Wynalazcy cz. 3

Ludzie od pradawnych czasów wymyślali różne udogodnienia. Koło, pług, nóż, łuk itd. uzdę, strzemiona. Wiele z tych wynalazków nie ma udokumentowanego autora.

Na początek słynny za sprawą przedsiębiorcy i miliardera Elona Muska - Nicolo Tesla. Co on wymyślił konkretnie? Był zatrudniony u Edisona. Thomasa Edisona. Trudno mi powiedzieć, co wynalazł, ponieważ był inżynierem i bazował na wiedzy znanej. Chodziło bardziej o zastosowanie w życiu tej wiedzy. Chciał przesyłać elektryczność - prąd elektryczny za pomocą powietrza. Zbudował wielką wieżę. I to przedsięwzięcie zbankrutowało.

Kiedy zakończył pracę u Edisona zaczął pracować u Westinghouse'a. Słynna jest sprawa konkurencji pomiędzy dwoma modelami przesyłania prądu - prąd przemienny i prąd stały. Edison był zwolennikiem prądu stałego, a Tesla przemiennego. Chyba pracując u Westinghouse'a Tesla wygrał przetarg na dostarczenie instalacji do jakiegoś targu Expo. Chyba to było w Chicago, ale nie powiem na sto procent. Dlaczego wygrał ? Przewody przesyłające prąd w formie przemiennej, nie muszą mieć takich dużych przekrojów jak te przesyłające prąd stały. I dzięki temu udało im się wygrać przetarg, oferując niższą cenę.

Westinghouse też miał jakieś wynalazki na swoim koncie. Chyba opracował efektywny hamulec do lokomotywy.

Edison był uważany za wynalazcę żarówki. Jakiś czas temu przeczytałem na Twitterze na fali BLM, że faktycznym wynalazcą powinien być uznany czarnoskóry badacz. Nie pomnę imienia i nazwiska. Znany jest jak na razie powszechnie Edison.

Maszyna parowa - tutaj jest wiele wątpliwości, ponieważ chyba Stephenson* przed James'em Wattem pierwszy ją zbudował.

...(cdn)

==========

Edycja po sprawdzeniu w internecie:

* Pomyłka. To Newcomen pierwszy zbudował maszynę parową. Ale na stronie encyklopedii https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Watt-James;3994317.html to James Watt jest uznany jako pierwszy.

Średnia ocena: 0.0  Głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić

    Napisz komentarz

    Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania