Wydaje się całkiem spoko, acz nie chciałbym narzucać jakiś tam rozwiązań, może poza tym, że w pierwszym zdaniu zrezygnowałbym z "nam" i chyba będzie oki ?
Podoba się. Ale coś jakby nie tak w 2. Jeśli uniemożliwiają nam, to CO, a nie CZEGO. Uniemożliwiają nam fizyczną i mineralną odmienność. Ale można czytać i tak, że te słowa wypowiada Odmienność. Mówi: Uniemożliwiają nam, czyli fizycznej i mentalnej odmienności...", ale.wtedy z wierszyka nie wynika, co. Co uniemożliwiają. Sorki za przynudzanie:) Pozdro z autobusu i miłego dnia:)
Dziękuję za poprawność gramatyczną. Muszę to przemyśleć, bo nie wiem, czy cie dobrze zrozumiałam. Wiem tylko, że coś jest źle.
Pomyślę nad tym, bo wczęśniej nikt nie zwrócił na to uwagi... Kurczę, no.
Nie lubię pisać z błędami. Jeszcze raz dziękuję. I mam pytanie:
kigja, napiszę więcej wieczorem. Teraz nie mam jak. Ciekawa jestem, jak myślą pozostali komentatorzy, czy jest 2. akrostych poprawny gramatycznie, czy nie. Może ktoś napisze?
Drobiazg, ale to Trzy Cztery przyuważyła, a ja gapa nie ? Zmęczona jestem, napływałam się w jeziorze, mięśnie mi trzeszczą. Zaraz mecz, czas stół zastawić pychotkami.
1. W demokracji uniemożliwiają nam (CO?) fizyczną i mentalną odmienność.
2. W demokracji nie umożliwiają nam (CZEGO?) fizycznej i mentalnej odmienności.
" Jeśli uniemożliwiają nam, to CO, a nie CZEGO. Uniemożliwiają nam fizyczną i mineralną odmienność" - tak napisałam tutaj, w komentarzu, wczoraj, o godz. 13:12.
Po prostu pomieszałaś te dwie formy i wyszło źle, czyli tak:
Uniemożliwiają nam
Fizycznej i mentalnej
Odmienności
Napisałam też, ze mozna obronić tę postać wypowiedzi:
"Ale można czytać i tak, że te słowa wypowiada Odmienność."
O co mi chodziło?
O to, że postaci, które mówią w Twoim tekście, mogą SAME SIEBIE NAZWAĆ Fizyczną i Mentalną Odmiennością, i wypowiedzieć takie zdanie::
"My, UFO, czyli Fizyczna i Mentalna Odmienność, stwierdzamy: "W demokracji uniemożliwiają nam, Fizycznej i Mentalnej Odmienności, fizycznej i mentalnej odmienności".
Albo:
"W demokracji uniemożliwiają nam, Fizycznej i Mentalnej Odmienności, mówienia o nas jako o Fizycznej i Mentalnej Odmienności".
Albo jeszcze inaczej.
Tylko wtedy Twój akrostych poiien być bardziej rozbudowany, bo tylko tyle;
Uniemożliwiają nam
Fizycznej i mentalnej
Odmienności
to za mało:)
Dlatego o wczoraj, w c.d. kom. o 13:12 napisałam: "z wierszyka nie wynika, co. Co uniemożliwiają" :)
To oczywiście taki żarcik. Ale jest w nim trochę prawdy:)
Kierowcą autobusu nie jestem. Robię w życiu inne ciekawe rzeczy. Jednak jak wsiadam do autobusu, za każdym razem czuję się jakbym nagle wchodziła do innego świata. Jestem pasażerką, która jeździ tylko jedną linią, od pętli do pętli, pokonując całą trasę. Zajmuję zawsze to samo miejsce. I mam na tej trasie pięć punktów, które codziennie odruchowo oglądam, dokładnie w tych samych momentach wyglądając przez okno. Jednym z punktów jest domek, przy którym ktoś hoduje w ogródku dynie. Widzę wiosną szklarnię zrobioną ze starych okien, która rozbierana jest po kilku tygodniach, później widzę szerokie liście nad ziemią, później małe dynie, później większe, w końcu - ogromne. Jak dynie znikają, zaczyna się jesień, następnie leży na grządce śnieg, i tak dalej... Nigdy nie widziałam przy tym domu człowieka, tylko efekty jego pracy - te rosnące dynie na zadbanym kawałku ziemi.
Zdaniem mym, powinno być:
''Uniemożliwiają nam
Fizyczną i mentalną
Odmienność''
''Uniemożliwiają nam
Fizycznej i mentalnej
Odmienności''
Tu rodzi się pytanie: jakiej?
Aczkolwiek, przy potocznym czytaniu wersji Twej
i tak zrozumiałem, iż chodzi
o↔fizyczną i mentalną odmienność''
bez żadnego pytania.
A zatem↔zdaniem mym↔i tak i tak może być:))
bo raczej każdy zrozumie jak trzeba.
Komentarze (71)
U uu.. jakie to dobre!
F ajny dobór tematów.
O ryginalnie ;-)
O, cześć Art!
Dziękuję :)))
Cześć kigja :-)
Artbook,
Czy 2. akrostych jest poprawny gramatycznie?
Wydaje się całkiem spoko, acz nie chciałbym narzucać jakiś tam rozwiązań, może poza tym, że w pierwszym zdaniu zrezygnowałbym z "nam" i chyba będzie oki ?
ufo kigja
Uśmiechnięta
Facjata
Okrągła
hahahahahaha,
Zgadza się, mam okrągłą pućkę ?
kigja jakaś choroba Na opowi. zapanowała. Rozmowy sam ze sobą na sam. Dwie pućki w jednej pućce
inspekcjapracy,
Uważasz, że ja mam drugi nick "poco"?
Fatalny z ciebie informatyk i obserwator, jeśli tak sądzisz.
?
inspekcjapracy,
Albo dobra, wydało się.
xd
poco, jakby co, to jesteśmy jednością. Tylko się mnie nie wypieraj, bo w łeb oberwiesz!
kigja
kigjo biorę Ciebie w ciemno
zespolona jestes ze mną
proponujesz być jednością
życie stanie się radością
poco ?
:))) fajny akrostych! Telefon mi napisał: fajny Karpatach. Musiałam zmieniać. Jak to jest? Akrostych - Karpatach...
UFO-logiczne. ?
Kiedy będzie następna Foto-zabawa?
Nie wiem, nie chcę dawać za często, żeby Wam bokiem nie wyszło.
Poza tym, Pani Mądralińska, masz tyle cudnych zdjęć, że sama mogłabyś coś wrzucić :)))
kigja Moje foty się nie nadają, są zbyt uściślone tematycznie, ale dzięki. ?
Wrzuć za jakiś czas coś, żeby nie poszło w niepamięć. ?
00.00,
Twoje foty są niezwykłe!
Ok, wrzucę :)))
00.00,
Czy 2. akrostych jest poprawny gramatycznie?
kigja Tak. Ja odczytałam UFO. :) Chyba, że chodzi o coś innego. ?
00.00,
O coś innego ;)
Ufosz mi JóżeK. Ufom ci.
Kigja↔Jesteś kreatywna jak? coś:))↔UFO future↔szczególnie:))↔Pozdrawiam:)
Dekaos Dondi,
To tekst z ub roku. O świcie 2 lipca 2020 obudziła mnie straszliwa burza...
I natchnęła do napisania dwóch tekstów o UFO :)
Dziękuję za obecność.
Pozdrawiam!
Kigja↔To i tak miałaś szczęście. To mogła nie być, burza, jeno atak obcych:))
[i][b]......[/i][/b]→tłusta kursywa:)
Dziękuję Dekoś!
Ciągle mi się pierdzielą literki z ukośnikami :)))
Wypróbuję tłustą kursywę ;)
Yuppi!
Udało mi się, ale musiałam gapić się na ściągę :)
Dziękuję Dekoś!!!
Dekaos Dondi,
Czy 2. akrostych jest poprawny gramatycznie?
Znakomite! ? Pozdrawiam 5
Marek Adam Grabowski,
Dziękuję bardzo!
Pozdrawiam :)))
Marek Adam Grabowski,
Czy 2. akrostych jest poprawny gramatycznie?
kigja Chyba tak?
Marek Adam Grabowski,
Nie, nie był. Został zmieniony.
kigja Kiedy zmieniłaś? Może czytałem już nową wersję?
Marek Adam Grabowski,
Poprzednia wersja:
Ufo w demokreacji
Uniemożliwiają nam
Fizycznej i mentalnej
Odmienności
_____________
Nowa wersja:
Ufo w demokreacji
Uniemożliwiają nam
Fizyczną i mentalną
Odmienność
_________________________
:)))
kigja A już rozumiem. ?
Zaskakujący zestaw. Kosmiczna fantazja i humor w podejściu do tematu. 5, pozdrawiam :-)
Piotrek P. 1988,
Miło mi, że się podoba :)))
Pozdrawiam!
Piotrek P. 1988,
Czy 2. akrostych jest poprawny gramatycznie?
Ufastyczne! :)
D.E.M.O.N,
Jaki fajny neologizm!
Bardzo dziękuję :)))
Pozdrawiam!
D.E.M.O.N,
Czy 2. akrostych jest poprawny gramatycznie?
kigja oczywiście, że jest. a co to za nowy awatar?
D.E.M.O.N,
To nowa cyclopka :]
Świetna zabawa! Gratuluję!
Bożena Joanna,
To prawda, zabawa pyszna :)
Dziękuję!
Pozdrawiam.
Bożena Joanna,
Czy 2. akrostych jest poprawny gramatycznie?
Bardzo zgrabne to, to :)
Marczello,
Dziękuję! :)))
Maurycy Lesniewski,
Czy 2. akrostych jest poprawny gramatycznie?
Podoba się. Ale coś jakby nie tak w 2. Jeśli uniemożliwiają nam, to CO, a nie CZEGO. Uniemożliwiają nam fizyczną i mineralną odmienność. Ale można czytać i tak, że te słowa wypowiada Odmienność. Mówi: Uniemożliwiają nam, czyli fizycznej i mentalnej odmienności...", ale.wtedy z wierszyka nie wynika, co. Co uniemożliwiają. Sorki za przynudzanie:) Pozdro z autobusu i miłego dnia:)
Trzy Cztery,
Dziękuję za poprawność gramatyczną. Muszę to przemyśleć, bo nie wiem, czy cie dobrze zrozumiałam. Wiem tylko, że coś jest źle.
Pomyślę nad tym, bo wczęśniej nikt nie zwrócił na to uwagi... Kurczę, no.
Nie lubię pisać z błędami. Jeszcze raz dziękuję. I mam pytanie:
3/4,
Czy ty jesteś kierowcą autobusu?
? ? ? ? ?
Ale pomysłowe, podobuje ?
Szpilka,
Dziękuję! :)))
kigja, napiszę więcej wieczorem. Teraz nie mam jak. Ciekawa jestem, jak myślą pozostali komentatorzy, czy jest 2. akrostych poprawny gramatycznie, czy nie. Może ktoś napisze?
Trzy Cztery
Ano, roztargniona jestem i często nie zauważam ?
Szpilka,
Czy 2. akrostych jest poprawny gramatycznie?
Kigja
Sama przeczytaj, cosik nie gra na moje zezowate oko:
Uniemożliwiają nam
Fizycznej i mentalnej
Odmienności
Szpilka
Wg mnie jest ok, ale jestem otwarta na sugestie.
kigja
Uniemożliwiają nam
Fizyczną i mentalną
Odmienność
Szpilka,
i wg Twej sugestii także. Dziękuję ???
Kigja
Drobiazg, ale to Trzy Cztery przyuważyła, a ja gapa nie ? Zmęczona jestem, napływałam się w jeziorze, mięśnie mi trzeszczą. Zaraz mecz, czas stół zastawić pychotkami.
Tymczasem i udanego wieczoru ?
Szpilka,
Trzy Cztery jest bystra. W końcu jest kierowcą autobusu :]
Bajo ;)
Kigja, porównaj te dwa zdania:
1. W demokracji uniemożliwiają nam (CO?) fizyczną i mentalną odmienność.
2. W demokracji nie umożliwiają nam (CZEGO?) fizycznej i mentalnej odmienności.
" Jeśli uniemożliwiają nam, to CO, a nie CZEGO. Uniemożliwiają nam fizyczną i mineralną odmienność" - tak napisałam tutaj, w komentarzu, wczoraj, o godz. 13:12.
Po prostu pomieszałaś te dwie formy i wyszło źle, czyli tak:
Uniemożliwiają nam
Fizycznej i mentalnej
Odmienności
Cieszę się, że Szpilka i Dekaos też to zauważyli.
Napisałam też, ze mozna obronić tę postać wypowiedzi:
"Ale można czytać i tak, że te słowa wypowiada Odmienność."
O co mi chodziło?
O to, że postaci, które mówią w Twoim tekście, mogą SAME SIEBIE NAZWAĆ Fizyczną i Mentalną Odmiennością, i wypowiedzieć takie zdanie::
"My, UFO, czyli Fizyczna i Mentalna Odmienność, stwierdzamy: "W demokracji uniemożliwiają nam, Fizycznej i Mentalnej Odmienności, fizycznej i mentalnej odmienności".
Albo:
"W demokracji uniemożliwiają nam, Fizycznej i Mentalnej Odmienności, mówienia o nas jako o Fizycznej i Mentalnej Odmienności".
Albo jeszcze inaczej.
Tylko wtedy Twój akrostych poiien być bardziej rozbudowany, bo tylko tyle;
Uniemożliwiają nam
Fizycznej i mentalnej
Odmienności
to za mało:)
Dlatego o wczoraj, w c.d. kom. o 13:12 napisałam: "z wierszyka nie wynika, co. Co uniemożliwiają" :)
To oczywiście taki żarcik. Ale jest w nim trochę prawdy:)
Kierowcą autobusu nie jestem. Robię w życiu inne ciekawe rzeczy. Jednak jak wsiadam do autobusu, za każdym razem czuję się jakbym nagle wchodziła do innego świata. Jestem pasażerką, która jeździ tylko jedną linią, od pętli do pętli, pokonując całą trasę. Zajmuję zawsze to samo miejsce. I mam na tej trasie pięć punktów, które codziennie odruchowo oglądam, dokładnie w tych samych momentach wyglądając przez okno. Jednym z punktów jest domek, przy którym ktoś hoduje w ogródku dynie. Widzę wiosną szklarnię zrobioną ze starych okien, która rozbierana jest po kilku tygodniach, później widzę szerokie liście nad ziemią, później małe dynie, później większe, w końcu - ogromne. Jak dynie znikają, zaczyna się jesień, następnie leży na grządce śnieg, i tak dalej... Nigdy nie widziałam przy tym domu człowieka, tylko efekty jego pracy - te rosnące dynie na zadbanym kawałku ziemi.
Zadałam pytanie Czytelnikom :)))
Zdaniem mym, powinno być:
''Uniemożliwiają nam
Fizyczną i mentalną
Odmienność''
''Uniemożliwiają nam
Fizycznej i mentalnej
Odmienności''
Tu rodzi się pytanie: jakiej?
Aczkolwiek, przy potocznym czytaniu wersji Twej
i tak zrozumiałem, iż chodzi
o↔fizyczną i mentalną odmienność''
bez żadnego pytania.
A zatem↔zdaniem mym↔i tak i tak może być:))
bo raczej każdy zrozumie jak trzeba.
Poprawiłam wg sugestii Twej, Dekoś. Dziękuję ???
Fajne :)
Pan Buczybór,
Dziękuję!
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania