Innowacja

Środowisko medyczne na całym świecie było zainteresowane jak w Polsce udało się, przez ostatnie trzy lata całkowicie uniknąć błędów w sztuce medycznej. Tym bardziej, że wcześniej takich przypadków w skali roku było dziesiątki tysięcy i nikt nie robił nic, żeby ich liczbę ograniczyć. Potrzeba wiedzy na ten temat była taka wielka, że zorganizowano seminarium w Paryżu. Gośćmi honorowymi na nim mieli być Minister Zdrowia, jego zastępca w randze Wiceministra i cały Zarząd Narodowego Funduszu Zdrowia oczywiście wszyscy z Polski. Organizatorzy spotkania powitali rzesze przybyłych bardzo serdecznie, a szczególnie gości honorowych. Zaraz po uroczystej ceremonii otwarcia, prezes NFZ został poproszony, o zaprezentowanie polskiego sukcesu. Prelegent wstąpił na podium i zaczął.

- Przełom nastąpił wiosną 2013 roku, a został zapoczątkowany telefonem do pogotowia ratunkowego rodzącej kobiety. Dyspozytor pogotowia z braku karetki udzielił telefonicznego instruktarzu rodzącej, działanie te pozwoliło na przyjście na świat zdrowego dziecka. Opieka lekarska ograniczyła się, do wizyty młodej matki w przychodni. Tam lekarz pierwszego kontaktu zbadał dziecko i wypisał potrzebną dokumentację celem zarejestrowania nowego mieszkańca w Urzędzie Stanu Cywilnego. Tak innowacyjne podejście do porodu obniżyło nam znacznie koszty w NFZ. Szacunkowo wyliczyliśmy, że zaoszczędziliśmy na karetce pogotowia i jej obsłudze kierowcy, sanitariuszu, lekarzu, na szpitalu, pielęgniarce, położnej, lekarzu ginekologu. W tym jednym przypadku oszczędności wyniosły minimum 5000 złotych i po przeprowadzonej szczegółowej analizie, opracowaliśmy plan objęcia całego kraju tylko telefoniczną opieką medyczną. Polega to na tym, że osoba chora dzwoni do konsultanta i zostaje poinformowana o sposobie leczenia, wykonania zabiegu, oraz o sposobie przeprowadzenia operacji na osobie potrzebującej. Zaoszczędzone fundusze przekazaliśmy bardziej potrzebującym, czyli przychodniom i szpitalom leczących pacjentów VIP. Nasz nowy Rząd jedynie pilnuje zgodności wprowadzonych reform przez naszych poprzedników i w tym jedynym przypadku nie będziemy dokonywać żadnych zmian. Czy są pytania?

Na sali wywiązała się dyskusja, przedstawiciel Gwatemali zgłosił chęć zadania pytania i prowadzący pozwolił na to mu.

- Jak rozwiązaliście problem, gdy osoba telefonująca jest w takim stanie, że nie jest w stanie mówić lub jest niemową.

- Sam sobie pan odpowiedział na zadane pytanie, to nie jest wina konsultanta, że nie dostaje informacji od chorego. Naszym zdaniem wina leży w tym przypadku, tylko po stronie dzwoniącego.

Na sali dalej trwa gorąca dyskusja i przedstawiciel Białorusi prosi o możliwość spytania, prowadzący udziela głosu.

- Proszę mi odpowiedzieć jak wytłumaczy pan wysoką śmiertelność w Polsce po wprowadzeniu tej reformy medycznej, w pierwszym roku była najwyższa na świecie, a w drugim zaledwie spadła o połowę.

- Jak pan słusznie zauważył spadek śmiertelności z każdym rokiem jest mniejszy o 50% i w niedługim czasie osiągniemy śmiertelność z przed reformy - podsumował prezes NFZ.

Przedstawiciel Chin słuchał, notował najważniejsze fragmenty wypowiedzi polskich delegatów i przekazał swoim zwierzchnikom wnioski z rozmowy. Władze Chin na jej podstawie w krótkim czasie zgłosiły do Polskiego Rządu, chęć zakupu po okazyjnej cenie za 15 lat wyludnionego kraju.

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 1

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (1)

  • T. Weasley 15.02.2016
    Niestety śmieszność puenty, która sama w sobie kest raczej średnia, przeważa monotonia reszty tekstu. Znalazłam parę błędów, np. zamiast "Gwatemali" powinno się pisać " Gwatemalii". Reszta niedociagnięć jest spowodowana raczej przez nieuwagę, niż nieświadomość, więc nie będę wytykać. Ogólnie za długie jak na dowcip, za monotonne jak na opowiadanie, ale sam styl nie jest zły - po prostu nie wstrzeliłeś się z tematykà.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania