Prawda, a kłamstwo.

Dlaczego ludzie wolą kłamstwo od prawdy?

Wolą żyć w przekonaniu, że są idealni. Dla nich prawda to zło, z którym nie chcą się uporać, zmierzyć ze swoimi słabościami i lękami. Tok myślenia ustawiony minimalistycznie do tego, aby myśleć wyłącznie do momentu życia, odcinając się od tego, co będzie później. Kłamstwo pielęgnowane ma szeroki zasięg szerzenia następnych, wynikiem czego człowiek jest zawistny, zazdrosny, nie potrafiący przyznać się do błędu i porażek spowodowanych swoją osobą. Myśląc że jest się człowiekiem idealnym, nie widzi się wad, nie przyjmuje uwag i przestróg. Być może zakłamanie popsuło wartości nabywane od starszych pokoleń, układając swoją, lepszą wersję samego siebie.

Dlaczego więc prawda jest gorsza?

Człowiek wyidealizował siebie w sposób czego nie może pogodzić się z faktem prawdy, która boli. Ból przeraża, lecz pogodzenie się z osobą jaką się jest, polepsza sytuację pod każdym względem. Kto jeśli nie my, mamy spojrzeć na świat stworzony nie dla samych przyjemności lecz na życie jakim jest - raz szarym, raz barwnym. Prawda ukazuje nam nie tylko to, co chcemy usłyszeć, ale też coś, co chowamy w sobie, nie przyznając się do własnej winy.

Prawda czy kłamstwo?

To jest już ocena subiektywna. Nikt nie jest idealny, każdy ma własne poglądy. Każdy ma wady, zalety. Ale czy to oznacza żeby zamykać się jedynie na kłamstwo? Bycie szczerym nie zawsze popłaca, ale czyni nas to złym? Czy trzeba słuchać się kogoś żeby zostać akceptowanym?Żyjąc w XXI w kładziemy większe znaczenie na opinie innych oraz na klonowanie zachowań. Tracąc czas na kłótnie o prawdę, trzeba zastanowić się kim się właściwie jest.

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 1

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (2)

  • KarolaKorman 07.06.2017
    ,,wyidealizował siebie w sposób czego nie może pogodzić się''- tu napisałabym: wyidealizował siebie i dlatego nie może pogodzić się
    Prawda i kłamstwo od wieków się przeplatają i tak chyba już pozostanie na zawsze, nic tego nie zmieni.
  • zaciekawiony 07.06.2017
    Kłamstwa w które wierzymy, nie muszą dotyczyć tylko idealizacji siebie. Trochę to za bardzo uprościłaś. Nie ma nic egoistycznego w wierze na przykład w to, że ludzie są generalnie dobrzy a na złą drogą zwodzi ich telewizja i gry komputerowe, to tylko ułatwienie sobie rozumienia świata pomijające szczegóły.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania