Czy to weto było po to? — Strachy nie tylko na Lachy
Wszystkich nieporozumień jest ta przyczyna
Że od pogardy innej mowy się zaczyna.
Są tego dowody i podstawy historyczne
Gdzie V kolumna miała działania faktyczne.
Zacznę od stwierdzeń praktycznych
Nie mających podtekstów politycznych.
Dla uznania mowy jako regionalnej gwary
Przyjęło w świecie różne wymiary.
W Polsce na 37,5 miliona ludności
Prawie 1,5 miliona to mniejszości
( Bez ostatnich sąsiedzkich gości)
W tym RAŚ 0,5 mln jako opcja niemiecka.
U wschodniego sąsiada
Ta proporcja inaczej się układa.
Spis 2001 r PKSU ogółem 48 457 100 osób
Ukraińcy 37 541 7 77,8 : Дер. Ком. Стат. України
Rosjanie 8 334 117 os. co stanowi źródło niepokojów.
W tym Krym i Donbas jako opcja Ruska
Zaprawdę aby pogodzić taka mieszaninę
Trzeba mieć wiele taktu i wyczucia.
Dziś, to tylko 39 716 644 całej populacji
Taki to pożytek z językowej operacji.
W Polsce Konstytucja RP w art. 35
swobody mniejszościom gwarantuje
tak, że każdy jak u siebie się czuje.
Dobitnie to wyraził Pan Prezydent RP
„Wsparcie kultury i tradycji – tak.
Polityczna gra śląską kulturą – nie”.
Język Ukraiński w Polsce posiada
status języka mniejszościowego sąsiada.
U sąsiada na wschodzie inaczej się dzieje,
W kwietniu 2019 r. ukraiński parlament uchwalił nową ustawę:
. Про забезпечення функціонування української мови як державної,
„O wspieraniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego” .
Ustawa wprowadziła obowiązkowe używanie języka ukraińskiego
Przewidziano pewne wyjątki dla języków urzędowych Unii Europejskiej
i języków mniejszości, z wyłączeniem języka rosyjskiego , białoruskiego i jidysz
Komisja Wenecka i Human Rights Watch wyraziły zaniepokojenie faktem,
że ustawa z 2019 r. nie chroni praw językowych mniejszości ukraińskich.
Język ukraiński jest językiem ojczystym dla 67,5%
mieszkańców Ukrainy, zaś rosyjski dla 29,6%.
Ciągłe wywoływanie wilka z lasu, w końcu go wywabi
Pytanie czy właśnie temu na tym zależy, kto go wabi?
Tylko beznadziejny samobójca
Z motyką na cały świat się rzuca.
„Umiej przewidzieć pożar z dokładnością nieomylną.
Po czym podpalisz dom i spełni się co być miało”. ( wg M)
[ ( Fr) "Kto realizuje własne cele kosztem innych,
gardzi swoim powołaniem człowieka,
ponieważ wszyscy zostaliśmy stworzeni jako bracia". –
„ Z wojną wszystko można stracić ,
bez wojny nic nie jest stracone”- (Pi XII)
I tu jest szkopuł braku rozeznania
Czy też efekt celowego działania.
Przecież 3 potęgi Europy zagwarantowały strefy buforowe
Które wg Mińska II, miały oddzielić na 50 km te ludziki bojowe.
Czy odrębność mowy , jest przyczynkiem do separatyzmu.
Właśnie zgodnie z tym myśleniem, w lutym 2022 r nastąpiło przesilenie.
Gdy policzmy przeważające NATO-wskie realne siły
Zachodzi pytanie po co ferment wojenny ciągle czynimy.
Komentarze (27)
/Dziel i rządź/; Ależ jesteś prymitywnym skurwysynem 😇
il cuore. A toś objawił kulturę najwyższych lotów, prawie na poziomie 'buka'
Nie podniecaj się mały Adolfie, bo ci żyłka pęknie.
okruszynka . Temat jest o nakręcaniu spirali nienawiści, tylko dlatego, że ktoś mówi innym językiem. Zgoda buduje , niezgoda rujnuje!!!
Bogumił bój się boba!
Znowu masz perwersyjny awatar!😲
Pójdziesz na groch🤨
Aisak . Źle pomyślałaś, bo tej tragedii można było zapobiec, tylko nikomu na tym nie zależało. Natomiast wszystkie psy wojny odliczali kiedy wreszcie wkroczy, bo luty to najlepsza pora.
realista
Źle zrozumiałeś. Nie napisałam słowa na temat twojego utworu. Zwróciłam się do Bogumiła o nicku "okruszynka".
...
Zgoda buduje , niezgoda rujnuje!!! Zgoda realisto.
realista i rację masz, że to Ukraińcy sprowokowali ogromną mniejszość rosyjską, nie uwzględniając ich języka. Nie dziwię się, że się wściekli. To praprzyczyny tej wojny, którą mało kto chce poznać. I druga, jak powiedział papież Franciszek, z którym dalibóg trudno było się z czymkolwiek innym zgodzić, ale tym razem strzelił celnie, choć niezbyt dyplomatycznie. W wywiadzie dla „Corriere della Sera” w 2022 r. zasugerował, że „szczekanie NATO pod drzwiami Rosji” mogło być jedną z przyczyn napaści na Ukrainę.
okruszynka. Dziękuję za wniknięcie w sens utworu. Dzisiaj nikt nie chce pamiętać o wściekłej nagonce na Papieża Franciszka, za nawoływanie do porozumienia i pokoju w Styczniu 2022 r
realista trzy państwa gwarantowały Ukrainie nienaruszalność granic i bezpieczeństwo w memorandum bodajże budapesztańskim. Jedno z tych państw jest agresorem, czyli Rosja, a pozostałe dwa USA i GB marnie wywiązują się ze swoich zobowiązań.
okruszynka. Według szacunków na rok 2025, nominalny (PKB) dla USA wynosi około 30,6 bln USD.
Nominalny (PKB) Rosji w 2025 roku szacowany jest na poziomie około 2,5 biliona USD
To jest stosunek ponad 12 razy dla USA nie licząc siły pozostałych państw NATO.
A co mówili gwaranci porozumień Mińsk I i Mińsk II wysyłając stare hełmy z II WŚ.???
Wg danych (MFW) z lat 2024–2025, , gospodarka Rosji jest najbardziej zbliżona do:
Włoch (oba kraje w 2025 r. prognozowane są na poziomie około 2,5 bln USD).
Gdzie tu zagrożenie dla świata? Niech za Ural zmiata.
okruszynka ty już dawno siedzisz w dupie u putino, mała szmato, więc nie dziwią mnie twoje słowa.
SwanSong Czytam i nie mogę zrozumieć intencji tych dyskutantów dla doraźnych tendencji. Putin jest, a za chwilę lub parę lat go nie będzie . Tak samo Sługa Narodu , pojęcia nie miał o ukraińskiej mowie, której intensywnie uczył się dopiero na obecnym urzędzie. Wcześniej jako Żyd posługiwał się tylko rosyjskim i angielskim.
Po co uprzedzenia do polityki tego czy innego przywódcy , przekładać jako niechęć do języka i narodu.
Wystarczy przeczytać *Powieść minionych lat* mnicha Nestora o początkach Rusi Kijowskiej od IX do XII w, aby się dowiedzieć , że na wyprawy wojenne zwoływali się wszyscy Rusini nawet z dalekiego Nowogrodu Wielkiego w pobliżu Waregów. Natomiast bez rozróżnienia pochodzenia etnicznego, koligacili się z Polańskimi książętami i królami. Europa się jednoczy a my wzbudzamy waśnie, na tle wyższości tego czy innego języka, czy jego odmiany regionalnej. Wiadomo, że przebywanie pod zwierzchnością innego panowania , wnosi naleciałości jego kultury i języka. Kunigasi Litewscy, którzy skolonizowali Ruś Kijowska, byli warstwą panującą w Rzeczypospolitej i masowo używali języka Polskiego i Rusińskiego,
tam gdzie byli panami swych poddanych.
SwanSong papież Franciszek też siedział w du...ie u Putina idioto jeden? Idź się leczyć na głowę zblazowany ubecki pacanie. Że też lewak to zawsze imbecyl i kretyn. Ta korelacja jest stuprocentowa.
okruszynka Franciszek był tchórzem.
realista w przeciwieństwie do ciebie nie żyjemy w XII wieku tylko w XXI, a Putin nawet jak umrze, będzie zastąpiony kimś ze swojego otoczenia, więc nie rób z siebie głupszego, niż jesteś. Rosjanie są przesiąknięci propagandą i nic się w ich zachowaniu nie zmieni.
SwanSong To się tak stopniuje: GŁUPI–GŁUPSZY–SwanSong 30 min. temu.
Gdzie w twoim debilnym myśleniu, jest moja pochwała sowieckiego imperializmu.
Wprost stwierdzam kategorycznie >>Niech za Ural zmiata<<. Twoich idoli zachowaj sobie.
realista Znów ci zabrakło argumentów, wypierdku szympansa xD
SwanSong Po co te wulgaryzmy. Chociaż mnie obrażasz, ja piszę kulturalnie, a ty ciągle wulgarnie.
SwanSong 13 min. temu Znów ci zabrakło argumentów, wypierdku szympansa xD
SwanSong To się tak stopniuje: GŁUPI–GŁUPSZY–SwanSong 30 min. temu.
realista Ty piszesz kulturalnie? To chyba rosyjska kultura, którą tak uwielbiasz.
Eee! tak konkretnie, bo ja nie szczepiłem się przeciwko Covid, bo przecież Jezus i koniec świata i oczywistość... więc po co się przeciwstawiać niebiańskiej wartości 🐫
Tak myślę, że ty przepchnąłeś się przed dzieci i matki, i cieszyłeś się gdy ktoś umierał, to katolicka przypadłość przecież 🥳
il cuore. Do takich beznadziejnych krytyków Jezus mówił *A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów". ← Mt 25*
Podsłuchiwałeś Jezusa? co za bezczelność 🐫
il cuore Wiewióra
–zrobiła ci się we łbie dziura
że tematu nie potrafisz zrozumieć
A tylko bluzgami rzucać umiesz
**il cuore 2 dni temu
/Dziel i rządź/; Ależ jesteś prymitywnym skurwysynem 😇**
Pozdrawiam serdecznie
Miłego dnia
andrew24 .Dziękuje za pozdrowienia. Twój kom jest tak lakoniczny, jakby nie było ważnego w tym polskiego tematu.
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania