wybiła

wybiła

Średnia ocena: 3.9  Głosów: 13

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (11)

  • Raven18 29.11.2020
    Nawet podoba mi się ten wzniosły charakter. Ciekawie
  • Celina 29.11.2020
    Dzięki. Wzniosły, bo ma formę apelu. W pierwszej strofie i tytułem nawiązuję do rzeczywistego apelu Piotra Wysockiego do słuchaczy Szkoły Podchorążych w warszawskich Łazienkach, wzywającego ich do powstania przeciw Moskwie.

    „Polacy! Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! Idźmy, a piersi wasze niech będą Termopilami dla wrogów”

    Pozdrówka Rav.
  • Bożena Joanna 29.11.2020
    Warto przypominać dzieje polskiego oręża. Pozdrowienia!
  • Celina 29.11.2020
    Dziękuję Bożenko, mniej więcej o tej godzinie, dokładnie 190 lat temu rozpoczęło się w Warszawie Powstanie Listopadowe. Dało naprawdę parę świetnych zwycięstw. Można było wtedy Moskwę pokonać, szkoda, że tak się nie stało.
  • Józef Kemilk 29.11.2020
    ???5
  • Celina 29.11.2020
    Fenks Józefie. Pozdrówka.
  • Wrotycz 29.11.2020
    Super, że przypominasz!
    Wielki Zryw to był, no i jak mimo klęski zaowocował w historii.
    Ile wspaniałych utworów powstało na jego temat.
    Cała epoka.
    Ale jednak dobrze, że jesteśmy w takim punkcie dziejów, kiedy niepodległość jest tu i teraz.
  • Celina 29.11.2020
    Dzięki Wrotuś. I pewnie jeszcze powstanie mnóstwo kolejnych utworów. Takie bohaterstwo jest inspirujące, pobudza wyobraźnię, oddziałuje na charaktery, wzbudza respekt i podziw. Gdy wgłębiam się w szczegóły różnych wydarzeń związanych z tym powstaniem jestem nim coraz bardziej zafascynowany. Wiesz ile kobiet w nim walczyło, chyba nawet więcej niż w styczniowym. Bo konfederacja barska zabroniła wprost przebywania kobiet w obozach wojskowych, w jakimkolwiek charakterze. Nie mogły być nawet markietankami choć wiele angażowało się w dyplomację polityczną na jej rzecz. W insurekcji kościuszkowskiej też nie trafiłem na kobiety walczące z bronią, ale w powstaniu listopadowym i styczniowym już bardzo wiele. Henryka Pustowójtówna była adiutantka samego dyktatora Langiewicza, i zdarzało jej się kilkukrotnie z rewolwerem powstrzymywać spanikowanych kosynierów uciekających z pola walki. Coś takiego pokazane jest na filmie Hubal, gdy Marianna Cel pseudonim Tereska powstrzymuje polskiego żołnierza wycofującego się w panice, gdy zobaczył tyralierę niemiecką;)))) To też była autentyczna postać ta Tereska. Ułan Tereska.
  • laura123 29.11.2020
    Na wzór zastosowales odezwę na dziesiejsze trudne czasy. Napiszę tylko, że pamietamy historię i nie damy odebrać sobie niepodleglosci... 5
  • Celina 29.11.2020
    Chociaż wokół tylu zdrajców nawołujących, żeby podporządkować się obcym za jakieś nędzne srebrniki.
  • Celina 29.11.2020
    Czy to są Polacy?

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania