Pani Starsza
Siedziała na przystanku pani lat osiemdziesiąt
Ze ściągniętą twarzą i zaciśnięta pięścią
Torbę z zakupami dzierżyła jak królowa berło,
Pani starsza jakich tysiące na przystankach siedzą .
Śliwki kupiłam- mówi do mnie-dziś za cztery pięćdziesiąt
Wczoraj jeszcze były za dwadzieścia groszy mniej
Oczy jej świdrują to mnie to w dłoniach pieniądz
Tramwaj nie przyjeżdża minut już pięć.
Pani, do sklepu pójdę, zapytam się tych dziewcząt
Dlaczego wczoraj dałam te dwadzieścia groszy mniej
Paragon oczy jej skanując więdną
Pani co na tramwaj czeka o czternastej zero sześć.
Męża miałam, przystojny był taki, pani spojrzy na zdjęcie
Nie żyje już ze wiosny dwie.
I wyjmuje z torebki portret denata
Bo wzrok nie ten a w portfelu nie mieści się.
Wie pani, ja sama zostałam, dzieci po świecie porozjeżdżały się.
Przyjadą może odwiedzić raz na ruskie lata
kariery robią telefony drogie, taki jest 21 wiek.
Komentarze (5)
Jak to można o ''zwykłych'' sprawach - ładnie napisać. Proza otulona delikatną koronką z poezji. Pozdrawiam*****
Dziękuję, wiersz o prawdziwej Pani Starszej spotkanej na przystanku tramwajowym. Szkoda że raczej nigdy się nie dowie že jej problem śliwkowy był bodźcem do napisania przez kogoś wiersza.
Samotność za dwadzieścia groszy. Smutne. Kiedyś też napisałam taki zasłyszany na przystanku, wykład o przepuklinie. Bardzo fajne historie wychodzą. Pozdrawiam serdecznie
Smutne ale prawdziwe. Rodzice często stają się takimi odrzuconymi, zbędnymi korzeniami. Tylko bez tych korzeni nie było by nowych pędów... Czasy naprawdę nie sa dobre dla tych starych ludzi, tych co kiedys tak bardzo cieszyli sie gdy rodziły sie ich dzieci. Dobrze, że jednak nie wszyscy młodzi zapominają o startych...
Staram się, może trochę naiwnie, wierzyć że jeżeli będziemy dobrymi ludźmi I dobrze wychowamy swoje 'pędy' to nigdy nie będziemy czuli się samotni nawet w sędziwym wieku. Czas pokarze. Niemniej jednak każdy z nas spotkał taką babcie czy dziadka którzy szukali wolnego słuchacza w kolejce w sklepie czy na ulicy.
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania