...

...

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 3

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (13)

 • MartynaM rok temu
  Podoba mi się treść, metafory. Fajnie to płynie, lubię spójność między strofoidami. Nie podoba mi się tylko układ wersów, ale to już wiesz...
 • Wreszcie coś Ci się podoba;) Wiem też, co Ci się nie podoba i mogę poprzesuwać wersy, ale, jak już pisałem, co to zmieni. Znam budowę wiersza stroficzno-zdaniowego. W tym przypadku sylabotonicznego, sześciostopowego trocheja o toku cezurowanym. Zawsze mogę porozmawiać o rozłożeniu akcentów w zestrojach, czy o zastosowanych stopach metrum wiersza. Czyli o tym, co nie widać, a wpływa na to, że możesz napisać: "fajnie płynie", inaczej by się utopił;)
  Po prostu preferujesz inny rodzaj wiersza, inną formę, nawet trudno je porównać. Mówisz, że to przestarzałe formy, a zdajesz sobie sprawę, że wiersz wojny pisano sto lat temu? To tylko na marginesie.
  Dziękuję.
 • MartynaM rok temu
  piszęwięcjestem, cały czas podkreślam, że tylko układ wersów mnie zniechęca do czytania.
  Na pewno wynika to z przestarzałej formy, którą zna każdy choćby z jakichś szkół, gdzie pewne wiersze były obowiązkowe.
  Dlatego tak naciskam na wprowadzenie zmian, żeby wizualnie miło było podejść i zagłębić się w treść. Odczuć, co Autor chce powiedzieć, przekazać, pokazać. Tymczasem Ty stawiasz mi kłody na drodze do swojego wiersza.
 • MartynaM że ja rzucam kłody pod nogi? Wręcz przeciwnie, dbam, żebyś nawet o kamyczek przestawionego akcentu się nie potknęła. Już bardziej się nie da.
  Każdy ma swoje podejście i oczekiwania do zapisu poezji, a to autor przyjmuje odpowiedzialność za
  formę i treść. To właśnie jest jego wolność, nawet rozpoznawalność;) Swoją drogą zastanawiam się dlaczego akurat mnie poświęcasz tyle czasu w gąszczu autorów wierszy numerycznych. Mimo że jesteś znudzona moimi wierszami, widocznie muszę być niezwykle interesujący;)
  Żartuję oczywiście, jak zawsze.
  Miłego.
 • MartynaM rok temu
  piszęwięcjestem, no właśnie ''rozpoznawalność'' nie wynika z trzymania się starej formy.

  Zawsze zatrzymują mnie dobre wiersza albo potencjał, który w kimś drzemie... dlatego przychodzę. Niektórzy nazywają to złośliwością, czepianiem się... ale nikt mądry tak tego nie nazwie.

  Nie interesuje mnie osoba, tylko tekst który mam przed sobą, treść która płynie z wersów, słowem poezja. Tylko tyle.
 • MartynaM Potrafię rozpoznać zamiary komentującego. Sam wiele rzeczy doradzam dla dobra wiersza, z tym że to niewdzięczne zajęcie, na starcie stajesz się śmiertelnym wrogiem. Nie staram się być złośliwy i Ciebie też o to nie posądzam. Chodzi mi tylko o merytoryczność. Naprawdę mam dosyć stwierdzeń, że mi się wydaje. Ze mną jest prosta piłka albo wiem i zabieram głos, albo nie wiem i milczę jak rodzinny grobowiec;) Jeszcze raz powiem, nie zarzucaj starości formie numerycznej, skoro wiersz wolny (który piszesz), też ma już długą, siwą brodę. Już wolę jak ktoś mi zarzuci niepoprawność rymowania czy akcentowania, że o trafności metafor nie wspomnę.
  Dzięki za dyskusję.
 • Noico1 rok temu
  A mnie jakoś rymy w układzie abba nie kręcą, nie potrafię pisać takich wierszy, ale ten Twój jest bardzo ładny. Kiedyś Maciek - Misiek tak pisał, jak tu jeszcze był.
 • Kwestia przyzwyczajenia z tymi rymami. Nie ma większego znaczenia, choć może troszkę trudniej pisać okalającymi i tak ważniejsze, co i jak się pisze.
  Dzięki za czytanie.
 • Rok rok temu
  Dobry wiersz, mega dopracowana forma.
  Pozdr. 5.

  A jakim metrum to ponizej jest pisane?

  Skąd Rosjanie uciekli? Z obcej uciekli krainy.
  Mieli wozy zdobione, w trupy i rannych bogate.
 • Dzięki.
  A cóż za quiz? Nie wiem skąd pochodzą te wersy. Jak dla mnie logaed, lewe hemistychy - anapestyczne, prawe - daktyliczne.
 • Rok rok temu
  A myślałem, że pospolita stopa daktyliczna, z pierwszym akcentem padającym na pierwszą sylabę wersu.
  Dziękuję za pochylenie się nad moją swobodną parafrazą fragm. " Skąd Litwini wracali (...)"
 • Dekaos Dondi rok temu
  Piszęwięcjestem↔Rzadko kiedy tak jest, jakby się chciało, na 100%.
  Można nawet potknąć egzystencję o przysłowiową kroplę.
  Czasami goryczy, a czasami, nie.
  Wiersz taki trochę... sonetowy, w sensie rozmieszczenia rymów:)
  Pozdrawiam🙂:)
 • Dekaos Dondi Nawet powiedziałbym, że nigdy tak nie ma, jakby się chciało, tak bywa tylko w marzeniach;)
  To prawda, takie rymy również stosuje się w sonetach, ale raczej budowa - jak ułożenie tetrastychów i tercyn, jest bardziej charakterystyczną cechą sonetu włoskiego czy francuskiego.
  Dzięki i pozdrawiam:)

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania