Lepiuchy do śmiechu
Lepiej stracić wianek w mięcie,
niż zostawić w testamencie.
***
Lepiej dostać w zęby pięścią,
niż z tym draniem być zamężną. .
***
Lepiej spotkać wampirzycę,
niż pokochać zakonnicę.
***
Lepiej z diabłem zagrać w kości,
niż pić trunek złej jakości.
***
Lepiej siąść na jeża dupą,
niż zajadać się tą zupą.
***
_______________________________
Przypisy za Wikipedią:
*Lepiej, inaczej lepiuch – krótki, jednozdaniowy, często nonsensowny, groteskowy wierszyk, standardowo składający się z dwóch wersów. Wynalezienie tej formy przypisuje się Wisławie Szymborskiej. natomiast nazwę temu gatunkowi nadał jej sekretarz Michał Rusinek.
Pierwszy wers lepieja zazwyczaj opisuje jakieś bardzo przykre w skutkach zdarzenie, drugi natomiast stwierdza, że jest ono i tak lepsze od czegoś (pozornie) nieszkodliwego.
Pierwszy wers zaczyna się słowem „Lepiej”, a drugi „niż” lub „niźli”. Standardowo, każda z obu linijek lepieja zawiera 8 sylab.
Komentarze (29)
Uwielbiam te formę. Twoje są zabawne.
Witaj
Moje pierwsze lepieje, a ty pierwsza ich czytelniczka:)
Dziękuję pięknie
pasja O super. My z siostrą nieraz wymyślamy :-)
JamCi jak po podróży?
Proste, nawet niezłe, ale bez szału. Nie jest to na pewno poezja ambitna, ale w pewnych warunkach się sprawdza.
Witaj
Dzięki za ślad. Może i mało ambitne ale zabawa dobra.
Pozdrawiam
Lepiej palce zlepić klejem
niż układać złe lepieje.
A co myślisz Pasjo o moskalikach?
No cóż palców nie skleję, pierwsze pewnie nieudane. Ale zabawa fajna.
A moskaliki? Można się pokusić. Miniatury... abab.
Pozdrawiam
Witam,
Przyjemnie zawadiackie :)
Drobiazg
"Lpiej siąść na jeża dupą," - lepiej?
Pozdrowionka
Dzięki Aga za spojrzenie i czujne oko.
Miłego dnia
Lepiej mieć stosunek z jeżem niż dwa lata być żołnierzem.
Te jeże są lubiane w lepiejach.
No i proszę jeże mają popyt. Fajne.
Pzdrawiam
Lepiej zwykłym być bandytą,
niż pić kawę latte z Rithą.
Lepiej pysk se zamurować,
niźli z pasją się całować.
O!
Lepiej zimą zbierać śmieci,
niż z Angelą płodzić dzieci.
Pod względem artystycznym zdecydowanie najlepsza jest ta pierwsza, pod względem merytorycznym ta ostatnia.
A środkowa taka se, do poprawy.
Całkiem fajne, choć krótkie. Pozdrowienia!
Witaj Bożenko
Bo lepieje takie już są, krótkie.
Pozdrawiam
Fajne:)
A moje się podobają?
Witaj Igalga
Taka zabawa w lepienie lepiuchów.
Miło że fajne. Pozdrawiam
Pasjo→Ale fajne!! Jam nie świadomy był takiego czegoś:) Muszę pokombinować jak coś mnie napadnie:)) Pozdrawiam→5
Lepiej bąka wypuścić
Niż trzymać w sobie a juści
Lepiej komuś mordkę strzaskać
Niż za bardzo ją przegłaskać
Witaj
No takie lepiuchy miniatury. W pierwsze strofie masz siedem sylab. Dodaj se. Czekam na twoje lepieje.
Dziękuję i pozdrawiam
Pasjo...aha... nie dozerkłem o sylabach:))
Pierwsza zwrotka wprost cudowna
Druga prorocza
Pozdrawiam
Dzięki Marbe za wybory. Pozdr
:) Fajnie, że i tak się 'objawiasz'.
Ostatni najlepszy!
Witaj
E tam taka tylko zabawa z układaniem słów. Dziękuję i pozdrawiam
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania