Poprzednie częściChrust i mirabelki cz.1

Chrust i mirabelki cz.2

Zewsząd do stolicy na wielką egzekucję ściągały tłumy. Starzy i młodzi, bogaci i biedni chcieli widzieć jak ścinane są nie drzewa, a drwale. Na głównym rynku ustawiono wielką drewnianą platformę na wysokości pięciu łokci powyżej bruku, aby było widać z daleka to widowisko. Król postanowił, że tego dnia ma być ściętych dziesięciu skazańców. Przyprowadzono duchownego, który wyspowiadał trzech skruszonych. Biedaków podzielono na dwie części, pięciu miało na głowach białe płócienne worki, a pozostali mieli czarne.

Fanfary ogłosiły przyjście herolda. Ten wspiął się na wielką ambonę, zbudowaną by jeszcze lepiej być słyszanym przez tłuszczę:

- Wielki i znamienity król, którego łaskawość jest znana po wielokroć we wszystkich zakątkach kraju postanawia co następuje: zostanie dzisiaj ściętych dziesięciu łotrów, co niefrasobliwością swoją i brzemiennym w skutki postępowaniem swoim ściągnęli na siebie ten smutny, ale konieczny los. Jak jest zbrodnia, to musi być i kara.

Herold zszedł z ambony i zbliżył się do kata, aby przekazać mu zwój z rozkazem i dyspozycją egzekucji. Nagle zrobiło się wśród ludu zamieszanie i krzyki:

- Przejście, przejście dla straży przybocznej króla!!!

Przepuszczono rycerza konnego, mimo że tłok był niesamowity. Wielki, gniady rumak wspiął się na cokół. Rycerz zszedł z siodła i podnosząc przyłbicę zwrócił się bezpośrednio do kata.

Kat niepiśmienny, a prawda jest taka, że czytał jedynie cyrylicę przekazał zwitek z posłaniem heroldowi. Herold po szybkim zapoznaniu się z rozkazem, ponownie wszedł na ambonę, odchrząknął głośno, dał jeszcze odegrać fanfary trębaczom i tak uspokojonej tłuszczy zaczął czytać:

- Uwaga, uwaga. Rozkaz króla z dnia dwunastego lipca roku pańskiego tysiąc trzysta dwudziestego trzeciego. Pięciu spośród skazanych, ze względu na to że okazali skruchę i błagali króla o łaskę zostaje oszczędzonych przed srogim katem. Pięciu drwali co hardością swoją dali się królowi poznać ze swej pychy i nieskromności zostanie dziś ściętych. Wykonać zgodnie z tym co napisane - król Olryk Mieszkowic trzeci.

Następnie herold podszedł do kata, objaśnił mu w języku rusińskim, aby zdjął pęta ze skazanych w białych workach na głowie i wykonał czym prędzej wyrok na pięciu skazanych z czarnymi workami na głowie...

Średnia ocena: 0.0  Głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić

    Napisz komentarz

    Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania