Złamać hipotezę Riemanna cz.1 - Projekt
Tytuł jest błędny, ostrzegam na samym początku . Dlaczego? Ponieważ nie można złamać hipotezy. Można ją albo potwierdzić, albo obalić. Słowo złamać jest używane powszechnie w odniesieniu do kodów, szyfrów utworzonych na różne sposoby. Więc to chwytliwe użycie zostało zastosowane do opisu tego rozwijającego się projektu.
Hipoteza jak sama nazwa wskazuje została sformułowana przez Riemanna o imieniu Bernhard dość dawno temu. Jest ona dość skomplikowana, ale można ją streścić słowami:
" Wszystkie nietrywialne miejsca zerowe części rzeczywistej ( nie zespolonej ) funkcji specjalnej dzeta (ang. zeta ) posiadają wartość 1/2 (leżą na prostej o wartości x = 1/2) ".
Za obalenie (odrzucenie) hipotezy lub jej potwierdzenie w postaci dowodu matematycznego pewien słynny instytut ( Clay Mathematics Institute ) zaoferował nagrodę w wysokości miliona dolarów. Pomimo tej zachęty do dzisiaj ta hipoteza pozostaje niewzruszona.
Co należy wiedzieć, aby zrozumieć tę hipotezę? Na pewno trzeba dysponować bardzo szeroką wiedzą z dziedziny teorii liczb oraz analizy matematycznej.
Zacznijmy od "podstaw podstaw". Czyli co to są liczby pierwsze? Jak podaje Encyklopedia Popularna PWN liczby pierwsze to liczby naturalne większe od jedności, które mają tylko dwa dzielniki: liczbę jeden i samą siebie. Tutaj muszę dodać coś od siebie. Liczby naturalne to liczby całkowite dodatnie, czyli jeden dwa, trzy i tak dalej. Jedna druga to nie jest liczba ani całkowita, a co za tym idzie także nie jest naturalna. Trzeba wyjaśnić co to jest dzielnik. W wąskim znaczeniu teorii liczb, która się zajmuje się głównie liczbami naturalnymi dzielnik w wyrażeniu a:b, to liczba b, która dzieli liczbę a bez reszty. Na przykład w wyrażeniu : "siedem podzielić przez dwa", liczba dwa nie jest dzielnikiem liczby siedem, ponieważ po operacji podziału pozostanie jeden reszty.
Ciąg dalszy w następnym odcinku.
(Będę wdzięczny za uwagi krytyczne do tekstu ze strony matematyków i amatorów matematyki, zwłaszcza gdy znajdą błąd i niepoprawnie sformułowany tekst).
Komentarze (2)
Niestety jestem bardzo przeciętną osobą.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam.
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania