„Orlęta. Grodno ‘39” - Recenzja (spojler, lekki zarys fabuły)
Rzekłbym, że druga fanga polskiej kinematografii w roku 2022, w szczękę nacjonalizmu (choć nie mam pewności czy zamierzona, poza tym pozostaje kwestia interpretacji). Jako pierwszą bym widział komedię: „Kryptonim Polska”.
Historia obrony Grodna dla każdego, kto choć trochę interesował się historią drugiej wojny światowej, to dobrze znana karta, choć niektóre fakty, jak ilość ofiar i parę innych spraw, nie są poznane do końca.
Spodziewałem się jak to będzie, zakładałem z góry, że ujrzę wzór bezprzykładnego bohaterstwa w imię... Czwórkami harcerze do nie nieba idący z bogiem na ustach, okrzykiem „niech żyje...” itd.
Tymczasem, zaskoczenie — Żydowski chłopiec z „ogniem” w dłoniach.
Żydowski nastolatek — polski patriota, najpierw chce pomagać bić Nieńców, brat komunisty, niszczy wespół z polskimi żołnierzami, butelkami z benzyną, sowieckie czołgi. Odporny na drwinę, wypominanie kim jest, zafascynowany Sienkiewiczem (niestety, nie nauczył się Bogurodzicy).
Walka o miasto — polscy żołnierze odchodzą w zaświaty często z przekleństwami na ustach, nie z imieniem Jezusa.
W tle ONR gania się z dywersantami po mieście, wiesza żydów. On główny bohater od początku na pierwszej linii, aż po koniec obrony i własny.
Obraz świecki, religia bardzo daleko w tle. Podziały rasowe lekko (średnio, mocno?) wyeksponowane.
Po obejrzeniu nikt raczej się nie stanie się bogatszy znacząco o wiedzę historyczną, ale temat ciekawie zilustrowany, nie idzie w totalny schemat i wg mnie o to chodzi.
W książce Sergiusza Piaseckiego „Człowiek przemieniony w wilka” (wydaje mi się, że w tej), jest scena, kiedy bohater spotyka chłopaczka, bosego, w zgrzebnym ubraniu. Po nawiązaniu rozmowy dowiaduje się, że był ów obrońcą Grodna, któremu kazali iść do domu i tak luźno gdzieś mi się to kołatało w trakcie oglądania, choć jego postać chyba nijak nie odnosi się do żadnej z filmu.
Tytuł: „Orlęta. Grodno ‘39”
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz
Gatunek: Dramat, Wojenny
Produkcja: Polska
Premiera: 9 września 2022
Zwiastun: https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/Orl%C4%99ta.+Grodno+%E2%80%9839+Zwiastun+nr+1-62406
Komentarze (6)
Wygląda na to, że z jakichś powodów reżyserowi najlepiej wpisywał się w role Żyda przedstawiciel "asymilacji białej".
*wychowany w tradycji polskiej literatury i romantyzmu, polskiej walce o niepodległość. Osoby te przejawiały także zainteresowanie kulturą hebrajską i tradycją żydowską. Trzy barwy asymilacji „Jerozolima Wyzwolona”
"Jerozolima Wyzwolona” Nie wiem jak to było po wyrżnięciu wszystkich żywych w Jerozolimie przez krzyżowców, oczywiście nie szkodziłoby sobie przypomnieć, bo utwór chyba nawiązuje do krucjat - zainspirowany o ile chodzi, o to, co mam na myśli.
Dzięki za wizytę!
Nieporozumienie. Nie miałem na myśli poematu, tylko tygodnik "Jerozolima Wyzwolona" wydawany w przedwojennej Polsce. (Pismo poświęcone sprawie walki o Palestynę)
https://academica.edu.pl/reading/readSingle?cid=80183212&uid=75959535
Jak książka, Demela dał radę?
Dzięki za klucz do poznania nowego mi faktu.
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania