-x

x-x-x-x-x

Średnia ocena: 3.0  Głosów: 3

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (9)

  • Seretei Asir 09.08.2015
    Jakoś mnie nie pociągnęło. Nie jestem wielkim pisarzem i mam problemy z interpunkcją, a także z dialogami. Ale widzę błędy.

    1) - wszystko już wiem. Jak sie trzymasz ? - początek nie powinien być rozpoczęty z dużej litery?
    2) Po znakach interpunkcyjnych: kropka,przecinek itd... robi się przerwę. Nie przed nimi. - ,,Aleksandria czy gdzieś jeszcze jest o tym wzmianka ?"
    3) Mało coś przecinków w tym opowiadaniu.


    A i pisząc ciąg dalszy historii na blogu, aż bierzę mnie chęć aby dalej nie czytać.

    Wybacz ,ale wolalłbym przeczytać to tutaj niż wchodzić specjalnie na bloga.

    Może to przez ogólną niechęć do blogów.

    Wracając historia pijaka w małżeństwie wydaje mi się lekko za oklepana. Jest sobie bogatę małżeństwo i partner oprócz bycia alkoholikiem zdradza. Historia typowa dla tabloidów.

    Przypomina mi poziom serialów typu ,,Miłość na bogato" albo o zgrozo słynnej ,,Mody na sukces".

    Daje 3 :)
  • Seretei Asir 09.08.2015
    ,,Wybacz, ale wolalłbym przeczytać to tutaj niż wchodzić specjalnie na bloga" - tutaj poprawka do komentarza.
  • Matthew 09.08.2015
    to pierwszy rozdział i uwierz że nie jest to historia pijaka. Dzieje się w niej dużo więcej. Oczywiście będę publikował więcej rozdziałów tutaj chodziło mi tylko o to że jeśli ktoś chce to dalszy ciąg historii jest już dostępny na blogu. Jeżeli chcesz o przeczytaj mone wtedy zauważysz że nie jest historia o pijaku i nie przypomina mody na sukces. Jeżeli chodzi o błędy to są i tutaj nie będę przeczył ale interpunkcja nigdy nie była moją mocną stroną
  • Matthew 09.08.2015
    to przeczytaj może*
  • Anonim 09.08.2015
    "Był zimny i deszczowy marcowy dzień." ~ Przemyśl jeszcze raz to zdanie.

    "Wypiłam duży łyk gorącego kakao i rozejrzałam sie po pokoju." ~ Sie - się

    "Mój wzrok powędrował w stronę lóżka które stało pod ścianą obok niego były dwie szafki nocne z kryształowymi lampami po środku, nad każdą z nich był portret po jednej stronie mój a po drugiej Federico. Mój wzrok zatrzymał sie na jego portrecie, patrzyłam na niego przez parę chwil zastanawiając sie gdzie teraz jest Fede." ~ Za długie, podzieliłabym to zdanie co najmniej na dwa. Powtórzenie "mój wzrok". Sie - się

    "Znowu patrzyłam w okno nagle mój wzrok zatrzymał sie na kobiecie przyjrzałam sie jej bliżej to była Naty szła za rękę z Maxim." ~ Przemyśl jeszcze raz to zdanie, bo moim zdaniem jest za długie. Sie - się

    "Ale Naty pociągnęła go za rękę i wyglądali jak gdyby sie kłócili." ~ Staraj się unikać rozpoczynać zdania na "ale". Sie - SIĘ!

    "Maxi gestykulował dłońmi jak by chciał ja przekonać." ~ Jak by - jakby

    "Podeszłam do drugiego okna bo z tego już nie wiele było widać." ~ Nie wiele - niewiele

    "Podeszłam do drugiego okna bo z tego już nie wiele było widać. Gdy przechodziłam machnęłam ręką i przewróciłam wazon z kwiatami który stał na stoliku między oknami. Wyjrzałam przez kolejne okno a Maxi i Natalia stali nadal na chodniku. Z tego okna również nie było widać zbyt wiele wiec byłam zmuszona sie przenieść." Okna, oknami, okno - powtórzenia. Po raz kolejny "sie" zamiast "się".

    ",, Leonetta razem już 4 lata czas na ŚLUB !!"" ~ Liczby w opowiadaniu zapisujemy słownie. Wystarczyłby jeden wykrzyknik. Nie stawiamy spacji przed znakami interpunkcyjnymi jak wykrzyknik, przecinek, kropka, średnik, dwukropek itd.

    "I powiedziałam sobie : o wilku mowa. - kup mi jeszcze jedno wydanie ,, HALLO" bo to nie przetrwało. - powiedziałam gosposi której wzrok powędrował prosto za moim do kominka." ~ Kiedy kończy się myśl bohaterki, a kiedy zaczyna wypowiadane przez nią zdanie? O spacjach przed znakami interpunkcyjnymi już się wypowiedziałam.

    Dialogi rozpoczynamy wielką literą.

    "- zapewne wiesz juz o ślubie. Ta prośba jest z nią związana chce żebyś zaprojektowałam mi na ten wyjątkowy dzień suknie.!" ~ Po co jest ta kropka przed wykrzyknikiem? Juz - już

    "- ja nie jestem projektantką. Ale mogę spróbować. Jeśli cie to uszczęśliwi. - przynajmniej ty jedna bądź szczęśliwa dodałam w głowie" Wypowiedź bohaterki można połączyć w jedno zdanie.kropka po "uszczęśliwi" nie jest potrzebna, bo dalej kontynuujesz opisem. Przytoczę tu komentarz innej osoby.
    "Jeśli komentarz po wypowiedzi odnosi się bezpośrednio do niej, czyli np:
    - ponowiłam
    - zakończyłam
    - rzekłam
    - stwierdziłam
    - wysapałam
    - wymamrotałam
    - wyjąkałam
    - wystękałam
    - wydyszałam
    - szepnęłam
    - wyszeptałam
    - powiedziałam
    - odmówiłam
    - zapytałam
    - wysyczałam
    - warknęłam

    To kropki nie ma.
    Jeśli jest akcja niezwiązana BEZPOŚREDNIO z wypowiedzią tj.
    - Hej - powiedział. - Fajny dzień. - Przestawił kubek obok, by nie było przeszkód na linii mówca-słuchacz. - A poza tym to Hanka się puszcza - wznowił, nie doczekawszy się odpowiedzi.
    Itd."

    "- nie wiesz ? Serio ?! Wszystkie plotkarskie gazety o tym pisza. Kto jak kto ale ty powinnaś to wiedzieć. Zaśmiała się czułam w jej głosie radość nie mogłam jej zniszczyć" ~ Zabrakło myślnika.

    "- 1 września dokładnie 6 lat po tym jak sie poznaliśmy." ~ Liczby słownie.

    "- szkoda ze mówisz mi to tylko po pijaku . Powiedziałam ale Włoch znikną już w korytarzu. Ja jeszcze kilka razy próbowałam sie dodzwonić do Violetty i do Leona aby dowiedzieć sie czy wszystko z nim ok. Ale nikt nie odebrał." ~ Znowu zabrakło myślnika. Sie - się

    " Kiedy kładła magazyny powiedziała - Strona 23. - po czym odeszła. Nie miałam czasu na rozmyślania bo Violetta odebrała" ~ Oddzielaj dialogi od opisów. Liczby słownie.

    "Powiedziałam tylko - nie wiedziałam o tym pogadamy później. Musze zniszczyć pewną gnidę. Rozłączyłam się." ~ To samo, co wyżej. Staraj się unikać kończyć zdania na "się". Wygląda to nieestetycznie.

    "- Aleksandria czy gdzieś jeszcze jest o tym wzmianka ?!
    - nie. - usłyszałam odpowiedz a zaraz potem stała koło mnie
    - przynieś mi jakąś walizkę szybko !!" ~ Z kim bohaterka prowadzi tutaj dialog?

    Masa błędów, przez co ciężko mi było przebrnąć przez tekst. Gubiłam się kiedy bohaterka mówi, a kiedy myśli. Poza tym zgadzam się z Sereitei Asir - fabuła nie porywa, mnie też kojarzy się z "Modą na sukces", ale pomysł miałaś dobry. No nic, zostawię ci linki do poradników, co do interpunkcji, zapisu dialogów itp., i życzę Ci powodzenia! Dużo ćwicz, a będzie tylko lepiej ;)
    PS. To fanfic do "Violetty"?

    http://www.opowi.pl/forum/poradnik-zapis-dialogow-w250/
    http://www.opowi.pl/forum/poradnik-interpunkcja-przecinki-w248/
    http://www.opowi.pl/forum/poradnik-interpunkcja-myslnik-w249/
    http://www.opowi.pl/forum/poradnik-interpunkcja-kropka-w247/
  • Matthew 09.08.2015
    zgadzam się jeżeli chodzi o błędy. nie powinno ich być to prawda. jeżeli chodzi o to kiedy boh mówi a kiedy myśli to po to stawiam myślniki
    -bohaterka mówi-bohaterka myśli- i znowu mówi np.
    -miło mi cię widzieć - powiedziałam mimo że pojawia się w najgorszym momencie - co cię sprowadza?
    a jeżeli chodzi o ogólną ocenę opowiadania to nie uważam że po przeczytaniu jednego rozdziału można wysunąć takie wnioski.
  • Anonim 09.08.2015
    U ciebie owych myślników w niektórych miejscach zabrakło. Co do wniosków - takie mam odczucia. Tyle.
  • Matthew 09.08.2015
    możliwe nie mówię nie. ogólnie bardo dziękuje za opinie
  • NataliaO 09.08.2015
    Ja się na błędach nie znam i nigdy nie wypowiadam nawet jak je zauważam. Zdarzyły Ci się potknięcia techniczne, ale ja wolę mówić o treści, a ona czasami jak dla mnie gubiła się i chyba dlatego nie wiedziałam o co dokładnie chodzi. Ale już wiem mniej więcej...Czytało mi się ciężko, opowiadanie jest trochę dziwne. Może miał być taki klimat, nie wiem... Całość nie jest oklepana, takie tematy są popularne i tyle. Zobaczymy jak pójdzie Ci dalej...Plusy moim zdaniem to naturalne dialogi, podoba mi się tytuł oraz podtytuł opowiadania. 3:)

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania