Szesnaście filmów, które uwielbiam (1)

Z racji, że ostatnio wrzuciłem tutaj teksty z bloga, a nie opowiadania to postanowiłem wrzucić przy okazji pochwalić się ulubionymi filmami. Z pewnością każdy ma takie tytuły, do których wraca po kilkanaście razy, zna na pamięć teksty albo zwyczajnie nie może nacieszyć się ich fabułą. Ja mam takich szesnaście tytułów (tak na oko) i chciałbym się podzielić się moimi pseudo-filozoficznymi przemyśleniami (czyt.nadinterpretacjami) na ich temat.

 

Powstały w 1997 roku "Cube" to nie tylko mój ulubiony film, do którego wracałem kilkadziesiąt razy, ale także pierwszy film, który obejrzałem już jako "świadomy widz".

W 1997 roku powstaje niskobudżetowy film o tajemniczym tytule "Cube". Jego reżyserem, a także współscenarzystą został nieznany wtedy nikomu Vincenzo Natalie. Sam reżyser przyznał, że tworząc scenariusz do filmu wraz z przyjaciółmi siedzieli niewielkim pokoju hotelowym. To nie przypadek, bo film mówiący o zniewoleniu, poszukiwaniu wolności rozgrywa się w klaustrofobicznym pomieszczeniu.

Oto sześć osób budzi się we wnętrzu sześcianu. Na każdej ze ścian, suficie i podłodze znajdują się małe przejścia prowadzące do następnego, identycznego pomieszczenia. Poruszanie się po tym miejscu jest tym gorsze, że w niektórych z pokoi znajdują się wymyślne pułapki. Bohaterowie niewiedzą wiele o swoich towarzyszach. Jedyne czym operują to szczątkowe informacje, których sami o sobie udzielają pozostałym. Mamy tu policjanta, skazańca, lekarza, studentkę matematyki, architekta i cierpiącego na autyzm chłopca. Mówią prawdę, czy kłamią? Nie jesteśmy w stanie powiedzieć. Więźniowie są ubrani w szare uniformy z imionami, które wskazują ich status w kostce - są równi. Ale czego oczekują od nich ci, którzy ich tam zamknęli? Historia jest intrygująca, zaś atmosfera filmu od pierwszego ujęcia, gdy Alderson otwiera drzwi do następnego pokoju jest duszna i niepokojąca.

Z pewnością nie jest to reality show. Nikt nie obserwuje więźniów, nie ma siły wyższej podejmującej decyzje, poza widzem nikt im nie kibicuje (jak to nieudolnie próbują wmówić sequel i prequel). Jeden z bohaterów sam stwierdza: "Wielki Brat nie istnieje". Ogromną rolę odgrywają charaktery postaci: dominujący policjant-bohater, charakteryzująca się empatią lekarka, zarozumiały więzień, nieśmiała studentka oraz architekt będący cynikiem. Nie ma jednak sztywnego podziału na dobro i zło. Bycie nieśmiałym nie znaczy, że traktuje się pozostałych na równi ze samym sobą, a chęć przywództwa nie wyklucza złych intencji. Sześcian również nie jest ani dobry ani zły. Ma reguły, które należy poznać i ściśle ich przestrzegać. To jedynie miejsce, gdzie dobrze widać poszczególne zachowania i reakcje. Wszystko, co dzieje się w jego wnętrzu jest zrządzeniem dziwnego przypadku. Dla przykładu: okulary Leaven pękają w kształt wzoru jaki znajduje się na ścianach pokoi, zaś nazwiska bohaterów są nazwami więzień, a ich charaktery zdają się odpowiadać cechom tychże zakładów karnych.

Atmosferę filmu tworzą dźwięk oraz przestrzeń. Suche odgłosy otwierających się drzwi, przesuwających się sześcianów, oddechy, dźwięki przypominające szepty. Kolory poszczególnych sal odpowiadają danej sytuacji: agresja i złość towarzyszy czerwonym pokojom, niebieskie to spokój, a żółte oznaczają wyczerpanie lub zamknięcie pewnego etapu.

"Cube" można interpretować na wiele sposobów. To poszukiwanie wolności, próba ucieczki ze świata, która okazuje się niemożliwą, bo za drzwiami kryje się kolejny, identyczny pokój. Czy warto próbować uciekać? Czy warto podejmować jakąkolwiek próbę wydostania się z kostki?

___________________________________

Jakby ktoś był zainteresowany innymi tekstami to zapraszam na blog; http://cos-tam-napisal.blogspot.com

Średnia ocena: 4.7  Głosów: 6

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (8)

  • Neurotyk 17.04.2016
    Cube, uwielbiam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 555555555
  • Neurotyk 17.04.2016
    Szczurze, przypomniałeś mi wspaniały film - tak minimalistyczny a tak straszny, tajemniczy... :)
  • Szczur 18.04.2016
    Neurotyk, o ile się nie mylę. Dzisiaj w telewizji emitują Cube.
  • Alicja 17.04.2016
    Chciałeś jedynki pod każdym tekstem, to masz. Proszę bardzo.
  • Szczur 18.04.2016
    Alicja, urzekła mnie twoja historia.
  • Shiroi Ōkami 17.04.2016
    Też lubię Cube, uwielbiam patrzeć jak ludzie umierają ^^
  • alfonsyna 17.04.2016
    Może nie nazwałabym "Cube" moim ulubionym filmem, ale na pewno jednym z tych, które bardzo zapadają w pamięć. Niby prosta, mało skomplikowana forma, ale ilekroć się go ogląda, można się nim doszukać czegoś, czego nie dostrzegło się wcześniej. Na pewno warto obejrzeć i znaleźć własną interpretację :)
  • Szczur 18.04.2016
    alfonsyna, kwestia (nienawidzę tego słowa, ale) gustu. Lubię ten film, ale nie znaczy, że uważam go za najlepszy, czy coś w tym stylu ;)
    I dzięki wszystkim za komentarze.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania