Projekt nieśmiertelność - część 1.

PROLOG

 

To nie będzie rozprawa naukowa, ani nawet dziennikarskie śledztwo, lecz jedynie próba odpowiedzi na to, jak i kiedy ludzie poradzą sobie z przedłużeniem życia doczesnego, aż do nieśmiertelności.

 

Jest rzeczą naturalną, że ludzie będą ulegać śmiertelnym wypadkom, śmiertelnym chorobom zakaźnym, będą ofiarami wojen i prześladowań. Więc nieśmiertelność będzie zawsze tylko pewnym marzeniem. To co naukowcy od dawna próbują osiągnąć, to odkrycie "eliksiru młodości". Mityczny środek zatrzymujący starzenie się ciała ludzkiego.

 

Podstawy

 

Jesteśmy ludźmi. Składamy się z ciała i niektórzy twierdzą, że także i z duszy. W naszym ciele znajduje się wiele organów i tkanek. Są też i kości i zęby. Prawie wszystkie one składają się z komórek.

 

Komórki starzeją się i obumierają. Ale przedtem dzielą się na kolejne, nowe. Niestety podział nie jest wieczny i z czasem i te ostatnie komórki nie podzielą się na nowe. Dlaczego tak się dzieje?

 

Powodów jest chyba wiele. Najważniejsze to dwa główne - skracanie telomerów i problem replikacji końca.

Ciąg dalszy w kolejnym odcinku.

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 3

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (6)

 • D.E.M.O.N rok temu
  Mega, moja główna zajawka teraz pod s-f to Biogentyka. 3mam kciuki za wiecej!
 • Andi Perry rok temu
  Dzięki. To jest naprawdę trudne. A dlaczego ? Nie chcę pisać bzdur, tylko rzeczy sprawdzone. A pojęcie, czym konkretnie różni się mejoza od mitozy, wymaga przygotowania, a nie bezmyślnego przepisania definicji ( oczywiście to wiedza z podstawówki, ale kto o tym pamięta, nie pracując w tym fachu? ) .
 • D.E.M.O.N rok temu
  Andi Perry najlepsze jest to w pisaniu, że można się dowiedzieć wszystkiego o wszystkim od nowa, nawet jak nic nie pamiętasz z lekcji biologii. Czytelnik ma być porwany pomysłem i jego innowacyjnością, a nie będzie Cię sprawdzał z poprawności przypisania mutacji do odpowiedniego odcinka chromosomu :)
 • Andi Perry rok temu
  D.E.M.O.N Znając widownię opowi, znajdzie się ten nawiedzony, który udowodni mi pisanie głupot:)
 • Tankret rok temu
  Andi Perry Szkoda, że taki krótki ten tekścik.
 • Abbie Faria rok temu
  Tankret Miało się to rozwijać, ale na razie pozostawiam to naukowcom. Swoją drogą mnie teraz ciekawi jedno. Komórki na początku rozwoju są niemal identyczne - w stanie embrionalnym. I poza wszystko tłumaczącymi genami , jak to wytłumaczyć, że każda komórka macierzysta " wie " w co dalej się zamienić. Tak jakby tym sterował centralny komputer. Ale ten komputer - oprogramowanie jest w każdej z komórek. I nie dochodzi do konfliktu. Na pewno naukowcy mają co robić. ( Dawny Andi).

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania