Proszę o pomoc! sprawdzi ktoś i wyznaczy ewentualne błędy?

List na temat: List do przyjaciela, który poruszy problem znaczenia kultury osobistej w relacjach międzyludzkich oraz szacunku wobec innych.

 

Poznań, dn. 24.12.2010r

 

Witaj Natalio!

Na wstępie chcę Ci podziękować za to, że o mnie pamiętasz i wysyłasz mi listy. Ostatni bardzo mnie zaciekawił. Pisałaś mi o koledze, który był niegrzeczny w stosunku do Twojej koleżanki. Wpadł mi do głowy pomysł, aby napisać Ci w liście o tolerancji i szacunku siebie, i innych osób.

Kultura jest niesamowicie ważna. Człowiekiem kulturalnym można nazwać osobę, która jest dobrze wychowana, nie używa wulgaryzmów. Osoba kulturalna szanuje zdanie innych nawet jeśli ma inne stanowisko na dany temat. Cechuje się wielką tolerancją, nie wyśmiewa innych. Do starszych od siebie mówi ,,dzień dobry” na powitane i ,,do widzenia” na pożegnanie. Podczas, gdy ktoś się wypowiada nie przerywa, ale spokojnie i cierpliwie czeka na swoją kolej. To nieprawda, że kulturę posiadają tylko ludzie wykształceni. W Twojej szkole na pewno znalazłoby się więcej niekulturalnych osób, które nie potrafią powiedzieć ,,przepraszam” i ,,dziękuję”, nie reagują na zło, palą papierosy, przeklinają. Proszę Cię. Pod żadnym pozorem nie bierz z nich przykładu. Nie warto podążać śladami złych ludzi, ale warto ich upominać.

Dobro zawsze do nas wraca ze zdwojoną siłą. Osoba kulturalna to przede wszystkim dobry człowiek. Namawiaj innych do czynienia dobra. Życzę Ci, aby w życiu spotkało Cię jak najmniej złego. Otaczaj się w gronie sympatycznych ludzi i nie daj się zwieść na złą stronę. Bądź wzorem do naśladowania.

Przesyłam Ci dużo pozdrowień.

Julia.

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 2

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (15)

  • Karawan 14.11.2016
    i szacunku siebie, i innych osób. - i szacunku do siebie oraz innych osób
    Kultura jest niesamowicie ważna. - Kultura jest niesłychanie... słowa "niesamowicie" zwykle używamy do określenia poziomu emocji
    Podczas, gdy ktoś się wypowiada nie przerywa, - Nie przerywa w czasie gdy ktoś się wypowiada
    Proszę Cię. Pod żadnym pozorem nie bierz z nich przykładu.- Proszę Cię - pod żadnym pozorem...albo: Pod żadnym pozorem nie bierz z nich przykładu. Proszę Cię!
    Otaczaj się w gronie sympatycznych ludzi- otaczaj się kim czym? gronem albo; Obracaj się w gronie.
    Fragment tekstu od słów "To nieprawda"... do słów ..." ale warto ich upominać przesunąłbym na koniec listu po słowach "Bądź wzorem do naśladowania"
  • Beznadzieja 14.11.2016
    Omygy... Praca domowa
    1. To portal literacki, nie zadane.pl
    2. Strasznie suche, okropnie. To nie brzmi jak list do przyjaciela tylko tekst na ulotce Świadków Jehowy lub fragment podręcznika do WDŻR-u. Dostosuj język do sytuacji, więcej luzu. 3. Dużo powtórzeń, przeczytaj tekst jeszcze raz i sprawdź go pod tym względem. 4. Od kiedy palenie papierosów jest nie kulturalne?
    5. Jeśli odbiorca nie ma 5 lat, nie musisz mu tłumaczyć co znaczy człowiek kultura osobista, wystarczy, że poruszysz ten temat.
    6. Beznadziejny temat, zawsze ubolewałam nad pracami domowymi z polskiego. Tragedia.

    Błędy i uwagi:
    ~" Człowiekiem kulturalnym można nazwać osobę, która jest dobrze wychowana, nie używa wulgaryzmów." ~ część o wulgaryzmach przeniosłabym do osobnego zdania lub usunęła.
    ~" Proszę Cię. Pod żadnym pozorem nie bierz z nich przykładu." po "Cię" dałabym przecinek zamiast kropki.
    ~"Podczas(bez przecinka) gdy ktoś się wypowiada(,)nie przerywa, ale spokojnie i cierpliwie czeka na swoją kolej."
    ~"Osoba kulturalna szanuje zdanie innych(,) nawet jeśli ma inne stanowisko na dany temat."

    Ogólnie powinnaś całość napisać jeszcze raz odpowiednim językiem :) Nie oceniam.
  • Julka2001 14.11.2016
    Beznadziejna jestem
  • Beznadzieja 14.11.2016
    Julka2001 E tam zaraz beznadziejna... Poprostu zły styl. Napisałam tylko co uważam, może twoja nauczycielka by to uznała. Nie bierz tego do siebie. Jak ktoś tu jest beznadziejny to tylko ja xD
  • Skoiastel 14.11.2016
    I jeszcze znalazłam tak:

    Osoba kulturalna szanuje zdanie innych nawet jeśli ma inne stanowisko na dany temat. – Brak przecinka w zdaniu złożonym, tutaj przed "jeśli".

    Podczas, gdy ktoś się wypowiada nie przerywa, ale spokojnie i cierpliwie czeka na swoją kolej. – Jak wyżej, brak przecinka w zdaniu złożonym. Generalnie chodzi o to, by oddzielać od siebie orzeczenia (czasowniki – odpowiadają na pytania: co robi, co się z nim dzieje?). Tutaj masz "wypowiadać" i "przerywać" obok siebie, ale że masz już przecinek przed "ale", możesz między tymi dwoma czasownikami postawić myślnik (– lub —).

    Całość jest bardzo infantylna i prosta, ale to dobrze, bo list wysyłasz do koleżanki, której tłumaczysz właśnie tak prostą sprawę. Dopisałabym coś o szacunku do innych ludzi – bezwzględnie na kolor skóry, włosów czy różnice kulturowe.
  • Skoiastel 14.11.2016
    Nope, pomyłka ;) w pierwszym przykładzie przecinek przed całym "nawet jeśli". Pospieszyłam się :)
  • Numizmat 14.11.2016
    Zadanie do szkoły? Tego tu jeszcze nie widziałem :D Ale btw, to prawda, ze kultura nie ma nic wspólnego z wykształceniem. Kulturę albo wynosi się z domu, albo się jej nie ma. Pozdrawiam ;)
  • KarolaKorman 15.11.2016
    Mało widziałeś, Numi, ja już widziałam :)
  • ausek 14.11.2016
    No, to może ja podejdę do tego z innej strony. Masz 15 lat, więc ten tekst jest jak najbardziej na miejscu. Niestety szkoła to takie miejsce, gdzie piszemy to, co chcą od nas usłyszeć, a nie to co naprawdę myślimy. Przykro mi to pisać, ale taka jest prawda. Nie jesteś beznadziejna i proszę nawet tak nie myśl. W budzie niestety trzeba iść z tłumem, a system edukacji pozostawia wiele do życzenia. Pozdrawiam. ;)
  • Nerd 15.11.2016
    Całkowita prawda. Pisanie pod określony klucz, wyłącza myślenie. Niestety, ale w naszych szkołach uczą nie tyle jak myśleć, a jak naśladować innych.

    Co do pracy domowej, nie przejmuj się tym. Każdy tekst pisany pod dyktando innych będzie brzmiał sztucznie. Moim zdaniem twoja nauczycielka dobrze o tym wie i nie będzie zwracała na to uwagi.
  • Julsia 15.11.2016
    Szkoła to jeden wielki styl, dlatego ja staram się być idealna i słucham głosu serca. Robię to co chcę i nie słucham rad innych w stylu - " ja bym zrobiła tak", bo nikt za mnie życia nie przeżyje. Najważniejsze to własne zdanie, robienie tego czego się chce, nie brać przykładu z innych i robić to co się uważa za słuszne. 5, list mi się podoba, a nauczyciele to wielkie sztywniaki bez wyobraźni. Zdarzają się jednak wyjątki :)
  • Julsia 15.11.2016
    Staram się być oryginalna* autokorekta
  • Neurotyk 16.11.2016
    Co si argumentów, że styl jest sztuczny, to Julka nie słuchaj moich poprzedników. W dobrym guście jest zachować w liście wstrzemięźliwość, tym się różni list od mowy potocznej. Ci, którzy Cię krytykują za sztywnystyl nie piszą listów tylko na Messengerze.
  • Neurotyk 16.11.2016
    Co do#
  • Niemampojecia96 16.11.2016
    but... but... um, list też może być emocjonalny. A na messengerze też można coś ładnie napisać. list FORMALNY może być wstrzemięźliwy :3

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania