Wiedza dla niewymagających. Starożytny Egipt (cz.1)

W starożytnym Egipcie żyli bardzo mądrzy ludzie. Było to bardzo dawno temu. Znali się na gwiazdach i na Słońcu. Wiedzieli jakie są strony świata. Wyróżniamy cztery strony świata - północ, południe, wschód i zachód. Południe jest wtedy, gdy jest godzina dwunasta i słońce pokazuje nam ten kierunek. Tak jest na półkuli północnej.➞ patrz: [Wiedza dla niewymagających. Astronomia.]*

Egipcjanie budowali wielkie budynki. One nie były do mieszkania. Starożytni wierzyli, że człowiek żyje po śmierci. Dlatego wielkie budynki - piramidy służyły do zamieszkania faraonów po ich śmierci. Faraon to był król Egiptu.

Piramidy były bardzo mądrze zaplanowane. Wybudowane były zgodnie z kierunkami świata, a dokładność ich posadowienia wynosi zaledwie mały ułamek stopnia kątowego względem kierunków.

Największą piramidą jest piramida Cheopsa. Patrząc na nią widzimy, że ma kształt trójkąta. Ale bardziej dokładnie jest to ostrosłup prawidłowy czworokątny.➞ patrz: [Wiedza dla niewymagających. Matematyka.]**

Dokładniejsze badania piramidy pokazały, że każda ściana tej piramidy jest podzielona w połowie, gdzie lekko jest jakby wgnieciona ku wewnątrz. To służyło starożytnym do wyznaczania dokładnej godziny dwunastej - na wschodniej i zachodniej stronie piramidy na połowach ścian pojawiał się cień.

 

Przez Egipt przepływa wielka rzeka. Jest to największa rzeka w Afryce i nazywa się Nil. W jej pobliżu skupiały się główne miasta starożytnego Egiptu. Rzeka zapewniała Egipcjanom życie - nawadniała pola, na których Egipcjanie uprawiali różne rośliny. W delcie czyli miejscu gdzie rzeka rozwidla się na wiele mniejszych rzek i wpada do Morza Śródziemnego, pomiędzy poszczególnymi odnogami rzeki Egipcjanie uprawiają od tysięcy lat ziemię.

------------

* brak na razie materiału

** brak na razie materiału

Średnia ocena: 3.3  Głosów: 3

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (3)

  • nerwinka 07.01.2022
    Istna Wikipedia dla niekumatych
  • Podczas pisania szkicu do tego banalnego tekstu dowiedziałem się co to jest wężownik.
  • patrz: Tekst dla niewymagających. Opowi.pl

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania