ici
kreślę na twoich plecach lemniskaty, małe nieskończoności.
a w tobie mam miejsca rozpaprane, po więcej...
i znów wchodzę ci pod skórę,
bardziej i bliżej. i znów serce naderwane zacałowuję
na okrętkę. w usta wcieram smak rdzy
i kochania, trochę drżeń. skołatane
nie wiedzą jak powiedzieć, więc
kreślę ci na sercu lemniskaty,
małe nieskończoności...
Komentarze (85)
Myślę, że pierwsza linijka byłaby lepsza bez lemniskatów, one są na końcu i robią robotę, zamiast być powtórzeniem.
"kreślę na twoich plecach małe nieskończoności." - bardzo ładne.
Ale to tylko moje zdanie. Dobranoc :)
Dziękuję bardzo :)
Może masz rację, może nawet nie może, a pewnie... ale raczej zostanę przy tym jak jest teraz. Teraz nie potrafię tego wiersza czytać inaczej.
Branoc :)
A ja myślę że że pieczątek i koniec taki być powinien. Lemniskata pierwsza spina z drugą wiersz w całość. Domykając nieskończoność.
Prócz tego... Wraca się do tej osoby. Wraca się do uczuć i emocji. Do pragnienia, i bliskości. A każda z tych rzeczy, i osoba, ma własną nieskończoność w nieskończoności. Więc... Można już resztę dopisać.
Świetne.
1 Ci dałem. Przez pomyłek. Chodź, gdyby się zastanowić, to wiersz pierwsza klasa 😏xD
*choć.
*Pomyłkę
Jezu Chryste xD
...
Hm...
I początek a nie pieczątek xD kuźwa, co jest
zacałowuję - tak ma być, to umyślnie?
Tak
Pięknie Roma 😎❤️
Dziękuję Jimmy :)
Chyba ktoś tu jest śpiący xD
Tak, do takich osób się wraca. Nawet nie odchodząc... Jakkolwiek to brzmi.
E tam, to nie pierwsza i pewnie nie ostatnia jedynka... Już się do nich przyzwyczaiłam xD
Liczy się, że jesteś pod tym wierszem, liczy się to co napisałeś... Dziękuję :)
No tak, ostatnio trochę powodów by się zmęczyć było 🫡
Oddalając się, gdy codzienność zmusza do tego. Nie odchodząc. Nie w nieskończoności.
Ten Gang Pałkersów jest nawet śmieszny. A wiesz jak się ich przywódca nazywa?
JagVetInte No to spać iść trzeba, a nie się szlajać po opowi xD
Nie mam pojęcia, jak?
Roma Pjeter Pałker xD
No, serio trzeba xD
To dobrej nocy 🫡
JagVetInte xD dobrej, dobrej :)
piękny wiersz❤️ jakie tam haterowcy Tobie oceny dają to …. olej. Moje, to jedno serce, ten wiersz porwało ❤️
Tak też czynię :)
I bardzo mnie to cieszy, a że poza Twoim porwało jeszcze jedno, wyjątkowe - to już w ogóle cud, miód i malina :)
Roma - pisz, pisz, pisz 😎👏
Jimmy przesłodki jesteś... toć to niewiarygodne xD
Gdyby ktoś chciał jeszcze wykpić co nieco z wiersza, to śmiało można pod nim. To chyba najlepsze miejsce xD
Miłostki mają, daj im się zacałowywać xD
Roma, nie gniewaj się, ale tak mnie rozśmieszyło ''zacałowuję'', że chyba zacznę używać... sorry, ale to silniejsze ode mnie...
Grafomanka ja się nie gniewam, tylko trochę nie rozumiem.
Na zdrówko :)
JagVetInte przecież nie zabraniam xD
Roma, ja już się nie będę wypowiadać, bo znowu wyjdę na wredną jędzę... a nie taki mój cel.
Grafomanka okej.
Roma, ponieważ Jag dostał lekkiego szału, nie pierwszy raz, ale kolejny na ślepo, więc wyjaśnię moje stanowisko...
Piszesz świetnie, nie raz, nie dwa pisałam to, niemniej masz manierę wplatania, jak to nazwać, ogólnie to są gramatyczne błędy, przy czym pojedyncze, jakby wyrwane z kontekstu... moim zdaniem one osłabiają wiersz.
Tutaj mamy zacałowuję - powinno być zacałuję... rozumiem, że to zacałowuję może się odnosić do cerowania, szycia, ale nie przestaje być gramatycznym potworkiem, tak jak by byłam, by jesteś...
Nie potrafię zrozumieć, dlaczego uciekasz się do takich zabiegów. One są brzydkie, one obniżają walory wiersza... przy czym to jest tylko moje zdanie, z którym absolutnie nie musisz się liczyć.
Jeżeli uważasz, że Twoja poezja wymaga takich ''zabiegów'', że trzeba w ten sposób zaskakiwać... no cóż, dlatego napisałam, że nie będę się więcej wypowiadać.
Masz, jak każdy, prawo pisać, jak czujesz...
Grafomanka Co? Słuchaj, Ty może nie myśl za dużo?
Grafomanka przecież ja ani razu nie napisałam, że nie liczę się z Twoim zdaniem, a przy tym zawsze mam świadomość tego, że mogę się mylić.
"Zacałowuję" jest poprawne i moim zdaniem dużo niesie, brzmi mocno i zachłannie, tak jak chciałam.
Według Ciebie nie... i spoko, przecież ja nie mam z tym problemu, żadnego.
Za Jaga się nie będę wypowiadać... jak każdy ma prawo pisać co czuje i jak czuje.
Roma, było w średniowieczu i trochę później jeszcze, dzisiaj takie kwiatki śmieszą w poezji, chyba że całość w tym stylu, a u Ciebie jest na wskroś współczesna poezja, na dodatek bardzo dobra, dlatego nie znajduję uzasadnienia do zastosowania.
Grafomanka ja rozumiem, tylko, że akurat w tym przypadku, to nie było tak, że ja chciałam to słowo wstylizować w wiersz, by zaskoczyć czy coś tam osiągnąć. Ono mi się samo napisało i jak czytam ten wiersz to mi wszystko gra... Jest poprawne, wydaje mi się, że nie burzy sensu, a wręcz go podbija, brzmi jakoś tak lepko i mocno... dla mnie to dość, by mogło sobie w tym wierszu poistnieć.
Rozumiem, że Ciebie takie zabiegi śmieszą, to że może śmieszą też wszystkich innych, albo śmieszyć wszystkich innych powinny... tylko mnie nie i nic z tym nie zrobię.
Dzięki za wszystkie miłe słowa.
Roma, wiesz, jak pisałam innym, że pierwszy rym, który się narzuca nie jest dobry, bo budzi pierwsze skojarzenia... dla większości, a to już obniża jego wartość, nie mówiąc już, że ociera się o grafomanię, to niektórzy pisali jak Ty... że tak im się układało. Dla mnie to żadne tłumaczenie, bo to my układamy wiersze, my nad nimi pracujemy, my firmujemy je swoim podpisem.
Gdybyś wystylizowała ten wiersz na zapożyczenia z innej epoki, nie byłoby problemu. Takie słownictwo wtedy uchodziło. Ty jednak piszesz współcześnie, mało tego kreujesz swój styl i to jest bardzo dobre, dzięki temu staniesz się rozpoznawalna. Niemniej jest to poezja współczesna. Dlatego wtrącenie słowa, którego już dzisiaj nie ma w użyciu, trąci myszką... Stąd taka a nie inna moja reakcja.
Piszesz, że dla Ciebie jest oki mieszanie staroci z aktualnie obowiązującym językiem.
No cóż, muszę to uszanować... i tyle. Dlatego to mój ostatni wpis u Ciebie, bo nie wierzę, że nie zareaguję na kolejne takie kwiatki, a to z kolei uaktywnia osoby postronne do nieczystej gry...
Trzymaj się cieplutko!
Grafomanka ja nie twierdzę, że takie mieszanie jest okej, choć może jakiś wiersz, który kiedyś gdzieś przeczytam sprawi, że tak uznam... Nie chcę się ograniczać.
Ja po prostu nie uznaję tego słowa za przestarzałe... Dla mnie jest rzadsze, trochę dziwne i właśnie może przez to też bardziej poetyckie.
Rozumiem Twoją reakcje, wiem, że chcesz dobrze i naprawdę szanuję to co piszesz.
Ty również cieplutko.
Bardzo oddane, no wiesz w sensie (każdy facet chciałby tak) budowania emocji – a życie (zwem natury) idzie własną drogą.
Wiersze pozwalają na więcej.
Dzięki za wejście w ten :)
Bardzo obrazowo i przejrzyście o uczuciach ¬‿¬
Skoro jest 'obcałowywać' w słowniku, to powinno być też 'zacałowywać' i jest:
zacałować — zacałowywać
«pocałować intensywnie wiele razy»
https://sjp.pwn.pl/slowniki/zaca%C5%82owa%C4%87.html
Rozumiem, że wyraz może się nie podobać, ale jest poprawny.
I w średniowieczu pewnie nawet stosowali... xD
Jak dla mnie "zacałowuję" dobrze działa w tym miejscu, oddaje to co i jak chciałam przekazać.
Dziękuję bardzo :)
- A ile razy to robiłaś? - Mareczek objął Pająka i zaczął go obcałowywać, wszyscy stłumili śmiech.
- Tysiąc - powiedziała po dłuższym zastanowieniu.
Zaśmiali się.
- Ależ, córko, nie dostaniesz rozgrzeszenia. Tysiąc razy całowałaś się z Pająkiem.
- Nie wyprzesz się tego - Mira dołożyła swoją cegiełkę - nie wypieraj się, jak się bawiliśmy w topię się, na ile metrów, na tysiąc powiedziałaś, na tysiąc głębokich.
- Wcale się wtedy...
Krystyna Kofta, Wióry, 1996
zacałowuję - zacałuję
trochę nam się język, od tego średniowiecza, uszlachetnił...
Dwa różne czasy - teraźniejszy i przyszły.
dlatego trzeba znaleźć inne słówko, zamiast uciekać się do lamusa, bo zacałowuję, to na wskroś starocie, co do współczesnej poezji ma się nijak
Nasze ciało do końca nieskończone.
Kreślmy te małe ósemki, by się nie skończyć przed czasem.
Co dzień i noc odkrywajmy siebie na nowo.
Miłego
Pięknie.
Dziękuję bardzo i dobrego dnia życzę :)
Tjaaaa, autorka książek, polonistka z wykształcenia nie wiedziała, co pisze, dobre sobie.
na pewno nie dodałaby do współczesnego wiersza... przecież widziałaby, że to róża przy kożuchu
już mnie to nudzi... dziewczyna pisze świetnie, czasami tylko wstawia jakieś gramatyczne potworki i zaniża wartość swojej poezji. czemu, skoro tak jej bronicie, nie napiszecie, że to naprawdę źle wygląda? bo tak wygląda... a tutaj tyrady, bo ktoś obcałowuje w tekście wstawił i to stanowi już przepustkę do zaakceptowania staroci...
gdyby ten wiersz był grafomanią, nawet bym nie zareagowała...
No tak, słownik języka polskiego kłamie, polonistka nie jest żadnym autorytem, tylko userka z niewiadomym wykształceniem. Do tego nigdy nieprzyznająca się do błędu, pani perekcyjna.
*perfekcyjna
Tutaj nie trzeba mieć dyplomu filologii polskiej, żeby dostrzec potworka w wierszu, wystarczy odrobina dobrego smaku i uczciwość literacka... zacałowuję - starocie, którego nikt już dzisiaj nie używa, zamknięte w lamusie.
Ja rozumiem, że ktoś może mnie nie lubić i dlatego wyraża zdanie przeciwne, ale tu nie o mnie chodzi, tylko o wiersz...
Nie ma w słowniku, że to archaizm i koniec kropka! Poza tym, poezja współczesna obejmuje czas od drugiej II połowy XX wieku, dzisiejsi poeci nic nowego nie wymyślili.
no to wyciągaj stare, zapomniane już dzisiaj słówka i wstawiaj do swoich wierszy... nie napisali przecież, że to archaizm, a sama na to raczej nie wpadniesz...
W najnowszym słowniku poetyckim słowo to figuruje jako: „ciężki fonetycznie, długi, sycząco-szeleszczący kloc”.
Kloce, też są potrzebne w poezji... Czy stoi w dobrym miejscu, ocenia czytelnik... Wszystko w temacie
o nim pseud, tak, bardzo potrzebne, wprost niezastąpione, a już na pewno nie w poezji lirycznej...
idę, bo tracę cierpliwość... xD
Grafomanka Efekt "pijanej gramatyki" mówi Ci to cos?
o nim pseud, tutaj raczej nie ma zastosowania...
Grafomanka Nie mogę się wypowiedzieć, czytam tylko komen...
Miałoby, gdyby więcej było kwiatków tego typu...
ze w poezji ludowej/stylizowanej
o nim pseud, o tym pisałam...
Przepraszam, przez roztargnienie nie zauważyłem
Lemniskaty
Pszczoły je też wykorzystują. ;) .
A wiem, wiem... Poczytałam przy okazji :)
W ogóle to pszczoły są fascynujące...
Dzięki, że wpadłaś :)
Niektórym to dobrze...
Komu? Pisz szybko, to to popsujemy xD
Roma temu od tych pleców xD
Żan Klod Van Ban aaaaa nie załapałam :)
Teraz trochę mi wstyd xD
Roma a ciekawe dlaczego akurat teraz
Żan Klod Van Ban bo to teraz nie załapałam? XD
Roma wrodzona wstydliwość?
Żan Klod Van Ban nie mogę Ci powiedzieć, bo się wstydzę :)
Jak Ci dzień mija? Jak się wiersz podoba?
Roma https://www.youtube.com/watch?v=EoLTRLygCfE
Roma trawię się od rana
Roma https://www.youtube.com/watch?v=a_I94dWg0p0
Ja siebie od ponad 30 lat i strawić nie mogę.
Stłukłam dzisiaj lustro.
wierzysz w przesądy?
Żan Klod Van Ban właśnie się nad tym zastanawiam...
Chyba nie.
A Ty?
Roma https://www.youtube.com/watch?v=otBa8od0omw
W podobnych okolicznościach się stłukło?
Roma to zależy czy na bosaka
Żan Klod Van Ban prawie w identycznych.
Roma Wpływ pory roku na ośrodkowy układ nerwowy
Żan Klod Van Ban pewnie tak... Ta zima mogłaby już się skończyć, wiosna potrwać chwilę, lato minąć ot tak i niech stanie się jesień.
ici
kreślę na twoich plecach lemniskaty, małe nieskończoności.
a w tobie mam miejsca rozpaprane, po więcej...
i znów wchodzę ci pod skórę,
bardziej i bliżej. i znów serce naderwane zacałowuję
na okrętkę. w usta wcieram smak rdzy
i kochania, trochę drżeń. skołatane
nie wiedzą jak powiedzieć, więc
kreślę ci na sercu lemniskaty,
małe nieskończoności...
===============================
I Ci, P.A. , teraz, po lekturze wywołującej takie emocje, bardzo zazdroszczę umiejętności ich werbalnego odwzorowywania, celnego uderzania nimi w czytelnika. Urzeka ciepłem, empatią, bliskością podmiotu i adresata Twój liryk. Puenta powala nieskończonością na ludzką miarę, czyli wiernością, która się nie skończy.
A i położona ósemka ma w pakiecie erotyczny smak. Zacałować ją... No piękny desygnat.
Pozdro.
5!
Nieskończoność na ludzką miarę... I tyle wystarczy.
Bardzo dziękuję za wyczytanie wiersza do cna.
Tak szczerze, to nie potrafię na takie komentarze odpowiadać... ale jest mi bardzo, bardzo miło. Raz jeszcze dziękuję :)
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania