Recenzując (wierszem) "bezduszną lirykę"

Czytam bardzo wiele wierszy, którym naprawdę trudno zarzucić jakiekolwiek uchybienia, z wyjątkiem tego jednego zasadniczego, kiedy:

 

Głuchym pogłosem polerują się wersy

na najwyższy połysk

 

Ceramiczne cudo - malowany dzbanek

z utrąconym uchem zagarnia światło

żeby je stracić

 

Brzęczy szczerbata porcelana

drętwo stuka fajans pęknięty

gdy znów kryształ rozpryśnięty na dźwięki

a serce dzwon postradał -

 

Jak w kukułczym wołaniu

po rannej rosie i pustym głosie

lecz on nie śpiewa

bo duszy nie ma -

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Echo ukradło

 

Prawdziwa wiedza to wiedza przeżyta, doświadczona. Wszystko inne grozi pustosłowiem - pisze śp. Ksiądz Profesor Józef Tischner w swoich przemyśleniach dotyczących mądrości ludzi gór.

 

Z kolei ja (nieskromnie) dopowiem, iż nie tylko "wiedza". Także, czy może przede wszystkim - poezja, która jest solą i cukrem, pieprzem z goryczą, a na pewno - zaczynem (zakwasem).

Średnia ocena: 3.4  Głosów: 12

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (42)

  • befana_di_campi 15.02.2020

    O, widzę, że ktoś był mi uprzejmy postawić pałę, co traktuję jako wielki zaszczyt :-D Przynajmniej zostałam doceniona :-) W osobistych przekonaniach :-D

    Serdecznie :)

  • bogumil1 15.02.2020

    Widzę, że hołota obelżywa na Tobie też się wyżywa.

  • befana_di_campi 15.02.2020

    Zacznę kolekcjonować jedynki :-))) Ale fajnie! W dawnej szkole [przedwojennej] nie dawało się piątek, lecz właśnie jedynki. Zaszczycona jestem :-D

  • bogumil1 15.02.2020

    befana_di_campi w Niemczech chyba też tak jest, z tego co się orientuję, oni są już Europejczycy, a my ciemne tłuki, to nie wiemy.

  • bogumil1 15.02.2020

    befana_di_campi

    W Niemczech istnieją dwa różne systemy ocen. Pierwszy to oceny od jeden do sześciu. Jedynka oznacza bardzo dobry, sześc – niedostateczny. Ocena cztery lub gorzej oznacza nie zaliczenie egzaminu. Jest to najczęściej stosowany system w Niemczech. Jest stosowany w szkołach od klasy pierwszej do dziesiątej, a także w koledżach i na uniwersytetach. Dodatkowo oceny te mogą być zdywersyfikowane poprzez dodawanie części dziesiętnych.

    Pełne znaczenie ocen to:

    1.0 Bardzo dobry

    2.0 Dobry

    3.0 Dostateczny

    4.0 Adekwatny

    5.0 Mierny

    6.0 Niedostateczny

  • befana_di_campi 15.02.2020

    Wiem doskonale :) 37 lat naukowo-badawczej pracy w Instytucie Filologii Germańskiej UJ w charakterze st. kustosza dyplomowanego.

    Serdecznie :)

  • bogumil1 15.02.2020

    A puchacz i Buczybór każdy ze swoimi pięcioma klonami sadzi te jedynki, i sadzą że robią nam na złość;))))

    Puchacz taki kształcony, a pewnie nie wiedział, bo do szkoły tam nie chodził.

  • befana_di_campi 15.02.2020

    bogumil1

    Erazm z Rotterdamu: Pochwała głupoty :-)
    A wczoraj zamówiłam sobie książkę Janusza Szewczaka "Idiotokracja".

    :)

  • bogumil1 15.02.2020

    befana_di_campi niestety już to mamy, widziałaś jak modlili się do drzewa, i przy tym poseł z krakówka, bodajże Sowa. Szczyt zezwierzęcenia i zidiocenia. Szopka dla takich uchaczy i zisiów. Dostosowana do ich poziomu intelektualnego i IQ.

  • Puchacz 15.02.2020

    bogumil1 Spieprzaj głąbie od Puchacza.
    Za wysokie progi.

  • befana_di_campi 15.02.2020

    Puchacz No to od czego drabka?

    :-D

  • Puchacz 15.02.2020

    befana_di_campi Rusza mnie tu, bo gdzie indziej nie może.
    Zaczepiłem go u Ciebie?

  • bogumil1 15.02.2020

    Puchacz sowa to poseł z Krakowa a nie ty. Niejednemu psu Burek.

  • Puchacz 15.02.2020

    bogumil1 Matole, pisałem o tym, co piszesz o Puchaczu, a nie o Sowie.
    Pieprznij się w końcu w ten zakuty łeb.

  • bogumil1 15.02.2020

    Masz pijackie zwidy. Sowa o którym piszę to nie ty.

  • bogumil1 15.02.2020

    Err o której piszę.

  • Puchacz 15.02.2020

    bogumil1 Głąbie. Pisałeś o Puchaczu i Buczyborze!
    Co za idiot...

  • bogumil1 15.02.2020

    Skoro uważasz żeś idiot to ja nie oponuję. Zgoda;)))

  • Puchacz 15.02.2020

    bogumil1 A jednak pisałeś, baranie :)))
    Chlasz za dużo:)

  • bogumil1 15.02.2020

    Puchacz skończ z wódką oki?

  • bogumil1 15.02.2020

    Puchacz zapisz się do AA.

  • Puchacz 15.02.2020

    bogumil1 Zaczepiałeś, czy nie, Puchacza, bambusie? :)))
    Właścicielka tekstu mogła napisać, że sobie nie życzy personalnych wycieczek u siebie, ale tego nie zrobiła.

  • bogumil1 15.02.2020

    No i chwała jej za to.

  • Puchacz 15.02.2020

    bogumil1 No to jestem gamoniu. :)))
    Na pohybel takim głupkom i oszołomom jak ty.
    Zaczepiałeś Puchacza, czy nie? :)

  • bogumil1 15.02.2020

    Już wszystko ci się puch w tym ptasim łebku pomieszało.

  • bogumil1 15.02.2020

    Puchacz dobranoc.

  • Puchacz 15.02.2020

    bogumil1 A jednak kutafonku.:)
    I komu się pieprzy w móżdżku?
    Bogusiowi o malutkim móżdżku! :)))

  • bogumil1 15.02.2020

    Puchacz sam pytasz i sam sobie odpowiadasz. Schizofrenia paranoidalna.

  • Puchacz 15.02.2020

    bogumil1 Ty wiesz jak jest, palancino... :)))
    Juz się żegnałeś :)))

  • Kocwiaczek 15.02.2020

    Chleb na zakwasie najlepszy, reszta to tylko napompowana wata.

  • befana_di_campi 15.02.2020

    Prawda :)

  • bogumil1 15.02.2020

    A co do treści, to przyznaję ci całkowitą rację. Ta ich sztuka nie ma duszy, brzmi pusto.

  • befana_di_campi 15.02.2020

    Nigdy nie piszę z czapy, więc niejednokrotnie wychwytywałam te głucho dźwięczące wersy.

  • AlaOlaUla 15.02.2020

    Kupa rośnie w siłę...
    Do czasu?

  • befana_di_campi 15.02.2020

    Masz, "złociutka" rację:

    https://wpolityce.pl/polityka/487134-ruda-z-kod-i-szczurek-demonstruja-po-konwencji-prezydenta

    Serdecznie :)

  • befana_di_campi 15.02.2020

    Skąd raptem mam tylu oceniających mnie czytelników?

  • AlaOlaUla 15.02.2020

    Domyśl się "złociutka" :-)

  • Anonim 15.02.2020

    Dla mnie ten tekst to jak wypędzanie diabła belzebubem. Przykro mi.
    Choć z przesłaniem się zgadzam.

    Pozdrawiam.

  • Neurotyk 15.02.2020

    Jest i mój system niemiecki!

    Miło nie być samemu.

  • befana_di_campi 16.02.2020

    :)))

  • Freya 16.02.2020

    > Recenzując (wierszem) "bezduszną lirykę" < – tytuł wyniosły lecz zarówno ryzykiem własnego pojęciem

    "Prawdziwa wiedza to wiedza przeżyta, doświadczona. Wszystko inne grozi pustosłowiem - pisze śp. Ksiądz Profesor Józef Tischner w swoich przemyśleniach dotyczących mądrości ludzi gór." – a więc dlatego tak wąsko z doświadczeniami – przystępnie szeroko tylko z górami...?
    Przedpłaciliśmy za takową mądrość...
    pzdr

  • Pasja 16.02.2020

    Ech. Wszystko już wynurzone Echo ukradło
    Miłego

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania