Solidarność

Dziś Dzień Solidarności i Wolności; 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. W tym skromnym tekście pragnę oddać hołd Bohaterom walki z komunizmem. Bezkrwawa rewolucja Solidarności, niekiedy poetycko nazywana: "Wiatrem od Morza", zadziwiła cały świat. Jedność społeczeństwa w walce z totalitarnym systemem reprezentowanym przez Partię, która faktycznie nie była ani Polska, ani Zjednoczona, ani Robotnicza, zdumiała wszystkich. Komunizm, który miał być "Ustrojem Ludzi Pracy", stał się ich największą zmorą, gdy okazało się, że może zaoferować jedynie terror, szarzyznę i puste półki w sklepach.

 

Robotnicy sprzeciwili się odbieraniu poczucia wolności i godności, a niekiedy także życia, jak choćby w masakrze w Kopalni Wujek. Z czasem do ich protestu dołączyło wiele innych środowisk: organizowano strajki i głodówki w zakładach pracy, na uczelniach czy nawet w szkołach, w kościołach i mieszkaniach odbywały się konspiracyjne spotkania, na których uczono prawdziwej historii albo recytowano niepokorne wiersze tępione przez cenzurę, drukowano i dystrybuowano "bibułę" czy w końcu, wyśmiewano liczne "czerwone" absurdy, jak to czynił m.in. Kabaret "Pod Egidą", Jana Pietrzaka, w którym występował choćby Jan Tadeusz Stanisławski.

 

Za sprzeciw wobec "jedynie słusznego" ustroju, wielu zapłaciło niezwykle wysoką cenę - warto tu wspomnieć choćby młodego poetę Grzegorza Przemyka, który został śmiertelnie pobity przez milicjantów czy Emila Barchańskiego - ucznia liceum, uznawanego za najmłodszą ofiarę Stanu Wojennego.

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 4

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (11)

  • W sumie nie rozwinąłeś ważnego tematu. Pozdrawiam!
  • wicus 31.08.2020
    Wyczerpujące rozwinięcie tematu Solidarności wydaje mi się zadaniem karkołomnym i praktycznie niemożliwym do zrealizowania w tego typu tekście, chyba że miałby on przybrać horrendalne rozmiary. Moim zamiarem było raczej zasygnalizowanie dzisiejszej rocznicy i "oddanie skromnego hołdu Bohaterom". Dziękuję i też pozdrawiam!
  • Marian 31.08.2020
    A dzisiaj nasuwa mi się smutne pytanie: Po co to było?
  • I w tym jest problem; artykuł nie daje odpowiedzi, ale nawet nie zadaje pytania.
  • wicus 31.08.2020
    Już fakt, że można dziś publicznie i głośno stawiać takie pytania pokazuje, że walka Solidarności nie pozostała bezowocna: dokonała się transformacja ustrojowa, zniknął zapis "o wiecznej przyjaźni" ze Związkiem Radzieckim, Polska weszła do NATO i UE. Oczywiście, toczą się gorące dyskusje o jakości naszej demokracji, mediów, Służby Zdrowia itd., nie brakuje nawet skrajnie krytycznych opinii na ich temat, ale trzeba naprawdę sporej fantazji, by powiedzieć, że żyjemy dziś w państwie totalitarnym.
  • wicus 31.08.2020
    Marek Adam Grabowski Czy tekst o wydarzeniach z przeszłości zawsze musi zawierać pytania o morał na dziś i jutro?
  • wicus 31.08.2020
    Marek Adam Grabowski Oczywiście dobrze, że takie pytania padają ze strony Czytelników.
  • Jarema 31.08.2020
    wicus dziś się usuwa ludzi niewygodnych w błękitnych rękawiczkach, jak za komuny. Spróbuj powiedzieć jakieś jedno słowo jakiemuś krewkiemu policjantowi, może cie zabić jak psa, a później powie, że handlowałeś prochami, albo podobną bajkę i sąd go uniewinni. Człowiek, gdy spotka się z aparatem przemocy państwa jest nadal nikim, jak za komuny. Nie tylko zresztą w Polsce, ale chyba w większość państwa świata tak jest. Czasy gdy w Wielkiej Brytanii policjanci chodzili bez pałek i broni, i mieli służyć wyłącznie do pomocy obywatelom nawet tam się skończyły.
  • wicus 01.09.2020
    Jarema Szczerze powiedziawszy nie wiem, czy rozbrojenie policji byłoby najlepszym pomysłem. Nie żyjemy w idealnym świecie, przestępców nie brakuje, nierzadko ktoś kogoś zabija, gwałci czy kradnie drugiemu samochód. I dlatego dobrze, że policjanci nie zawsze są "dobrymi wujaszkami". Generalnie Policję łatwo jest atakować, żyjemy dziś w społeczeństwie, które nie lubi przemocy, ale ona jest w naszym świecie nieunikniona.
  • befana_di_campi 31.08.2020
    Dlaczego nie mogę odpowiedzieć, czyli skomentować? Zwłaszcza hipokrycie Marianowi, którego teksty - oczywiście neutralne - bardzo sobie cenię?
  • wicus 31.08.2020
    Wszystko wskazuje, że zawiniły tu kwestie techniczne. Bardzo ubolewam.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania