Światowid

pamiętasz kino Światowid

dym leżał nisko nad fotelami

ludzie milkli tam inaczej

jak przed wyrokiem

albo pocałunkiem

 

mój burgundowy płaszcz

ciągnął za sobą deszcz i noc

 

szliśmy niespiesznie przez miasto

które oddychało mokrym kurzem

zamykało oczy w neonach

a one drżały w kałużach

chwiejąc rzeczywistością

 

a we mnie głód

czegoś większego

jakby za następnym rogiem

miało otworzyć się inne miasto

inne niebo

inne przeznaczenie

 

i pamiętam tylko

że kiedy wyszliśmy z kina

powietrze było zimne i czarne

a wolność zdawała się smakować

jakby można było umrzeć

z jej nadmiaru

Średnia ocena: 4.4  Głosów: 15

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (10)

  • Sokrates miesiąc temu

    Piękna. tkliwa poezja. Taka kobieca.

  • Dusza_boli miesiąc temu

    Dziękuję za komentarz. To wiersz o tym jak bardzo można zatęsknić za własnym dawnym sposobem odczuwania świata.

  • Tjeri miesiąc temu

    Pięknie. Dobrze oddany stan. Poczułam — razem z nostalgią, a właściwie utratą. I jakoś mi żal.

  • Dusza_boli miesiąc temu

    Tjeri, mnie również i chyba właśnie dlatego wraca.
    Miło Cię widzieć.

  • Pasja miesiąc temu

    Powroty do wczoraj i do miejsc już utraconych.
    "Światowid" i kino z mgłą jest kadrem życia, który tkwi w nas jak zadra.
    Kazdy z nas ma takie kino i takie chwile niezapomnienia.
    Tylko żal, że tak szybko się rozmgliło nasze życie.

    Pozdrawiam

  • Dusza_boli miesiąc temu

    Może boli dlatego, że tam zostali ludzie, którymi już nigdy nie będziemy.

    Pięknego dnia!

  • Maurycy Lesniewski miesiąc temu

    Pięknie przedstawiony, bardzo trudny temat, delikatność i czas rozmyły to czego nie da się zapomnieć, rozcieńczyły ból by można było znów wrócić do wspomnień.

  • Dusza_boli miesiąc temu

    Prawda, z czasem zostaje bardziej tęsknota niż sam ból. Dziękuję za komentarz.

  • RGorecki miesiąc temu

    "szliśmy niespiesznie przez miasto
    które oddychało mokrym kurzem
    zamykało oczy w neonach
    a one drżały w kałużach" świetne całą scena płynie :)

  • Dusza_boli miesiąc temu

    Lubię kiedy obraz zaczyna oddychać wtedy wiersz robi się prawdziwszy. Cieszę się, że zwróciłeś uwagę na ten fragment, który buduje atmosferę.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania