Dzień bez micwy jest dniem straconym

Dzień bez micwy jest dniem straconym

 

Żydzi wierzą, że Bóg dał im Torę, która jest instrukcją, jak żyć na ziemi i osiągnąć szczęście w niebie. Torę można porównać do mapy, która pokazuje drogę do celu. Micwy są jak znaki drogowe, które wskazują, co należy robić lub unikać, aby nie zboczyć z trasy. Każda micwa jest darem od Boga, który ma na celu ulepszyć nasze życie i zbliżyć nas do niego.

 

Dzień bez micwy jest dniem, w którym ignorujemy mapę i znaki drogowe. Jest to dzień, w którym nie doceniamy daru Boga i nie korzystamy z jego mądrości. Jest to dzień, w którym nie spełniamy naszego celu jako żydów i ludzi. Jest to dzień, w którym tracimy szansę na poprawę świata i własnej duszy. Jest to dzień, w którym oddalamy się od Boga i od siebie.

 

Dzień z micwą jest dniem, w którym podążamy za mapą i znakami drogowymi. Jest to dzień, w którym szanujemy dar Boga i stosujemy się do jego woli. Jest to dzień, w którym realizujemy naszą misję jako żydów i ludzi. Jest to dzień, w którym wykorzystujemy okazję do zrobienia czegoś dobrego dla świata i dla siebie. Jest to dzień, w którym zbliżamy się do Boga i do siebie.

 

Dlatego też, dzień bez micwy jest dniem straconym, a dzień z micwą jest dniem wartościowym. Niech każdy z nas stara się spełniać micwy każdego dnia, aby nasze życie było pełne sensu i radości. Niech Bóg błogosławi nas i nasze micwy. Amen.

 

Jakie są najważniejsze micwy w judaizmie?

 

Najważniejsze micwy w judaizmie są te, które pochodzą bezpośrednio z Tory, czyli Pięcioksięgu Mojżeszowego. Są to 613 przykazań, które Bóg dał Izraelitom na górze Synaj przez Mojżesza. Z tych 613 przykazań, 365 to zakazy, a 248 to nakazy. Niektóre z nich dotyczą tylko mężczyzn, a niektóre tylko kobiet. Niektóre z nich są związane z czasem, a niektóre nie. Niektóre z nich są możliwe do spełnienia tylko w czasach Świątyni Jerozolimskiej, a niektóre są nadal aktualne. Niektóre z najważniejszych micw to:

 

- Obrzezanie ( hebr. brit mila) – jest to usunięcie napletka z prącia męskiego dziecka w ósmym dniu życia. Jest to znak przymierza Boga z Abrahamem i jego potomkami. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej podstawowych micw w judaizmie.

 

- Szabat ( hebr. szabbat) – jest to siódmy dzień tygodnia, który jest poświęcony odpoczynkowi i modlitwie. Jest to pamiątka stworzenia świata przez Boga i wyjścia z Egiptu. W tym dniu nie wolno wykonywać żadnej pracy, zapalać ognia, podróżować, gotować, ani używać elektryczności. Jest to czas na spędzanie czasu z rodziną, czytanie Tory, uczestniczenie w nabożeństwach i śpiewanie pieśni.

 

- Koszerność ( hebr. kaszrut) – jest to zbiór zasad dotyczących tego, co można jeść i co nie. Nie wolno jeść mięsa wieprzowego, krwi, owoców morza, mieszaniny mięsa i mleka, ani zwierząt, które nie mają rozdwojonego kopyta i nie przeżuwają. Nie wolno też jeść zwierząt, które nie zostały zabite według określonego rytuału. Jedzenie musi być przygotowane i przechowywane w sposób, który zapewnia jego czystość.

 

- Modlitwa ( hebr. tefila) – jest to sposób komunikacji z Bogiem i wyrażania mu uwielbienia, podziękowania, prośby i pokuty. Żydzi modlą się trzy razy dziennie: rano, po południu i wieczorem. Modlitwy są recytowane w języku hebrajskim, często z użyciem książki modlitewnej ( hebr. sidur). Niektóre modlitwy są indywidualne, a niektóre są wspólnotowe. Niektóre modlitwy wymagają specjalnych akcesoriów, takich jak szal modlitewny ( hebr. talit), skórzane paski z zawiniętymi fragmentami Tory ( hebr. tefilin) lub mała czapka ( hebr. kipa).

 

- Czytanie Tory ( hebr. kriat ha-tora) – jest to publiczne odczytywanie fragmentów Tory w synagodze. Torah jest podzielona na 54 części, z których każda jest czytana w określonym szabacie lub święcie. Czytanie jest poprzedzone i zakończone błogosławieństwami. Czytanie jest wykonywane z zwoju, który jest pisany ręcznie na pergaminie. Czytanie jest uważane za wielki zaszczyt i obowiązek.

Średnia ocena: 0.0  Głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić

    Napisz komentarz

    Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania