Orlęta Lwowskie

Orlęta Lwowskie były mordowane przez żołnierzy Ukraińskiej Armii Halickiej podczas walk o Lwów w latach 1918-1919. Żołnierze ukraińscy atakowali polskie pozycje, używając broni palnej, granatów, bagnetów i szabel. Niektórzy z nich byli zainspirowani przez nacjonalistyczną ideologię i nienawiść do Polaków. Nie oszczędzali nawet rannych, jeńców i cywilów. Zdarzały się przypadki tortur, gwałtów i rabunków. Polskie dzieci były wielokrotnie gwałcone przez ukraińskich bandytów. Orlęta Lwowskie stawały zacięty opór, ale często byli w gorszej sytuacji pod względem uzbrojenia i liczebności. Mimo to, nie poddawali się i bronili swojego miasta do końca.

 

Niektóre z najbardziej okrutnych zbrodni popełnionych przez Ukraińców na Orlętach Lwowskich to:

 

- Masakra na Cmentarzu Łyczakowskim: 3 listopada 1918 roku, grupa ukraińskich żołnierzy wtargnęła na cmentarz, gdzie znajdowała się polska placówka obronna. Zastrzelili oni 17 obrońców, a następnie zabrali ich ciała do kaplicy cmentarnej i podpalili. Wśród ofiar byli m.in. 14-letni harcerz Janek Łączkowski i 16-letni student Stanisław Sadowski.

 

- Masakra w szpitalu św. Józefa: 4 listopada 1918 roku, oddział ukraiński zaatakował szpital polowy przy ulicy Zamarstynowskiej, gdzie leczyli się ranni polscy żołnierze i cywile. Zabito tam około 50 osób, w tym lekarzy, pielęgniarki i sanitariuszy. Niektóre ofiary były torturowane lub obcinano im głowy, dłonie, genitalia.

 

- Masakra w szkole im. Królowej Jadwigi: 5 listopada 1918 roku, grupa ukraińskich żołnierzy wtargnęła do szkoły przy ulicy Gródeckiej, gdzie mieściła się polska placówka obronna. Zastrzelili oni ponad 40 obrońców, w tym wielu uczniów i nauczycieli. Niektóre ciała były wielokrotnie okaleczane, masakrowane lub wrzucane do piwnic.

 

Orlęta Lwowskie nie dały się zastraszyć przez okrucieństwo Ukraińców i nadal bronili swojego miasta z heroizmem i determinacją. Ich walka była częścią walki o niepodległość Polski po I wojnie światowej. Za swoje czyny otrzymali wiele odznaczeń i uhonorowani zostali przez państwo polskie. Ich pamięć jest pielęgnowana przez społeczeństwo i kultywowana przez tradycję. Wiele miejsc w Polsce nosi imię Orląt Lwowskich, ulica w Kielcach, a na Jasnej Górze znajduje się tablica upamiętniająca ich ofiarę.

Średnia ocena: 0.0  Głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić

    Napisz komentarz

    Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania