Poprzednie częściTW Maska swastyki (1/2)  

TW Maska swastyki (2/2)

Błyskawice co rusz przecinały granatowe niebo, choć nie spadła ani kropla deszczu. Zza księżyca przezierał stalowy, szary lęk. Krzyk narastał. Próbowano rzucać się na druty, szarpać za nie i wyciągać daleko ręce. Z przerażeniem patrzyłem jak dwójka, na oko trzydziestoletnich mężczyzn, próbuje wciskać głowy między kraty, w nadziei, że kości czaszki chociaż minimalnie rozciągną pręty na bok. Jeszcze większe przerażenie poczułem chwilę później, gdy zdałem sobie sprawę, że nikt do tamtych nie strzelił. Zignorowano krzyk, zignorowano desperackie próby ucieczki i wreszcie, całkowicie pominięto zmianę zachowania. Znów dostaliśmy wodę. Pragnienie było jednak zbyt duże, a głód jeszcze większy, by ugaszono to kilkoma łykami. Światła zgasły. Wyczekiwaliśmy.

Było ciemno, tym ciemnej, im bardziej myślałem o tęsknocie za obozem. To miejsce rozpierzchło się we mnie na tyle, że każda zmiana pobytu na inną, niż jakkolwiek bezpieczna przystań, wprawiała w konsternację. Dlaczego nie zabito nas wcześniej? Dlaczego przewieziono właśnie tu, skoro istniało miejsce, gdzie pod naskórkiem jakiejś fałszywej idei i w imię nienawiści można było zabić tysiące osób z taką łatwością?

Czułem, że zakłóciła się jedność między tym co wiem, a widzę. Pośród szepczących przekleństwa i modlitwy głosów, próbowałem zrozumieć czego chcę i co powinienem zrobić. Odrzucałem od siebie powracającą wiarę, że powrócimy w miejsce skąd nas siłą wywieziono, że nie wydarzy się złe, gorsze, ostateczne, bo przecież gdzieś tam czeka dom.

Kiedy jednak i tej nocy zabrano kilka osób, postanowiliśmy raz jeszcze pokazać siłę i gotowość do walki. Wrogość pojedyncza i zbiorowa, tak długo ukrywana w strachu, wyszła na powierzchnię. Zaczęliśmy bić siebie nawzajem. Uderzać głowami o ściany i kraty. Tak, by widowisko przyciągnęło jak najwięcej osób. W głowie kotłowała się myśl, że jeśli będziemy konsekwentni, dotrwamy do następnej zimy, jeszcze tydzień, dwa miesiące i będzie piękniejsze jutro, a ta noc jest naszym największym sprzymierzeńcem. Po zmroku  łatwiej być Judaszem, łatwiej zdradzić wszystko, co się do tej pory wyznawało, odrzucić zasady. Odnaleźć w sobie jakiś zwierzęcy instynkt. Chęć przetrwania za wszelką cenę.

Jeśli nie Bóg, to coś wielkiego dawało nam znać przez nagły napływ sił, że to jedyna droga do wyzwolenia. "Przyjdą do nas, a wtedy odbierzemy im broń", pomyślałem, tak jak wielu innych. Wystarczyło krótkie spojrzenie w ich stronę, by dostrzec, że im bardziej czas kurczył się w swoich ramach, tym większa agresja przeciw zabawom w kata rosła w naszych sercach.

— Nie mamy nic do stracenia — rzekłem cicho, spostrzegając, że niektórzy z powątpiewaniem patrzą na kotłujące się jak w klatce ludzkie członki.

— Bzdura! Bzdura! Zastrzelą nas jak świnie, bez mrugnięcia okiem. Zamknijcie się, póki jeszcze jest szansa! — głos dotarł z sąsiedniej celi.

— Racja — zawtórował następny. — Skończymy jak Kosa. Dostaniemy kulę w otwarte gęby! A tak przynajmniej mamy wodę!

—  Chcesz się oddać w ręce zbira, bo ugasiłeś pragnienie? Pieprzyć takie miłosierdzie, kiedy chwilę później zaciągają następnych pod ostrze. Nie zdziwiłbym się, gdyby napluli do kubka, zanim wypiliśmy.

Ucichło.

— Moglibyście spróbować — przerwał elektryzującą ciszę jakiś młodziak. — Andrzej ma rację. —  Nie widziałem w ciemności jego głowy, ale wydawało mi się, że skinął w moją stronę. — Świat jest taki pusty. Spróbujmy odwrócić czas. Wy spróbujcie. Ja mam inne życzenie.

Nikt nie zapytał jakie. Nawlekaliśmy słowa na czekanie, kiedy znów przemówił:

— Nie chcę ginąć z ręki Niemca. Wiem, że mnie spalą, a to tak mocno przeraża, bardziej niż myśl, że nie będę umiał się obronić. Oskarżą i wykonają wyrok. Wszystko potrwa kilka minut, potem przyjdzie ktoś następny i weźmie moją odciętą głowę, zapakuje do skrzyni i z resztą bezwładnych członków spali. Ten popiół śni mi się nawet na jawie. Chciałbym, żeby zakopano mnie pod ziemią, by przetrwał choć szkielet, świadczący, o tym że byłem kiedyś człowiekiem — zaszlochał. — Gdybym mógł, oddałbym duszę i błagał choćby o ten dół, metr dwadzieścia pod glebą.Kiedy wszystko na świecie skurczyło się do mordu i nie ma gdzie pomieścić miłości, pozostaje mi mieć nadzieję, że te bydlaki rzucą na ciało choć garść piachu.

— To chyba bez różnicy — szepnąłem. — Nie sądzę...

— Mylisz się — przerwał od razu i popadł w jakieś dziwne utrapienie. Wszyscy wytężyliśmy słuch, ale przez dłuższy czas nie powiedział ani słowa. Słychać było za to nerwowe szuranie, odgłosy oddawania moczu i płacz, malejący z minuty na minutę. Odkąd nas wyłapano i osadzono w obozie nie znaliśmy innego zapachu niż zatęchły, duszący smród potu i ekskrementów, ale tu, pośród wilgotnych ścian, stawał się jeszcze bardziej dokuczliwy.

— Chcę umrzeć sam. Przechytrzyć ich. Niech któryś z was zawiąże mi rękaw koszuli na szyi i zaciska mocno, dopóki nie upadnę —  stanowczy głos przeniknął ciszę.

Kilkoro z nas próbowało go pocieszyć, choć brzmieliśmy mało wiarygodnie. Podkładaliśmy chłopakowi wszystkie nadzieje na wydostanie się, lepsze dni, może nawet piękniejsze niż przed wojną, że minie kilka miesięcy i znów będzie dobrze. Będzie cicho. Tak spokojnie, że usłyszymy oddech ziemi, głos ulgi, a później długo nikt nie pozwoli na takie cierpienie.

W obliczu tego, że walka była zbyt zaawansowana i nijak nie zmierzała ku końcowi, nasze słowa nosiły znamiona fałszu. Wojna zaczęła przyjmować wszystkie ofiary, bez względu na pierwotne pobudki, ofiary pochodzące zewsząd, każde mięso, czyli tych, którzy sprzeciwią się, by świat przybrał barwy swastyki. Wymyślaliśmy szczęście, nie wierząc w ani jeden jego okruch. Wymyślaliśmy jutro, nie wiedząc czy wszystkie  wczoraj to jeszcze rzeczywistość.

Nikt z nas nie odważył się pomóc w uduszeniu, choć jeszcze w pociągu obojętnie patrzyliśmy na śmierć. Tu było inaczej. Pojawiły się nieznane emocje, wartości. Blade współczucie.

Rano chłopak już nie żył. Nigdy nie dowiedziałem się czy ktoś mu rzeczywiście zacisnął "pętlę", czy jednak miał na tyle odwagi, by zrobić to sam.

Ta śmierć to był koniec naszego dialogu i początek dziwnego smutku, który rozpierał naznaczone stygmatami serca. Początek otrzeźwienia i tysiąca myśli, dlaczego człowiek popełnia samobójstwo tylko po to, by nie widzieć satysfakcji w oczach oprawców. Próbowałem zrozumieć tę brutalność mordu. Nie odnalazłem sensownych powodów.

Została nas garstka. Nie mówiliśmy już nic. Zrozumienie przyszło przez skinienie głowy. Usiedliśmy obok siebie. Potem zrodził się krzyk, wrzask zagłuszający strzały na zewnątrz. Dręczeni dzień i noc przez małostkowe, zbydlęcone szarże trwaliśmy w letargu, zastanawiając się, czy warto jeszcze żyć. Teraz jednak, śmierć i całkowita rezygnacja jednego z więźniów, sprawiła, że ze wszystkich sił liczyliśmy na wolność. Kroki ciężkich, masywnych butów, specyficzne kroki, które stawiają tylko ludzie trzymający broń słychać było coraz głośniej. Każdy milimetr przybliżał nas do celu. Kiedy byliśmy już oko w oko z wrogiem wszystko ucichło. Palcami wskazaliśmy na trupa. Jeden z esesmanów pokręcił głową, wyjął kartkę i niezdarnie coś nabazgrał. Później wszedł, kopnął młodzika kilka razy w tułów, sprawdzając czy aby na pewno nie żyje i nachylił się, żeby sprawdzić numer. To był błąd. Dopadliśmy do niego. Celę zalała nienawiść. Dwoje z nas zginęło, kiedy esesmani strzelali zza krat. Reszcie udało się zbiec w głąb budynku. Trzymając się za ręce, biegliśmy przed siebie. Niewiele myśląc, używaliśmy broni na oślep. "Nie dać się złapać, nie dać się złapać", to jedyne, co dobiegało do głowy. Starczyło sił, by uciec przez bramę. Walka z ogrodzeniem trwała dłużej. Słabsi nie podołali. Słyszałem, już z dala od ceglastego budynku, ich ostatni krzyk. Chwilową radość stłumiło przerażenie, kiedy spojrzeliśmy na siebie.

— Numery! — krzyknął ktoś. — Trzeba coś z tym zrobić!

Nie mając nic pod ręką, zaczęliśmy drapać do krwi, obijać ciało tak, by nie było znaków, że jesteśmy z obozu. Schroniliśmy się w opuszczonym budynku, dygocząc z przerażenia i jednocześnie ciesząc, że jesteśmy sami. Wierzyliśmy, że prędzej czy później ktoś nam pomoże. Pozbyliśmy się ubrań i tak doczekaliśmy zmierzchu.

 

Nocą wsiedliśmy do pociągu.

Średnia ocena: 4.1  Głosów: 13

Zaloguj się, aby ocenić opowiadanie

Komentarze

 • krajew34 tydzień temu
  Wpadnę jutro, by z czystym umysłem to odpowiednio ocenić.
 • Trening Wyobraźni tydzień temu
  Witamy kolejną część tekstu! :)
 • Trening Wyobraźni 6 dni temu
  Joluś nie zapomnij o wrzuceniu linku do wątku z linkami :)
 • Ritha tydzień temu
  Pani, pierwsze slowo se popraw ;)
  Przeczytam niebawem *.*
 • marok tydzień temu
  ekhem, musiałem Ritha :D
 • jolka_ka 6 dni temu
  marok o co się rozchodzi? ;p
 • Justyska tydzień temu
  Witaj! Przeczytałam, bo po pierwszej część nie mogłam sobie odmówić. Mocny motyw z samobójcą, który paradoksalnie ocalił siebie wedle własnej woli i innych. Całość bardzo mi się podoba, mam jedynie wątpliwości co do końcówki, bo mam wrażenie, że tak skrótowo została poprowadzona. Wybiegli z budynku i co? Żadnego ogrodzenia, innych strażników, myślę, że warto byłoby tu zadbać o więcej szczegółów, bo w tej wersji kojarzy mi się to bardziej z senną wizją... co w sumie miałoby sens w połączeniu z ostatnim zdaniem. Jakoś sobie teraz tak pomyślałam, że śmierć dla ofiar z obozów była wybawieniem, ich ucieczką (tak jak w przypadku tego więźnia), ale ich los pozostaje zapętlony, dlatego znów wsiadają do pociągu. A może od początku byli martwi?

  No nic takie tam moje myśli rozbiegane.
  Pozdrawiam serdecznie i 5 oczywiście:)
  ps "tak jak wielu inych" innych
 • jolka_ka 6 dni temu
  Z tą końcówką masz rację, nie wdawałam się w szczegóły, bo chyba trochę dobił mnie i przerósł temat i chciałam szybko zakończyć
  Dziękuje. Cenna uwaga.
 • Adelajda 6 dni temu
  Cóż mogę napisać, że bardzo dobry tekst, że poruszasz emocje czytelnika i wyobraźnię.
  Zbudowałaś bardzo smutny obrazek, jednak zarazem prawdziwy - bo ile wydarzyło się takich historii? Ile z nich nie zostało opowiedzianych?
  Bardzo trafił mnie ten fragment o tym, że jeden z nich chciałby chociaż spocząć pod ziemią.
  Dziękuję Ci za ten tekst.
  Potrafisz, oj potrafisz.
  Pozdrawiam serdecznie.
 • jolka_ka 6 dni temu
  To ja dziękuję za przeczytanie. A takich historii i podobnych być może było kilka, ale nikt o nich nie wie, nie pamięta. Pozdrowienia!
 • Canulas 6 dni temu
  Kurde, no.
  Oglądałem kiedyś dokument o ucieczce z Auswitz. Przypomniałeś mi to.

  "Początek otrzeźwienia i tysiąca myśli, dlaczego człowiek popełnia samobójstwo tylko po to, by nie widzieć satysfakcji na oczach oprawców." - tutaj bym się zastanowił czy nie "w oczach", ale się nie upieram.
  Kapitalny tekst i bezwzględny faworyt igrzysk.
  Wybacz z dupy komentarz,ale chwilowo jedynie telefon.
 • jolka_ka 6 dni temu
  Tak, zgadzam się z błędem. W tej formie brzmi lepiej. Dziękuje.
 • Canulas 6 dni temu
  jolka_ka - padły zarzuty co do słabej końcówki.
  Moje refleksje na ten temat:
  Chuj prawda.

  Końcówka to odkręcenia kranu ze strumieniem interpretacyjnej swobody. Wielowymiarowość. Nierealnosć. Oniryczność wręcz - (czy inne słowa, które wyguglowałem, a którymi bez ładu i składu się beczelnie chwalę). Ale do rzeczy:
  Czy oni umarli? Czy żyli?
  Czy nie są jedynie zaszłym echem przeszłości, rewerberacją przestrzegającą przed tym, by nie centralizować władzy u podnóża chorych jednosek?
  Wreszcie, czy to nie modła Uroborosa? Czy nie syzyfowa powtarzalność?
  Zepsuta końcówka, pfee ;)
 • jolka_ka 6 dni temu
  Canulas Myślę, że tu bardziej chodzi o moment ucieczki, niedopracowany i skrótowy, z czego zdaję sobie sprawę. Za wiele rzeczy jest w domyśle i może nieco nierealne niektóre wątki. Tak jak wspomniała Justyna; z ogrodzeniem, strażnikami. Faktem jest, że ta pętla, tzn ostatnie zdanie wprowadza "chaos" i trochę przesłania te niedociągnięcia, sprawiając, że można się zastanowić czy to prawda, czy faktycznie istnieją itp. ale nadal koniec taki o. Trochę tu ma do rzeczy moja niewiedza, ale najbardziej chyba to, że za bardzo weszłam w temat emocjonalnie i najzwyczajniej w świecie chciałam to już skończyć.


  Ale bardzo Ci dziękuję, że odbierasz to w ten sposób.
 • Canulas 6 dni temu
  jolka_ka, no ok, ale zobacz. Pod sam koniec snu, majaków wszystko też jest skrótów, kadrowe, odrealnione.
  Lawinowo wracające wyparcie, z całą mocą przypominające o sobie.
  Twoje pobudki są Twoimi i tylko Tyw wiesz jak było i czemu właśnie tak.
  My jesteśmy o to uboźsi, więc te ukladankowe wyrwy uzupełniamy własnymi interpretacjami. I taka jest moja.
 • Wrotycz 6 dni temu
  W przeciwieństwie do części pierwszej, druga na jakby onirycznej grozie tkana. Dokładnie nie wiem, co mi taką refleksję wywołało.
  Mniej real poczułam.
  Ucieczka... zdobyli broń na jednym esesmanie? Czy czegoś nie załapałam?
  Obrazy nasycone piekłem, styl świetny.
  Szacun.
 • jolka_ka 6 dni temu
  Być może przesadziłam i zbyt wiele obrazów jest zbudowanych nierealne, ucieczka mało dopracowana, większość skrótowo i w domyśle. Na jednym nie, było kilku. Pozdrawiam.
 • TrzeciaRano 6 dni temu
  Zepsułaś końcówkę do dupy
 • jolka_ka 6 dni temu
  Wiem.
 • Ritha 6 dni temu
  „Nawlekaliśmy słowa na czekanie” – to cudne

  „pod glebą.Kiedy wszystko na świecie” – tu brakuje spacji po kropci

  „Chciałbym, żeby zakopano mnie pod ziemią, by przetrwał choć szkielet, świadczący, o tym że byłem kiedyś człowiekiem” – i to

  „— Chcę umrzeć sam. Przechytrzyć ich” – i to

  Spieszę się trochę, ale chciałam już przeczytać, stąd lakoniczność komentarza

  „Kroki ciężkich, masywnych butów, specyficzne kroki, które stawiają tylko ludzie trzymający broń słychać było coraz głośniej” – dokładnie, coś jest z tymi krokami, mam podobne przemyślenia a propo odgłosu kroków w zależności od, hm, nastawianie, idącej osoby

  Ej. Według mnie końcówka jest prześwietna. Ostatnie zdanie robi tu zajebista robotę, bo do końca nie wiadomo, czy pociąg podąża do wolności czy z powrotem tam. Świetne zagranie. Całość (obydwie części) – majstersztyk.
  Pozdrawiam :)
 • Ritha 6 dni temu
  I jeszcze jedna refleksja - dla mnie ta oniryczność ma tutaj jeszcze inny wymiar. Czlowiek, ggy jest zmeczony inaczej odbiera swiat, wycienczony - tym bardziej, dokladajac do tego stres i sumujac - nurzanie sie w rzeczywistosci, w jakiej nurzali się bohaterowie, ma zupelnie inny odbior przez nich samych. "Sennosc" doznan jak najbardziej uzasadniona.
 • jolka_ka 6 dni temu
  Mniej więcej o to mi chodziło w ostatnim zdaniu, więc fajnie, że tak to dwojako zinterpretowałaś. Kropkę gdzieś tam zaraz wstawię. I dziękuję bardzo za przeczytanie :)
  Krótko, bo już jestem zmęczona, ale tak - dzięki wielkie.;)
 • Ozar 6 dni temu
  Kolejny bardzo dobry tekst pokazujący z jednej strony załamanie i kompletny marazm, a z drugiej mimo wszystko chęć walki o przetrwanie. Atak na esesmana choć w zasadzie zupełnie pozbawiony sensu akurat sie udał i grupa więźniów wydostała się z wagonu. Dla tych ludzi choć chwila wolności była czymś najważniejszym, to jak bunt w Treblince, gdzie uci9aekło ponad 300 więźniów i choć przeżyło chyba 20 to dla tych ludzi nawet śmierć podczas ucieczki była lepsza, niz ta w komorze gazowej Bardzo dobry drugi odcinek
  Dla mnie 5
 • jolka_ka 5 dni temu
  Tak z tą napaścią lekko naiwnie. Drugi i ostatni, ciągu dalszego nie będzie, ale dziękuję za przeczytanie.
  Pozdrawiam serdecznie!
 • krajew34 3 dni temu
  Bardzo dobry kawał tekstu, choć odczułem lekkie zdziwienie, czytając fragment o braku reakcji strażników. Z tego co czytałem, większość z nich (jeśli nie wszyscy) byli sadystami i potworami, aż dziw, że nie postrzelali sobie do takich łatwych celów, albo nie pobili ich na śmierć. Może się mylę. Tak czy inaczej dobra robota, gratuluje odwagi poruszania takiego trudnego tematu.
 • krajew34 3 dni temu
  Bardzo dobry kawał tekstu, choć odczułem lekkie zdziwienie, czytając fragment o braku reakcji strażników. Z tego co czytałem, większość z nich (jeśli nie wszyscy) byli sadystami i potworami, aż dziw, że nie postrzelali sobie do takich łatwych celów, albo nie pobili ich na śmierć. Może się mylę. Tak czy inaczej dobra robota, gratuluje odwagi poruszania takiego trudnego tematu.
 • jolka_ka 3 dni temu
  Wiem, wiem. Słabo dopracowane, ale już nie chcę się w tym babrac. Dzięki, Krajew;)
 • Agnieszka Gu 3 dni temu
  Witam,
  Nadal utrzymałaś świetny styl. Bardzo wysoki poziom zapisu i opisów sytuacyjnych.
  Myślałam, że pójdziesz w nieco inną stronę, ale ta też nie jest zła. Jeden z lepszych tekstów TW.
  Finisz - świetny, niedopowiedziany, jakby zawieszony w przestrzeni... Super.
  Bardzo mi się podobało.
  Pozdrowionka :))
 • Agnieszka Gu 3 dni temu
  Witam,
  Nadal utrzymałaś świetny styl. Bardzo wysoki poziom zapisu i opisów sytuacyjnych.
  Myślałam, że pójdziesz w nieco inną stronę, ale ta też nie jest zła. Jeden z lepszych tekstów TW.
  Finisz - świetny, niedopowiedziany, jakby zawieszony w przestrzeni... Super.
  Bardzo mi się podobało.
  Pozdrowionka :))
 • jolka_ka 2 dni temu
  Cieszę się, że stylowo nadal okej. Dziękuje.
 • pkropka 3 dni temu
  Ja uważam, że wciąż jest świetnie. Chociaż wysoko ustawiłaś sobie poprzeczkę pierwszą częścią.

  "Było ciemno, tym ciemnej, im bardziej myślałem o tęsknocie za obozem. To miejsce rozpierzchło się we mnie na tyle, że każda zmiana pobytu na inną, niż jakkolwiek bezpieczna przystań, wprawiała w konsternację." - przemawia do mnie ten fragment. Nastroił mnie na resztę tekstu i pewnie po części dzięki niemu zakończenie mi się podobało. Może i było trochę przyspieszone, ale myślę, że osoba w podobnej sytuacji mniej więcej tyle by zapamiętała.
 • jolka_ka 2 dni temu
  Dziękuję, pani kropko :)
 • 00.00 godzinę temu
  Zaznaczę, że byłam.
  Nie wiem co napisać, nie jestem do końca przekonana.
 • jolka_ka godzinę temu
  Jasne. Nie każdemu musi się podobać :)

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania