Refleksje na temat przeżycia codziennego w czasach wojennych (garść rad i sprawdzonych receptur)

✒ Nowe źródła odżywczego pokarmu

Szacując dodatkowe potrzeby żywnościowe w Polsce, Europie i na Świecie, w związku z wojną na Ukrainie, należy uprawomocnić wykorzystywanie kości zwierzęcych do produkcji żywności i dodatków żywnościowych.

Każda krówka, świnka oraz kurka posiada od 10% do 30% tkanki kostnej, które jak dotąd nie są wykorzystywane do produkcji pożywienia. Bardzo możliwe, że te pogardzane przez przemysł spożywczy resztki z produkcji zwierzęcej mogą się okazać bardzo zdrowe dla ludzi.

 

✒ Zasiew zbóż – okres wojenny

Z powodu wojny na Ukrainie, spodziewajmy się, że pola Ukrainy nie zostaną zasiane zbożami i nie obsadzone ziemniakami.

Za żadne pieniądze podczas dużego braku żywności nie kupimy tych produktów, które już teraz są rzadkością na świecie.

 

✒ Uprawa lnu na wiosnę 2022 roku

Dawniej szeroko uprawiano len na olej i lekarstwa, z wytłoków (makuch) produkowano wartościowe pasze, z łodyg – materiały na ubrania, okładki do książek i tropiki na namioty, nasiona wykorzystywano do leczenia refluksji żołądkowej, kaszlu, chrypki i czyraków skórnych. Mahatma Gandhi powiedział: "Gdzie nasiona lnu stają się jednym z podstawowych pokarmów, tam zapanuje zdrowie". Rzepak, który wyparł uprawę lnu nie ma aż tylu zastosowań (do produkcji wykorzystuje się jedynie nasiona, które stanowią około 20 procent całego strumienia żniwnego) poza tym jego uprawa jest kłopotliwa (wymaga dużego nawodnienia i jest wrażliwy na warunki zimowania). Nie bez znaczenia pozostaje walor estetyczny rzepaku, intensywnie żółte pola podobają się każdemu, jednak w czasach wojennych liczy się wydajność, nie estetyka krajobrazu. Kolokwialnie mówiąc: jeśli popularne rzepaki się nie udają, należy sadzić len, zwłaszcza że można go siać wiosną.

Olej lniany z dodatkiem alkoholu etylowego jest dobrym paliwem dla traktorów z silnikami diesla. Mój klient w USA prowadził cały tartak na paliwie olejowo–alkoholowym.

W czasach wojennych warto stosować domowe sprawdzone receptury dla wyżywienia rodziny i sąsiadów. Według wielu źródeł 1litr alkoholu pozyskuje się z 1kg zboża. Tym sposobem używając oleju i malej ilości alkoholu można sporządzić paliwo do maszyn rolniczych.

 

✒ Hodowla kur w okresie wojennym

Podczas czasów niepewnych, w przeszłości na naszej wiosce nastawialiśmy dodatkowo 50 – 100 jajek pod kwokę, na nowe 100 szt. kurcząt. Kury i kurczęta to wielkie bogactwo wyżywieniowe dla rodziny i sąsiadów. Dodatkowo, wsiewaliśmy seradele w zboże jare, które się przydawało, jako dodatkowe pastwisko.

 

✒ Podsumowanie

Nie tracąc z oczu głównego celu, czyli obrony państwowości Ukrainy należy się skoncentrować na wiosennych zasiewach zbóż, przede wszystkim lnu, i sadzeniu ziemniaków na wszystkich możliwych polach, terenach zielonych miejskich, wiejskich i nieużytkach oraz na pozyskiwaniu dodatkowych źródeł odżywczego pokarmu z kości zwierzęcych, a także na produkcji paliwa do maszyn rolniczych na bazie oleju lnianego i alkoholu, a wszystko po to aby wypełnić lukę żywnościową w Europie.

Średnia ocena: 3.2  Głosów: 5

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (7)

  • poco 05.03.2022
    niekturzy majom poyebane we głowinie
  • 110101011 05.03.2022
    O co tobie chodzi człowieku? nie znasz hasła "żywią i bronią"? A może jesteś agronomem i masz zastrzeżenia, uwagi do konkretnych zagadnień które poruszyłem swoim eseju?
  • poco 05.03.2022
    esej to mondry
    jak i ja
  • poco 05.03.2022
    a tak na marginesie''' rubelki zdążyłes wymienic?
  • befana_di_campi 05.03.2022
    Polecam "Kalendarze Babci Aliny" z okresu lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
    Zresztą każda wojna jest na swój sposób inna, opowiadali mi Bliscy. Ja przeżyłam tę "polsko-jaruzelską", teraz natomiast domową ze Smoleńskiem, kopaczami, obściskiwanymi się z putinami tuskami plus im podobnymi na planie pierwszym...
    Teraz - jak tylko mogę - staram się pomagać uchodźcom, jednak bez jakiegokolwiek politycznego zadęcia.
  • 110101011 05.03.2022
    Serdecznie dziękuję za mądry i taktowny komentarz. Nie pamiętam kalendarzy babci Aliny, ale czytywałem kąciki porad w różnych prl-owskich magazynach i gazetach, pełne były naprawdę dobrych wskazówek i sztuczek na czasy kryzysowe. Człowiek musi sobie radzić.
  • poco 05.03.2022
    OIOOIOIIIOOI
    jam z jedynek i ze zer

    w moim mózgu słyszę szmer

    głos ŁUKASZA do mnie gada

    wielka światłość mnie dopada

    na kolana przed NIM padam

    o NIM gadam gadam gadam

    moje słowo JEGO chwali

    -----------------------------------

    (na stronie) ... jest lekarz na sali?

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania