Pokaż listęUkryj listę

Nieuporządkowany, słaby "leksykon" wiedzy (Muzycy) cz. 2

Muzyka towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Wraz z rozwojem pisma oraz techniki, część utworów zaczęła być zapisywana, dla zachowania dla przyszłych pokoleń. Muzykę europejską reprezentują między innymi tacy twórcy jak Jan Sebastian Bach, Händel, Wolfgang Amadeusz Mozart, Haydn, Liszt, Ludwig van Beethoven, Antonio Vivaldi, Czajkowski, Nicolo Paganini, Strauss, Wagner, Mendelsson, Schumann, Schubert, Samuel Barber.

Polską muzykę poważną reprezentują: Fryderyk Chopin, Lutosławski, Karol Szymanowski, Wieniawski, Moniuszko, Paderewski, Penderecki.

Muzyka zmieniała się wraz z upływem czasu. Obok muzyki dla tzw. wyższych sfer oraz muzyki liturgicznej, prężnie rozwinęła się muzyka rozrywkowa. Powstawały nowe rodzaje gatunków muzycznych i nowe instrumenty. Blues, Swing, Rock and Roll, Rock, Hardcore, muzyka elektroniczna, muzyka klubowa - trans, techno oraz muzyka pop, disco polo - to osiągnięcia wieku dwudziestego. Wraz z rozwojem filmu i tej dziedziny sztuki rozwinęła się branża, która tworzy podkłady pod dzieła filmowe. Można wymienić wiele kompozytorów muzyki filmowej, pośród których sławę zdobyli m.in Ennio Morricone oraz Hans Zimmer.

****

 

Oratorium Händla - "Mesjasz" (HWV 56) w wykonaniu Chóru Filharmonii Sydney (Sydney Philharmonia Choirs) w Sydney Opera House : https://www.youtube.com/watch?v=bR0cEOTpYSk

(Dodane 26.05.2021)

 

****

Średnia ocena: 0.0  Głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (15)

 • piliery rok temu
  Leksykony mają to do siebie że wiedza w nich zawarta przedstawiana jest w sposób skrótowy ale hasło Muzycy w tak nieuporządkowanej formie? Nie widzę sensu.
 • Andi Perry rok temu
  Dziękuję za cenny komentarz. To jest wiedza prosto "z głowy". Na pewno z pomocą encyklopedii można zrobić to lepiej i efektywniej. Pozdrawiam.
 • Tjeri rok temu
  Zgadzam się z Pilierym. Jako leksykon – niestety słabo, jako dzieło literackie też nie za dobrze. Nawet samo wymienianie kompozytorów wyszło kiepsko – i nie tylko chodzi o to, że bez klucza i wybiórczo – ale i brzydko wygląda ta niejednolitość: jedni z pełnego miana, inni już tylko z nazwiska... No jakoś bym to uporządkowała i posprzątała - w sensie i formę i treść.
 • Andi Perry rok temu
  Pewnie tak. Muszę zmienić nazwę na "Nieuporządkowany, słaby leksykon wiedzy", ale przynajmniej autentyczny.
 • Tjeri rok temu
  Andi Perry nie bierz do siebie :).
 • Andi Perry rok temu
  Tjeri Wiesz, to nie jest tak, że to jest moje dzieło życia :) . A wiedzę z encyklopedii każdy może łatwo przepisać, zmieniając słowa na synonimy, aby nie był to plagiat. A imiona muzyków niestety nie pamiętałem, więc wyszło jak groch z kapustą :) , ale autentyczny. Jak napisał klasyk : " Koń jaki jest każdy widzi".
 • Tjeri rok temu
  Andi Perry jakbyś choć Góreckiego wymienił...
 • Andi Perry rok temu
  Tjeri Wiesz, i o to mi chodziło :) Góreckiego nie znam, przyznam się bez bicia. Ale zaraz sprawdzę :)
 • Andi Perry rok temu
  P.S. Oczywiście oprócz Chopina, przez nieuwagę nie wpisałem imienia :)
 • Narrator rok temu
  „Polską muzykę poważną reprezentują: Fryderyk Chopin, Lutosławski, Karol Szymanowski, Wieniawski, Moniuszko, Paderewski, Penderecki. ” — zapomniałeś o Grażynie Bacewicz. Obecnie pod względem popularności jest po Szopenie drugą polską kompozytorką. W ogóle zaliczana jest do najwybitniejszych kompozytorek wszech czasów, stawiana jest na równi, jeśli nie wyżej co Clara Schumann, tylko niestety w kraju zwanym Polska kobiety wciąż żyją w cieniu mężczyzn, ich „powołaniem” jest sprzątanie, gotowanie, zajmowanie się dziećmi oraz zaspokajanie zachcianek męża.

  Górecki zyskał sławę tylko dzięki jednemu utworowi: Symfonii pieśni żałosnych, która uplasowała się na trzecim miejscu listy przebojów pop w Anglii. Właściciel stacji radiowej zapowiedział, że jeśli zajmie pierwsze miejsce, na golasa wykona bungee jumping.

  Co do „leksykonu” to jego autor jest jak małe dziecko, które na brzegu morza znalazło muszelkę i krzyczy na cały głos: „Patrzcie co ja znalazłem!”. Bierzesz się za coś o czym nie masz zielonego pojęcia, tniesz to żyletką, wiercisz dziury, chyba tylko po to, żeby bulwersować i zwrócić uwagę czytelników. Wyluzuj się, a temat muzyki zostaw ekspertom.
 • Tjeri rok temu
  Narratorze, "zyskał sławę tylko dzięki jednemu utworowi: Symfonii pieśni żałosnych". Nie tylko. I nie tylko w UK był na szczycie listy. W Stanach długo okupował pierwsze miejsce. A jego Symfonia pieśni żałosnych" w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Pendereckiego z Beth Gibbons debiutował na pierwszym miejscu notowania “Billboardu” w kategorii muzyki klasycznej. Górecki jest uczniem Szablskiego, a ten z kolei Szymanowskiego. I co fajne, momentami słychać Szymanowskiego u HMG. Uwielbiam całą tę linię kompozytorską, że się tak niezgrabnie wyrażę.
 • Tjeri rok temu
  Mnie za każdym razem "rozwala" koncert na klawesyn - z czasów jego romansu z minimalizmem.
 • Narrator rok temu
  Tjeri Tak, ten utwór zapewnił Góreckiemu miejsce w historii. Oczywiście, jak to zwykle bywa, później wzięto pod lupę całą twórczość kompozytora i wyłowiono z niej coś niecoś. Ale gdyby nie rewelacyjne nagranie tej symfonii w wykonaniu Upshaw/Zinman, Górecki długo pozostałby nieznany, nawet we własnym kraju, bo nic tak nie złości Polaka co sukces rodaka (inny przykład: Tokarczuk).

  Historia nieraz płata figle. Na przykład największe dzieła J.S.Bacha nie były znane Mozartowi, który bardziej wzorował się na muzyce jednego z synów, Johanna Christiana. Dopiero 70 lat później Mendelssohn ukazał światu arcydzieła J.S. Bacha w całej świetności.

  Każde z nas ma swoje ulubione utwory, ale nie będę schodzić z tematu i przysparzać autorowi popularności tą mierną publikacją.
 • Tjeri rok temu
  Narrator zgodzę, się od III symfonii się zaczęło. Ale w Polsce nadal nie jest znany! Może coś gdzieś ktoś w czasach początków jego drogi, gdy wraz z Pendereckim (i nie pamiętam kim jeszcze) zajęli się sonoryzmem. Ale to raczej była znajomość tylko w światku.
  Polska go nadal ignoruje. Tak, tak jak Tokarczuk, ale jak będziesz głośno chwalił ją tutaj, to zaraz najedzie Cię banda... pewnych użytkowników, którzy... A zresztą, sam pewnie zobaczysz.
 • Andi Perry rok temu
  Narrator Dziekuje Panu za opinie. Pozdrawiam

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania