Świetny rozdział!
Zastanawiałam się, czy nasz bohater dobrze robi mówiąc to wszystko barmanowi, bo ten może się stać bardziej czujny. Mam nadzieję, że nie ucieknie przed odpowiedzialnością.
Ciekawe co się wydarzy w domku. Zostawiam 5 :)
,, namyśle dodała. A co by pan powiedział,'' - tutaj między zdaniami myślnik, bo drugie zdania to już słowa Oli
,,zdecydowanym tonem. – Nie czekając na'' - bez myślnika, bo to cały czas narrator
,,przyjadę po pana. – Halo, czy jest '' - bez myślnika, bo cały czas Ola
,, jestem! – Muszę przyznać, '' - bez myślnika, bo cały czas odpowiedź Tomasza
,,z ciekawością. Czyżbyś chorował? '' - tu myślnik, by oddzielić narratora od pytania Szymona
,,– Spotkałem dzisiaj Maćka, '' - to piętro wyżej, bo dalej mówi Tomasz, a tak wygląda jakby mówił Szymon
,, szkło. – Zaczyna się jego stały'' - bez myślnika.
,, i marihuanę? – przyznaj się. – '' - bez myślników i Przyznaj się.
,,wypiłem łyk wódki.'' - Wypiłem, bo nie mówione
,,zasrane darmozjady. – A teraz '' - bez myślnika, bo cały czas wypowiedź Szymona
,,– Późno już królewno '' - piętro wyżej, bo to dalej mówi Tomasz
Jaki świat jest mały, wszystkie postacie zaczynają się zazębiać i tworzyć całość :) Z Szymona to jest niezła szuja, z ostatnich gaci by człowieka obdarł, by tylko zarobić. Świetnie Ci idzie, pisz dalej :) Pozdrawiam :)
Dzięki kochana za poprawki. Tyle przerabiam i dalej te dialogi kuleją. Jeszcze nie wiem jaki będzie koniec. Wczoraj zrobiłam całość i to już 57 stron. Nigdy nie miałam tyle. Pozdrawiam ciepło
Teraz o dialogu, może ci pomoże:
Dialog to rozmowa co najmniej dwóch osób, czyli:
– pierwsza
– druga
– pierwsza
– druga i tak bez końca
– mówi pierwsza (od nowej linii, myślnik i teraz jej wypowiedź) – (tu narrator. Jeżeli chcesz coś opisać do mowy małą literą. Powiedział, westchnął, zaśmiał się, burknął, parsknął, rzekł. Jeżeli o czymś, co się dzieje lub osobie dużą literą. Kobieta wskazała, Spojrzał na rozmówcę, Potrząsnął głową, Gestykulował obficie, Wsadził ręce w kieszenie, Chłopak coś sugerował) – (znowu myślnik i dalsza część wypowiedzi pierwszej. W wypowiedzi nie wstawiaj myślników, jeżeli chcesz, to użyj półpauzy: wygrał w totolotka - wielka wygrana. Wtedy zawsze małą literą, by było wiadomo, że to dalszy ciąg zdania)
– mówi druga (od nowej linii, myślnik i wypowiedź drugiej osoby) – (tu znów narrator, Ale pamiętaj, że narrator w dialogu opisuje tylko sytuacje związane z wypowiedzią, nie wstawiaj opisu pomieszczenia lub czegoś, co nie jest bezpośrednio związane z wypowiedzią mówiącego) – (tu możesz dalej kontynuować wypowiedź drugiej osoby)
– mówi trzecia (od nowej linii i myślnik) Tu możesz wtrącić wypowiedź kolejnej osoby, kierując się takimi samymi zasadami jak powyżej.
– mówi pierwsza (od nowej linii, myślnik i wypowiedź) Może tutaj np. odpowiedzieć na pytanie trzeciego.
Krótki opis nie związany z wypowiedzią. Teraz po takim zabiegu możesz kontynuować dialog w dowolny sposób zmieniając kolejność wypowiadających się osób. Nawet możesz znów zacząć od pierwszej.
– pierwsza
– druga
– pierwsza
opis nie związany z wypowiedzią
– pierwsza
Może być kolejny opis
– znowu pierwsza – narrator – pierwsza (nie ważne czy zwraca się do tej samej osoby, czy do innej, jak w opowiadaniu Tomasz do Murki. To wciąż mówi ta sama osoba)
– druga lub trzecia
Opis
– pierwsza, druga, trzecia (wszystko jedno która. To Ty im udzielasz głosu i Ty pilnujesz, by nie gadały równocześnie :))
Może coś to pomoże, bo trochę chaotycznie to napisałam, ale tak najprościej mi się wydawało
Komentarze (18)
Łoj to się narobiło. Ciekawe jaką role odegra Maciek.
5 pozdrawiam,.
Jeszcze tak dokładnie nie wiem, ale coś mi świta. Pozdrawiam :-)
pasja
Mam tak samo z moim opowiadaniem :)
Tina12 ale może i dobrze tak pisać. Zawsze możesz zmienić bieg. :-)
Co raz ciekawiej się robi.Dla ciebie wielkie 5.Pozdrawiam
Dzięki za wytrwałość Ewuś. Miłej niedzieli :-)
pasja, Dzięki niestety dla mnie niedziela jest dniem pracującym.
Ewcia to miłej pracy.
Świetny rozdział!
Zastanawiałam się, czy nasz bohater dobrze robi mówiąc to wszystko barmanowi, bo ten może się stać bardziej czujny. Mam nadzieję, że nie ucieknie przed odpowiedzialnością.
Ciekawe co się wydarzy w domku. Zostawiam 5 :)
Tomasz trochę gra z barmanem na czas. Pewnie czeka, kiedy wreszcie pęknie. Pozdrawiam
pięć dodałam 39 część Oli
Lecę Mar i dzięki
,, namyśle dodała. A co by pan powiedział,'' - tutaj między zdaniami myślnik, bo drugie zdania to już słowa Oli
,,zdecydowanym tonem. – Nie czekając na'' - bez myślnika, bo to cały czas narrator
,,przyjadę po pana. – Halo, czy jest '' - bez myślnika, bo cały czas Ola
,, jestem! – Muszę przyznać, '' - bez myślnika, bo cały czas odpowiedź Tomasza
,,z ciekawością. Czyżbyś chorował? '' - tu myślnik, by oddzielić narratora od pytania Szymona
,,– Spotkałem dzisiaj Maćka, '' - to piętro wyżej, bo dalej mówi Tomasz, a tak wygląda jakby mówił Szymon
,, szkło. – Zaczyna się jego stały'' - bez myślnika.
,, i marihuanę? – przyznaj się. – '' - bez myślników i Przyznaj się.
,,wypiłem łyk wódki.'' - Wypiłem, bo nie mówione
,,zasrane darmozjady. – A teraz '' - bez myślnika, bo cały czas wypowiedź Szymona
,,– Późno już królewno '' - piętro wyżej, bo to dalej mówi Tomasz
Jaki świat jest mały, wszystkie postacie zaczynają się zazębiać i tworzyć całość :) Z Szymona to jest niezła szuja, z ostatnich gaci by człowieka obdarł, by tylko zarobić. Świetnie Ci idzie, pisz dalej :) Pozdrawiam :)
Dzięki kochana za poprawki. Tyle przerabiam i dalej te dialogi kuleją. Jeszcze nie wiem jaki będzie koniec. Wczoraj zrobiłam całość i to już 57 stron. Nigdy nie miałam tyle. Pozdrawiam ciepło
Wow, 57 - jesteś coraz lepsza, rozpisałaś się :)
Teraz o dialogu, może ci pomoże:
Dialog to rozmowa co najmniej dwóch osób, czyli:
– pierwsza
– druga
– pierwsza
– druga i tak bez końca
– mówi pierwsza (od nowej linii, myślnik i teraz jej wypowiedź) – (tu narrator. Jeżeli chcesz coś opisać do mowy małą literą. Powiedział, westchnął, zaśmiał się, burknął, parsknął, rzekł. Jeżeli o czymś, co się dzieje lub osobie dużą literą. Kobieta wskazała, Spojrzał na rozmówcę, Potrząsnął głową, Gestykulował obficie, Wsadził ręce w kieszenie, Chłopak coś sugerował) – (znowu myślnik i dalsza część wypowiedzi pierwszej. W wypowiedzi nie wstawiaj myślników, jeżeli chcesz, to użyj półpauzy: wygrał w totolotka - wielka wygrana. Wtedy zawsze małą literą, by było wiadomo, że to dalszy ciąg zdania)
– mówi druga (od nowej linii, myślnik i wypowiedź drugiej osoby) – (tu znów narrator, Ale pamiętaj, że narrator w dialogu opisuje tylko sytuacje związane z wypowiedzią, nie wstawiaj opisu pomieszczenia lub czegoś, co nie jest bezpośrednio związane z wypowiedzią mówiącego) – (tu możesz dalej kontynuować wypowiedź drugiej osoby)
– mówi trzecia (od nowej linii i myślnik) Tu możesz wtrącić wypowiedź kolejnej osoby, kierując się takimi samymi zasadami jak powyżej.
– mówi pierwsza (od nowej linii, myślnik i wypowiedź) Może tutaj np. odpowiedzieć na pytanie trzeciego.
Krótki opis nie związany z wypowiedzią. Teraz po takim zabiegu możesz kontynuować dialog w dowolny sposób zmieniając kolejność wypowiadających się osób. Nawet możesz znów zacząć od pierwszej.
– pierwsza
– druga
– pierwsza
opis nie związany z wypowiedzią
– pierwsza
Może być kolejny opis
– znowu pierwsza – narrator – pierwsza (nie ważne czy zwraca się do tej samej osoby, czy do innej, jak w opowiadaniu Tomasz do Murki. To wciąż mówi ta sama osoba)
– druga lub trzecia
Opis
– pierwsza, druga, trzecia (wszystko jedno która. To Ty im udzielasz głosu i Ty pilnujesz, by nie gadały równocześnie :))
Może coś to pomoże, bo trochę chaotycznie to napisałam, ale tak najprościej mi się wydawało
Dzięki kochana jesteś. Przestudiuję sobie:-)
Jak wcześniejsze części wypadło ładnie, z jednym wyjątkiem, rozmowa w barze. Zbyt szybko karty zostały odkryte. 5)
Dzięki, pewnie za szybko Tomasz odkrywa karty, pomyślę o tym :-)
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania