Poprzednie częściHans (cz. 1/2)  

Uwaga, utwór może zawierać treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich!

Hans (cz. 2/2)

TW 2.0 #1

Postać: Kierowca z nerwicą natręctw

Miejsce: Obóz koncentracyjny

Zdarzenie: Walka o jedzenie z podopiecznym 

Emocje: Zmartwienie/Nienawiść

 

Jeśli ktoś ma chęć lepiej zrozumieć, wstęp do tekstu znajdzie tutaj:

http://www.opowi.pl/hans-cz-12-a40503/

 

*

 

Miał na imię Hans i zakochał się w Żydówce. Czarnowłosa, krnąbrna, zaciekawiona nim tak, jak jest się zaciekawionym czymś niedostępnym, niewłaściwym, wykraczającym poza możliwości, przywileje i przede wszystkim rozsądek. Miłość jako szalony strateg, którego fantazja zbytnio poniosła w obliczeniach. Jak brak granic i wyraźna, ryzykowna granica jednocześnie. Krawędź, którą przekraczasz nieświadomie, budząc się nagle, każdego ranka, co dzień tak samo i zarazem na nowo, w innym świecie - krainie zbudowanej z własnych pragnień, wyobrażeń, z lekko zakrzywioną iluzją horyzontu. Z jedną wielką, potężną i co najgorsze przyjemną iluzją. Mami na tyle mocno, faszerując mózg chemiczną mieszanką, podkręcając obroty, wyostrzając zmysły, by ostatecznie zrujnować realny osąd sytuacji. A dodatkowo celuje na chybił trafił.

Być może właśnie to wszystko sprawia, że jest taka piękna.

 

Hans ją ukrył, dokarmiał, całował w czoło. To ten gest, prawda? Gdy facet całuje kobietę w czoło, oznacza, że naprawdę ją kocha. Tak to sobie tłumaczycie teraz, w czasach komedii romantycznych, poradników i psychoterapii. Ludzie, którzy nie przeżyli niczego traumatycznego, poza drobnymi niepowodzeniami i ogólnym marazmem. Czasami zdarzy się jakaś prywatna tragedia, owszem, ale nic na większą skalę. W tych czasach miłość rozpieprza się o szczegół niepamiętania daty urodzin, czy kłótni o wyniesienie śmieci. Gdzie nastolatki godzinami analizują gesty, słowa, smsy chłopców przyuważonych na osiedlowym boisku, próbując rozpracować ich charakter i tym samym podatność urobienia na pokornego towarzysza w przyszłości. Myśli mdłe i nijakie. Czyny także.

Ale wiesz, nikt przynajmniej nie musi nikogo ukradkiem dokarmiać. Jak rannego ptaka.

 

Hans przeżył w tym stanie umysłu dwa miesiące. Ostatnie minuty życia wypełnił przymus przyglądania się jego gwałconej kobiecie. Wolałby umrzeć ciut wcześniej. Zła kolejność, jak na złe czasy przystało. Ona była moją siostrą, on przestrogą dla kolegów po fachu. Spodobało mi się imię, przywłaszczyłem.

Przywłaszczyć sobie coś... Czy to równoznaczne z „ukraść”? W moich uszach brzmi bardziej bezkarnie, może nawet z czyjąś świadomą aprobatą. Kogoś z boku. Kogoś, kto może w pewnym stopniu stanowić prawo. Przymknąć oko, a nawet zachęcić. Przywłaszczyć sobie umysły jednych, by tamci przywłaszczyli sobie kolejne. Umysły, ciała, a jeśli to nie wystarczy rozedrzeć im serca, korzystając z ludzkiej skłonności do przywiązania i głębszych uczuć. Gdybyśmy mieli stworzyć hierarchię, te pierwsze, fizyczne, byłyby wykroczeniem, te ostatnie, emocjonalne - zbrodnią.

A może to ty, Hans? Może nie pojechałeś do obozu na przyczepie? Może byłeś po drugiej stronie? Może sam powinieneś poddać się psychoanalizie? Może motasz się wśród wspomnień?

Uśmiechnął się, a oczy zabłysły niczym wypolerowane guziki munduru. To tylko taka iluzja.

 

Wiedziałem, że będzie bombardowanie. Poszedłem z nią do centrum, do najdroższej restauracji. Nie miałem pieniędzy, zamówiłem mięso. Facet za ladą spojrzał, jakbym powstał z grobu. Przerzucał wzrok ze mnie na nią i tak w kółko. Uderzyłem pięścią w blat, każąc mu się pospieszyć. Pierwszy huk dobiegł z oddali. Ludzie zaczęli wychodzić. Kwadrans później byliśmy sami, nawet kelner uciekł w stronę schronu. Jadła łapczywie, ledwo nadążając z połykaniem. Przyniosłem z kuchni najdroższe wino. Ulicę za oknem spowijał kurz. Miałem mocną głowę, zbyt mocną, by poczuć odurzenie, na jakie liczyłem. Chciałem się upić, śmiać się bez powodu, aż rozboli brzuch, aż polecą łzy, aż ktoś spróbuje sprowadzić mnie na ziemię i aż będzie za późno by odzyskać trzeźwy osąd. Kiedy runął ratusz, szyby w restauracji wpadły do środka, rozsypując się wokół nas milionem kawałków. Nie bałem się, ona także. Chciałem, żebyśmy zginęli wtedy, w taki właśnie sposób. Dokończyła posiłek, odłożyłem serwetkę na blat stołu, złapałem ją za rękę, wyszliśmy na ulicę. Niespieszny spacerowy krok pośród kłębów duszącego kurzu. Uśmiechała się do mnie.

 

Kolejnego dnia, w jakiejś norze pośród gruzów, obudziło mnie uderzenie. Karabinu. O moje skronie. Przekląłem w duchu, że poprzedniej nocy mieliśmy szczęście. W tamtym momencie skończyło się bezpowrotnie. Jakby limit został wyczerpany, roztrwoniony intensywnie zeszłej nocy. Nawet nie płakała. Ja również nie. Histeria wydłużyłaby cierpienie. Liczyłem w głowie, od stu do zera i znowu. Sukinsyny, nie przestawali. Zwiększyłem do dwustu. I od nowa, do zera, starannie, nie pomijając żadnej liczby, skupiając umysł na czymś błahym, rytmicznym, pozbawionym emocji. 

Zastrzelił mnie Willy, wychodząc, już w drzwiach. Jego matka nalewała nam zupy dziesięć lat wcześniej, gdy umorusani wracaliśmy z podwórka. A jeszcze wcześniej była piaskownica. I pokój małego chłopca pełen zabawek. Układał swoje samochodziki w równych rządkach, na każdej półce wszystko ustawione pod linijkę. Być może niemiecka perfekcja, być może nerwica natręctw. Czy miał ideały, czy po prostu do końca chciał być wierny raz obranej drodze? Chciałem wierzyć, że jego też ktoś zmusił, ale w głębi duszy czułem, że tak po prostu chciał. Willy był pedantem. I złym człowiekiem.

 

Patrzysz czasem na kolegów z boiska? Tych, których koleżanki ze szkoły z wypiekami na twarzy poddają psychotestom z czasopism dla nastolatków? Zastanawiasz się, który byłby najbardziej bezduszny, gdyby zmienić czas i miejsce? Ja tak. Nie mogę pozbyć się tego odruchu. Gdyby jej wtedy nie zabili, być może nawet tam, na obozowej pryczy, miałaby przyjaciółki. Być może zrobiłyby mi nawet psychotesty oparte na własnych analizach. Być może szeptała by mi ukradkiem miłe słowa, przemycając ich sens. Zderzając go z nieprzychylnym losem.

Umyj się mną, Hans.

 

Podkradaliśmy jedzenie. Ja najczęściej, ale to Williego złapali, zamknęli w lodówce, zaspawali drzwi. Walił w nie całe popołudnie. Liczyłem od dwustu do zera.

 

Mieszasz te imiona, wspomnienia, historie. Kim jesteś... Hans?

 

*

 

Byłaś w ciąży, gdy cię poznałem. Przygarnąłem u zmierzchu wojny. Mówiłaś, że była łapanka i on nie wróci. Widziałaś na własne oczy jak odjeżdżał. Był Żydem i miał siostrę, którą pokochał Niemiec. Zginęli oboje. Wszyscy wokół ciebie ginęli.

Masz tylko mnie, Beatko.

 

Było coś w jego oczach, wtedy, w tym momencie, coś przelotnego, niepokojącego, prawdziwego. Coś, przez co poczuła przymus miłej odpowiedzi.

Cieszę się... Hans. Cieszę się, że mam ciebie.

Grymas uśmiechu, jej, jego, wirujący wokół świat, miłość jako iluzja i świat jako iluzja, wspomnienie wojny, złych ludzi i on. Nie zrobiła mu psychotestów, nie poddała analizie.

Zaufanie jest cementem. Czasami kruszeje w jednej chwili.

Hans... wydobyło się ironicznie z jego ust i odbiło od każdej ze ścian jednocześnie.

 

Kobieta rozejrzała się po pomieszczeniu. Na wszystkich półkach bibeloty ustawione były w równiutkich rządkach. Stare samochodziki także.

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 12

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • Ritha 9 miesięcy temu
  Eee! Co to ma byc za inwazja anonimków?! Wyłazić i to juz! Chociaz "spoko, 5", a nie tak na krzywy ryj :D
 • Szudracz 9 miesięcy temu
  Zaskoczona jestem zakończeniem. Ode mnie jest jedna. :)
 • Ritha 9 miesięcy temu
  No! :D Git, rozgrzeszonaś
 • Nachszon 9 miesięcy temu
  To nie jest tekst, żeby pisać o nim mądre rzeczy, zresztą oczy po przeczytaniu troszkę się utopiły i źle widzą. Jofi Ritha. Chamesz kamuwan.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  A z polskiego na nasze?
  Nie top oców Nachszon;)
 • Nachszon 9 miesięcy temu
  Ritha A daj spokój weź i nie top. Rozpierdolił mnie tekst trochę
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Nachszon cudnie. Tak ma być. Zadowolonam.
 • Nachszon 9 miesięcy temu
  Pięknie Rita, pięć oczywiście - to hebrajski:)
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Tłumacz mi nie wykrył języka, gupi tumacz. Oks, grazie:)
 • Nachszon 9 miesięcy temu
  Ritha Nie wykrył bo to transliteracja:) W oryginalnym zapisie byłoby:
  יופי ריטה חמש
  :)
 • Ritha 9 miesięcy temu
  O kurde, ślaczek;)
  No tak, to wieke wyjaśnia:)
 • Ritha 9 miesięcy temu
  wiele*
 • Ozar 9 miesięcy temu
  Hm.... Tekst jest takim jakby wymieszaniem historii i uczuć. Taka makabra z uczuciem w środku. Tak szczerze mówiąc to jako historyk nie wiem jak to ugryźć. Czy to iluzja z historią w tle, czy też jakaś opowieść o smutku.Tak szczerze, to nie za bardzo kumam co chcesz przez takie wizje przekazać!
 • Ritha 9 miesięcy temu
  On jest dokładnie wymieszaniem historii (bohaterów) i uczuć. Pomieszałam ze świadomym ryzykiem, że mogłam przesadzić i może być problem ze zrozumieniem. To taki tekst, który każdy może odebrać po swojemu. W zakończeniu należy doszukiwać się sedna. Nie chce spoilerować i roztłumaczać zamysł, bo ludki (ja tez) często najpierw zerkają na komentarze. Dziękuję za spostrzeżenia Ozar. Być może całość zbyt refleksyjno-mataforyczba, jak na historyka lubiącego fakty:)
 • Nachszon 9 miesięcy temu
  Ritha A Ty Ty, to się tego oducz zerkania najpierw na komentarze; mnie zawsze korci, ale jeszcze nigdy się nie poddałem, bo jakby był ten pierwszy raz to byłby i następny. Wcześniejsze zerkanie na komentarze zaburza proces odbioru i oceny.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Nachszon wiem... Niestety wiem. Nie zawsze zerkam, ale zdarza mi się. Jam odporna na opinię, raczej miewam własne zdanie o danym tekście, przynajmniej się staram...
 • Nachszon 9 miesięcy temu
  Mówić, że coś jest wymieszaniem historii i uczuć to jakby mówić, że zupa jest wymieszana z garem, w którym się gotuje. Historia to również dzieje ludzkich emocji.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Nachszon no niby tak, ale nie zawsze musi być przedstawiona emocjonalnie. Może być sztywnym przybliżeniem faktów z pominieciem uczuc. Wtedy by pewnie Ozarro lepi zakumał ;p
 • Nachszon 9 miesięcy temu
  Ritha Nie jest przedstawiona emocjonalnie, jest przedstawiona zimno, więc tym większy dreszcz przechodzi przez człowieka. Opisać emocje a opisać coś emocjonalnie to są dwie różne rzeczy. W tym przypadku emocjonalny opis zrobiłby z tekstu tanio łzawy badziew.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Nachszon bardzo możliwe, dlatego też nie czytam romansów, bo z poważnych spraw robią srake.
  Zimno jest przedstawiona... Hm, cholera, moze i tak, ja się nad tym nie zastanawiam pisząc, napisałam pare zdań o miłości, więc stwierdziłam, że jest emocjonalnie :D
 • Ritha 9 miesięcy temu
  "Opisać emocje a opisać coś emocjonalnie to są dwie różne rzeczy" - ciekawe... dałeś mi rozkminę na pół dnia, coś tak czuję
 • Nachszon 9 miesięcy temu
  Ritha,

  Najlepsza jest egzemplifikacja, zatem spróbujmy zrobić krótkie warsztaty na temat różnicy między opisem emocjonalnym a opisem emocji


  Opisywana sytuacja:
  Reakcja kobiety i kilkuletniego inteligentnego dziecka na wiadomość o śmierci męża kobiety i jednocześnie ojca dziecka. Mężczyzna został zamordowany podczas napadu rabunkowego. Rodzina kochająca się, przeciętna, ciesząca się zwykłymi chwilami.

  Tworzymy opis emocjonalny:
  Kobietę ogarnął straszny, potworny smutek nie do wytrzymania, nie wiedziała co ze sobą zrobić. Czy się od razu zabić? Ale przecież są dzieci, ach tak dzieci. Moment, kiedy podbiegła do niej córeczka był rozdzierający serce, przecież trzeba jej teraz będzie powiedzieć, że nigdy nie zobaczy kochanego tatusia. Nie można było patrzeć na dziewczynkę, nie można tego opisać, gdy dotarł do niej sens wydarzenia i wybuchł żal ze łzami i krzykiem.

  Tworzymy opis emocji:
  Policjant poinformował ją krótko:
  - Przykro mi, pani mąż został zamordowany. Motywem był zwykły rabunek.
  Zrozumiała od razu i natychmiast byt rozdzielił się na cztery części, z których żadna nie chciała się połączyć w poprzednią całość. Całość cierpiała, ale cztery fragmenty nowego złego świata jako odizolowane od siebie trwały w kobiecie bez jakiekolwiek czucia, bo przestały być istotą ludzką. Cztery osobne części. Ona, świat, mąż, dzieci.
  - Coś cię boli mamusiu, prawda? – zapytała córeczka, widząc łzy na dziwnie spokojnej twarzy mamy.
  - Tatuś nie żyje – odparła krótko jedna z czterech części rozbitej całości – nigdy go już nie zobaczysz.
  Dziewczynka najpierw uśmiechnęła się lekko, wreszcie w oczach pojawił się błysk niepohamowanej złości.
  - Przestań mamo!!! – wrzeszczała- to są głupie bajki!!!
  Upadła i, waląc małymi piąstkami w podłogę, krzyczała:
  - Zobaczysz!!! Powiem tacie!!! Że takie straszne bajki mówisz!!! Zobaczysz!!! Głupia jesteś, głupia!!!
  Kobieta patrzyła na córkę bez jakiejkolwiek emocji. W tej chwili oczy matki na pewno należały do tej części, która leżała najdalej od jakiekolwiek człowieczeństwa, należały do wrogiego świata.

  Co zrobiliśmy w pierwszym przypadku, aby uzyskać zapis emocjonalny:
  1) Nazywaliśmy uczucie wprost (smutek) w dodatku obdarzyliśmy emocję epitetami (straszny, potworny) – zatem narrator już się odkrywa – to on czuje ten smutek, to dla niego jest straszny, potworny, to tak naprawdę emocja narratora i tekst specjalnie tego nie ukrywa
  2) „Moment rozdzierający serce” – egzaltowany i płytki opis stanu przez użycie powszechnie stosowanego terminu w opisach uczuć żalu. Brak informacji komu rozdarło się serce znowu zwraca emocję w kierunku narratora, to jego emocja.
  3) „Nie można było patrzeć na dziewczynkę” generalizacja – w domyśle: nikt nie mógłby patrzeć na żal dziewczynki. To również wiedza i emocja narratora, ponieważ dotyczy osoby „żadnej konkretnej”

  Co zrobiliśmy w drugim przypadku, aby uzyskać opis emocji:
  1) Staraliśmy się nie nazywać uczucia
  2) Staraliśmy się przedstawić uczucie smutku, żalu, przygnębienia, szoku w sposób opisowy, pamiętając że istnieje wiele postaci tych emocji; my wybraliśmy rozbicie osobowości, rodzaj kwadrofenii.
  3)Nie nazwaliśmy uczucia dziecka, narrator tylko przedstawił zachowanie dziewczynki

  To wszystko na szybko, więc trochę chaotycznie wygląda, ale trochę chyba zbliżyliśmy się do tematu:)
 • Ozar 9 miesięcy temu
  Ritha Pewnie masz rację, ale ciekawi mnie dlaczego sięgasz po taką trudną tematykę jak obozy? Pytam, bo znam temat bardzo dobrze i kiedyś nawet coś napisałem prozą, ale stwierdziłem, że to cholernie trudne klimaty.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Ozar bo trafiłam obóz koncentracyjny w tw, odgórnie narzucony motyw. Ale... bylam zadowolona z takiej tematyki, lubię jak szoruje po łbie. Może masochizm, nie wiem.

  Nachszon już czytam Twój komentarz
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Nachszon dziękuję Ci za tak rozbudowaną analizę. Taa, teraz mogę stwierdzić, że opis emocji jest mi dużo bliższy niż opis emocjonalny. Nie lubię histeryzować pisząc, wole poruszać czytelnika w taki sposób, jaki tu np. w tym Hansie. Ja nie wiem jak to się dzieje, nie planuję jaki będzie tekst, proces samego pisania ma tu dziwną moc sprawczą. Ja jestem trochę emocjonalny wariat, książki tez lubię takie, które mnie rozpierdalają uczuciowo, i nie są to romansidła. Borowski pisał, ze jego ukochaną przerobili na mydło. Tyle, takie zdanie, zero dopowiedzeń, a w głowie czytelnika całe rozwinięcie jego stanu emocjonalnego w tej sytuacji. Tak wolę. Dzięki raz jeszcze.
 • Canulas 9 miesięcy temu
  Zacząłem czytać, ale nie ma na telefonie sensu. Od kopiowania pęknie szybka. Czekam do 14, do przerwy, ale...
  Ty już wisz, co ale.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  A skąd ja wiem, może przesadziłam, Ozar nie czaji, ludzie dają piątkibi spieprzają cichaczem, cholera wie. Jak się samemu coś pisze, to trudno obiektywnie z boku popatrzać ;)
 • Canulas 9 miesięcy temu
  Ritha - ja zacząłem i se do obiadku zostawiam. Ale, eh... Sztywny top. Sztywniutki
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Can oki, to fajnie :)
  Ja jeszcze w kołderkę zawinięta, więc miło czytać na dobry początek dnia :>
 • Canulas 9 miesięcy temu
  Aaaa, bo Ty wolne masz... Eh. No tak.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Siii :)
  Ale popoledniu mam korki i ortodonte, a nakurwiający brzuch zwiastuje nadchodzące łokresowe problemy w ciagu najblizeszej godziny.
  Czyli widzisz jak jest, taka karma czy cuś... :D
 • Canulas 9 miesięcy temu
  Ritha - jednak korki, ehh
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Canulas no taaa, te co mam musze dociągnąć do konca roku, świnio nie bede. Nowym odmawiam.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Roku szkolnego ofkors
 • Canulas 9 miesięcy temu
  "Mami na tyle mocno, faszerując mózg chemiczną mieszanką, podkręcając obroty, wyostrzając zmysły, by ostatecznie zrujnować realny osąd sytuacji. " - oj tak.

  "Hans ją ukrył, dokarmiał, całował w czoło. To ten gest, prawda? Gdy facet całuje kobietę w czoło, oznacza, że naprawdę ją kocha." - oj tak.

  ". Gdzie nastolatki godzinami analizują gesty, słowa, smsy chłopców przyuważonych na osiedlowym boisku, próbując rozpracować ich charakter i tym samym podatność urobienia na pokornego towarzysza w przyszłości. Myśli mdłe i nijakie. Czyny także.

  Ale wiesz, nikt przynajmniej nie musi nikogo ukradkiem dokarmiać. Jak rannego ptaka." - ostatnie zdanie... kurde, jakoś niekomfortowo się czuję sztkując ten tekst, bo jego piękno, to chyba całość, a nie kawałkowość. Chuj. Trudno. Nic już nie wycinam.


  Ok. Trzy, cztery razy chciałem, ale nie skopiowałem. Widziałem fragment z tego kryminału, co mówiłaś. Nesbo, ale...
  Już nie chcę pisać "o kurwa" i "ja pierdolę" - to wszystko jest w tej chwili za krótkie.
  Symbol literki Ź - także.
  Dojebałaś mi tym tekstem nie do opisania.

  Nie wiem. Pewnie się jeszcze odniosę - może tu - może inaczej.
  Nie mam za bardzo słów.
  Nie chodzi o to, że Twój progres od Lei... i w ogóle.
  Już sam chyba nie wiem o co chodzi.

  To co wyczyniasz, to naprawdę...
  Się odniosę jak się zbiorę z ziemi.
  Kurde.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  No, no, panie Canulasie, jeszcze ze trzy książki poleć, jeszcze w trzech komentarza doradź, jeszcze pogadaj ze mła ze trzy razy i będziesz widział, jak się będziesz zbierał z ziemi:D
  A tak bardziej poważnie - martwię się, że to chwilowo mi się coś z głowa stało :D
  No nie wiem, w kazdym razie cieszę się, że chwalisz, że progres widzisz i kurde czuję sie zmotywowana nieustannie i to przez to pewnie :) Na pewno przez to ;)
 • Canulas 9 miesięcy temu
  Ritha, ale skoro już tu wlazłaś, to nawet jeśli Cię przytka - wrócisz. Narzędzia wszak masz.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Canulas może i tak :) Nie marudzę już, szukanie dziury w całym moja drugą naturą ;)
 • Tanaris 9 miesięcy temu
  Przeczytałam dwa razy, bo tekst jest zdecydowanie inny i daje do myślenia. Szczególnie: "Mieszasz te imiona, wspomnienia, historie. Kim jesteś... Hans?" Mnie się wydaje, że miesza wspomnienia i to, że czasami są z innej perspektywy, niż zostało napisane. Możliwe, że się mylę. Ale ten odjeżdżający pociąg daje do myślenia.
  W tych czasach miłość rozpieprza się o szczegół niepamiętania daty urodzin, czy kłótni o wyniesienie śmieci. – jakie to życiowe
  Zaufanie jest cementem. Czasami kruszeje w jednej chwili. – i te słowa
  Wszyscy mogą stać się kimś innym, obcym, wynaturzeniem. Czas zatrzymania, wspomnień i tego, co było kiedyś. Tekst pełen uczuć, lubię <3
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Miesza historie, bo zna je wszystkie, w każdej Hans umiera, a ten Hans żyje... Końcówka roztłumacza, swiat nie jest różowy, kim jest Hans, zgadnij ;)
  Pociag jest z pierwszej części, napisalam wstęp, być może bez niego odbiór jest jeszcze bardziej utrudniony.
  Dziękuje Tanaris :)
 • pasja 9 miesięcy temu
  Trudne studium o miłości. Trzeba oddzielić się od przestrzeni tej tu i tej tam. Tu jest tu, a tam jest tam. Posegregować sobie, ale nie systematycznie, bo wtedy można się zagubić dla dobra samej systematyki. Powiedzieć, że jest inaczej, sobie. I ty to zrobiłaś.
  Tylko nie być zaraz trabą jerychonską. Krzyk, ale w milczeniu.
  Pocięte te twoje historie i posiekane na nowo jak makatka.
  Pozdrawiam
 • pasja 9 miesięcy temu
  Posklejane*
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Dokladnie tak, świetnie podsumowałaś, dziękuje za refleksje Pasjo :)
  Pozdrawiam :)
 • Felicjanna 9 miesięcy temu
  smutnego ciąg dalszy. Ech
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Si...
 • Okropny 9 miesięcy temu
  W tych czasach miłość rozpieprza się o szczegół niepamiętania daty urodzin, czy kłótni o wyniesienie śmieci. Gdzie nastolatki godzinami analizują gesty, słowa, smsy chłopców przyuważonych na osiedlowym boisku, próbując rozpracować ich charakter i tym samym podatność urobienia na pokornego towarzysza w przyszłości. Myśli mdłe i nijakie. Czyny także.

  O ja pierdolę, jak trafnie.

  Zastanawiasz się, który byłby najbardziej bezduszny, gdyby zmienić czas i miejsce? Ja tak.

  Ja też, cały czas.

  Umyj się mną, Hans.

  O ja cię pierdolę, Ritha. Chylę czoła.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Huehuehue.
  Dzięki Okrop, mam nadzieję, że szczera reakcja ;)
 • Okropny 9 miesięcy temu
  Ritha spierdalaj, oczywiście, ze szczera
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Okropny to git :) Cieszę się :)

  (ot taki psychoteścik xd)
 • Canulas 9 miesięcy temu
  Ritha mówiłem, że to pierdolone, ociekające płynnym srebrem - sztosiwo.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  No skoro nawet Okropnego poruszyło, to wow :D
 • Okropny 9 miesięcy temu
  Ritha "skoro nawet"

  Phi!
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Okropny bo ty raczej taki lakoniczny i skryty... chlopcze. xd
 • Okropny 9 miesięcy temu
  W ogóle, pochwalę się, rudzik dziś zawitał na me obejście

  Rzygnalem tęczą
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Znaczy, że się ucieszyłeś?
 • Okropny 9 miesięcy temu
  Ritha w chuj. Taki śliczny ptaszełek, ty nie masz pojęcia.
  obczaj sobie, taki, tylko nie śpiewał
  https://www.youtube.com/watch?v=XTt5CaQXDD4
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Okropny kup im żarło jakieś! Nich mają u Ciebie raj, bo zima za oknem :)
 • Ritha 9 miesięcy temu
  No faktycznie śliczniutki <3
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Lubię zwierzaczki :)
 • Okropny 9 miesięcy temu
  Ritha akurat te jebańce jedzą robaki, więc nie ma opcji. Ale wkrótce będzie odwilż i będzie żarcia po pachy!
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Okropny żeby nie wyzdychały do tego czasu... ;p
 • Elorence 9 miesięcy temu
  Dobra. Okej. W porządku.
  Trzy głębsze wdechy i można pisać komentarz.

  Jeden z poprzedników już napisał, że to nie tekst, pod którym pisze się mądrości i ma rację. Poruszyłaś ciężki temat, owinęłaś wokół niego uczucia i emocje, dając mu siłę, czyli coś, czego brakuje wielu innym tekstom (chodzi o ogół). Po przeczytaniu, człowiek na chwile nieruchomieje, oddalając się myślami od teraźniejszości.
  Było ciężko. Wiem, że problemy dzisiejsze są niczym w porównaniu z tamtymi. Nawet miłość jest słabo odczuwalna w porównaniu do wtedy. Przykre to, bo ludzie nie szanują innych ludzi, już nie wspominając o uczuciach. Stali się egoistami, mającymi klapki na oczach i patrzącymi w jeden punkt, a najlepiej we własny nos.
  Na playliście wybrała mi się piosenka, którą bardzo lubię i zawsze zmusza mnie do refleksji. W połączeniu z tym tekstem, zmusiła mnie dwa razy bardziej do przemyśleń.
  To było bardzo dobre. Bardzo, BARDZO, dobre.
  Pozdrawiam :)
 • Ritha 9 miesięcy temu
  No. To tera wróć do dobrego humora i nie myśl o ciężkiej tematyce. Spostrzeżenia trafne, adekwatne.
  Miło mi, że wdepłaś. Bardzo. Grazie :)
  Pozdrawiam, buziaki ślę :)
 • Agnieszka Gu 9 miesięcy temu
  Jestem,

  "Czarnowłosa, krnąbrna, zaciekawiona nim tak, jak jest się zaciekawionym czymś niedostępnym, niewłaściwym, wykraczającym poza możliwości, przywileje i przede wszystkim rozsądek. " - i od razu taki początek. Bardzo mi odpowiada taki opis, takie stawianie sprawy wprost i z wyczuciem.

  Zastanawiająca tematyka, za którą nie przepadam, jednak podałaś ją w sposób bardzo interesujący i nakreślony, jakby od wewnątrz.
  TW narzuca nam czasami takie tematyczne miksy, że wychodzą z tego niejednokrotnie bardzo ciekawe opowiadania.
  To do takich niewątpliwie należy.
  Pozdrawiam :)
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Trudna tematyka to fakt, nie posałabym w niej na dluzsza mete ale jako jednostrzal ucieszylam.sue bardzo widzac oboz na tw. Od razu uderzyla wizja.
  Dziekuje za wizyte i mile slowa :)))
 • Blanka 9 miesięcy temu
  Nie no, nic mądrego nie napiszę. Po prostu, gratuluję i chylę czoła.
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Dziękuję i tu :)
  Miss Blanka marudziła, że Verity mało. Masz wrzoconą z powrotem Leę. To opko jak Verita, tez makaronce itp. Nie namawiam, bo jest tego sporo, ale informuje, bo Verity poki co nie bedzie, na rzecz Cmyka. Ot news.
  Pozdrawiam ;)
 • Blanka 9 miesięcy temu
  Ritha , ano marudziła! Marudziła bo mogła i powód miała ;p :):):) Że sporo to akurat mnie nie zniechęca:) Jak wygospodaruje więcej czasu, to pewnie zaglądne:) Pzdr:)
 • Ritha 9 miesięcy temu
  Blanka no pewnie, że mogła :D Marudzący czytelnik, to czytelnik zaangażowany ;)
  Buziol:)
 • Enchanteuse 4 miesiące temu
  Kolejny, kolejny, sztos. Co ja tu się będę rozpisywać.
  Rozwaliłaś skalę, Ritha, i to w pięknym stylu.
 • Ritha 4 miesiące temu
  <3
  Rozserduszkowałam się.
  Dziękuję <3

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania