Nowe Cokoły
Pod zaborami nam ziemię gniotły
Bismarcki i Mikołaje,
aż wichry wojny z cokołów zmiotły.
.
Potem, za Dziadka, stawiał nasz naród
już własne, polskie figury –
w miastach i wioskach, wśród pól i zagród.
.
Druga światowa to klęska prawie.
Wiadomo, nawet Kopernik
obcą tablicę dostał w Warszawie.
.
Później, na modłę Dżugaszwilego,
pomniki stawiano wszędzie.
Człek człeka pytał „Cóż w nich polskiego?”.
.
…i nagła zmiana – nowe figury
się rozmnożyły, a pieśni:
„Jezus! Nasz Karol!” niosło aż w góry.
.
...kolejna władza pomniki stawia.
Piskając prostacko w dudy
dziejom najnowszym gębę przyprawia.
.
Historia z nami ciągle się droczy –
na cokół nowe postaci
co rusz i dzisiaj potrafi wtoczyć.
.
Piedestał zdolen wynieść niektórych,
lecz miną lata i znowu
w niesławie mogą upaść figury.
.
Ja zaś, miast figur, na te cokoły
wolałbym wynieść myśl ludzką –
rozum, lemiesze… Zasypmy doły,
.
chłońmy nauki, stawiajmy szkoły.
Komentarze (13)
Już niedługo nie będzie komu do tych szkół chodzić. Frekwencja coraz mniejsza, klasy coraz mniej liczne, a ty się kiedyś martwiłeś razem ze swoją głupią opozycją, że miejsca w kiblach nie starczy. Względnie dzieci beżowych nachodźców je zapełnią i będziesz buli na ich utrzymanie podatki lewacki kmiotku.
Nawiasem mówić w Egipcie przybyło w ciągu ostatnich kilkunastu lat dwadzieścia milionów nowych obywatel. To tylko w krajach gdzie lewactwo rządzi i ma wpływ na media następuje wyludnienie. No ale za tępy jesteś na to, żeby przyznać, że wyznawana przez cb ideologia jest tego główną przyczyną.
No, ale w Polsce rządził PiS i pieniądze na dzieci daje, sorry PiS to zakamuflowane lewactwo, nie to co twój ulubiony Hitler.
Lotos
W biedzie i niewoli nawet królik nie chce się....tak właśnie.
ireneo nie rozumiem o co Ci chodzi?
Nic na to nie poradzę. Zresztą poradnik ze mnie kiepski. Może z jakim innym tekstem pójdzie ci lepiej...
bardzo mi sie podoba :)))
To i mnie jest przyjemniej, chociaż temat poważny :)
Mnie się podoba. Zasłużona piątka.
Miło mi. Pozdrawiam :)
sztywne dosyć. Wydaje mi się, że jak zabawne piszesz to lżejszym piórem
Cóż, temat niewesoły, to i może ciężej wygląda. Do tego dłuższe.
Lekkie fraszki krótsze i łatwiej się piszą, ale i poważniejsze tematy czasem poruszam.
Zdzisław B. mało wiesz, ale się popisujesz. G. wiesz. Pomniki nie tylko władze stawiają, ale czasem fundują je sponsorzy prywatni, zwołane ad hoc komitety, czy instytucje prywatne, bądź publiczne nie związane bezpośrednio z władzą. Choćby pomniki JPII powstały jeszcze za czasów władzy komunistycznej, mimo że ich nie chciała. Składali się na nie zwykli zjadacze chleba.
Chciałeś komuś dowalić, ale wyszło że dowaliłeś nie wiadomo komu.
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania