Zosia

Pracowałam wtedy w redakcji, może nie o najlepszej renomie, ale za to świetnie płatnej, no i miałam możliwość wyboru tematyki, a nie narzuconej odgórnie. Zespół stanowiliśmy zgrany, ilekroć wydarzyło się coś godnego uwagi zbieraliśmy sprzęt w sekundę i pędziliśmy na miejsce. Mnie akurat interesował temat dzieci, porzuconych,wykorzystywanych i z tzw. patologicznych środowisk przy czym, podkreślam z całą mocą, do patologii dochodziło nawet wśród elit.

Był rok 2015, kiedy dostałam cynk o dziewczynie, która próbowała popełnić samobójstwo. Dzieciak miał trzynaście lat, dokładnie tyle, ile moja córka - Zosia.

Pojechałam do szpitala, znalazłam ją z bandażami na przegubach rąk i pod kroplówką. Jasne włosy rozrzucone na poduszce, drobniutka istotka, jak można było się domyślać po figurze przykrytej kołdrą. Pielęgniarka powiedziała, że jest po transfuzji i teraz odpoczywa. Napomknęła też, że nie chciała, żeby ją ratować, błagała, żebyśmy pozwolili jej umrzeć.

Usiadłam na szpitalnym krześle i zaczęłam pisać. Nie wiedziałam czy zechce ze mną rozmawiać, czy ucieknie w ciszę, dlatego na wszelki wypadek popuściłam wodze fantazji i stworzyłam własny obraz. Po jakimś czasie pojawili się rodzice małej pacjentki. w zdenerwowaniu wyrzucali sobie wzajemne żale i oskarżenia. Zlekceważyli prośby córki o przeniesienie do innej szkoły. Z tego co udało mi się usłyszeć, ojciec uważał, że poradzi sobie, powinna przynajmniej będąc jego córką. Pomylił się, nie była taka twarda.

Gdy wróciłam do domu wstawał dzień. Za chwilę mąż zacznie szykować się do pracy, Zosia do szkoły. Zrobiłam więc kawę i spokojnie czekałam.

Robert przyszedł do kuchni wściekły. Oznajmił, że potrzebna mu żona, a dziecku matka, a ja żyję tylko pracą. To nie była prawda, fakt że ostatnio częściej znikałam niż byłam w domu, ale dobrze wiedział, że tyram na nowy dom.

- Porozmawiaj z Zosią, coś się z nią dzieje.

Tyle rzucił na odchodne, nie patrząc nawet na kawę. Pomyślałam, że specjalnie chce mnie przestraszyć, przecież ciagle gadam z córką, dzwonię do niej dziesiątki razy, gdyby coś się wydarzyło na pewno pierwsza bym o tym wiedziała. Tymczasem gdy zobaczyłam rano małą, jak powoli idzie do kuchni, bez tak typowej dla niej energii, zdziwiłam się i od razu rozpoczęłam serię pytań. Blada twarz Zosi, z każdym moim zdaniem, stawała się bardziej przezroczysta. Wreszcie powiedziała, że przecież uczy się do olimpiady, ale po niej wszystko wróci do normy. Uwierzyłam, wszak moja córka, to ambitna dziewczyna, na świadectwie zawsze czerwony pasek i jeszcze nagrody za udział w przeróżnych konkursach. Przytuliłam to moje szczęście i poprosiłam, żeby bardziej dbała o siebie. Wyszeptała, że bardzo mnie kocha.

To była ostatnia rozmowa z Zosią. Tego dnia nie dotarła do szkoły. Z olimpiady zrezygnowała dużo wcześniej, o czym dowiedziałam się, kiedy wszędzie jej szukaliśmy, kiedy rozmawiałam ze wszystkimi, z nauczycielami też. Odsunęła się od koleżanek, nawet dla przyjaciółek nie miała czasu.

Tydzień po zgłoszeniu na policji zaginięcia, Zosia została odnaleziona. Na jej zwłoki trafił przypadkowy grzybiarz. Była naga, pobita i uduszona.

Mąż za wszystko mnie obwiniał. Stwierdził, że odchodzi, bo nie może na mnie patrzeć.

Ja też nie mogę spojrzeć sobie w oczy, natomiast ciagle widzę siebie z Zosią i cały czas ją tulę. Boję się, że jak wypuszczę z objęć, to zniknie.

Średnia ocena: 3.1  Głosów: 15

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (18)

  • Opowiadanie niby proste, ale ciekawe i mądre. Radziłbym jednak je trochę zmienić, zwłaszcza skrócić w finale, żeby kończyło się na mrocznej niespodziance. Moja druga uwaga to zbyt duża liczba akapitów. Pozdrawiam! 4
  • laura123 20.11.2020
    Dziękuję, Marku, za czytanie i uwagi.
    Pozdrawiam.
  • Józef Kemilk 20.11.2020
    Cześć
    Widzę, że postanowiłaś napisać coś dłuższego. Fajnie.
    Problem, który opisujesz jest cholernie trudny. To nie tylko rodzice nie wykazują zainteresowania, ale i dzieci unikają rozmów i zamykają się w swoim świecie. Ten świat staje się coraz mniej przyjazny.
    Bardzo fajnie ugryzłaś temat i pokazałaś, że w stosunku do najbliższych tak naprawdę jesteśmy ślepi.
    Zgubiłaś ogonek na końcu "z objeć"
    Pozdrawiam
    5
  • laura123 20.11.2020
    Poprawiłam, Józefie i dziękuję za spojrzenie. Dokladnie o to mi chodziło, żebyśmy zawsze mieli otwarte oczy.
    Pozdrawiam.
  • Celina 20.11.2020
    Mocny, wstrząsający tekst. Dzieci są właśnie narażone na takie niebezpieczeństwa, chociaż zupełnie sobie z tego nie zdają sprawy.
  • laura123 20.11.2020
    Dokładnie, a cwaniaki to wykorzystują. Taka małolatka myśli, że jest dla kogoś wyjątkowa, gdy tymczasem jedynie naiwna. Przy czym dobrze, kiedy taka "znajomość" zakończy się wstydem, a nie śmiercią.
    Dzięki za komentarz.
  • kigja 21.11.2020
    Słabe.
  • laura123 21.11.2020
    Napisz lepsze... ?
  • kigja 21.11.2020
    Sorry...nie chce mi się?
  • laura123 21.11.2020
    Nie ma sprawy, wiem przecież, że nie potrafisz.

    Niemniej baw się dobrze. ?
  • kigja 21.11.2020
    Ja wszystko potrafię.
    Ale trzeba mnie ślicznie poprosić.

    Błagaj?
  • laura123 21.11.2020
    Tu każdy potrafi, gorzej z wykonaniem... ?

    Nie przepadam za twoją pisaniną, więc cieszę się, że nie zaśmiecasz portalu. Tak trzymaj!
  • kigja 21.11.2020
    Hahahaha

    Ależ, ja ciągle piszę. Jednak nie mam już takiego parcia na szkło.
    Poza tym trudno pisać, jak tu są trzy osoby na krzyż i te same chwalą i te same ganią.

    Nuda...
  • laura123 21.11.2020
    No coś ty, to po co wchodzisz wszystkim w cztery litery? Tyle trudu na nic???
    ?
  • kigja 21.11.2020
    Lubię miłą, serdeczną atmosferę.
    Jednak ty tego nie zrozumiesz, bo ciebie CIĄGLE nakręca awantura i złość i szukasz byle pretekstu do kupoburzy...

    Jesteś przewidywalna i nudna?
  • laura123 21.11.2020
    Ależ skąd. Ot zdziwienie mnie z lekka dopadlo.

    Poza tym, skoro znasz moją reakcję, to po co pchasz się pod nóż? Ja ciebie nie szukam.
  • Narrator 24.11.2020
    Pisane w sposób tak przekonywujący, że zacząłem już wierzyć, że to wspomnienia, co byłoby niezwykle trudne do skomentowania. Tragedia - na ile to wina ludzi, w jakim stopniu przypadek, lub zwykła banalność życia (praca, tyranie na dom, i tak dalej). Dylemat zawsze jest wart rozwiązania, dlatego w tym rodzaju powinnaś pisać więcej.
  • laura123 24.11.2020
    Dziękuję za przeczytanie i komentarz. Prozę nieczęsto popełniam, no chyba że coś na tyle zaskoczy, że popuszczam wodze fantazji i próbuję wejść w czyjąś skórę. W sumie chyba po to, żeby zrozumieć co kieruje ludźmi, kiedy podejmują takie, a nie inne decyzje i jak się z nimi mierzą.
    Pozdrawiam.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania