Jak automatycznie skorygować tekst w LibreOffice?

Yourofsky
22.02.2020
Chodzi mi o to że np zaznaczamy 30 stron tekstu np opowiadania i teraz co zrobić żeby wszystkie myślniki, które są przed dialogami cofnęły się o te dwie, czy trzy spacje. Żeby nie trzeba było tego robić ręcznie bo to kupa roboty.

Z akapitami, to samo.

Szukam też jak automatycznie posprawdzać błędy interpunkcyjne a nawet jeśli istnieje taka możliwość to i o składnie zdania, czy są poprawnie ułożone. To ostatnie to wątpię żeby było.

Nie wiem też jak w LibreOffice ponumerować strony bo nie mogę nic napisać w rogach albo na dole albo na górze nad tekstem bo tam są marginesy na których nic nie da się napisać.

Z góry dziękuje za pomoc i w nagrodę już niedługo umieszczę tu idealnie skorygowane opowiadanie :)
Anonim
22.02.2020
Ja takie rzeczy jak formatowanie zawsze robię ręcznie. Jedynie jak mam do podmiany wyrazy na inne, stosuję CRTL-H i zmieniam w całym tekście, to samo, jeśli np chcę zmienić myślniki na półpauzy.

A numerujesz strony tak:
wstaw - główka i stopka - stopka - domyślny (a następnie) wstaw - numer strony (i jeszcze można ustawić tekst w stopce na środek strony:format - wyrównaj - wyrównaj do środka

A błędy interpunkcyjne zaznaczy Ci Languagetool (potrzeba zainstalowana Java 8), natomiast sam Ci tego nie poprawi, jedynie właśnie zaznaczy.

Ale nic Ci idealnie nie skoryguje tekstu. Tylko Ty sam możesz to zrobić.
Yourofsky
23.02.2020
Dzięki. Próbowałem tego z CTRL-H ale nie wiem jednak jak zmienić myslniki na półpałzy. Na klawiaturze mam tylko jeden myslnik i jest to raczej półpałza i czasami ale nie wiem dlaczego zamienia mi sie on czasem w myslnik ( czyli 2 x dłuższy i cieńszy )
Anonim
23.02.2020
myślnik zapisuje tak: " - "
a półpauzę: " — " To zapisuję lewy-alt + 0150 (z klawiatury numerycznej, 0151 - pauza)
Yourofsky
23.02.2020
Załapałem w końcu. Wielkie dzięki :))

Wyszły mi fajne znaki :)

- – — ˜ ™š › ś

Rozumiem że tą najdłuższą czyli " — " stosuje sie przed dialogiem, albo przed myślą.

A kiedy stosuje sie " – " i " - " ???

Interesuje mnie też jak automatycznie poprzesuwać wszystkie dialogi w prawo o te 2 albo 3 pauzy w prawo w Libreoffice ?
Anonim
23.02.2020
Nie wiem, kiedy stosuje si.e jedno, kiedy drugie. Ja osobiście daje półpauzę wszędzie oprócz połączenie wyrazów np: biało-czerwony. (Ale Jabłko – kula.)
Ja wyłączam automatyczne przesuwanie tekstu w prawo: narzędzie - autokorekta -opcje autokorekty: usuń spacje i tabulatory na początku i na końcu akapitu/wiersza
A następnie przed kolejnym wpisem dialogu robię zwykłą spację.
Yourofsky
23.02.2020
Wypróbuje i to ale teraz mam kolejny problem. Mianowicie wyrównałem tekst DO LEWEJ I PRAWEJ i mi się w wielu miejscach tekst porozjeżdżał na boki tak że np miedzy jednym a drugim wyrazem mam 10 wolnych spacji, albo mi tak porozsuwało, że w jednym wyrazie mam takie odstępy pomiędzy literami, że zmieściło by się tam jeszcze po 3 litery. Jestem zdegustowany :( A chce zrobić rodzicom prezent w postaci wydrukowanego opowiadania ( treści nie zdradzę ) :) i chciałbym żeby to przypominało książkę a nie pracę licencjacką dlatego chce porozsuwać DO LEWEJ I PRAWEJ żeby fajnie wyglądało to po wydrukowaniu i bindowaniu już jako dłuższe opowiadanie.
Anonim
23.02.2020
Znam to. Wygląda to jak błąd libreoffice. Ale openoffice miał to samo. Czy to ma miejsce na końcach akapitów? Juz nie pamiętam, jak sobie z tym radziłem. Pokombinuj, jest to do zwalczenia. Wydaje mi się, że trzeba dac jeszcze jeden enter na końcu, potem go usunąć. Ale jak mówię, nie pamiętam.
Yourofsky
24.02.2020
Wkleję kawałek mojego ostatniego opowiadania, żeby uwidocznić w czym problem :

Wszedłem do środka przez główny hol i podszedłem od razu do recepcji. Zdziwiłem się, gdy spostrzegłem tą samą dziewczynę, która ostatnim razem polerowała szkło i obsługiwała mnie i Freje przy stoliku.
Brak innych gości oraz obsługi zaczęły mnie niepokoić. Do tego te dwa samochody widmo. To miejsce zaczęło mnie przyprawiać o ciarki.

Spytałem recepcjonistkę czy w ogóle gości tu ktoś taki jak Magda, bo założyłem, że skoro mi się tak przedstawiła jako autostopowiczka w potrzebie na początku naszej znajomości, to pewnie używa tego imienia cały czas.
- Tak, Pani Magda pewnie jeszcze śpi w swoim pokoju. Przekazać coś jak zejdzie na śniadanie?
- Tak, bardzo bym prosił poinformować ją, że już wróciłem i żeby zapukała do mojego pokoju. Ja poczekam na panią Magdę w pokoju, bo muszę się trochę zdrzemnąć. Będzie wiedziała o kogo chodzi.
- powiedziałem, choć miałem ochotę spać przez najbliższe dwie doby. Tylko adrenalina trzymała mnie jeszcze na nogach.
Recepcjonistka podała mi klucz do pokoju.
- Proszę uprzejmie. Piąte drzwi na prawo. Jak tylko zejdzie pana znajoma powiem jej, że pan już wrócił
– powiedziała z miłym uśmiechem.

Wszedłem do pokoju, ściągnąłem buty i kurtkę. Położyłem się na motelowym łóżku, nakryłem miękkim kocem. Poczułem jak zaczyna schodzić ze mnie adrenalina, po czym usnąłem niemal natychmiast.
Yourofsky
24.02.2020
Chodzi o to że nie mogę za żadne skarby wyeliminować tych za duzych odstępów miedzy linijkami tam gdzie jest pusta niepotrzebna przestrzeń. Jak próbuję to zrobić to Tekst cofa mi sie do poprzedniej kropki w zdaniu bez spacji.

I jeszcze coś : Wy tego nie widzicie ale ja mam w tekscie co chwila takie szare jakby litery "I" z tym że ze 3 razy szerze. może one coś knocą ?
Dekaos Dondi
24.02.2020
Yourofsky→A może umieść między linijkami jedną ''białą spacje''
         U mnie widoczna jako szary pasek:)→jednocześnie: spacja i prawy alt
Anonim
24.02.2020
Te przerwy ja likwiduję tak:
- ustalam styl akapitu na: Zwykły tekst - wtedy libreoffice formatuje tekst do linia-po-linii, a następnie formatuje go ręcznie, jak zechcę.
Yourofsky
02.03.2020
Dzięki wielkie Antoni Grycuk

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji