Relikwiarz
Rynek zebrał się w sobie
by paść przed nią na kolana
w osobie miejscowego pijaka
Ja musiałem wybrać
między wołaniem budynku
całego w łachmanach
a jej ciepłem w kawiarni
Całe tomy wierszy zamilkły w bibliotekach
gdy przechodziliśmy obok skupieni
na swoim milczeniu
Myślałem o pięknie
które nie chce być schwytane
przez bezduszne zdjęcia
i o fundamentalnej pospolitości
ładnych kobiet
Rzeźbiąc twarz obok w marzeniu
jej profil rzucałem na ściany
Dotyk dłoni był najpiękniejszym zdaniem
jakie mógłby wypowiedzieć bóg
i skończył się szybciej niż ono
(bogowie lubią długie zdania)
Noc nie chciała zapaść
pociąg powrotny nie chciał wrócić
z jedną połową bajki
To wszystko zamknąłem
przed wzrokiem profanów
w białym relikwiarzu wiersza
Dzisiaj on i dla mnie na zawsze zamknięty
Komentarze (15)
O, czuję wpływ Stachury. A nie mówiłem? Już działa! ??
Ha ha, tylko że ja to napisałem wcześniej ?
Oprócz ostatniego wersu, i tam, gdzie było "ty", teraz jest "ona". Wpływ Stachury może w tym, że akurat ten dzisiaj wybrałem. Dzięki,
Pozdrawiam ?
Pobóg Welebor
Ten fragment (bardzo dobry zresztą) skojarzyłem ze Stachurą:
Noc nie chciała zapaść
pociąg powrotny nie chciał wrócić
z jedną połową bajki
Rozumiem. To miłe ?
Teraz bez rymów, może niektórzy takie wolą. Najbardziej o tym dotyku dłoni, a z pospolitością ładnych kobiet to do dyskusji, bo piękno to tchnienie boga, i nie jest ani częste, ani pospolite:). Pozdrawiam
Dzięki. Co do tego dyskusyjnego wersu, to oczywiście zawiera sprzeczność, i o to chodzi ?. Z każdej sprzeczności istnieje jednak wyjście.
Pozdrawiam ?
Marek!! W moim wierszu są ładne kobiety, a nie piękne! Przyszedłem sprawdzić bo nie dowierzałem...
Pobóg Welebor Tak, ale różnica jest dla mnie taka, że ładna to określenie estetyki, a piękna - estetyki + emocji. Więc jak piszesz o tej sprzeczności, to masz rację, ładna może być pospolita, ale piękna już nie. Może tak być:)?
Marek Żak Jasne ?
Wiersze - relikwiarze. Chyba każdy piszący takie ma. Tutaj - trzy pierwsze strofy są najlepsze. Każda z tych trzech ma swoją oddzielną siłę. Całość - dobra. Ale pierwsze trzy - najoryginalniejsze.
Dziękuję. Wszystko co jest raczej musiało się znaleźć... Dzięki za pierwsze trzy ?
Momentami trąci banałem, ale ma swój przekaz.
Masz rację, że trąci, ale całość się liczy, a ta, jeśli ma swój przekaz to git.
Pozdrawiam ?
P.W↔Jam na Tak jest, to taki... inny wiersz. Najbardziej↔2 ... i 5 dwuwersowa część. Chociaż całość też.
Pozdrawiam?:)
Fajnie, że to Ci się spodobało. To najbardziej o peelu. Też mi się bardzo podoba to o profilu na ścianach.
Super, każdemu co innego. Pozdrawiam również ?
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania