  Ha!
  Point taken
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  no dobrze,podaj mi jeden dowód na to ,że Boga nie ma
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Podobnie jak nie mogę podać ci dowody że wróżki i niewidzialne duszki nie istnieją
  Nie można nie-udowodnić istnienia tego czego nie ma
  Nawet w twój kościół wskazuje że bóg jest niematerialny - idealne kłamstwo - nie można udowodnić że nie-istnieje coś co nie istnieje w świecie fuzycznym

  Używasz typowego triku wierzących
  A problem jest inny
  Ty mówisz: Jest Bóg
  Ja pytam: Czy masz na niego naukowy dowód?
  Ty: Nie mam
  Ja: Więc ci nie wierzę

  Bóg był waszym pomysłem, nie moim
  To twoje zadanie jest mnie przekonać - nie na odwrót :)
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Kapelusznik biedaku nie możesz podać a się żołądkujesz
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Bogumił
  Udowodnij mi więc że duchy nie istnieją
  Albo smoki
  Albo wróżki i krasnoludki

  Są o nich przesłanki, baśnie i legendy - spisane dłonią ludzką, podobnie jest w przypadku boga

  Nie możesz udowodnić mi że one nie istnieją
  Podobnie nia masz dowodu że Allah nie istnieje
  Chyba że go masz
  Dowód na nie-istnienie boga
  Może nie twojego - ale nadal dobry start
 • PawelM 5 miesięcy temu
  Dowodów nie ma jednak ludzie wiary wciąż podejmują próby udowodnienia wiary metodami naukowymi. Tyle już było w historii świata "Naukawych" argumentów za wiarą, króre jednak wraz z rozwojem nauki się wykruszały. Stąd taki opór Kościoła wobec odkryć. Dlatego też Galileusz przesiedział życie w areszcie domowym i łaskawie pod koniec dwudziestego wieku zdjęto mu ekskomunikę. Nierozumiem czemu kościół brnie wciąż w wiązanie zjawisk jeszcze nie wyjaśnionych z Bogiem, zamiast przyznać że tak wiele nie wiemy.
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  PawelM ale właśnie nawet Kościół przyznaje,że tak mało wiemy
  bo gdyby wszystko było dziełem ludzkim dawno byśmy to i owo poznali
  Galileusz żył w innych czasach- dziś nikt nie zostaje skazany na śmierć albo areszt domowy za głoszenie swoich poglądów
  nawet tych niewygodnych dla Kościoła
 • PawelM 5 miesięcy temu
  Misiu M Zgoda i cieszę się, że żyję dzisiaj. Dobrze że dziś Kościół przyznaje się chętniej do niewiedzy i błędów, ale to nie prawdziwa skrucha a jedynie dopasowanie do świadomości wiernych. W tamtych czasach Kościół wpędził się w filary paskiej ziemi, i choć wiedzieli, że Galileusz dołożył tylko ostatnią cegiełkę do odkrycia prawdy nie zdobyli się na przyznanie tego. To by zatrzęsło filarami. Czy dziś napewno jest inaczej? A wiedza jaką dziś mamy o homoseksualiźmie? Kiedy ci ludzie przestaną być tak traktowani przez Kościół?
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Pawle, a czegóż to nowego dowiedzieliśmy się o homoseksualizmie, czego nie znali starożytni? Raczej chyba więcej złych rzeczy. Cóż upodobanie bardzo niehigieniczne, mówiąc oględnie, nieestetyczne, a nawet wręcz budzące obrzydzenie. Wśród prostytutek nie ma chyba tylu chorób roznoszonych drogą płciową, niż wśród homoseksualistów. No i badania i empiria wskazują, że wśród homoseksualistów jest najwięcej potencjalnych i rzeczywistych pedofilów. Badania przeprowadzono ostatnio w Niemczech, na zlecenie tamtejszego Kościoła, natomiast empirycznie dowiedzieliśmy się tego wskutek prowokacji dziennikarza szwedzkiego, który zalogował się na forum homoseksualne udając czternastolatka. W ciągu godziny otrzymał prawie sto ofert pedofilskich łącznie ze zdjęciami narządów zainteresowanych.

  Czyli nic takie, czym można się chwalić paradując po ulicach. Raczej rzeczy wstydliwe. Może o tym nie wiedziałeś, ale teraz już wiesz.
 • PawelM 5 miesięcy temu
  Bogumił
  Jeśli uważasz, że to upodobanie, to masz do tego stosunek taki jak siedemnastowieczni hierarchowie kościoła do teorii heliocentrycznej.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  czyli cię znokautowałem Pawełku o bardzo krótkim móżdżku skoro mnie wyzywasz.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  A wiesz kto opublikował dzieło O obrotach sfer niebieskich? Ksiądz w sutannie kanonik katedry we Fromborku. Więc wyklinanie na Kościół świadczy o Twojej tępocie. I jeszcze jedno pierwsze uniwersytety zakładał Kościół a nie świeccy władcy. Więc na kolana i przepraszaj za swoje brednie.
 • PawelM 5 miesięcy temu
  Bogumił jestem na tym portalu dla przyejmeności. Zakładam, ze Ty też. Chcę dyskusji, ale merytorycznej bo to dla mnie frajda. Jeśli zamierzasz mi wrzucać, to ograniczę się do dyskusji z innymi uczestnikami portalu. Jeśli ubliżył Ci mój post to przepraszam,
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  PawelM bo nie odpowiedziałeś mi na argumenty o naturze homoseksualizmu tylko zacząłeś jakieś porównania od czapy. Czy uważasz że napisałem nieprawdę? A jeśli tak to gdzie?
 • PawelM 5 miesięcy temu
  Bogumił nie muszę za nimi przepadać, ale ich toleruję i tyle wystarczy. Podobnie jak człowiekowi ze zdeformowaną twarzą wystarcza brak spojżeń i kpin. Ci ludzie nie mają wyjścia bo to w ich genach. A co jeśli ty byś dostał taki genom i zakochałbyś się w mężczyźnie?
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  PawelM ludzie ze zdeformowaną twarzą nie łażą po ulicach i nie obrażają wulgarnie innych. Poza tym publiczne obnażanie się to działanie orzestępcze.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  PawelM a co jakbym miał pociąg do dzieci, do trupów, do koni? Czemu oni jedni ci nie przeszkadzają? Człowieku daj sobie spokój z tą filozofią.
 • PawelM 5 miesięcy temu
  Bogumił to nekrofilia i zoofilia. A pociąg do dzieci to pedofilia (domena księży). Ps. Nie obrażam Ciebie ale statystycznie wśród księży jest więcej pedofili niż średnia w społeczeństwie - i to zdecydowanie. Homoseksualizm nie jest przestępstwem i nikomu nie czyni krzywdy w odróżnieniu od wyżej wymienionych a także zabójstw, kradzieży itd.
 • PawelM 5 miesięcy temu
  Oczywiście, że genami nie można tłumaczyć zbrodni. Jeśli seryjny zabójca stwierdzi w sądzie - to nie moja wina - OK - dożywotni psychiatryk. Ale komu szkodzi homoseksualista?
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  PawelM statystycznie najwięcej pedofili jest wśród homoseksualistów Pawełku. Napisałem w pierwszym poście do ciebie: są niemieckie badania i próba na portalu dla pederastów. Więc nie kłam. A wśród kilku tysięcy skazanych za pedofilie nie ma a i jednego księdza. Statystycznie pedofile najczęściej występują w twojej rodzince.
 • PawelM 5 miesięcy temu
  Bogumił Księża vs średnia 25:1 żegnam. To nie dyskusja.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Twoja rodzinka 1 ; 1
 • puszczyk 5 miesięcy temu
  Bogumił Nie da się.
  Beton w Gierłoży. :)
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Dobrze, to ja ci udowodnię
  gdyby cały świat nie był stworzony przez Boga dziś po tylu latach już dawno wszystko zostałoby odkryte, zbadane i potwierdzone
  ludzie by wiedzieli dokładnie na każdy temat dotyczący naszego globu i wszechświata
  a ta bezradność uczonych to jest właśnie TAJEMNICA STWORZENIA
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Kiepska tajemnica skoro można ją odkryć
  Ale tak na poważnie
  Używasz kolejnego z trików osób wierzących.
  Tzw.
  Bóg szpar
  Innymi słowy jeśli nauka nie ma na to coś odpowiedzi znaczy że musiał zrobić to Bóg.
  Wszechświat jest znacznie większy niż ci się wydaje. Nasza galaktyka jest zaledwie kropką na obrazie wszechświata. Nawet znana obserwowalna przestrzeń wszechświata, jest niczym żarówka zamknięta we wnętrzu byłej planety Pluton.
  TAK WIELKI JEST WSZECGŚWIAT
  Historia cywilizacji jest bardzo krótka wielokrotnie zatrzymywana a nawet cofana przez katastrofy i wpływ religii.
  Kościół i osoby religijne wielokrotnie zatrzymywany postęp nauki.Ponieważ nie pokrywały się one ze Słowem Bożym zawartym w Biblii.
  Jednakże nauka cały czas się rozwija nie tak dawno zaledwie stulecie temu nikt nawet nie marzył że przerwiemy barierę dźwięku że zdołamy dolecieć na księżyc. Było to dziecinne marzenie które odtrącano jako magiczne niemożliwe i poza naszymi możliwościami: ludzkiego umysłu, ludzkiego ciała, ludzkiej technologii.
  A spójrz na nas - oto stoimy królowie tego świata.
  Nie zaprowadził nas tutaj Bóg. Zaprowadziła nas technologia cywilizacja postęp i nauka.

  To że ludzkość na razie nie zna wszystkich odpowiedzi nie oznacza że ich nie pozna. Nasz gatunek ma czas- Dajmy sobie jeszcze kilka tysięcy lat a będziemy wiedzieć znacznie więcej niż dzisiaj. Jeśli do tego czasu nie znajdziemy dowodu na istnienie Boga to widocznie nas opuścił albo nie było go tam od samego początku.

  PS.
  Bóg stworzył wszechświat, a strzeże bandy cywilizowanych małp na JEDNEJ planecie...
  Mało przekonujący obraz
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik uparty jesteś bardziej od osła
  właśnie o to chodzi,że nawet teolodzy nie odkryli całej tajemnicy stworzenia.
  A jeśli uważasz,że tak potężny twór jakim jest wszechświat zrobił się sam
  zaprzeczasz logice bowiem nic nie powstaje samo.
  Poza tym nie obrażaj osób duchownych i religijnych bo historia zna wielu odkrywców i wynalazców , którzy byli związani z wiarą
  przykładem może być nasz rodak Mikołaj Kopernik,który był kanonikiem na Warmii.
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik I zacznij czytać czasopisma naukowe a nie w rodzaju NIE czy Fakty i mity.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Nie czytam ich
  Jeśli już to podręczniki naukowe
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Chyba chciałeś napisać: "Teolodzy w szczególności"
  "Tajemnicy stworzenia"?
  Czemu tajemnicy?
  Toż to żadna tajemnica. Początkiem naszego wszechświata był Wielki Wybuch
  Ekspansja skompresowanej materii i energii całego wszechświata na wszystkie strony - nie z "niczego" jak to ująłeś.
  Fakt - nic nie powstaje samo - ale możemy odnieść wrażenie że tak jest. Tak jak w gotującej wodzie pojawiają się nagle bąmbelki, niby z niczego z perspektywy wnętrza garnka, ponieważ nie widać ognia. Podobnie wszechświat mógł zwyczajnie postać przez coś co jest poza wszechświatem - czy może być to bóg? Tak - ale równie dobrze mogło być to zderzenie wymiarów, albo inna siła.

  I nauka na nie odpowie - jak na wszystkie inne, prędzej czy później
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  poczytaj sobie Świat Wiedzy
  to nie jest czasopismo religijne a mimo to podaje co jakiś czas o odkryciach naukowców np. archeologów o śladach świadczących o tym ,że wydarzenia opisane w Biblii miały miejsce naprawdę.
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Muszę się czymś zająć, twoja odpowiedź jest zabawna i się do niej odniosę, ale za jakiś czas
  Podaj mi tylko jakie to wydarzenia potwierdziała nauka - podaj numer - tytuł i autora artykułu
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik błogosławieni ci,którzy nie widzieli a uwierzyli
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  Czy widziałeś smoka?
  Nie?
  To czemu w niego nie wierzysz?
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  Kapelusznik a kto ci powiedział,że w smoka nie wierzę ?
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Misiu M
  O nie...
  Ok - inaczej
  Skoro twój bóg jest prawdziwy
  Udowodnij że Allah nie jest
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  muszę poszukać ten numer bo czytałem trochę czasu temu
 • Misiu M 5 miesięcy temu
  ale to jest w ogóle bardzo dobre pismo popularno-naukowe
 • Angela 5 miesięcy temu
  Ja pierdziele, od rana walczycie, jeszcze nie macie dosyć? Przecierz nie jesteście w stanie się nawzajem przekonać. Na spacer się wybierzcie.
 • akwamen 5 miesięcy temu
  Spacer dobra rzecz, podobno ostatnie podrygi lata ;) Witam Cię, Pani! :)
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  Niektórzy biorą z tego przyjemość
  Starcie idei uważam za niesamowicie pociągające
 • akwamen 5 miesięcy temu
  No, niemożliwe! Pieprzycie od rana i końca tych pierdół nie widać. Ludzie opamietajcie się! hi, hi
 • Angela 5 miesięcy temu
  akwamen witam Cię, Panie : )
 • Kapelusznik 5 miesięcy temu
  akwamen
  Już chyba koniec
  A szkoda cholera
  Dobrze się bawiłem
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  Angela, Cześć Angela!
 • Angela 5 miesięcy temu
  yanko wojownik Cześć Jasiu : ) !
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  Angela, Jest moc!
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  Prawicowy pojebie - chcesz się napierdalać? Proponuje Listopad i dowolny termin.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  Janek odstaw alkohol i dragi. Pozdrówka.
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  Bogumił, W realu by tak nie przeszło. wkurweia mnie każdy pojebany '
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  yanko wojownik to weź nerwosol
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  "patriota". wkurwia - znaczy. Se w necie możesz napierdalać. Zmieni się trend ty zmienisz poglądy, bo te chu... współpracujące z MOPS i GOP,S tak mają - żyjesz z wyzysku nieświadomych - ścierwo takie jesteś. 20000, 25000 - ile teraz dają za "opiekę" nad jednym jeleniem?
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  Spierdalaj!
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  "patriota"
 • A. Hope.S 5 miesięcy temu
  Jasiu, chyba Smut szczeka ci pod drzwiami i czeka na spacer, więc zap**** bo ze schroniska po niego przyjadą.
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  A. Hope.S , O, CZeść! Smut ma dobrze:) Ale wiem o co idzie... - sorry!
 • A. Hope.S 5 miesięcy temu
  yanko wojownik To dobrze, więc z łaskawej twojej strony, podnieś dupę i wyprowadź tego biednego psa zanim ci nasr*** pod drzwiami.
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  A. Hope.S , On już zwyczajny - sorry, chwiejny jestem, nie dam rady, dziś nie ma relaksu;(
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Czy Panowie pozwolą, że będę sekundantem? W domu mam 2 rewolwery czarnoprochowe.
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  stefanklakson, Ja nie mam zastrzeżeń - przyjmuję.
 • A. Hope.S 5 miesięcy temu
  yanko wojownik relaks wiesz gdzie znajdziesz...
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  Z dziesięciu kroków, jak czarnoprochowe.
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  A. Hope.S, Się domyślam... ;)
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Dobrze, zanotowałem. A Pan Bogumił, czy sam stanie do pojedynku, czy wyśle swojego kota?
 • A. Hope.S 5 miesięcy temu
  stefanklakson dawaj mi jednego, bo ktoś się prosi o kulkę w łeb... ale nie z powodu teksty kolegi Bogumiła, jednak innego i pewna osoba wie o co chodzi. ;)
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  A. Hope.S, Szpadlem? - spoko jeaszcze nie prZyjąłem tego na łeb, to mogę.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Będziemy jednak musieli przygotować pojedynek gdzieś głęboko w lesie, tak aby od razu móc ze zwyciężonym zakopać trupa, a potem administrator musi usunąć ten wątek.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Ze zwycięzcą, pardon, messieurs.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Pan Janko jest gotowy do pojedynku, zanotowałem, wykazał się odwagą. A Pan Bogumił?
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  stefanklakson, Niewątpliwie, choć trupowi wsio radno, ale temu co wyżył, to na spokojność istnienia, już może i niekoniecznie tak samo.
 • Bogumił 5 miesięcy temu
  yanko najbliższy wolny termin mam w kwietniu 2024 jak cię to sarsfakcjonuje to ... przypomnij się niesiąc wcześniej.
 • A. Hope.S 5 miesięcy temu
  yanko wojownik nie Jasiu, tym razem RYLEM
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  Bogumił, jak żyw będę (natłok mam), to stanę.Wtedy już waść się nie wykręcisz.
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  A. Hope.S - Myślę...
 • A. Hope.S 5 miesięcy temu
  yanko wojownik …. tylko rozumu brak. każdy to widzi, więc czas wyjść i odetchnąć. ale PRONTO!
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Dobrze, zanotowałem - pojedynek odbędzie się w 2024 roku. Gdzie Panowie się umawiamy?
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Panowie, proponuję Licheń.
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  Licheń mnie osłabi z zasady - może neutralny grunt?
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  Niech będzie może gdzieś po Grudziądzem, to i neutralnie i patriotyczne.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Dobrze, przychylam się.
 • A. Hope.S 5 miesięcy temu
  yanko wojownik 1
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Dobrze - to w takim razie Grudziądz, jeżeli Pan Bogumił nie ma zastrzeżeń.
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Panie Janko - a może Grunwald o świcie?
 • A. Hope.S 5 miesięcy temu
  stefanklakson a co powiesz na " rozejm?"
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  stefanklakson, tez być może. (Sorry A. Hope.S - przyjąć to wypada).
 • stefanklakson 5 miesięcy temu
  Dobrze, to wobec tego rozejm! Obawiam się jednak, że waść Janko prędko zmieni zdanie.
 • A. Hope.S 5 miesięcy temu
  yanko wojownik Nic nie mówię, bo i tak trup będzie każdy z nas.
 • A. Hope.S 5 miesięcy temu
  stefanklakson Yanko, w tej kwestii dziś nic nie ma do powiedzenia.
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  A. Hope.S,. Yanko na wsio gotów, jeno białogłowy (różnie malowane), o hamulec wołają, to zadość, to na poczekanie gotów, pod Grunwaldem za pięć lat...
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  Muszę się wylogować (naciski), ale jak mawiał Terminator "Wrócę tu!".
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  Nieustanna kopulacja polityki i religii.
 • A. Hope.S 5 miesięcy temu
  Spać Jasiu!!!!
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  A. Hope.S , Oczywiście - tak jeszcze przed spaniem zauważyłem, ze niewylogowany jestem... Ale migrujemy po serwisach ;)
 • yanko wojownik 5 miesięcy temu
  A. Hope.S . O i własnie idę, bo się wylogowuję.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania