Projekt nieśmiertelność - część 4. (Komórki macierzyste cz. 1)

Teraz trochę odejdę od telomerazy i DNA, w stronę komórek macierzystych. System pytań i odpowiedzi, źródła podobne.

Q1. Czym jest komórka macierzysta?

A1. Po angielsku stem cell. To komórka, która posiada dwie własności. Pierwszą jest możliwy nieograniczony podział. Druga własność to możliwość zamiany w inne typy komórek.

Q2. Czy można stworzyć komórki macierzyste dysponując zwykłą komórką stosując CRISPR/Cas?

A2. Nie znalazłem dotychczas niczego na ten temat. Być może w przyszłości, kiedy ludzie będą posiadać dokładny rejestr DNA własnej komórki macierzystej - pewnego jej rodzaju (zsekwencjonowanie par nukleotydów), wtedy być może będzie można "produkować" takie komórki w sposób "hurtowy".

Q3. Dlaczego ESC (Embryonic stem cells) - komórki macierzyste pięciodniowego zarodka wprowadzone do dorosłego organizmu tworzą potworniaki ?

A3. To pytanie jest warte nagrody Nobla. Poza kwestiami etycznymi - uśmiercamy embrion, zabierając mu te komórki, nie wiemy dlaczego te komórki nie potrafią się zintegrować z organizmem docelowym.

To może być szerzej opisane jako szeroko pojęta "tajemnica życia". Kiedy komórka jajowa zostaje zapłodniona, dokładnie wie jak ma się rozwijać. Jeżeli materiał genetyczny chromosomów jest poprawny, organizm rozwija się bez przeszkód. Każda komórka wie, gdzie jej miejsce i jak dalej ma się dzielić. Komórka jajowa zapłodniona dzieli się na dwie. Po kolejnych podziałach - bruzdkowaniu powstaje blastula. Podział u człowieka odbywa się w inny sposób niż u zwierząt z innych gromad - ryb, ptaków, płazów.

Q4. Co to jest ta "tajemnica życia"?

A4. Odpowiedź warta wiele pieniędzy i czasu przeznaczonego na badania. Komórki "wiedzą" z góry jak mają się rozwijać. Nie mają komputera zarządzającego tym wszystkim, jedynie "komputer" w swoim jądrze komórkowym. To DNA determinuje los komórek. Ale pytanie: jeżeli komórki wiedzą z góry, jak mają się rozwijać, to dlaczego istnieją takie mechanizmy indukowane przez organizm jak wzrost tkanki na skutek pewnych czynników - np. skóra staje się "samoistnie" twarda, gdy traktujemy ją "twardymi"

powierzchniami. Komórki rakowe rozrastając się w organizmie nakazują rozpoczęcie angiogenzy - mechanizm organizmu, w którym powstają nowe połączenia krwionośne odżywiające komórki raka. Studiując najprostsze organizmy i mechanizmy zakodowane w ich materiale genetycznym, poznamy coraz więcej tajemnic rządzących zarządzaniu komórkami i ich podziałem. Tworzenie konkretnych, całych organów, bez pomocy innego organizmu (dawcy) będzie przełomem w transplantologii.

Średnia ocena: 0.0  Głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić

    Napisz komentarz

    Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania