Socjolog

Hasan od 7 roku życia był wychowywany bez ojca. Można śmiało powiedzieć, że Fatima — matka Hasana — dbała o niego najlepiej jak potrafiła. Niestety, jakby się nie starała, są pewne rzeczy, których tylko ojciec może nauczyć syna. Jedną z nich jest: jak należy bić żonę, żeby była łaskawa i nieleniwa. Hasan nie miał o tym zielonego pojęcia, nigdy nikogo nie uderzy, widzieć też nie miał okazji, gdyż wiadomo, żony bije się w domu, za zamkniętymi drzwiami bez świadków. Hasan rósł jak na drożdżach a z nim strach, przed konsekwencjami braku ojca podczas dorastania, czyli najgorsze co może się wydążyć: leniwa pyskata żona i mąż, który nie potrafi nad nią zapanować. To są sceny z komediowych seriali, które bawią publiczność do łez. Nie! Stanowczo muszę coś z tym zrobić — pomyślał głośno Hasan. Pierwsze co przyszło do głowy to internet, wpisał więc "jak należy bić żonę". Jest! Bingo! Socjolog Abd Al-Aziz Al-Khazraj Al-Ansari, zmienił jego życie.

Średnia ocena: 3.5  Głosów: 2

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (13)

  • o nim pseud ponad rok temu
    https://www.youtube.com/watch?v=m-jpwHPsHDQ
  • Agrafka ponad rok temu
    Nie czytam, że to tylko o Islamie. Przeraża ten świat, który pokazujesz.
    Często o tematach niebezpiecznych, może nie u nas - może jeszcze nie.
    Świat pełen absurdów.
    Na tym portalu nie przyznaje nigdy żadnych punktów, ale nie komentuję, jeśli coś mnie nie rusza.

    Ostatnio czytałam o kobiecie z Pakistanu, którą zmuszono do zamążpójścia za swojego gwałciciela, bo zrobił jej dziecko. A ile u nas jest opowiadań prześmiewczych na temat podobnych zdarzeń, bo dziecko - to owoc miłości.
    No a przecież nikt nikogo może i nie uderzył.
  • o nim pseud ponad rok temu
    ..
  • Tjeri ponad rok temu
    Tam oficjalnie i wprost... A nasi talibowie robią to samo. Czasem po przyjściu z niedzielnej mszy. Dominacja mężczyzny nad kobietą (a w jej ramach także przemoc) jest wpisana w naszą patriarchalną kulturę. Żony nie można zgwałcić, dziewczyny nie trzeba pytać o seks (na pewnym forum byczki pisały, że takie pytania psują nastrój). Zgwałcone kobiety są przesłuchuje jakby to one były oskarżone. Dochodzą do tego niby normalne rzeczy, jak to że kobiety zarabiają mniej od mężczyzn (na tych samych stanowiskach), podwójne standardy moralne (facet musi się wyszumieć, a kobieta to dziwka). I dużo można by jeszcze pisać.

    Ciekawe jak bardzo Hasanowi pomoże ten instruktaż...
  • o nim pseud ponad rok temu
    Tjeri Agrafka

    W państwie X pracodawcy płaca za dzień pracy 2$ to bardzo mało, zważywszy na cenę żywności — bochenek chleba tam kosztuje 4$. Jeden z duchownych w tym kraju, postanowił wziąć stronę cierpiących, jak przystało na osobę duchowną. Więc namawiał pracodawców, żeby płacili przynajmniej 4$. Oczywiście pracodawcy go przeklinali, pracownicy wychwalali. Mam na myśli pracowników z państwa X, bo gdy posłucha tego pracownik z państwa Y, który zarabia 400$ dziennie, gdy chleb kosztuje 2$ — powie...

    Pytanie, kim jest Socjolog Abd Al-Aziz Al-Khazraj Al-Ansari z perspektywy miejscowych kobiet?
  • Tjeri ponad rok temu
    o nim pseud
    Spoko, wiadomo, przekaz jest jasny, mimo że mój koment wyskoczył w bok. Zawsze trzeba pamiętać o miejscu, czasach i uwarunkowaniach — czy ktoś czyta o socjologu, czy wertuje Biblię...
    Nie wpływa to na chęć porównania i odniesienia do własnych spraw.
  • o nim pseud ponad rok temu
    Tjeri
    Myślę, że łatwiej jest nam zrozumieć innych, gdy zapomnimy o sobie. Być może, mięso psa z ryżem czy szwajcarski pasztet z kota, nie jest taki zły bezuprzedzeń ;)
  • Tjeri ponad rok temu
    o nim pseud
    Nienajlepszy przykład, bo przecież nie o smak mięsa chodzi. Z wnioskiem się oczywiście zgadzam, podkreśliwszy jednak, że jako czytelnik wybieram sama ścieżki skojarzeniowe ;).
  • o nim pseud ponad rok temu
    Tjeri .
  • o nim pseud ponad rok temu
    "Nienajlepszy przykład, bo przecież nie o smak mięsa chodzi." ;) Taki z przymrużeniem oka.
    "podkreśliwszy jednak, że jako czytelnik wybieram sama ścieżki skojarzeniowe"

    Oczywiście, to jest nieuniknione, chociaż niedużo w tym naszego wyboru. Dlatego pisząc, powinniśmy brać pod uwagę, że nasze teksty mogą wywoływać inne odczucia u czytelnika z innego obszaru kulturowego (inna symbolika itp.)
  • Tjeri ponad rok temu
    "Oczywiście, to jest nieuniknione, chociaż niedużo w tym naszego wyboru"

    Miałam napisać: podkreśliwszy jednak, że jako czytelnik wybieram sama ścieżki skojarzeniowe /do skomentowania/.
    Odnośnie do odmiennej symboliki — dobry temat na esej. Pozdrowienia!
  • o nim pseud ponad rok temu
    "Odnośnie do odmiennej symboliki — dobry temat na esej."

    Chętnie przeczytam. Zdrówka :)
  • Narrator rok temu
    Anglicy wyznają zasadę: 'rule of thumb' — nie należy bić żony kijem grubszym od kciuka. ???

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania