Pod Termopiłami

ostrokrzew ocieniał szkołę

 

drobny budynek stawiał

na wielkość

serc

otwartość umysłów w drobiazgach

maleństwach kruchych

podatnych na prowadzenie

 

spiczasty nos surowo pilnował

dyscypliny czasów

 

w przerwach

siwe skronie z troską ogrzewały zaniedbane duszyczki

pulchnie częstując radością i spokojem

 

respekt karmiony serdecznością

 

niebywałe

Średnia ocena: 4.5  Głosów: 4

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (32)

  • Shira tydzień temu

    myślę, że w tytule świadomie nawiązujesz do bitwy pod Termopilami.
    Można być pojedynczym, bardzo osobnym pośród "pił", które zapominają o
    tym, co najważniejsze. Można i trzeba być wiernym wartościom fundamentalnym
    i tylko to, może przynieść te najzdrowsze owoce.
    Ładnie do pasuje do szkoły, gdzie szczególnie, respekt i przekazywana wiedza, serdecznością winny
    być karmione obowiązkowo.Coraz rzadziej to się zdarza. ..
    To tak na gorąco wiersz odczytałam

  • infelia tydzień temu

    Shira - Na moje oko Termopiły to gra słów niezwiązana z Termopilami. Strzelam - historia ze szkółki prowadzonej przez zakonnice.

  • Shira tydzień temu

    infelia, akurat to, że to gra słów, raczej trudno, żebym nie wiedziała.
    Tyle, że gra słów musi być mądra. ..
    Twój strzał w szkółki prowadzone przez zakonnice, nawet w obrzeża
    tarczy nie trafił...

  • infelia tydzień temu

    Shira - Skąd ta pewność? Autorka wyda wyrok.

  • Shira tydzień temu

    infelia , to nie jest pewność, tylko interpretacja tekstu
    przez czytelnika, w tym przypadku przeze mnie.
    Co do szkół prowadzonych przez zakonnice. W moim
    mieście, to najlepsze szkoły.Posyłają do nich swoje pociechy
    rodzice wybitnych intelektualistów. Wśród nich są też rodzice
    ateiści...

  • infelia tydzień temu

    Shira - Miałem na myśli sierocińce prowadzone przez zakonnice. Działo się tam oj wiele złego. To moja interpretacja. Czekam, aż Polaroid trzaśnie batem "A zmykać mi do mysiej nory!"

  • Shira tydzień temu

    infelia , Pola jest zbyt kulturalna, zbyt inteligentna, żeby Twojego cytatu użyła.
    ps przecież pisałeś o szkółkach prowadzonych przez zakonnice, a teraz się wycofujesz?

  • infelia tydzień temu

    Shira - "szkółka" potocznie, w sierocińcach nie odbywają się lekcje?

  • Shira tydzień temu

    infelia, nie będziemy dalej dyskutować,bo Ty i tak tutaj najmądrzejszy i na
    swoim postawić musisz. Termopile mogłabym Ci wytłumaczyć. Ale sam możesz
    sobie wiedzę uzupełnić. Wskazówka w trzecim zdaniu mojego pierwszego komentarza.
    Na pewno nie w drugim.Komentarz pisałam w pospiechu, może dlatego deczko chaotyczny. W tym wierszu można znaleźć jeszcze coś więcej, a co to
    myśl. Każdy inaczej to odbiera. Ty jak odebrałeś odebrałeś Ale pouczyć może
    mnie tylko autorka. Ty też, tak jak ja, jesteś czytelnikiem tego wiersza, a nie moim nauczycielem.

  • Polaroid tydzień temu

    Na gorąco i słusznie.

  • infelia tydzień temu

    Polaroid - Ratuj, bo zabiją!

  • Shira tydzień temu

    infelia, nie bój się kruchej kobiety :)
    I tak Cię lubię łobuzie :)

  • Polaroid tydzień temu

    Nadciągam... XD

  • Polaroid tydzień temu

    "myślę, że w tytule świadomie nawiązujesz do bitwy pod Termopilami.
    (...)
    Można i trzeba być wiernym wartościom fundamentalnym i tylko to, może przynieść te najzdrowsze owoce.
    Ładnie do pasuje do szkoły, gdzie szczególnie, respekt i przekazywana wiedza, serdecznością winny
    być karmione obowiązkowo.Coraz rzadziej to się zdarza. ...".

    :)

  • Shira tydzień temu

    Pola,
    w tle Turbo i Dorosłe dzieci

    Może być?

  • Polaroid tydzień temu

    yyy coś innego?

  • Shira tydzień temu

    Polaroid, zapomniałam. Bardzo może być. Ale Ty zaproponuj :)

    ps jeszcze trochę i przyjdzie mi zdjąć glany i na stare lata chodzić w szpilkach.
    Przecież ja się zabiję na tak wysokich obcasach... :)

  • Polaroid tydzień temu

    Shira
    https://www.youtube.com/watch?v=PUdyuKaGQd4&list=RDPUdyuKaGQd4&start_radio=1

    bez szpilek :)

  • Shira tydzień temu

    Polaroid, ale w glanach mogę i kurtce z ćwiekami? :)

  • Polaroid tydzień temu

    Shira
    do tego? tylko!

  • Shira tydzień temu

    Polaroid, a do czego innego, to co, żeby lepiej pisać? :)

  • Polaroid tydzień temu

    Shira
    pytanie: czemu pytasz mnie o muzykę? często.. :)
    analizujesz?

  • Shira tydzień temu

    Polaroid, chcę się duchowo wzbogacić.
    czy analizuję, nie wiem. Muszę się zastanowić
    ps nie odpowiedziałaś mi na pytanie, możesz odpowiedzieć,
    czy też się zastanowisz? :)

  • Polaroid tydzień temu

    Shira
    żeby lepiej pisać?

  • Shira tydzień temu

    Polaroid, tak.
    ps zapomniałam dodać, że bardzo często słucham muzyki poważnej

  • Polaroid tydzień temu

    Shira
    Klasyczna nie musi od razu być aż taka poważna :D

    "żeby lepiej pisać" - to pytanie do Poetów.

    Ja mogę po prostu powiedzieć czego lubię słuchać. I tyle.
    https://www.youtube.com/watch?v=qew5Y_di1_M&list=RDqew5Y_di1_M&start_radio=1

  • Shira tydzień temu

    Polaroid, przecież Poetkę pytam

  • Polaroid tydzień temu

    ehhh Shira...

  • Shira tydzień temu

    Polaroid, znowu byłam niegrzeczna?
    To przepraszam.

  • Jimmy tydzień temu

    💪❤️

  • Polaroid tydzień temu

    :)

  • Jimmy tydzień temu

    👏

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania