Kurczak czy wołowina, czyli co jedzą w pierwszej klasie?

Pilot pociągnął za dźwignię: odpowiedział mu przeraźliwy huk czterech silników. Samolot potoczył się kilkadziesiąt metrów w kierunku pasa startowego i stanął tam, pozwalając poprzedniemu odlecieć na bezpieczną odległość. Wydano zezwolenie na start, a wtedy Airbus A380 wykonał pół obrotu, ustawiając się dziobem pod wiatr. Złocisty Kris, namalowany na ogonie, wystawił kuper do błękitnych fal pokrywających Zatokę Botaniczną i rozpostarł skrzydła, gotów odlecieć stąd jak najprędzej. Pilot ponownie pociągnął za dźwignię, tym razem do oporu. Silniki zahuczały, samolot nabierał rozpędu, popychany siłą trzystu tysięcy newtonów, aż jego kadłub zaczął się trząść i podskakiwać, jakby pas startowy był ułożony z kocich łbów, a nie idealnie wypolerowanego bituminu. Był już na samym końcu drogi, prawie trzy tysiące metrów od początku rozbiegu i zdawało się, że lada moment uderzy w halę lotniska, kiedy nagle przód uniósł się pod kątem osiemnastu stopni, a ułamek sekundy później, ostatni punkt styczności z ziemią przestał istnieć. Samolot wznosił się lekko w powietrzu niczym papierowa strzała, a nie maszyna o masie ponad pięciuset ton.

 

Siedziałem przy samym oknie na dolnym pokładzie, wystarczająco daleko w tyle, żeby gigantyczne skrzydło nie przesłaniało mi widoku. Miasto w dole malało w oczach, jakbym przesuwał suwakiem na mapie Google. Mignęła w oddali charakterystyczna sylwetka gmachu opery, stylizowanego na fregatę o rozwiniętych żaglach, zaświeciło z przeciwnej strony słońce. Samolot wzbijał się jednostajnym ruchem przez dwadzieścia minut. Gdy osiągnął pułap jedenastu tysięcy metrów, pilot wypoziomował lot. Zgasły sygnalizatory zapięcia pasów i kilkunastu pasażerów pospieszyło do łazienki. Rozejrzałem się po pokładzie: prawie wszystkie miejsca były zajęte, ja jednak miałem szczęście, bo siedzenie obok było puste, a to za nim zajmowała jakaś kobieta, za nią wąski korytarz, czterech siedzących w rzędzie, drugi korytarz, trzech siedzących i okienko, identyczne jak to, przy którym siedziałem. Pewnie w ostatniej chwili ktoś zrezygnował i nie udało się znaleźć nabywcy, choćby za połowę ceny. Rozerwałem plastikową torebkę i wyciągnąłem z niej słuchawki. Przy dźwiękach muzyki monotonny krajobraz nabierał dramaturgii — nieba nie mąciła najmniejsza chmurka, widoczność była znakomita, a ziemia w dole wyglądała jak dzieło abstrakcjonisty: cienkie, proste linie zaznaczały sporadycznie drogi na pustkowiu, zgniłozielone plamy to porośnięte eukaliptusem wzgórza, coraz rzadsze. Dalej kolory się zlewały w białawe łaty wyschniętych, pokrytych solą jezior. Na korytarzu pojawiły się asystentki: wysokie i smukłe, ubrane w dopasowane bluzki i obcisłe, wzorzyste spódnice. Pracowały parami: jedna ciągnęła wózek, druga popychała go z tyłu.

— Czego się pan napije?

— Sok pomidorowy poproszę.

— Z pieprzem?

Pokręciłem przecząco głową.

— Coś jeszcze?

— Kubek wody.

— Gazowanej czy nie?

— Niegazowanej.

 

Podała mi co chciałem, do tego paczuszkę pistacjowych orzeszków. Popijając soczek i gryząc orzeszki, zatopiłem wzrok w pustynne obszary pode mną. Miałem wrażenie, że jestem zawieszony wysoko na niebie, a ziemia powoli się przesuwa do tyłu. Kobieta obok poprosiła o szklankę czerwonego wina. Mogła mieć koło czterdziestki i wyglądała na dobrze zadbaną. Pewnie leci odwiedzić rodzinę lub zająć się biznesem; samotnych turystek w jej wieku nie spotyka się często. Wstała i ze schowka nad głową wyciągnęła plik arkuszy. Ułożyła je przed sobą na plastikowym stoliku, zapaliła lampkę u góry i zaczęła czytać. Ciekawe czy płacą jej za nadgodziny? A może po prostu lubi to robić. Facet przede mną rozłożył siedzenie na maksa i musiałem dostosować pozycję. Ziemia zmieniła znowu kolor, tym razem na jaskrawo czerwony, który przypomniał mi o szczepieniu klaczy przeciwko końskiej grypie kilka lat temu.

— Ta strzykawka, nie za mała jak na konia?

— A bo ja wiem? Chyba nie… — Weterynarz zamruczał pod nosem.

Wbił z całej siły strzykawkę, jednak niezbyt fachowo: kawałek igły tkwił w karku klaczy, druga część się odłamała i poleciała nie wiadomo gdzie. Bałem się, żeby nie popłynęła z krwią do serca. Wtedy weterynarz wyciągnął z torby stalową podkowę i zaczął ją przesuwać nad ziemią, jak saper szukający miny. Igły ani śladu, za to do podkowy przylepiają się grudki czerwonej ziemi.

— Co to?

— Żelazo.

 

Minęły dwie godziny lotu. Symbol samolotu na ekranie zamontowanym w siedzeniu przede mną utknął w jednym punkcie na linii biegnącej w kierunku północno-zachodnim, kilka centymetrów od brzegu Oceanu Indyjskiego. Przełączyłem napisy na niemiecki, żeby nie przeliczać z mil na kilometry i z Fahrenheita na Celsjusza. Do zewnętrznej strony szyby przylgnęły mikroskopijne płatki śniegu, po drugiej stronie zachodziło słońce, ziemska skorupa znikała pod purpurową kołdrą nieba. Ze słuchawek popłynęła romantyczna melodia i w tym samym momencie na korytarze wytoczono wózki z obiadem. Kobiecie obok podano kurczaka i szklankę wina. Ściągnąłem słuchawki.

— Co pan chciałby zjeść?

— A co jest do wyboru?

— Kurczak i wołowina.

— Kurczak.

— Niestety już nie mamy. Może być wołowina?

— Nie, dziękuję.

Stewardessa popatrzyła na mnie zdezorientowana, jakby nie była przeszkolona na taką ewentualność.

— To podać dodatki, bez głównego dania?

— Dziękuję, nie jestem głodny.

 

Założyłem słuchawki. Wyjąłem długopis i zapisałem na marginesie karty pokładowej tytuł utworu oraz wykonawcę. Skoro nie mieli kurczaka, czemu dała mi możliwość wyboru? Chwilę później przyszła inna asystentka, ta odpowiedzialna za całą sekcję. Była nieco wyższa od poprzedniej, miała długie, czarne włosy, upięte z tyłu spinką, ale najbardziej przyciągały uwagę duże, okrągłe oczy oraz pomalowane różową szminką usta. Wyglądała na całkiem ładną Malezyjkę o europejskich rysach. Popatrzyła na mnie przepraszająco i odezwała się uprzejmym tonem:

— Bardzo mi przykro, że nie mogliśmy podać, co pan sobie życzył. Sprawdziłam w kuchni, niestety kurczaka już nie mamy. Nalegam, żeby pan coś zjadł. Do końca lotu zostało jeszcze pięć godzin. Czy podać panu alternatywne danie?

— Proszę nie robić sobie kłopotu. Ja naprawdę nie jestem głodny.

— Żaden kłopot, po to tu jesteśmy.

— Dziękuje, naprawdę.

 

Odeszła niepocieszona. Moje zachowanie zwróciło uwagę siedzących najbliżej, zwłaszcza kobiety obok, popijającej czerwone wino. Nie minęło dziesięć minut kiedy ta sama Malezyjka wróciła w towarzystwie asystenta pokładu, ubranego w dopasowaną marynarkę czarnego, matowego koloru, ze stójką, podobną do tej, jaką miał na sobie Bruce Lee w „Wejściu smoka”. Jeszcze raz przeprosił mnie za tę niewygodę w imieniu swoim oraz linii lotniczych. Skinął na asystentkę, która podała mi olbrzymią tacę z dużym wyborem owoców, pokrojonych na kawałeczki. Po krótkim namyśle włożyłem do ust kawałek ananasa i zrobiłem minę, jakbym nie kosztował w życiu nic lepszego, żeby już nie stali nade mną z zębami wyszczerzonymi w sztucznym uśmiechu i poszli sobie. Nie zdążyłem zjeść wszystkiego, gdy nadeszła stewardessa, ta która obsługiwała mnie na początku i podała mi tackę z obiadem.

— Proszę, kurczak dla pana.

— Przecież zabrakło…

— Ten jest z pierwszej klasy. Smacznego.

 

Jedzenie poprawiło mi humor. Zacząłem układać w myślach ranking linii lotniczych, którymi miałem okazję latać ostatnio. Zapadła noc i asystentka poprosiła o zasunięcie pokryw na oknach. Przerwano program rozrywkowy, żeby nadać komunikat, w którym kapitan poinformował, że za chwilę wejdziemy w prąd strumieniowy. Włączono sygnalizatory zapięcia pasów. Po kilku minutach dały się odczuć pierwsze kołysania i wstrząsy, jakby samolot skakał po pagórkach. Przybierały na sile. Parę metrów przede mną wypadły z niedomkniętego schowka na podłogę części bagażu. Asystentka podbiegła, szybko go zamknęła, po czym usiadła na swoim miejscu i zapięła się pasem. Turbulencje były równie groźne dla samolotu, co machanie ogonem dla krowy, jednak wielu pasażerów odczuwało dyskomfort, a niektórzy bali się panicznie. Siedząca obok kobieta wyglądała na przerażoną: praca, dom, stabilizacja życiowa — to wszystko zostało daleko, teraz za oknem ciemność, w sercu lęk i oczekiwanie na kolejny wstrząs. Turbulencje nie trwały dłużej niż dziesięć minut. Kiedy samolot powrócił do idealnie jednostajnego lotu, odetchnęła z ulgą i uśmiechnęła się do mnie. Poczucie zagrożenia jest dobre, bo zbliża ludzi do siebie. Potrzebują odreagować z kimś, kto jest pod ręką. Tak było z nią w tej chwili.

— Mój boże, już myślałam, że się rozlecimy…

— Ależ skąd, ten samolot jest niezniszczalny — grałem rolę twardziela.

— Tak myślisz… — odrzekła uspokojona i już pewniejszym głosem zapytała: — Dokąd lecisz?

— Do Düsseldorfu. A ty?

— Singapur.

— Praca?

— Tak, jeden tydzień.

— A ja na dwa. Potem tydzień wakacji.

Przechodząca obok asystentka zatrzymała się przy nas. Trzymała w rękach butelki z winem: białym i czerwonym. Dolała kobiecie, z którą rozmawiałem i odeszła.

— A na wakacje dokąd?

— Do Warszawy.

— Gdzie to jest?

— W Polsce, skąd pochodzę.

— Po akcencie sądziłam, że jesteś Rosjaninem.

— Blisko.

 

Temat się wyczerpał. Popatrzyłem na mapę: mijaliśmy właśnie port Surabaya na Jawie, niecałe dwie godziny od celu podróży. Odpiąłem pas i przeskoczyłem nad nią, ale zanim wylądowałem na korytarzu, zdążyłem zauważyć, że ma dość zgrabne kolana. Zacząłem chodzić tam i z powrotem, żeby rozprostować nogi. Większość pasażerów oglądała filmy, niektórzy bawili się gadżetami, kilku spało. Z przodu, przy ścianie siedziała kobieta z małym dzieckiem w nosidełku, które płakało bez przerwy. Podszedłem do miejsca łączącego dwa korytarze i pełniącego rolę kuchni. Odsunąłem dyskretnie zasłonę: w środku stały dwie asystentki, drobnej budowy, prawie wcale biustu. Rozmawiały o czymś z przejęciem. Rozpoznałem mandaryński, jeden z czterech oficjalnych języków używanych w Singapurze. Złapałem za papierowy kubek z wodą, wypiłem jednym łykiem, sięgnąłem po następny, a wtedy przerwały rozmowę.

— Może chce pan spróbować whiskey?

Skąd ona wie, co facet w moim wieku lubi najbardziej? Podziękowałem i przytknąłem nos do szyby w drzwiach zewnętrznych: w dole panowała absolutna ciemność. Gdybym pociągnął za wajchę, czy drzwi by się otworzyły? Zginąłbym od razu, czy spadałbym wystarczająco długo, żeby ujrzeć w migawce całe swoje życie? Wolałem na wszelki wypadek nie ryzykować. Stanąłem na końcu kolejki do toalety. Na nogach zamiast butów miałem grube skarpety, które znalazłem w torebce na siedzeniu. Była w niej również opaska na oczy do spania, mikroskopijna szczoteczka do zębów i jeszcze mniejsza tubka z pastą, zbyteczny drobiazg, gdyż zębów podczas lotu nie szczotkowałem, używałem gumy do żucia. Wąskie drzwi jednej z toalet się otworzyły i wyszła z nich młoda kobieta. Na mój widok uśmiechnęła się z zakłopotaniem, jakbym przyłapał ją na czymś wyjątkowo intymnym. Czemu w samolocie kobiety i mężczyźni nie używają oddzielnych toalet? Pchnięte drzwi złożyły się w harmonijkę, bo inaczej trudno byłoby wejść do środka. Koszula wyszła mi na zewnątrz, więc odpiąłem pasek i zsunąłem spodnie, żeby włożyć ją do środka. Odwróciłem się i spojrzałem w lustro: wyglądałem w nim pięć lat młodziej, a może był to efekt świateł palących się u góry? Wycierałem twarz i ręce, a gdy papierowy ręcznik zamienił się w mokrą papkę, wcisnąłem go do pojemnika pod zlewem, zapchanego śmieciem po brzegi.

 

Wróciłem na miejsce. Kobieta obok, skończyła pracować i znudzonym wzrokiem patrzyła w ekran. Przełączyłem na kanał wideo i szybko przejrzałem listę filmów. Wybrałem 'The Ghost Writer', którego jeszcze nie oglądałem. Lubiłem filmy tego reżysera, ponieważ były dopracowane do najmniejszego detalu: horror jest w każdym z nas, trzeba tylko umieć to pokazać. Samolot, którym leciałem był nowocześniejszy niż B747 Jumbo: miał nieco szersze siedzenia, a kadłub tłumił lepiej huk silników. Mimo to wciąż gubiłem pojedyncze słowa, chociaż głośność ustawiłem do poziomu ogłuszania. Traciłem koncentrację i niebawem film stał się tłem do rozmyślań. O czym można rozmawiać z kobietą w jej wieku? Znamy wszystkie pytania i odpowiedzi, każdy temat przerabialiśmy setki razy. Nie powie tego co myśli, a jeśli kłamie, robi to sprytnie i nie da się złapać. Nie śmieje się spontanicznie, nie droczy, nie kokietuje, nie uwodzi, nie chce być zdobywana, bo i po co? Starałem ją sobie wyobrazić kiedy miała dwadzieścia lat. Jakoś obraz nie przychodził. Zamknąłem oczy, teraz już lepiej.

— Dokąd lecisz? — zapytałem dziewczynę z wyobraźni.

— Przecież przed chwilą ci powiedziałam.

Zrzuciła koc, odkrywając kształtne nogi. Potem podniosła oparcie i przysunęła się w moją stronę. Uczyniłem w odpowiedzi to samo, żeby nie było między nami już żadnych szlabanów.

— Ach tak, Singapur, praca.

— Jaka tam praca… Ot tak, jadę się rozerwać.

Zrobiła minę, jakbym był jedynym kandydatem do wspólnej podróży.

— Szkoda, że lecisz tak daleko, do tej Polski. Nawet nie wiem gdzie to jest…

— Do diabła z Polską! — wpadłem jej w słowo. — Wysiadam z tobą w Singapurze, jedziemy do hotelu się odświeżyć, a potem do klubu.

— Jakiego klubu?

— Wiesz, wszędzie w Singapurze wymierzają srogie kary za zaśmiecanie, ale jest jedno miejsce gdzie można sobie walnąć slinga, zajadać się orzeszkami i rzucać łupiny na dywan. O, tak!

Zamachnąłem się ręką w powietrzu.

— To super! A ten Sling, jest bogaty?

— Jeszcze jak! Półsłodki, musujący, o zachwycająco bogatym smaku. Po nim będziesz spać jak niemowlę.

 

W klubie bawiło mnóstwo gości, więc siedzieliśmy przy samym barze. Zamówiliśmy jeszcze po jednym slingu i zostawili po sobie straszny śmietnik. Jutro posprzątają; trzeba stwarzać miejsca pracy. Było późno, lecz ulice tętniły życiem. To miasto nie zasypia ani na chwilę, jak Paryż w czasach kiedy paryżanie nie chodzili jeszcze spać z kurami. Od centrum rozrywki nad rzeką dzielił nas kawał drogi, dlatego żeby nie męczyć jej długim marszem, zatrzymałem przejeżdżający tuk-tuk. Taksówką byłoby szybciej, ale z autorikszy mogliśmy podziwiać widoki. Zapłaciłem kierowcy tyle co za potrójny kurs.

— Do restauracji Din Tai Fung, ale przez Orchard Road.

 

Wjechaliśmy na szeroką aleję. Po jej bokach rosły olbrzymie drzewa z szeroko rozpostartymi konarami, spod których wyrastały węższe pnie, nadając roślinom wygląd baśniowej kolumnady. Gałęzie przyozdabiały mgławice kolorowych lampek. Obok, po szerokiej promenadzie, przechadzały się tłumy ludzi. Wzdłuż ulicy ciągnęły się sklepy, rozbłyskujące niekończącą się mozaiką świateł. Mijaliśmy kilkunastometrową choinkę, ustrojoną bajecznie kolorową dekoracją.

— Wow! — wykrzyknęła dziewczyna z zachwytem.

Była jeszcze zbyt młoda, żeby tłumić instynkt. Takie spontaniczne, naturalne odruchy ustąpią za kilkanaście lat miejsca wyrachowaniu i zimnej kalkulacji. W restauracji nie było już wolnych stolików, czego się spodziewałem. Miejsce to było niezwykle popularne i rezerwację należało robić miesiąc wprzód. Wyczarowałem siłą wyobraźni stolik na dwie osoby, zaraz przy balustradzie. Nakryłem go długim, białym obrusem, odprasowanym na stal. Pośrodku, ukryta w misternej dekoracji z czerwonej krepiny, płonęła świeczka, nadając bukietowi świeżo ściętych orchidei w wazonie obok barw tęczy. Trafiliśmy w sezon świąteczny, kiedy brzegi rzeki dekorowały latarenki i lampiony w chińskim stylu. Podano menu. Zaczęła je przeglądać, lecz nie potrafiła dokonać wyboru. Poleciłem jej na początek ogon homara i ostrygi w muszelkach, przybrane ryżem w occie oraz sosem z soi i sezamków. Dla siebie zamówiłem filet wołowy, delikatny i soczysty. Drugi kelner nalał nam po kieliszku szampana.

— Jak ci smakuje?

— Znakomite! Tego w samolocie nie dało się przełknąć.

Obserwowałem statek płynący rzeką, na pokładzie którego bawiła się grupa ludzi. Skończyła jeść i przyglądała mi się zaintrygowana, co takiego chodzi mi po głowie.

— Jak chcesz moglibyśmy tutaj zaglądać dwa razy w roku, święta spędzać razem.

— A twoja żona?

— Nie potrzebujesz mnie o to pytać, gdyż właśnie wykasowałem ją z pamięci.

Zamówiliśmy następne dania i drinki.

— Jak już zaliczymy wszystkie atrakcje w tym mieście, polecimy do Phuket.

— Gdzie to jest?

— W Tajlandii, dwie i pół godziny samolotem. Tam wypożyczę jacht i pożeglujemy na najpiękniejszą plażę, jedyną w całej okolicy.

— Dasz radę płynąć sam po morzu?

— Oczywiście, byłem marynarzem.

 

Stałem za sterem w kabinie luksusowego jachtu. Patrzyłem jak się opala w czarnym bikini, nie zakrywającym nieomal niczego: skąpe miseczki bandeau na piersiach, wokół bioder pięć paseczków, splatających się pośrodku w mały diament. Nigdy nie przypuszczałem, że kobieta może być aż tak piękna. Miała idealną figurę, bez najmniejszej skazy. Mało która, mogłaby stanąć przy niej bez obawy, że będzie się czuć nieadekwatnie. Pomachała mi ręką.

— Kapitanie, czy na pańskim okręcie kobiety mogą podróżować topless?

— Prawo morskie nie zabrania — odrzekłem rozbawiony jej pytaniem.

Skierowałem łódź w stronę niedużej zatoki, otoczonej klifami i skałą, którą porastał gęsty, tropikalny las. Plaża pozostawała niedostępna od strony lądu, nie było na niej żywej duszy, tylko my dwoje. Biegła przede mną, biegła coraz dalej, zostawiając ślady drobnych stóp na śnieżnobiałym piasku. Upadła wyczerpana na końcu plaży, ja obok niej. Leżeliśmy zdyszani, patrząc na bezchmurne niebo odbijające się w lazurowej wodzie. Położyła mi głowę na ramieniu, czułem jak zbiera ręką ziarenka piasku z mojego torsu. W jej dotyku było jednak coś niedelikatnego, jakby chciała mnie uszczypnąć, a potem wsadzić palec głęboko między żebra…

— Proszę podsunąć siedzenie do przodu i odsłonić okno.

Obudziłem się i zobaczyłem asystentkę, pochylającą się nade mną.

— Podchodzimy zaraz do lądowania.

 

Odsunąłem pokrywę na oknie, przez które początkowo nic nie widziałem. Dopiero po chwili zamigotało w dole kilkanaście punktów: były to światła statków zakotwiczonych na przesmyku malezyjskim. Samolot zatoczył obszerną pętlę i zbliżał się do lotniska z przeciwnej strony. Z dołu doszedł zgrzyt wysuwanego podwozia. Suwak na mapie przesuwał się w odwrotnym kierunku: brzeg morza, krótka plaża, za nią ulice oświetlone światłem latarni i jadących samochodów, niskie budynki, mroczne zarysy palm. Cztery zielone światła na początku drogi do lądowania, cztery czerwone zaraz za nimi i rzędy różnokolorowych świateł z boku. Maszyna dotknęła w tym miejscu betonowej nawierzchni i zakołysała się niepewnie, jakby chciała się wyrwać spod ludzkiej kontroli. Pilot włączył hamulce, a wówczas samolot wyprostował bieg i zaczął kołować w stronę hali lotniska. Lot SQ 222 dobiegł końca.

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 6

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (15)

  • laura123 05.12.2020
    Z fantazją napisane... nie wiem czemu Wołodyjowski przyszedł mi do glowy. Tak jak on walczył szablą, tak Ty piórem.
    Świetne.5
  • Narrator 06.12.2020
    Po takiej ocenie wypada tylko milczeć:)
  • Szpilka 06.12.2020
    Aha, w wyobraźni wszystko jest doskonałe - drobne stopy, hmmm, hmmm, Uma Thurman ma ponoć rozmiar 45 ?

    https://www.youtube.com/watch?v=WSLMN6g_Od4

    'Pulp Fiction' Dance Class

    Długie loty są okropne i nie cierpię, wyżerka nieciekawa, tylko sobie chlapnąć, żeby lot szybciej zleciał.

    Fajnie się czytało ?
  • Narrator 06.12.2020
    Jak zauważyłaś — wszystko to są fantazje i nie należy tego brać poważnie. Ale podczas długiego lotu nie ma miejsca na nic innego. Dziękuję za wspólną podróż :)
  • Narrator 15.12.2020
    Obejrzałem scenę tańca z 'Pulp Fiction'. Trudno coś powiedzieć o jej stopach, ale reszta wygląda znakomicie. Nic dziwnego, miała dopiero 24 lata. Kilka jej cech użyczyłem bohaterce jednego z moich opowiadań. Dzięki!
  • Szpilka 15.12.2020
    Narrator

    Drobiazg ?

    Duża jest, czyli wysoka, to i dłuższe stopy nie wadzą ?
  • Tjeri 16.12.2020
    Cały czas zastanawiam się na czym polega urok Twojego pisania. Co dokładnie odpowiada za to, że Twoje zdania nie nudzą (przecież nie ma tu spektakularnej fabuły), a magicznie wciągają. Na pewno jest to idealny stosunek ogółu do szczegółu (jak i wcześniej Ci pisałam), tematu właściwego i dygresji. Nieobca Ci gawęda, ale nie przekraczasz granicy przegadania. Widać w tym... doświadczenie.
    Naprawdę niczego nie wydałeś?
  • Tjeri 16.12.2020
    Zapomniałabym o jednym drobiazgu... W zdaniu:
    "Mogła mieć koło czterdziestki i wyglądała na dobrze zadbaną."
    Słowo "dobrze" jak dla mnie niepotrzebne. Można pomyśleć, że "dobrze zadbana" to niemal ironicznie. :)
  • Narrator 16.12.2020
    Naprawdę miło mi, że tak uważasz. Właśnie, sama to zauważyłaś — gawęda napisana. To co piszę nigdy mi się nie podoba, bo nie oddaje tego, co sobie wyobrażam. Mam ciężką rękę, brakuje mi słów, piszę bez polotu i fantazji, może dlatego, ponieważ od wielu lat żyję w oderwaniu od ojczystej kultury, a do tej drugiej nie potrafiłem się zaadaptować. Jedyna szansa, to pisanie z pogranicza.
  • Narrator 16.12.2020
    Tjeri Mnie też to zdanie się nie podoba, ale pisząc często słucham muzyki, która maskuje szpetotę. Widocznie tak było w tym przypadku. Dziękuję za cenną wskazówkę. Czy czasem z zawodu nie jesteś nauczycielką?
  • Tjeri 16.12.2020
    Narratorze... Nie żartuj. Jeśli jesteś z siebie niezadowolony, znaczy jedynie że możesz być jeszcze lepszy. Masz tematy i masz narzędzia. Do tego dar w postaci trudnej do opisania sympatii czytelniczej (no wiem, że głupio brzmi), to "coś", co decyduje o tym, czy po pierwszym zdaniu chce się czytać dalej. Mam wrażenie, że ściemniasz, że niczego nie wydałeś. Piszesz czysto, bez amatorskich błędów - jak choćby nadużywanie zaimków. Do tego świetne prowadzenie kamery, czy tam czytelnika. To wszystko wskazuje na doświadczenie w pisaniu...
  • Tjeri 16.12.2020
    Narrator
    Co do nauczycielki... Jesteś drugą osobą w tym miesiącu, która zadała mi to pytanie... (nie wiem co o tym myśleć... powinnam się przerazić?).
    Nie jestem, choć pewnie powinnam. Jednakże ze względu na przeciążenie tym zawodem w rodzinie, obiecałam sobie, że pójdę inną drogą. Teraz sama nie wiem, czy bardziej żałuję - bo myślę, że byłabym na swoim miejscu, czy się cieszę - bo zawód ten nie jest doceniany, a sami nauczyciele w pogardzie... ;)
  • Tjeri 16.12.2020
    *nie jest w Polsce doceniany
  • Narrator 16.12.2020
    Tjeri Przerazić? Raczej traktuj to jako komplement :) To zaszczytna rola, odpowiedzialna, to fakt, ale właśnie dlatego żaden inny zawód nie przyniesie tak dużej satysfakcji. Masz do tego naturalny talent. Mało kogo tutaj stać na tak wnikliwe, wartościowe komentarze. A już strach pomyśleć, jeśli na kimś nie zostawisz suchej nitki...
  • Tjeri 16.12.2020
    Narrator - w takim razie dziękuję za komplement ?.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania