Krótka przejażdżka po gatunkach – kryminał

Kryminał został zapoczątkowany przez Edgara Allana Poe i jego „Zabójstwo przy Rue Morgue” (detektyw Dupin i początek powieści detektywistycznej)

- powieść detektywistyczna – detektyw dzięki swojemu sprytowi i inteligencji metodą dedukcji dochodzi do sprawcy zbrodni (powieśći o Herculesie Poirot i Sherlocku Holmesie)

- czarny kryminał (noir) – osadzony na początku XX wieku w miastach (najczęściej w czasach prohibicji), mroczny, ciężki klimat, obecny motyw femme fatale – kobiety doprowadzającej mężczyzn do zguby, brak jasnego podziału na dobrych i złych. Cyniczny i stojący na granicy prawa detektyw oraz ponury obraz świata to wyznacznik literatury typu hardboiled (powieści Raymonda Chandlera, Sokół maltański)

- neo-noir/skandynawskie noir – historia odsadzona we współczesności, ale wyraźnie inspirowana czarnym kryminałem (Sin City/seria o Harrym Hole)

- powieści awanturniczo-sensacyjne – obok historii kryminalnej obecny jest wątek przygodowo-miłosny

- kryminał historyczny – osadzony w różnych okresach historycznych (Imię róży)

- Kryminał nadprzyrodzony – obok wątku kryminalnego pojawiają się elementy fantastyki lub horroru (Niewidzialne, Z Archiwum X)

- kryminał sądowy – duża część akcji osadzona jest w sądach i skupiona na procesach sądowych

- locked room mystery – cytując klasyka:„ nie tak ważne jest wykrycie sprawcy jak sprowadzenie niemożliwego do możliwego”, czyli zagadka wyglądająca na niemożliwą do rozwiązania (The Hollow Man)

- kryminały typu „odcięcie od świata” – zbrodnia dokonana w odciętym od świata miejscu w małej grupie osób, wśród których jedna z nich jest zabójcą (I nie było już nikogo)

- caper story – historia opowiedziana z punktu widzenia przestępcy

- powieść szpiegowska – głównym bohaterem jest szpieg

Średnia ocena: 5.0  Głosów: 6

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (3)

  • Karawan 19.08.2018
    Dziękuję za kolejny świetny!! kawałek umożliwiający rozeznanie się w gąszczu pisarstwa. Bardzo trudny temat!! I tym większa chwała dla Ciebie!! Dziękuję i przepraszam za wtręt. Pozdrówka z głębokim ukłonem. :)
    Tu "wtrancam czy" grosze;))
    Nie wspominasz o Maurice Leblanc, którego genialna postać Arsena Lupin była znakomitą przeciwwagą dla Sherlocka Holmesa i jego twórcy (na indeksie w PRL!!!). Nie wspominasz również o niejakim Szekspirze czy starożytnych Autorach. Rzecz w tym, że jak mało który kierunek - literatura tzw. kryminalna jest trudna do zdefiniowania, bo sama nazwa jest myląca. Crimen - przestępstwo, obraza po łacinie, a de facto część powieści to rozważania na tle przestępstwa (Dreiser - Tragedia Amerykańska) część to sensu stricte przygoda (Conan Doyle). Sam kiedyś próbowałem uporządkować w sobie tą wiedzę i odpuściłem, bo podgatunków przybywa jak królików w lecie ;)) Dziei wiec raz jeszcze za próbę uporządkowania totalnego burdeliku. :)
  • Canulas 19.08.2018
    Propsuję i ja
  • Pan Buczybór 19.08.2018
    Kolejne fajne zestawienie. Dodałbym tylko jeszcze jako przykład kryminału sądowego serię gier Ace Attorney, bo nawet pasuje

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania