Oczywistość Nieoczywistości
Siadam jak zazwyczaj na ławeczce,
Wokół mnie ludzie chodzą wte i wewte,
Siedząc, nie ustaje mi w głowie pytanie,
Czemu w codzienności widzę epifanię?
Co myśli tamta pani, w czerwonej sukience?
Dokąd jadą młodzi na desce?
Czy tamten dziadzio nie potrzebuje pomocy?
Ale odpowiadać na pytania - to nie w mojej mocy.
Czy tamta pani nie jest smutna?
A jak podziękować za uśmiech starszej pani
która jednym gestem opatrzyła rany?
Z oczywistością rodzi się we mnie kłótnia.
Co czyta ten chłopak, po co i dlaczego?
Jak przejść do twojego świata, kolego?
Ach! Z pytań w mojej głowie robi się bitwa,
Ostatnie się pojawia - czy ja jestem dziwna?
Zawsze jak siedzę na ukochanej ławeczce,
Chciałabym chociaż na jeden dzień się zamienić,
Z tymi ludźmi i ich życie przeżyć,
Zdobyć do innych dusz klucze.
Komentarze (7)
Ciekawa refleksja z obserwacji rzeczywistej , a nawet gdyby i wydanej to zatrzymująca. Niestety nastrój burzy wtrącona epifania choć rymowanek do pytania da się dobrać sporo. Termin oznacza widzenie i nawet gdyby objawione (lichy kontekst), to tautologia która jest logicznym błędem: widzę objawienie, widzenie? Można epifaniczność przeżywać i pewnie tacy są, niekoniecznie pod obserwacją.
Terminem tym zazwyczaj posługują się oceniający autorską narracje. Twoja, co napisałem, realistycznie opisuje okołoławeczkową codzienność, a także dobrze udzielający się czytajacemu nastrój. I takiego życzę do kresu dnia. Zdrówka nie, bo je masz😀.
Paluchów nie odciskam, bo nigdy nie, policz ile ich w komentarzu.
Dziękuję za obszerny komentarz, ta epifania jest właśnie logicznie słaba, ale mam nadzieję, że ukazanie emocji się przez nią udało. Cieszy mnie, że okoławeczkowa codzienność wywędrowała z mojej głowy w świat!
Pięknego czasu, cześć!
PS. To ile jest palców jest sprawą prostą, a ile jest rąk w palcu?
https://www.radiokrakow.pl/muzyka/michal-i-czeslaw-na-opolu-z-laweczka/
NO!
Bardzo pasuje, dziękuję za podzielenie się utworem.
Też mam taką swoją ławkę w parku na której siadam i z której wszystko fajnie widać. Twój wiersz bardzo mi się podoba.
Dziękuję bardzo <3
Bardzo ładny wiersz :)
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania