Inspiracja na oddziale

Moi drodzy przyjaciele

my odświętnie, jak w niedzielę

po śniadaniu, umyci, ogoleni,

leki wzięte, zadowoleni

teraz zbiórka na świetlicy,

albo w sali na swej pryczy

mierzymy się z poezją

czasem tylko doktor Miecio

z pielęgniarzem i salowym

zaglądają nam przez głowy

czy genialne myśli nasze

nie odbiją się z hałasem

(ponad borem, ponad lasem)

i polecą w świat szeroki

hen tam… w śnieżne góry i w obłoki,

a czy wiersze mechanika

albo tego hydraulika

są na tyle ułożone,

że odwiedzić może żonę

i czy wróci on z przepustki ?

... a jak wybierze się do Ustki

do kochanki swojej Madzi ?!

 

- Jedna szpryca nie zawadzi

- stwierdził stary ordynator

- Słyszą nas przez wentylator !

- tak powiedział nam ten nowy,

przywieziony aż z Kudowy.

Zna on te sztuczki stare

ściągnął kaftan, co na miarę

zręcznie szyty był categutem

tu znienacka rzucił butem

ogłuszając naczelnego,

który podpatrywał jego

i kopiował na drukarce

…trud poety.

Pielęgniarce

mówić - było zakazano !

Wszystko się wydało rano

gdy na głowę nasz mechanik ubrał koszyk

i zawołał: ktoś nas śledzi i donosi.

 

Tego było już za wiele !

I w pamiętną tę niedzielę

zryw narodu powstał wielki

roztrzaskano dwie butelki

basen w okno, "kaczki" w locie

huk jak w jakimś samolocie

„Wolność. Równość..! nas już wiodła

„Z nami prawda, myśl przewodnia !”

Precz z lekami, rżnijcie pasy

Nie kaftanom!…wy fagasy

Z nami prawda, wolna wola !

 

Protest doszedł do ordynatora

który drzemał w swej kanciapie

z siostrą Jolą, na kanapie

Wtem personel sprowadzili

nas po kątach rozstawili

Tych najbardziej wojowniczych

przywiązano zaś do pryczy

Tak stłamszono poryw twórczy

świat poezji znów się skurczył

o talenty znakomite,

co obrosły wielkim mitem

a czytane po kryjomu

na oddziale albo w domu.

 

Legła w gruzach twórcza wena

poza nami twórców nie ma. !

Zobaczycie moi mili

my się z więzów uwolnimy

i będziemy tworzyć nowe

arcydzieła wyjątkowe.

Średnia ocena: 1.9  Głosów: 9

Zaloguj się, aby ocenić

Komentarze (55)

  • betti 02.07.2019

    Śmiechowe, ale rym taki se, no i rytm chwilami zanika. Przeczytaj sobie głośno, ale nie aż tak, żeby sąsiadów obudzić.

  • Czanatan 02.07.2019

    A ten ci się podoba.
    Nie po morzu
    Nie po ziemi
    Nie po niebie
    Więc uciekać od siebie
    W głąb siebie?

  • betti 02.07.2019

    Nie za bardzo szczerze mówiąc.

  • Anonim 03.07.2019

    betti, "szczerze mówiąc"

    Ale potwarz te słowa, przez Ciebie wymówione, napisane tym bardziej.

  • Czanatan 03.07.2019

    Popatrz-a za ten tomik, w którym zacytowałem ten wiersz, koleżanka W. Szymborskiej też pretendowała do Nagrody Nobla. To wiersz J. Kulmowej.

  • betti 03.07.2019

    No widzisz, do mnie jakoś nie przemawia. Nie lubię wyliczanek, można to zastąpić jedną dobrą metaforą. Ale to potwierdza też teorię, że ja się nie znam na poezji.

  • Czanatan 03.07.2019

    betti to słuchaj, milcz i ucz się od mądrzejszych czyli ode mnie. I nie prychaj, nie robisz mi łaski. Za naukę się płaci i to słono.

  • Czanatan 03.07.2019

    dodam, że było to motto kółka literackiego, które prowadziła ta znakomita poetka.

  • betti 03.07.2019

    chociaż uciekać od siebie w głąb siebie - fajne.

  • Czanatan 03.07.2019

    Bez obrazy, ale kim ty jesteś, że oceniasz mistrzów pióra? To wygląda tak, jak garkotłuki i kuchenne skrobaczki w "Kuchennej rewolucji" oceniają Gesslerową, a przy tym prychają. Po co garkotłuku zapraszasz, jak sam wszystko lepiej wiesz, tylko ci nic nie wychodzi? Oczywiście dotyczy to nie wszystkich programów. Niektóre potrzebują tylko reklamy.

  • betti 03.07.2019

    Czanatan czyli nie można powiedzieć, że coś się podoba, czy nie? Przecież poeci, też ludzie, czasami im coś wyjdzie, czasami nie - jak w kuchni. Raz piękny placek, a raz zakalec - chociaż tyle samo poświęconego czasu.
    I nie krzycz na mnie, proszę. Ja jestem bardzo wrażliwa...

  • Neurotyk 03.07.2019

    Czanatan, Szymborska to była przeciętna poetka. Nagrody Nobla( literackie) są motywowane politycznie, i, szczerze mówiąc, nie mówią nic o wartości dzieł laureatów. Sam odmówiłem przyjęcia Nobla w 2013 roku. Baardzo dobrze czuję się z tym.

  • Anonim 03.07.2019

    betti, się Twa gadka nie podoba, jakoś przestałaś bronić wartości narodowe i katolickie, wyzywać od komunistów, donosicieli, wrogów narodu, debilów, grafomanów etc. świntom jednak zamierzasz zostać pomimo.

  • betti 03.07.2019

    yanko wojownik naucz się poprawnie pisać i dopiero wtedy... mów do mnie.

  • Anonim 03.07.2019

    betti, ło kurwa - wciąż rośniesz.

  • betti 03.07.2019

    yanko wojownik niżej od ciebie upaść nie można.

  • Anonim 03.07.2019

    betti, a ty to co?

  • betti 03.07.2019

    yanko wojownik ja sławię dobrą poezję, ty ją gnoisz swoim oddechem...

  • Anonim 03.07.2019

    betti, Dobra poezja zdycha i smierdzi od rozklądu, jak ty pod nią podleziesz.

  • Anonim 03.07.2019

    *rozkładu

  • betti 03.07.2019

    yanko wojownik tylko wtedy, kiedy ty za nią stoisz... to od ciebie tak jedzie, ale ponoć swojego smrodu się nie czuje.

  • Anonim 03.07.2019

    betti, i dlatego jeszcze żyjesz, a innych wokół wytrułaś.

  • Anonim 03.07.2019

    betti, i dlatego jeszcze żyjesz, a innych wokół wytrułaś.

  • betti 03.07.2019

    yanko wojownik grafomania nie ma prawa bytu, to twór - martwy, już od podstaw.

  • Anonim 03.07.2019

    betti, ale łeb ci może upierdolić w ramach bycia zombie.

  • betti 03.07.2019

    yanko wojownik groźby karalne? Myślisz, że anonimowość ciebie chroni?

  • Anonim 03.07.2019

    betti, nie - próbuj zakosztujesz - także kosztów.

  • Anonim 03.07.2019

    Za twoje pierdolenie pod moimi tekstami, już cie mozna udupić, a dołożyć jest ci z czego - pójdź na całość.

  • betti 03.07.2019

    yanko wojownik no cóż, zobaczymy...

  • Anonim 03.07.2019

    betti, patrzaj i widziaj.

  • Canulas 03.07.2019

    yanko, ochłoń trochę, bo za daleko trochę

  • Czanatan 03.07.2019

    Neurotyk , nie dość, ze neurotyk - to jeszcze mitoman. Zabawny jesteś.

  • Anonim 03.07.2019

    Canulas, spox .

  • Czanatan 03.07.2019

    yanko wojownik. Jak się zwracasz do siostry?

  • Czanatan 03.07.2019

    yanko wojownik Yanko prawdziwy wojownik z kobietami nie wojuje. Słuchaj zakompleksiony pampersie wynocha ode mnie z mego forum. Nawet nie wiesz co to znaczy wojownik chłopczyku wojujący w komputerze na jakieś tam grze WAR. Znam prawdziwych wojowników, którzy byli w Iraku i Afganistanie i takiego wojownika jak ty, to by przełozyli przez kolano i kilka klapsów na pupkę. Rozumiesz sopelku?

  • Anonim 03.07.2019

    Czanatan. Odpierdol się, nie wiesz kogo ja znam i gdzie niekiedy byłem.

  • Johnny2x4 03.07.2019

    yanko wojownik To jest idiota. Nie warto sobie głowy zawracać.

  • Neurotyk 03.07.2019

    Czanatan, dziękuję, staram się być zabawny :)

  • akwamen 03.07.2019

    Czanatan wow, zaimpono9wałeś hłe, hłe

  • Czanatan 03.07.2019

    yanko wojownik - już ci mówię gdzie byłeś i co widziałeś. W dupie byłeś i gówno widziałeś zasrańcu.

  • Anonim 03.07.2019

    Czanatan, I mogę cię tym gównem nakarmić, aż sie postrasz własnym i w nim wytarzać pojebańcu.
    Świrem jesteś, to widać, ale mnie też nie mówia "normalny".

  • Czanatan 03.07.2019

    yanko wojownik bawisz mnie dzieciaczku i te twoje bezsilne złorzeczenia. Boję sie boję...uciekam :-) od strasznego wojownika. Cieszysz się?

  • Anonim 03.07.2019

    Czanatan, pierdolisz jak jebnięty psycholog, zza łoceanu - popierdoliły ci się miejsca w sieci.

  • Anonim 03.07.2019

    Chapnąłeś troszku wiedzy i będziesz wszytkim udowadniał że som gówno warci, jak do niedawna ta przed tobą, co ją bronisz rycerzu.

  • Czanatan 03.07.2019

    Przejdźmy do poważniejszych spraw. Dosyć bicia piany o niczym. Następny utwór.

  • Johnny2x4 03.07.2019

    Ty, ale wiesz, że to słabe jest?

  • Czanatan 03.07.2019

    Gdybyś znał literaturę, to od razu byś powiedział, że to jest z W. Wysockiego. Doczytaj, doucz się, potem dyskutuj.

  • Johnny2x4 03.07.2019

    Czanatan Ty wiesz, że to plagiat? Ty wiesz, że nie wszystko musi się podobać?

  • Czanatan 03.07.2019

    A prawdę mówiąc nie chce mi się komentować, kłócić o nic, prowadzić spory z dyletantami, słuchać paplaniny miernot, dzbanów. Czas odejść.

  • Something 03.07.2019

    Krzyżyk na drogę.

  • akwamen 03.07.2019

    Something nooo i racja hi, hi

  • Czanatan 03.07.2019

    akwawomen, someshit nie zasługujecie na komentarz

  • akwamen 03.07.2019

    czanatanko nikt go nie oczekuje ha, ha

  • Something 03.07.2019

    Czanatan Ładne to Twoje oblicze. Inwektywy i poczucie własnej wyższości. Gratuluję.

  • Czanatan 03.07.2019

    Something -możliwe, że się zapędziłem, przepraszam.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania