Projekt nieśmiertelność - część 8.

Ten odcinek będzie bez podtytułu. Jest to tylko rozważanie hipotetyczne dyletanta genetycznego (czyli w zakresie genetyki).

Fenomen życia zawsze ciekawił naukowców. Jak z połączenia dwóch gamet powstaje życie na tak wysokim poziomie skomplikowania. Zróbmy pewną symulację myślową lub lepiej nazwijmy o porównaniem. Kod genetyczny ukryty w DNA jest dla nas jak program komputerowy dla komputera. Cegiełki kodu genetycznego - kolejne zasady w łańcuchu DNA to w przybliżeniu kod binarny języka maszynowego. Wiemy jak wygląda, ale mało nam to mówi. Wyodrębnione przez naukowców "geny" można opisać jako język programowania niskiego poziomu. Ponieważ geny wyodrębnione za pomocą badania genomu niosące informację poprzez różne badania statystyczne (ANOVA, MANOVA i t.d.), decydujące o danej charakterystyce organizmu to nie jest wszystko, co można się dowiedzieć z kodu genetycznego, potrzebujemy złamania prawdziwego języka programowania wysokiego poziomu, czyli taki "słownik programistyczny", który przetłumaczy geny oraz ich współzależności na konkretne cechy organizmu. Innymi słowy, mając podane cechy organizmu typu kolor włosów, kolor oczu, grupa krwi, wysokość ciała, kształt twarzy i reszty ciała, choroby dziedziczne, alergie, nadciśnienie, szybkość metabolizmu i t.d., będzie można zaprojektować inżynierią wsteczną kod genetyczny będący na wysokim poziomie podobieństwa do opisywanej osoby. Po co nam takie zgadywanie kodu, jeżeli najłatwiej jest pobrać kod genetyczny od dawcy i zsekwencjonować poszczególne zasady?

Poznanie "języka programowania ciała ludzkiego", czyli to co wiemy dzisiaj - geny wyodrębnione w poszczególnych chorobach oraz to czego nie wiemy, odcinki DNA, które razem na siebie wpływają, ale ze względu na niedoskonałość dzisiejszych technik badania tych zależności, pozwoli nam na zwalczenie takich chorób genetycznych jak choroby autoimmunologiczne np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowy układowy, niedokrwistość, chorobę Hashimoto ( limfocytarne zapalenie tarczycy), zapalenie wielonerwowe, stwardnienie rozsiane, miastenię.

O ile edycja kodu genetycznego jest dzisiaj możliwa i hodowanie tkanek za jej pomocą już się odbywa*, nowe lekarstwa ingerujące w kod genetyczny nie wykształconych jeszcze w pełni komórek i poprawiający go są wprowadzane (np. w chorobie SMA), kosztują fortunę i sposób ich otrzymywania jest tajemnicą producenta**.

 

przypisy

===

* https://cordis.europa.eu/article/id/89232-gene-therapy-for-an-inherited-skin-disease/pl

** https://portal.abczdrowie.pl/zolgensma-to-najdrozszy-lek-na-swiecie-jedna-dawka-kosztuje-9-milionow-zlotych

Średnia ocena: 0.0  Głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić

    Napisz komentarz

    Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania