Fraszka: Czas

Czas rzeźbi Ziemię

nieubłaganym erodem

wygładza ostre szczyty

strugiem wody

drąży dłutami kropel

obala każdą wyniosłość

i wypełnia depresje

aż cały krajobraz złagodnieje

i zaokrągli się bez jednej zmarszczki

na jego znajomym obliczu.

 

Z ludźmi natomiast postępuje odwrotnie

Średnia ocena: 4.6  Głosów: 8

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (19)

  • Ciekawe i jakże trafne spostrzeżenia.

  • Artbook 20.05.2019

    Świetnie zobrazowana rzeczywistość na przykładzie oddziaływania czasu na Ziemię. Czytając można dostrzec analogie i odniesienia. Końcowe zadanie pasuje do całości - wydaje się bardzo dobrym przesłaniem, ale takim trzeźwiącym :-)
    Dobry utwór, pozdrawiam!

  • Zaciekawiony 20.05.2019

    Nie wiem czy pamiętasz, ale napisałem to w komentarzu pod twoim wierszem jeszcze pod twoim starym kontem. Inspiracją był błąd "strug wody" zamiast "stróg wody".

  • Zaciekawiony 20.05.2019

    Zaciekawiony
    * zamiast "strugą wody" ;)

  • Artbook 20.05.2019

    Tak, pamiętam te "strugi" ;-) No słuchaj, jeśli odnalazłeś w tym inspirację, tym bardziej się cieszę.

  • kalaallisut 20.05.2019

    Krajobraz oddziałującego czasu na naturę i na ludzi, ładnie ujęte i dobra końcówka zaciekawiony.

  • Bogumił 20.05.2019

    We fraszce widziałbym trochę humoru lub koiny

  • Bogumił 20.05.2019

    Kpiny

  • Ozar 20.05.2019

    Bardzo mądry tekst. Weźmy takie góry Tatry i Świętokrzyskie. Te pierwsze młode w skali geologicznej, ostre, wysokie szczyty, a te drugie znacznie starsze mniejsze, jak napisałeś zaokrąglone. Niestety człowiek jest jak słusznie napisałeś odmieńcem w naturze. Pewnie dlatego w takiej dla przykładu Europie średnio co 20/30 lat wybuchały wojny. Od Iiwś, jakby spokojniej ale jak mawiają starzy ludzie "kiedy człowiek człowieka będzie nienawidził znaczy to że CZAS na wojnę. 5

  • Angela 20.05.2019

    Podoba mi się, bardzo trafiony.
    Pozdrawiam *****

  • Anonim 20.05.2019

    Tylko ostatni wers fraszkuje, ale jako całość, w pyte wychodzi.

  • kalaallisut 24.05.2019

    Pytanie czy proces witryfikacji czy krionika mogłaby w przyszłości posłużyć do zachowania poszczególnych organów w celu późniejszego przeszczepu?

  • Zaciekawiony 25.05.2019

    Potencjalnie krionika pod warunkiem znalezienia dobrych środków ochraniających struktury biologiczne, obecnie zachowanie dużych części tkanek w zamrożeniu przez dłuższy czas jest kłopotliwe. Pytasz tak sobie czy do opowiadania?

  • kalaallisut 25.05.2019

    Zaciekawiony do opko, już wsadziłam w końcówce.

  • kalaallisut 27.05.2019

    Najmocniejszy zżrący kwas? Może być Kwas fluorowodorowy?
    Możesz odezwać się na mojego @, mam w profilu, byłabym wdzięczna.

  • Zaciekawiony 27.05.2019

    kalaallisut
    roztwór pirania (perhydrol+stężony kwas siarkowy) ewentualnie kwas magiczny. Zależy co chcesz rozpuszczać, bo jeśli ciało, to fluorowodór się do tego nie nada.

  • kalaallisut 07.06.2019

    Zaciekawiony dziękuję ostatnie jeszcze, potrzebuję nazwę roztworu do peklowania w słoiku wyrwanych paznokci.

  • Zaciekawiony 07.06.2019

    kalaallisut
    chyba wystarczy formalina albo stężony ocet.

  • kalaallisut 07.06.2019

    Zaciekawiony Tak, mam formalinę już.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania