Strach

Chce wstać, lecz rozumie, że jest to niemożliwe i popada w osobliwy stan otępienia. Jest już za późno. Rezygnacja, oto, co mu pozostaje. Pozostaje mu pogodzić się z miejscem, w którym się znalazł. Dociera to do niego z gwałtownością przeszywającego bólu. Daremnie próbuje wyzwolić się spod panowania trwogi. Oplątany siecią kabli, podłączony do monitorów, leży na wznak: zamroczony, obolały. Może tylko przypuszczać, co się dzieje. Ma wrażenie, jakby definitywnie umarł. Docierają do niego głosy, urywane, porozumiewawcze szepty, a jego wyobraźnia produkuje coraz to nowsze zestawy chaotycznych przywidzeń.

 

Lecz z jego strony nie ma żadnej reakcji. To znaczy na zewnątrz. W środku natomiast odczuwa strach, że ktoś poweźmie za niego ostateczną decyzję; w każdej chwili mógł ktoś uznać, że już nie nadaje się do ratowania, że już dobiegł do mety, że już nie ma po co uciekać przed przeznaczeniem.

Błaga o nieustający znak, irracjonalnie ufa, że jego obawy staną się barierą do wyłączenia go z zasilania. Lecz znak, to mrzonka; ufność zależy od dźwiękowej sygnalizacji. Wadliwy zapis przetworzony w obraz i koniec, i przerwa na reklamy, lekarze myją ręce, piją kawę, rozmawiają, jak zawsze są gotowi nieść pomoc następnym. Ponownie, tak samo fachowo, nie zastanawiając się nad moralnymi dylematami, zgrabnie i beznamiętnie ingerować będą w mięsne perypetie tych, co chcą zmartwychwstać.

 

Ale czy chcą żyć bez względu na przyszłą jakość życia? Zastanawia się, czy dotrwa do odpowiedzi. Zanurzony w koszmarnym grzęzawisku ewentualności, chce odzyskać utracony optymizm. Wyobraża sobie najgłupsze scenariusze: upadł i złamał kręgosłup. Lub: w trakcie nieudanej operacji, odkryto liczne przerzuty i pozostawało kwestią godzin, czy odzyska całkowitą jasność umysłu, czy zniesie nowe jarzmo, czy nowe brzemię będzie prześladowało go już na zawsze. Wyobraża sobie, że jest napiętnowany bezbronnością, że wśród obcych czekają go szykany, żmudna inność, daremne starania o cokolwiek. Zniechęcony podejmowaniem ciągłej walki o swoje niemrawe życie, zaczyna, w czekającym go teraz, dostrzegać nie urodę, ale niewątpliwą szpetotę.

*

Początkowo jest wściekły, że tak ostentacyjnie grzebią mu w ciele, jednak, w miarę upływu czasu, coraz łatwiej jest mu oswoić się z ich bezceremonialnością. Co nie oznacza, że ją polubił; nie może przystać na podobną interpretację; może, w zamian, ofiarować im niechętną uległość, poddać się niejasnym następstwom. A i to okazuje się nadmiernym ciężarem.

 

Nie wie, co się stało, a pamięć nie podpowiadała mu niczego. Ogarnia go więc panika, gorączkowe, chaotyczne poszukiwanie swojej zapodzianej tożsamości. Co moment, jak refren, dobiega go przymulająca myśl, że nie przypomina sobie już niczego. Ani, skąd tu się wziął, ani, kim jest. Męczy go fakt, że wszystko się rozpłynęło. I ogarnia go trwoga, przestrach, że co było w nim, definitywnie odeszło, odtoczyło się, by już nie powrócić.

*

Pragnie zdobyć się na grymas świadczący, że jeszcze nie jest z nim tak fatalnie, chce rozstrzygnąć o czymś, co pozostaje poza nim, w zaciszu papkowatego odosobnienia. Dlaczego tu leży, od kiedy i czy naprawdę znajduje się w stanie nicości? Sądząc po wyglądzie, z pewnością ma jakieś nagromadzone doświadczenia. Kryzysy, o których istnieniu nie wie. Prawdopodobnie przeżywa, lub już ma za sobą kryzys wieku średniego. Wszedł w smugę cienia. Albo w niej tkwi jak w zawiesinie z rozpaczy. Są to przeczucia gorączkowe, wrażenia i domysły bez ładu i składu; nie niosą pokrzepiających wieści.

 

Złości go, że jest skazany na spekulacje. Może jest mądry. A może głupi, jak but. Tego nie jest w stanie ustalić. Na razie. Ma nadzieję, że niebawem odzyska utracone siły, wróci do siebie, odzyska to, czego o sobie nie wie. Lecz tymczasem dziwi się, skąd po jego głowie kłusują określenia w rodzaju smuga cienia czy kryzys wieku. Skąd je zna i dlaczego pewne określenia wydają mu się bliskie, o pewnych natomiast, nie umie nic powiedzieć.

 

Podobnie z pamięciową dziurą na temat miłości, małżeństwa, rozwodu. Zastanawia go, czy ma żonę? A jak jest, to gdzie? Dlaczego nie ma jej przy nim? Dlaczego przy nim nie czuwa, nie pomaga mu (o ile mu pomagała kiedykolwiek), czy jest szczęśliwsza bez niego, jakby nagle odzyskała zdrowie, nareszcie wyzwolona, oswobodzona z ciężaru, męczącego obowiązku opiekowania się nim? Jaka jest, o ile jest? Piękna, wyniosła, niedostępna? Kłótliwa, mądra, wyrozumiała? Potrafi wybaczać, czy raczej jest małostkowa, nasączona pretensjami, żalami, urojonymi krzywdami?

 

Albo: czy jest samotnym, obdartym z przyjaciół singlem, facetem upędzającym się za przefujarzoną młodością, melancholijnym durniem żyjącym wspomnieniami? Albo: czy nie jest zgorzkniałym wdowcem, którego poprzednie życie polegało na codziennych odwiedzinach cmentarza, na żałobnej rutynie?

 

Pytania te zadaje sobie i nie znajduje na nie odpowiedzi. Słyszy, jak mówią do niego Panie Wiktorze, jak pochylają się nad nim i uśmiechają się do niego przyjaźnie, porozumiewawczo, a on nie potrafi wykrztusić słowa, nie daje rady odwdzięczyć się podtrzymaniem konwersacji, tylko bezradnie, przepraszająco, rozciąga usta w czymś od biedy przypominającym grymas błogości i milczy. Milczy jednak w sposób wymowny: wyczekujący, jakby swoim nieruchomym ciałem zachęcał do kontynuowania tej dziwacznej, jednostronnej rozmowy, jak gdyby jego wyczekująca postawa obiecywała im: poczekajcie, wkrótce do was przemówię, wkrótce znowu będę sobą!

 

Z początku ma nadzieję na wyzwolenie się spod macek bezwładu, żywi otuchę podsycaną przez najbliższych lub życzliwych z egoizmu, próbuję imać się sprawdzonych sposobów na godne wymaszerowanie ze ślepych uliczek medycyny i ze swojego cierpienia, jednak po latach obłudnego zamazywania rzeczywistości, udawania, że nic mu nie dolega, po latach wiary w cud i fałszywe przepowiednie, po latach ufności w ratunek medycznych eksperymentów, wstrząsany mirażami, znużony codziennym rozpadem swojego wnętrza, zawiedziony, zniecierpliwiony, podenerwowany własnym niedołęstwem, już nie umie ukryć swojego rozczarowania do tych mocy, wobec których buntował się bez powodzenia.

 

Buntuje się jeszcze, lecz już coraz mniej zdecydowanie. Opuszcza go pewność, a w miejsce niewzruszonych przeświadczeń, pojawiają się zastrzeżenia i bojaźń. Boi się mózgowej redukcji, percepcyjnych półświateł, grozy cieni tańczących na ścianie, hecnego dygotania ociężałych myśli skąpanych w mroku, trzyma się więc na uboczu świata, który nie należy do niego.

 

Opiera się ostatkiem sił; przenika go świadomość, że zbliża się moment wycofania, odejścia, zrezygnowania z poszukiwań daremnej ulgi.

*

Nagle ma dosyć udowadniania, że jest żywy. Odtąd nie toleruje widoku chronicznie zdrowych, beztroskich, non stop tryskających energią, odtąd sądzi, że działała na nich deprymująco i że z tego powodu odchodzą od niego, opuszczają go, ponieważ jest monotematyczny i mimozowaty. Chytrze zarzucają mu, że wpływa na nich hamująco, że obniża ich loty. Według ich oceny, wydaje się sobie bezbłędny, normalny i wszystkowiedzący; Z tego powodu każą mu zajrzeć do lustra.

 

Lusterko mówi, że jest chory na zgagę z nieszczęścia. Tym zwierciadłem chcą go przerazić, wtłoczyć w przyziemność, pragną sprawić, by był tak samo pokancerowany, jak oni.

 

Upaja się samotnością, chełpliwą dumą, wisielczym cynizmem, a wszystko to dlatego, by nie trząść się z obawy o zachowanie resztek swojej nędznej powłoki, by, w sytuacji zagrożenia, móc wyzwolić się z letargu, odrzucić śmierć, obronić się przed nią, kurczowo trzymać się życia. Tak rośnie i rozprzestrzenia się w nim grzeszne uczucie nienawiści wobec zdrowych i tak pogrąża się w nieopanowanym natłoku sprzecznych myśli. Toteż, gdy odchodzą, odczuwa ulgę i postanawia, że choćby nastąpił nie wiadomo jaki kataklizm, już ich nie zawoła: niech idą gdzie bądź i zginą mu z oczu, tkwiąc w mylnym przekonaniu, że jest stracony.

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 5

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (9)

 • Narrator 7 miesięcy temu
  Uff, tak się spociłem, że musiałem wypić szklankę wody. Dla mnie to zbyt suche, monotonne, abstrakcyjne. Niewyobrażalne określenia, pusta gra słów: „napiętnowany bezbronnością”, „przefujarzoną młodością”.
  Odnoszę wrażenie, że autor męczył się pisząc to, po to, żeby zamęcza.
 • Narrator 7 miesięcy temu
  Uff, tak się spociłem, że musiałem wypić szklankę wody. Dla mnie to zbyt suche, monotonne, abstrakcyjne. Niewyobrażalne określenia, pusta gra słów: „napiętnowany bezbronnością”, „przefujarzoną młodością”.
  Odnoszę wrażenie, że autor męczył się pisząc to, po to, żeby mnie zamęczać czytaniem. Znacznie lepiej wychodzi ci publicystyka. Pozdrawiam :)
 • nerwinka 7 miesięcy temu
  Narrator
  Bez znajomości słów, nawet wiadro wody na poty nie pomoże Ci w zrozumieniu tego tekstu.
  Pozdrawiam
  mj
 • Narrator 7 miesięcy temu
  nerwinka Nie ma powodu się obrażać i przechodzić do głębokiej defensywy, bo ja przecież ciebie nie atakuję, jedynie udzielam koleżeńskiej rady.

  Dobrze znam znaczenie wszystkich użytych przez ciebie słów, ale takie zestawienie „przefujarzona młodość” jest mało obrazowe. Nad czymś takim trzeba się chwilę zastanowić, co pozbawia tekst płynności. To trochę jak stanie na czerwonym świetle. Więcej takich zwrotów i całe czytanie staje się udręką, a chyba zależy ci, żeby czytelnik cię zrozumiał.

  Sam jeszcze raz przeczytaj to zdanie:
  „Albo: czy jest samotnym, obdartym z przyjaciół singlem, facetem upędzającym się za przefujarzoną młodością, melancholijnym durniem żyjącym wspomnieniami? ”

  Pierwszy problem: skoro samotny, to nie potrzebujesz dodawać „obdartym z przyjaciół singlem", bo to zupełnie zbyteczne. Tak samo nie piszemy: „dwa plus dwa jest cztery, ale nie pięć albo sześć”.

  Drugi problem: piszesz w sposób jakbyś chciał udowodnić więcej aniżeli wynika z treści, jakby osoba autora ważniejsza była od tekstu, a przecież to twoja praca powinna świadczyć o tobie, nie odwrotnie.

  Moja, uproszczona wersja:
  „Albo: czy jest obdartym z przyjaciół facetem, zapatrzonym w utraconą młodość, melancholijnym durniem żyjącym wspomnieniami?”

  Obydwie wersje oddają tę samą myśl, ale która brzmi lepiej?

  Pisać w sposób prosty to wielka sztuka. Niestety, tym razem ci się to nie udało, ale zawsze warto próbować :)
 • nerwinka 7 miesięcy temu
  Narrator
  poruszamy się w innych bajkach. Co nie oznacza, że jedna z nich jest właściwa, druga zaś nie do przyjęcia. Po prostu każdy ze sposobów pisania jet dobry i zależny od czasu, który kształtował autora. Mój jest w dzisiejszych czasach zdecydowanie archaiczny, Twój, pisany w ubiegłym stuleciu, byłby zanadto sztuczny. Ale nic na to nie poradzimy.
  pozdrawiam
 • Narrator 7 miesięcy temu
  nerwinka Sposób pisania zawsze powinien zachęcać czytelnika. Sto lat temu, jak również za sto lat. Twój tekst zawiera logiczne błędy, których żaden styl nie skompensuje. Na przykład, nie piszemy „lubię owoce oraz jabłka”, a tego typu konstrukcję znalazłem w tym opowiadaniu. Nie ma nic złego w robieniu błędów, bo każdy je popełnia, ale nie poprawiać ich to moim zdaniem bezcelowy upór. Mam nadzieję, że ten tekst innym się spodoba i życzę ci wielu pozytywnych komentarzy.
 • Morus 7 miesięcy temu
  Heh, zarzucanie Narratorowi nieznajomości słów, to niezły odlot, drogi Nerwinko?
 • Tjeri 7 miesięcy temu
  Nieźle przedstawiony mechanizm ludzkich reakcji. W sumie dość uniwersalny. Asekuracja, najlepsza obrona - atak, znielubić odtrącić, by uniknąć zawodu, przykrości. Coś jak uderzenie w głowę przy wyrywaniu włosa (żeby owe wyrwanie nie bolało).
  Co do komentu Narratora – bardzo lubię proste pisanie, ale gdyby wszyscy tak robili literatura byłaby uboga i nudna. Użyta w przykładzie "przefujarzona młodość” dla mnie jest akurat bardzo obrazowa i łapie się znaczenie intuicyjnie bez "zatrzymywania". Czyli, jak zawsze - wszystko zależy od okularów czytelnika. A każdy ma inne. Pozdrawiam!
 • Marek Adam Grabowski 7 miesięcy temu
  Rewelacja! Opowiadanie ciekawe i dobrze napisane! Ma w sobie makabrę, ale ja makabrę lubię. Pozdrawiam 5

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania