"Warszawskie dziewczyny"

Niedobrze jest żyć nazbyt długo, o czym, najprawdopodobniej przekonały się ostatnio na sobie dwie sędziwe „powstanki”, które niedawno wyraziły w sposób niezbyt cenzuralny swoją dezaprobatę wobec poczynań tych, z jakimi nie jest tym paniom-staruszkom po drodze.

 

Oczywiście nie wymagajmy od nikogo, by ten „ktoś” akurat musi z nami się utożsamiać, niemniej: grzecznie wymagajmy od owego „ktosia” tego samego, czego ów „ktoś” od nas wymaga. Nawet wobec własnej siwizny.

 

Bo gdyby teraz tak sławna „pani Wanda” przeszła na Tamtą Stronę już kilka dekad wcześniej, to tu, mimowolnie nasuwa się pytanie, kto by wtedy pohukiwał gromko o „przelewaniu krwi”, bohaterstwie plus jeszcze innych zasługach? I w tym momencie przypomina mi się stara, ponieważ pochodząca z 1965 roku, śpiewana przez Jerzego Połomskiego, piosenka:

 

„Warszawskie dziewczyny od rana na szpilkach

Bo młodość jak chwilka to każda z nich wie

Warszawskie dziewczyny wydają pieniądze

Tu fryzjer tu kino nie zawsze najmądrzej

Wybaczcie dziewczynom warszawskim dziewczynom

Bo każda choć nic dobrego

Kocha tego jedynego na dobre i złe

 

Gdy na niebie zbrakło gwiazd

Kiedy gruzy dymiły na Freta

Gdy nie było Warszawy wśród miast

Kiedy milczał jak głaz poeta

Znów ożyły ulice kamienice ruiny

Wróciły do miasta warszawskie dziewczyny

 

Warszawskie dziewczyny już teraz na szpilkach

Bo młodość jak chwilka to każda z nich wie

Warszawskie dziewczyny tu kawa w Harendzie

Tam Fukier i wino a chłopcy są wszędzie

Wybaczcie dziewczynom warszawskim dziewczynom

Bo każda choć nic dobrego

Kocha tego jedynego na dobre i złe.”

 

Sporo jeszcze wtedy żyło podobnych „pani Wandzie” sanitariuszek, łączniczek, prowadzących kuchnie polowe, stojących pod ostrzałem w kilometrowych kolejkach po wodę tych anonimowych bohaterek, które w 1944 roku swoją spontaniczną powinność traktowały niczym rzecz najnaturalniejszą na świecie.

 

Z pewnością niniejsze „powstanki” wielokrotnie przeżywały tragiczne miłości, żyły w wolnych związkach, rodziły pozamałżeńskie dzieci, przerywały ciąże. Niejedna z nich zapisywała się też do „przewodniej siły narodu”, ponieważ przynależność do PZPR stwarzała perspektywę bardziej znośnego życia. Natomiast w momencie śmierci? Tylko nekrolog oraz przykrótkawa w wydaniu bliskich im potomnych, pamięć. Może jeszcze jakiś medal, krzyż zasługi, ministerialna nagroda?

 

Lecz „pani Wandzie” plus podobnie myślącym koleżankom przytrafiło się wielce dyskusyjne szczęście. A mianowicie: bardzo długie życie i niestety – u schyłku tego życia – osobliwy brak szacunku, jaki żadną miarą nie przystoi „szlachetnej starości”.

Średnia ocena: 1.9  Głosów: 18

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (37)

 • Jacom JacaM 2 miesiące temu
  Jej starość żadną miarą nie zasłużyła na porównanie do dirlewangera, taki osobliwy brak szacunku
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8267777,wanda-traczyk-stawska-pl-zamkowy-donald-tusk-robert-bakiewicz.html

  Radzę przeczytać oraz poczytać wszystko!
 • Patriota 2 miesiące temu
  Na szczęście komentarze wskazują, że głupich w naszym narodzie mniejszość i raczej manewr Tuska "na wnuczka" wykorzystującego brak kontaktu z rzeczywistością starszej pani, głupich znalazł tylko wśród twardego elektoratu popaprańców.
 • Jacom JacaM 2 miesiące temu
  befana_di_campi ...nie czytałem Trybuny ludu to i Dziennika czytać nie będę. Koło dirlewangera spokojnie mógłby stanąć prawdziwy patriota bąkiewicz.
 • Patriota 2 miesiące temu
  A najbardziej rozśmieszył mnie ten komentarz na temat WS:

  Wanda Traczyk-Stawska do Bąkiewicza: Milcz głupi chłopie! Milcz chamie skończony!
  10 października 2021, 19:52 aktualizacja 10 października 2021, 21:10
  Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
  Udostępnij na Facebooku
  Udostępnij na Twitterze
  Wanda Traczyk-Stawska
  Wanda Traczyk-Stawska / Inne
  Wśród przemawiających na placu Zamkowym, oprócz polityków, głos zabrała też weteranka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, która zwróciła się bezpośrednio do szefa stowarzyszenia Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza.
  Niedzielne zgromadzenie – zwołane w reakcji na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego – rozpoczęło się od przemówień jego inicjatora, lidera PO Donalda Tuska i wiceprzewodniczącego tej partii, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

  REKLAMA
  Następnie głos zabrała weteranka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska. Podkreślała, że w Europie "byliśmy zawsze i nikt z niej nas nie wyprowadzi". Jej przemówienie zagłuszane było przez odbywającą się nieopodal kontrmanifestację środowisk narodowych, podczas której przemawiał szef stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz. Wówczas Traczyk-Stawska zwróciła się bezpośrednio do niego.

  Milcz, głupi chłopie, milcz, chamie skończony! Ja jestem żołnierzem, który pamięta, jak krew się lała, jak moi koledzy ginęli. Ja tu po to jestem, żeby wołać w ich imieniu. Nigdy nikt nie wyprowadzi nas z mojej ojczyzny, która jest Polską, ale także z Europy, bo Europa to także moja matka – powiedziała, za co zgromadzeni nagrodzili ją gromkimi brawami.

  Kocham was i mam prawo powiedzieć: nikt nigdy nas z naszej ojczyzny nie wyprowadzi, a nasza ojczyzna to Polska w Europie – podkreśliła uczestniczka Powstania Warszawskiego.

  Inna z weteranek powstania Anna Przedpełska-Trzeciakowska zaznaczyła, że kiedyś jako sanitariuszka miała obowiązek ratować ludzi. - Trzeba było zatamować krew. Ja też chcę dzisiaj zatamować krew – stwierdziła. - Zostajemy w Europie, nie dajemy się wyprowadzić kłamcom i łgarzom, którzy prowadzą nas na nieszczęście – dodała.

  Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

  Źródło PAP, dziennik.pl

  REKLAMA
  TEMATY:
  DONALD TUSK
  PLAC ZAMKOWY
  WANDA TRACZYK-STAWSKA
  Udostępnij na Facebooku
  Udostępnij na Twitterze
  Zgłoś błąd na stronie
  Drukuj
  Zapisz się na newsletter
  Obserwuj na Facebooku
  POWIĄZANE
  "Zostajemy w Europie". Prounijna demonstracja w Warszawie [RELACJA NA ŻYWO]
  "Zostajemy w Europie". Prounijna demonstracja w Warszawie [RELACJA NA ŻYWO]
  Gowin: Orzeczenie TK prowadzi do automarginalizacji naszego kraju w UE
  Gowin: Orzeczenie TK prowadzi do automarginalizacji naszego kraju w UE
  Tusk: Wierzę, że wyprowadzimy ich od władzy, nim oni wyprowadzą nas z Unii
  Tusk: Wierzę, że wyprowadzimy ich od władzy, nim oni wyprowadzą nas z Unii

  REKLAMA
  PRZECZYTAJ DODATKOWO:

  Coraz więcej uchodźców w szpitalu w Hajnówce. "Zwrócimy się do…

  Wzrosła prędkość lawy i emisja popiołów z wulkanu Cumbre Vieja
  REKLAMA

  Koniec lata to nie koniec planów – ciesz się życiem!

  MON chce kupić 300 mobilnych ołtarzy
  REKLAMA

  Projekt Lady - już online w Player!

  2021-10-10 20:40:23
  to w koncu po ktorej stronie walczyla ta kobieta
 • Patriota 2 miesiące temu
  Ależ się wkleiło. Sorry.
  To w końcu po której stronie walczyła ta kobieta?
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  Patriota Pewnie nie wie😯 Jednak na moje wyczucie, to romans z komuna ona sobie nawiązała, bowiem podejrzany jest dla mnie ten jej powojenny życiorys 🤑
  Chociażby w momencie, kiedy jej Towarzyszy Broni usuwali czyściciele kamienic😶
  Boję się, że gdyby, nie daj Boże, babinie się umarło, to budyniowaty Prezydent gotów osobiście zanieść jej szczątki na Powązki 😬 Oczywiście, Wojskowe 🙄
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  Jacom JacaM Często tzw. ulicznicy / andrusy /zule / lwowskie batiary lub jak kto woli, własną, często tzw. nagą piersią stawali naprzeciw uzbrojonego po zęby wroga.
  A czym się różni ów "Der Dziennik" od "totalnie" Wymiotnej☹️
 • Patriota 2 miesiące temu
  Pewnie masz rację, befano, to przypadek podobny do tej obrzydliwej tramwajary z Solidarności, w którą dużo zainwestowano, nawet książkę o niej napisano. A jak się okazało, wywalili ją za pijaństwo w czasie strajku w stoczni, bo znaleziono babę schlaną w krzakach. No to z zemsty przeszła na drugą stronę. Tu może być jakiś analogiczny przypadek. W najłagodniejszej wersji można to tłumaczyć demencją. Ale lewizna pieje w jej obronie, że aż śmieszne to się robi.
  Jeśli ta hołota wrzeszcząca na Placy Zamkowym dorwałaby się do władzy, to będą ludzi wyrzucać nie tylko z mieszkań komunalnych, ale ze wszystkich, które uznają, że były niemieckie przed wojną.
 • Jacom JacaM 2 miesiące temu
  befana_di_campi hm ..no prawdzie po chrześcijańsku, trzeba mieć giętki kręgosłup od ciągłego schylania się po kamień. Chcesz więcej nazwisk osób które miały romans z komuną, np, Jan Mazurkiewicz Radosław albo Sławomir Petelicki, twórca Gromu, chcesz ich oceniać to pokaż swój życiorys
 • Jacom JacaM 2 miesiące temu
  Patriota ...na pewno nie po tej samej, po której ty byś stanął
 • Patriota 2 miesiące temu
  Teraz w każdym bądź razie stanęła, świadomie bądź nie, po stronie pacyfikatorów Warszawy, a platfusy to zwykłe sługusy ich spadkobierców w Niemczech.
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  Jacom JacaM Nie widzę żadnego, ale to żadnego powodu, aby ci udostępnić mój życiorys. O to samo mogę zwrócić się do ciebie 😋
 • Jacom JacaM 2 miesiące temu
  Patriota tak tak ty jesteś spadkobiercą ognia
 • Patriota 2 miesiące temu
  Porządny człek był. On nawet służył w ub w Nowym Targu, przez pewien czas, bo uwierzył po wojnie w komunistyczne brednie. Szybko się zorientował co to za towarzystwo. Dzięki za ten przykład. Bardzo porządny i dzielny partyzant.
 • Józef Kemilk 2 miesiące temu
  Niestety, często moment odejścia że świata warunkuje, czy ktoś będzie bohaterem, czy też nie. Wałęsa jest tego wyrazistym przypadkiem.
  5
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  Właśnie, Wałęsa
 • Patriota 2 miesiące temu
  Potrzebny tekst dla oświecania maliczkich i zmanipulowanych. Dzięki za przypomnienie piosenki Połomskiego, bo jej nie znałem. Dałem 5.
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  Miałam w 1980 roku taką przygodę, kiedy stojąc w kolejce po jeden z pierwszych numerów Tygodnika "Solidarność" zwróciłam grzecznie uwagę podsuwajacej się do okienka kiosku pani, aby nie zakłócala porządku. Wówczas ta, już starawa oraz przytegawa wywarła na mnie buzię z czterema, słownie czterema zębami:
  "Mnie się należy, bo ja brałam udział w Powstaniu Warszawskim!" - niemal się poplula...
  - Taaak? - odpowiedziałam - To żadne ze strony pani bohaterstwo, ale zwykły patriotyczny obowiązek...
  Myślałam, że mnie obije. Reszta kolejki mnie poparła, tylko skończyły się egzemplarze.

  Przepraszam za literówki, korzystam ze srajfona 😁
 • Patriota 2 miesiące temu
  befana_di_campi ta postawa roszczeniowa, bo co to ja jestem, zasłużona weteranka, klękajcie narody. Prawdziwy weteran miałby godność. Masz rację, to psi obowiązek każdego Polaka bronić własnego kraju. Taki jest początek motto jednej z moich książek. A pomniki dopiero po śmierci, bo i tuż przed można się zeszmacić.
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  Patriota Moja Mama miała te godność! Dopiero na 3 lata przed Jej śmiercią dowiedziałam się, że nie tylko była skromną kopistka metryk ze Zgrupowania Żegota, ale jeszcze udostępniła 2 metryki zmarłych członków swojej Rodziny w celu uratowania któregoś z tych Żydów. Bezinteresownie 🤫❣️
 • Patriota 2 miesiące temu
  No i to jest godna postawa. To chodziło o cudzoziemców, biorących udział w powstaniu styczniowym. Powiedział to po ojcu Francuz, po matce Polak, który sam brał udział w walkach"

  "Jeśli Polak ginie w obronie praw narodowych, tylko dług
  spłaca ojczyźnie, jeżeli zaś cudzoziemiec życie swoje
  poświęca dla sprawy, która, jeśliby ją nawet przybrał za
  swoją, zawsze obcą mu pozostanie, takie poświęcenie
  złotymi literami w księdze dziejów zapisane być
  powinno".
  Pułkownik Edmund Callier
 • Garść 2 miesiące temu
  Jaki można mieć szacunek, oprzytomnij Kobieto, dla grupki, która zagłusza przekaz dla tysięcy zgromadzonych? Czy to będzie ten... no drący się do zachrypnięcia Bąkiewicz, czy "aktywiści" hałasujący na miesięcznicach - po równo im należy się zdrowa reprymenda.
  Chamstwo, czyli totalny brak kultury, winno być adekwatnie nazwane.

  O wnioskach na tematy pozostałe się nie wypowiem, bo szkoda czasu mitrężyć na panine "mądrutki".
  Długiego życia jednak życzę i do końca garnituru cudownie lśniących zębisk xD
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  Garsc, weź ty się lepiej w garść i nie (...) trollujacych głupot. Oraz kup sobie liczydlo, zeby policzyć te tysiące🤪 do ktorych się darla schodząca - z racji PESELU - do mogiły babcia-maglarka.
  Życia dlugiego jednak mi nie życz! A to m. in. dlatego, iż nie chcę wyglądać tak jak scharakteryzowane pancie, które podtrzymują sobowtory putinowskie 😲 co by się te przypadkiem im nie rozlecialy.
 • SwanSong 2 miesiące temu
  Znowu brytfana pierdzi nienawiścią. Ajajaj, starość jej nie służy. Oczernia lepszych od siebie i czeka na poklask. Niech szczeka - przyklaśnie jej banda konserw i tyle z jej głosu :-)
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  Właśnie niedawno sobie pomyślałam o dżumowatym stalkerze, że osobliwie go sczyściło. Moja "starość" żłobie, to moja - życiowa - mądrość...
  Na ciebie to nawet szkoda trutki na szczury, a biedne koty to trzymać od takich rzezimieszków jak najdalej.
 • SwanSong 2 miesiące temu
  befana_di_campi
  Twoja starość pokazuje, że mózg bez treningu flaczeje, tak samo jako twoja grafomania :-)
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  SwanSong Przede wszystkim pokaż swoje, zwane literaturą, pierdy, by później - ewentualnie - komuś coś zanieczyszczać, kałmuku!

  Koniec zresztą z odpowiedziami! Wyp*** i to nawet nie na drzewo, bo zaraz biedne uschnie.

  Czepia się upiorstwo nie swoich tekstów i co rusz pod nimi chlapie tym swoim, zwanym ozorem, gnijącym padłem...

  Młodzieniaszek, qźva, Apollo z przetrąconym nosem, o ile nie z czymś bardziej odeń wstydliwym :p

  Jego to niby "starość" nie ruszy? Pewnie myśli intelektualny embrion, że sobie na wieczność zafoliował PESEL???
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  Oj, chyba dotarłam do "tożsamości" tego od pewnego czasu nekajacego mnie 😠💀 typiszcza w wydaniu "opowijskiego" babofacia 🤐

  Ale heca😋
 • robaczek 2 miesiące temu
  befana_di_campi To już jest żenada babo co wypisujesz.
  Te żołnierki to kwiat błyskotliwej inteligencji i kultury w zestawieniu z tobą.
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  robaczek Aha! I już nowa pacyna :p Uważaj "robaczku", bo jeszcze ktoś ciebie rozdepcze albo jakiś wróbelek zeżre. Względnie potraktuje chemicznym środkiem, ewentualnie pacnie kapciem jak omacnicę spichlerzankę :-D

  Co do "żołnierek" to akurat się zgadzam, ale pod kilkoma warunkami:

  a) żołnierkami były nazywane kiedyś żony zmobilizowanych żołnierzy, nie kombatantki,

  b) oczywiście, że te "panie" otrzymały zupełnie inne od mojego, gdyż przedwojenne wykształcenie [peerelowsko-gomułkowskie], co nie zmienia faktu,

  c) iż w obecnej chwili sprawiają one fragment z galerii, wiezionych na specjalnych wózkach, żywych trucheł,

  d) które już żadną miarą nie powinny pokazywać się na wiecach "komunizmu totalnego", bo swoim odeszłym Kolegom przynoszą autentyczny wstyd. Zaś nam - potomnym - zażenowanie.

  Ale czego wymagać od "robaczków"? Tylko zanieczyszczania domowych powierzchni, składania swoich "jajeczek" do żywności, żarcia kurzu plus gryzienia brudnych, mokrych szmat. których nawet nie ruszają pospolite myszy,.

  No i gdzie "toto" o nazwie SwangSong? Gęba do imentu temuż zgniła czy płucze ją permanetnie po swoim refluskie? :p Robaczkami się posiłkuje czy własnymi pasożytami??? Oj ciekawość wielka, ciekawość...

  P.S. W razie czego tę ciekawość sobie zaspokoję. Stalkerstwo / hejterstwo podchodzi bowiem pod odpowiedni paragraf ;-)))
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  "Refluksie", literówka, przepraszam bardzo ;-)
 • robaczek 2 miesiące temu
  befana_di_campi Czysta żenada babo.
  Ty się taka popieprzona urodziłaś, czy z wiekiem przyszło? :)
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  robaczek Pilnuj swojego PESELU, typiszcze sklonowane. A obelgom mówię stop, gdyż jest to ta stale oraz wciąż tylko pod innymi nickami - identyczna retoryka.

  A ja na stylistyce się cokolwiek znam; neofilologiem jestem ;) I to podobno - zdaniem mnie weryfikujących - całkiem niezłym, od niedawna tu egzystujący robalu płci obojnakiej :-D :-D :-D Dlatego, uważaj :-D
 • robaczek 2 miesiące temu
  befana_di_campi Szkoda czasu na drgającą padlinę :)
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  robaczek I poszłooo 😁😁😁 Robaczkowym ruchem jelit 🤣🤣🤣 Na dwa końce 🤣🤣🤣 Ale radość 😂
 • befana_di_campi 2 miesiące temu
  robaczek Uzupełnię: oksymoron 😏" Padło" przez to, że "padlina" z racji swojego stanu już pozostaje nieruchoma. Bo o ile rzeczywiście ona "drga", to li tylko przez owe robaki z gatunku powyższego, mnożącego się przez pączkowanie, tzw. komentatorstwa rodzaju nowa pacyna pod tytułem "robaczek" o nader ubogiej leksyce 😛...

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania