Lepiuchy do śmiechu

Lepiej stracić wianek w mięcie,

niż zostawić w testamencie.

***

Lepiej dostać w zęby pięścią,

niż z tym draniem być zamężną. .

***

Lepiej spotkać wampirzycę,

niż pokochać zakonnicę.

***

Lepiej z diabłem zagrać w kości,

niż pić trunek złej jakości.

***

Lepiej siąść na jeża dupą,

niż zajadać się tą zupą.

***

 

_______________________________

 

Przypisy za Wikipedią:

*Lepiej, inaczej lepiuch – krótki, jednozdaniowy, często nonsensowny, groteskowy wierszyk, standardowo składający się z dwóch wersów. Wynalezienie tej formy przypisuje się Wisławie Szymborskiej. natomiast nazwę temu gatunkowi nadał jej sekretarz Michał Rusinek.

Pierwszy wers lepieja zazwyczaj opisuje jakieś bardzo przykre w skutkach zdarzenie, drugi natomiast stwierdza, że jest ono i tak lepsze od czegoś (pozornie) nieszkodliwego.

Pierwszy wers zaczyna się słowem „Lepiej”, a drugi „niż” lub „niźli”. Standardowo, każda z obu linijek lepieja zawiera 8 sylab.

Średnia ocena: 4.4  Głosów: 18

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (29)

  • JamCi 01.11.2019

    Uwielbiam te formę. Twoje są zabawne.

  • Pasja 01.11.2019

    Witaj
    Moje pierwsze lepieje, a ty pierwsza ich czytelniczka:)
    Dziękuję pięknie

  • JamCi 01.11.2019

    pasja O super. My z siostrą nieraz wymyślamy :-)

  • Pasja 01.11.2019

    JamCi jak po podróży?

  • Pan Buczybór 01.11.2019

    Proste, nawet niezłe, ale bez szału. Nie jest to na pewno poezja ambitna, ale w pewnych warunkach się sprawdza.

  • Pasja 02.11.2019

    Witaj
    Dzięki za ślad. Może i mało ambitne ale zabawa dobra.
    Pozdrawiam

  • Zaciekawiony 01.11.2019

    Lepiej palce zlepić klejem
    niż układać złe lepieje.

    A co myślisz Pasjo o moskalikach?

  • Pasja 02.11.2019

    No cóż palców nie skleję, pierwsze pewnie nieudane. Ale zabawa fajna.
    A moskaliki? Można się pokusić. Miniatury... abab.
    Pozdrawiam

  • Witam,
    Przyjemnie zawadiackie :)
    Drobiazg
    "Lpiej siąść na jeża dupą," - lepiej?
    Pozdrowionka

  • Pasja 02.11.2019

    Dzięki Aga za spojrzenie i czujne oko.
    Miłego dnia

  • Berkas 01.11.2019

    Lepiej mieć stosunek z jeżem niż dwa lata być żołnierzem.
    Te jeże są lubiane w lepiejach.

  • Pasja 02.11.2019

    No i proszę jeże mają popyt. Fajne.
    Pzdrawiam

  • Ciekawy1 01.11.2019

    Lepiej zwykłym być bandytą,
    niż pić kawę latte z Rithą.

  • Ciekawy1 01.11.2019

    Lepiej pysk se zamurować,
    niźli z pasją się całować.
    O!

  • Ciekawy1 01.11.2019

    Lepiej zimą zbierać śmieci,
    niż z Angelą płodzić dzieci.

  • Ciekawy1 01.11.2019

    Pod względem artystycznym zdecydowanie najlepsza jest ta pierwsza, pod względem merytorycznym ta ostatnia.

  • Ciekawy1 02.11.2019

    A środkowa taka se, do poprawy.

  • Bożena Joanna 01.11.2019

    Całkiem fajne, choć krótkie. Pozdrowienia!

  • Pasja 02.11.2019

    Witaj Bożenko
    Bo lepieje takie już są, krótkie.
    Pozdrawiam

  • IgaIga 02.11.2019

    Fajne:)

  • Ciekawy1 02.11.2019

    A moje się podobają?

  • Pasja 02.11.2019

    Witaj Igalga
    Taka zabawa w lepienie lepiuchów.
    Miło że fajne. Pozdrawiam

  • Dekaos Dondi 02.11.2019

    Pasjo→Ale fajne!! Jam nie świadomy był takiego czegoś:) Muszę pokombinować jak coś mnie napadnie:)) Pozdrawiam→5
    Lepiej bąka wypuścić
    Niż trzymać w sobie a juści
     
    Lepiej komuś mordkę strzaskać
    Niż za bardzo ją przegłaskać

  • Pasja 02.11.2019

    Witaj
    No takie lepiuchy miniatury. W pierwsze strofie masz siedem sylab. Dodaj se. Czekam na twoje lepieje.
    Dziękuję i pozdrawiam

  • Dekaos Dondi 02.11.2019

    Pasjo...aha... nie dozerkłem o sylabach:))

  • MarBe 03.11.2019

    Pierwsza zwrotka wprost cudowna
    Druga prorocza
    Pozdrawiam

  • Pasja 03.11.2019

    Dzięki Marbe za wybory. Pozdr

  • Wrotycz 08.11.2019

    :) Fajnie, że i tak się 'objawiasz'.
    Ostatni najlepszy!

  • Pasja 09.11.2019

    Witaj
    E tam taka tylko zabawa z układaniem słów. Dziękuję i pozdrawiam

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania