„Orlęta. Grodno ‘39” - Recenzja (spojler, lekki zarys fabuły)

Rzekłbym, że druga fanga polskiej kinematografii w roku 2022, w szczękę nacjonalizmu (choć nie mam pewności czy zamierzona, poza tym pozostaje kwestia interpretacji). Jako pierwszą bym widział komedię: „Kryptonim Polska”.

 

Historia obrony Grodna dla każdego, kto choć trochę interesował się historią drugiej wojny światowej, to dobrze znana karta, choć niektóre fakty, jak ilość ofiar i parę innych spraw, nie są poznane do końca.

Spodziewałem się jak to będzie, zakładałem z góry, że ujrzę wzór bezprzykładnego bohaterstwa w imię... Czwórkami harcerze do nie nieba idący z bogiem na ustach, okrzykiem „niech żyje...” itd.

Tymczasem, zaskoczenie — Żydowski chłopiec z „ogniem” w dłoniach.

Żydowski nastolatek — polski patriota, najpierw chce pomagać bić Nieńców, brat komunisty, niszczy wespół z polskimi żołnierzami, butelkami z benzyną, sowieckie czołgi. Odporny na drwinę, wypominanie kim jest, zafascynowany Sienkiewiczem (niestety, nie nauczył się Bogurodzicy).

Walka o miasto — polscy żołnierze odchodzą w zaświaty często z przekleństwami na ustach, nie z imieniem Jezusa.

W tle ONR gania się z dywersantami po mieście, wiesza żydów. On główny bohater od początku na pierwszej linii, aż po koniec obrony i własny.

Obraz świecki, religia bardzo daleko w tle. Podziały rasowe lekko (średnio, mocno?) wyeksponowane.

 

Po obejrzeniu nikt raczej się nie stanie się bogatszy znacząco o wiedzę historyczną, ale temat ciekawie zilustrowany, nie idzie w totalny schemat i wg mnie o to chodzi.

 

W książce Sergiusza Piaseckiego „Człowiek przemieniony w wilka” (wydaje mi się, że w tej), jest scena, kiedy bohater spotyka chłopaczka, bosego, w zgrzebnym ubraniu. Po nawiązaniu rozmowy dowiaduje się, że był ów obrońcą Grodna, któremu kazali iść do domu i tak luźno gdzieś mi się to kołatało w trakcie oglądania, choć jego postać chyba nijak nie odnosi się do żadnej z filmu.

 

Tytuł: „Orlęta. Grodno ‘39”

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz

Gatunek: Dramat, Wojenny

Produkcja: Polska

Premiera: 9 września 2022

 

Zwiastun: https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/Orl%C4%99ta.+Grodno+%E2%80%9839+Zwiastun+nr+1-62406

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 1

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (6)

 • o nim pseud ponad tydzień temu
  "Żydowski nastolatek — polski patriota..."

  Wygląda na to, że z jakichś powodów reżyserowi najlepiej wpisywał się w role Żyda przedstawiciel "asymilacji białej".

  *wychowany w tradycji polskiej literatury i romantyzmu, polskiej walce o niepodległość. Osoby te przejawiały także zainteresowanie kulturą hebrajską i tradycją żydowską. Trzy barwy asymilacji „Jerozolima Wyzwolona”
 • yanko wojownik 997 tydzień temu
  Byłem pozytywnie zaskoczony, ot, nie spodziewałem się takiego głównego bohatera i tak przedstawionej akcji.

  "Jerozolima Wyzwolona” Nie wiem jak to było po wyrżnięciu wszystkich żywych w Jerozolimie przez krzyżowców, oczywiście nie szkodziłoby sobie przypomnieć, bo utwór chyba nawiązuje do krucjat - zainspirowany o ile chodzi, o to, co mam na myśli.

  Dzięki za wizytę!
 • o nim pseud tydzień temu
  yanko wojownik 997
  Nieporozumienie. Nie miałem na myśli poematu, tylko tygodnik "Jerozolima Wyzwolona" wydawany w przedwojennej Polsce. (Pismo poświęcone sprawie walki o Palestynę)

  https://academica.edu.pl/reading/readSingle?cid=80183212&uid=75959535

  Jak książka, Demela dał radę?
 • yanko wojownik 997 tydzień temu
  o nim pseud, Cóż, muszę załatać niewiedzę. Tak. pomyślałem o poemacie i zakładałem, że przeoczyłem coś w Królestwie Jerozolimskim.
  Dzięki za klucz do poznania nowego mi faktu.
 • o nim pseud tydzień temu
  Ps. s. 6–8
 • o nim pseud tydzień temu
  *Demel

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania