Motywacja

w środku nocy

krzycząc odszedł

mieszkaniec

 

sąsiedniego łóżka

 

Zachowanie motywacji w tym środowisku może być trudne ;)

Średnia ocena: 3.0  Głosów: 2

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (11)

 • Agrafka 2 tygodnie temu
  Kiedy ktoś, kto był tuż obok odchodzi, natychmiast musi stać się kimś obcym, aby nie zwariować.
  To i prawda i absurd, bo to niemożliwe.
  Pamiętam takie nie moje wspomnienie, że na oddziale paliatywnym pani psycholog prowadziła pogawędkę o marzeniach, jakie kto ma. W zasadzie, nikt nie miał już marzeń, dopóki okazało się, że marzenia bardzo wielkie można realizować na zupełnie niewielki sposób. Najcenniejsze okazuje się być chyba zawsze poczucie humoru.
  O matko, jak przynudzam, a Ty to tak prosto napisałeś :-) Pozdrawiam :-)
 • o nim pseud 2 tygodnie temu
  Czytając Twój post, przypomniałem sobie coś, o czym nawet nie wiedziałem, że zapomniałem. Dzięki :)
 • MartynaM 2 tygodnie temu
  Nie napisałeś prosto, bo nie wiemy o jakie środowisko chodzi i tutaj wkraczamy w sferę domysłów, bo wariantów może być kilka...
  1. Szpital, w którym ''odchodząc'' znaczy umrzeć, co dla reszty pacjentów może być dołujące i obniżające motywację do życia, bo może to samo ich czeka, tym bardziej jeżeli oddział onkologiczny, czego nie wiemy.
  2. Schronisko dla bezdomnych, gdzie tak samo są pokoje z jakąś ilością łóżek i gdzie trzeba zachować abstynencję, a nie wszyscy potrafią, stąd też mogą odejść z krzykiem, co fatalnie może wpłynąć na resztę bezdomnych.
  3. Na upartego można też portal literacki wziąć pod uwagę i pokoje z publikacjami, a przy tym brak odporności na krytykę, co doprowadza słabych twórców do ucieczki z miejsca, w którym poczuli się dotknięci, obrażeni itd. Te osoby również potrafią odejść z krzykiem, a to dla innych słabych autorów tekstów nie będzie motywujące do pozostania i pracy nad sobą.

  Mnie podoba się niedopowiedzenie odnośnie środowiska, w którym może dojść do takich sytuacji, że ktoś odchodzi z krzykiem, wtedy wyobraźnia zaczyna działać i podsuwać różne obrazy, a im więcej obrazów, tym lepszy wiersz. Dlatego zostawiam 5
 • o nim pseud 2 tygodnie temu
  2. Schronisko
  Nie nazwałbym bezdomnego "mieszkańcem łóżka", gdyż w mojej świadomości mieszka na ulicy, być może śpi w przytułku, każdej nocy w tym samy łóżku, ale nie jest do niego "przywiązany" nie jest jego mieszkańcem.

  3. Na upartego
  Tekst jest w klimacie kultury japońskiej, gdzie "śmierć" to tabu i nie powinniśmy o niej mówić bezpośrednio. Czyli to "odszedł" jest wymuszone przez normy kulturowe.

  "Otrzymał zero punktów za interpretację utworu i oblał maturę. Autor wiersza nie zgodził się z tą decyzją: Poezja może być wieloznaczna"

  https://strefaedukacji.pl/otrzymal-zero-punktow-za-interpretacje-utworu-i-oblal-mature-autor-wiersza-nie-zgodzil-sie-z-ta-decyzja-poezja-moze-byc/ar/c5-16550365

  Oczywiście "poezja może być wieloznaczna" ale gdzie przebiegają granice rozumienia?
 • o nim pseud 2 tygodnie temu
  Tekst jest w klimacie kultury japońskiej gdzie śmierć to tabu i nie powinniśmy mówić o niej bezpośrednio.

  Tabu tu używamy metafory, gdyż naruszymy tabu.

  Śmierć to tabu i nie powinniśmy mówić o niej bezpośrednio.

  Przesadzanie kwiatów – kiedy...

  po wyprowadzce syna z domu
  w każdą niedzielę wieczorem
  cieszyliśmy się rozmową z nim
  przez internet na odległość

  wyglądał na szczęśliwego
  dużo mówił o Bogu
  być może między wersami
  było coś więcej nie wiem

  nawiasem mówiąc
  wczoraj zapaliłam znicz
  i przesadziłam mu w nogi
  orchidee z balkonu

  nie wiedziałam że młode korzenie
  jeszcze słabo pokryte welamenem
  są bardzo łamliwe więc podczas przesadzania
  zaleca się zachować szczególną ostrożność

  wygląda na to że źle było zrobić to nagle
 • o nim pseud 2 tygodnie temu
  Przeprasza rozsypał mi się tekst
 • MartynaM 2 tygodnie temu
  Pamiętam ten wiersz, raczej nie sposób go zapomnieć... tylko różnica polega na tym, że tutaj nie sposób pójść inną ścieżką rozumienia. Jest jedna.

  Natomiast wiersz w publikacji, przez lekki zarys, pozostawił furtkę wyobraźni... można nazwać bezdomnego mieszkańcem schroniska, gdyż wraca każdej nocy na ''swoje łóżko'' a nawet gdyby mieszkał i spał na ulicy, to też byłoby to jego miejsce na ziemi, jego ''dom''
  Obok inni bezdomni...

  Byłam lekko zszokowana, kiedy nie mogłam ''wpasować się'' w klucz maturalny. Okazało się bowiem, chodzi o poziom podstawowy, że im prościej tym lepiej, a najlepiej z interpretacji podręcznikowej, dlatego lepiej zdawać rozszerzenie, wtedy na więcej można sobie pozwolić, aczkolwiek nie wybiegać poza wiedzę z zakresu liceum.

  Na szczęście jesteśmy na portalu literackim i tutaj nie musimy mierzyć się z ciasnymi ramami.
 • o nim pseud 2 tygodnie temu
  MartynaM

  "Natomiast wiersz w publikacji, przez lekki zarys, pozostawił furtkę wyobraźni..."

  Myślę, że to jest względne i zależne od indywidualnych doświadczeń, wrażliwości poetyckiej, dociekliwości itp. Przed napisaniem tego postu, przeczytałem omawiany tekst kilku osobą, po czym zapytałem: Gdzie ma miejsce akcja? Każda z nich, (pomijając to, że ten tekst to nie poezja) powiedziała: jak to gdzie, łóżka obok siebie — szpital. Zakładając, że człowiek sięgający po poezję to człowiek, który chce myśleć, a autor, pisze tekst z myślą o czytelniku, a nie o sztuce, powinien tak go sformułować, by wprowadził w stan refleksji, jak największą liczbę czytających. Zdaje sobie sprawę, że to tylko trzy osoby o małej wiedzy na temat poezji, więc ten "sondaż" nie powinien być wiarygodnym argumentem co do kwestii, jakie skojarzenia wywołuje u większości fraza "mieszkaniec sąsiedniego łóżka". Ale jest dowodem na to, że te same słowa mogą być różnie rozumiane. Moim zdaniem autor powinien wiedzieć, o czym pisze, a czytelnik ma prawo interpretować tekst, tak jak mu dyktuje wyobraźnia -- nic w tym złego.

  mieszkaniec łóżka
  mieszkaniec ulicy
  w obliczu śmierci

  różnica tylko taka że
  z purytańsko bez niczego
  nie żal się przeprowadzić
  do absolutnego niebytu
 • o nim pseud 2 tygodnie temu
  MartynaM

  "...tylko różnica polega na tym, że tutaj nie sposób pójść inną ścieżką rozumienia. Jest jedna."

  Oczywiście zgadzam się z tekst "Przesadzanie kwiatów" nie pozostawia zbyt wiele miejsca na wyobraźnię.
  W tym skromnym w środki stylistyczne tekście chwytem jest personifikacja, która zachodzi u czytelnika w głowie, gdy łączy dwie części tekstu, w efekcie czytelnik odczuwa coś w rodzaju olśnienia, nudne "pierdolenie" o synu co wyjechał i kwiatach zaczyna mieć sens, którego czytelnik się nie spodziewał.
 • Łukasz Jasiński 2 tygodnie temu
  Ładnie
 • o nim pseud 6 dni temu
  https://www.youtube.com/watch?v=OAlyHUWjNjE

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania