♾️
Jeden strzał do Strzałkowskiego
(Edycja 6.2026)
Romka nie będzie jutro w szkole
bo dzisiaj niesie swój transparent
na nim zaś słowa o religii
która jest cierniem w Polsce szarej
Romka nie będzie jutro w szkole
pobiegł by pomóc motorniczej
dostała pocisk w obie nogi
i za to że nie chciała milczeć
Trzynastoletni wówczas chłopiec
pochwycił sztandar od kobiety
i pobiegł ale niedaleko
bo skrzydła śmierci go objęły
Romka nie będzie jutro w szkole
matka odbierze go z kostnicy
kto winien śmierci tego chłopca
komu przypisać akt zbrodniczy
Romka nie będzie jutro w szkole
bo w ‘56 zginął
choć teraz mamy inne czasy
chwieje się świat ku tamtym chwilom
***
(Oryginał 6.2021)
Romka nie będzie jutro w szkole
bo dziś znów niesie swój transparent
na nim zaś słowa o religii
a przecież żaden to mankament
Romka nie będzie jutro w szkole
pobiegł by pomóc motorniczej
dostała pocisk w obie nogi
za bojkot pracy urzędniczej
Trzynastoletni wówczas chłopiec
pochwycił sztandar rannej pani
i pobiegł ale niedaleko
bo kula mknęła już śladami
Romka nie będzie jutro w szkole
matka odbierze go z kostnicy
kto winien śmierci tego chłopca
agent UB czy politycy
Romka nie będzie jutro w szkole
bo w ‘56 zginął
choć teraz mamy inne czasy
to tamten klimat wciąż nie minął
Komentarze (49)
Potomkowie tych, którzy strzelali żyją teraz sobie w ukradzionych pożydowskich kamienicach, z których wcześniej wywalili ludzi na bruk i czerpią z nich kasę. A ludzie na nich głosują, gdzie więc sens pisania takiego wiersza? Bo pewnie też na nich głosujesz.
Patriota,
Dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam.
kigja no rymy można faktycznie poprawić. Pomogę ci, jak wrócę z roboty. Poza tym wiersz mi się podoba.
nie wiem ile Ty masz lat, ale wątpię byś to pamiętała, było minęło, zajmijmy się przyszłością - historia i tak jest oszukana - moja babcia uczyła historii w szkole i w zależności od rządzących kazali im inne podręczniki drukować i czego innego uczyć, ale o tym się nie mówi. A politycy to biznesmeni, a raczej podnóżki biznesu - bo to nimi biznes porusza jak animator kukiełkami w teatrze.
D.E.M.O.N,
Czyli twoim zdaniem nauka historii w szkołach jest zbędna, bo dzieciaki nie żyły w czasach, o których się uczą?
Dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam.
kigja takie moje zdanie, akurat tak uważam, że historia do mojego życia nic nie wnosi.
Naprawdę porządny wiersz. Tej historii nie znałem, ale człowiek uczy się całe życie - choćby przez poezję.
A ostatnia zwrotka dość gorzka. No ale cóż - taki mamy klimat.
Pan Buczybór,
Kilka dni temu na tvn24.pl był wywiad z pielęgniarką, która asystowała przy ofiarach z '56. Opisała matkę chłopca, która leżała na podłodze i przez całą noc trzymała marwą dłoń swojego dziecka. Poruszające do bólu, choć nieodosobnione.
Dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam.
Dziękuję za podobanie!
Gdybyś nad rymem popracowała... poproś Bogumiła, niech cię trochę podszkoli, bo szkoda, mógł wyjść fajny wiersz, a tak wyszła jedynie grafomańska rymowanka.
Nie oceniam.
laura123,
Jak wiesz, to świeżaczek, więc zdaję sobie sprawę, że trochę leży i kwiczy.
Zapytam kogoś innego, co można poprawić, żeby było lepiej.
Dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam.
Warto jest publikować wiersze przypominające przykre, lecz istotne momenty w polskiej historii, nie tylko, by czczcić ten dzień i przypominać tym, którzy nie pamiętają, są tacy którzy chcieliby, żeby nikt nie pamiętał niewygodnej prawdy, a to jest smutna prawdziwa prawda I nie ma co jej kryć, są też tacy którzy zwyczajnie nie znają takich historii. Mi bardzo wiersz się podoba, więc zachęcam do tego typu publikacji.
Dobra wróżka,
Dokładnie. Niektórzy chcieliby zamieść istotne fakty pod dywan, ale to po prostu niemożliwe. Dopóki żyją świadkowie, którzy głośno mówią o pewnych wydarzeniach, dopóty historia tych wydarzeń będzie w nas żyła.
Dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam.
Tylko nie proś bogumiła bo po jego przeszkoleniu utoniesz w tanim patosie, który tu jest tylko momentami.
To generalnie niezły wiersz, choć wymaga doszlifowania warsztatowego.
Obraz chłopca na tle wydarzeń jest oki, ale czasami czuje się produkcję pod rym.
Przez większość wiersza dobrze łączy się historia ogólna z indywidualną.
I sam obraz jest momentami kiczowaty.
pansowa,
Zatem zwrócę się do CIEBIE, abyś napisał, co mogłabym poprawić i jak. Wymęczony ten wierszyk straszliwie, ale miło, że nie jest taki zły.
Dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam.
Zob.:
„Rozstrzelano moje serce”
Kazimiera Iłłakowiczówna
Chciałam o kulturze napisać
naprawdę inteligentnie,
lecz zaczęły kule świstać
i szyby dygotać i pękać.
Pochyliłam się – jak każe przepis
– nad dziejami dwudziestolecia,
ale z pióra kleks czerwony zleciał
i kartki ktoś krwią pozlepiał.
Rym się na gromadę zwlókł;
jest go dosyć… Tyle pokoleń…
Lecz zbryzgano mózgiem bruk
i bruk się wzdyma powoli.
Myśleć zaczął, choć ledwo się dźwiga
i do zapytań ośmiela –
– Czemu zawsze rządzi inteligent,
a do robotników się strzela?
Niemy dotąd warknął koci łeb,
splunęła granitowa kostka:
Znowuśmy się dali wziąć na lep,
położono nas – jak zawsze – mostem.
A ja na tym moście jak kiep
do essayu oczy przysłaniam,
krew nie płynie już, już tylko skrzep…
Rozstrzelano moje serce w Poznaniu.
O kulturze… Próba wzniosłych syntez,
artystycznych intuicji zgranie…
Ja nie mogę… Ani kwarty, ani kwinty.
Rozstrzelano moje serce w Poznaniu.
Ni gorące ono ni zimne.
Szkoda kul. Szkoda leków na nie.
Moje serce – wszak to tylko rymy…
Rozstrzelano moje serce w Poznaniu.
4 lipca 1956
Oceny nie dałam.
befanka,
Żeby pisać TAKIE wiersze, to pewne sytuacje trzeba przeżyć. Sama wyobraźnia nie wystarczy.
Dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam.
Kigja↔Taki niby "zwyczajny wiersz", lecz wiele treści w nim jest. Dobrze, że napisałaś.
To jeno sugestia ma;
*
a to mankament przecież wcale
*
gdyż motorniczej pomóc pobiegł
za bojkot pracy... urzędowej→nie wiem, czy to gramatycznie?
Można by też↔a to mankament przecież żaden
Pozdrawiam:)↔%
Dekaos Dondi,
Dziękuję za obecność pod wierszykiem, ale po edycji Patrioty, mam ochotę go usunąć i zapomnieć o istnieniu...
Przeczytałam wywiad z pielęgniarką, która miała dyżur w tym czasie, kiedy przyszła matka Romka so kostnicy i czuwała przy swoim dziecku.
Podobno cały szpital płakał...
I tak mnie wzięło.
Dziękuję Dekoś :)
Pozdrawiam!
Kigja↔Ja bym na Twoim miejscu nie usuwał. Jest taki... Twój:)
Dekaos Dondi,
Taki mój, nieporadny...
:)))
Ja bym to tak napisał, chociaż rymy będziesz miała lepsze. A ostatnia strofa ode mnie dla Ciebie, gratis. Przyjemnie mi było zająć się Twoim wierszem. Pisz takie dalej.
Romek opuścił ławę szkolną,
w swe wątłe dłonie wziął transparent,
a na nim napis „Chleb i wolność”,
godności żądać, wstyd to żaden.
Romka nie będzie jutro z nami,
wraz z kolegami szedł ulicą,
kiedy znienacka padły strzały,
w manifestację robotniczą.
Poznań pamięta nastolatka,
co chlubnym czynem się zapisał,
gdy padający chwytał sztandar,
kula przerwała nitkę życia.
Romka nie będzie jutro w szkole,
ciało zabrali do kostnicy,
gdy w pięćdziesiątym szóstym poległ,
walcząc o prawa pracownicze.
Haniebna zbrodnia, czyn bez kary,
Dzieci zbrodniarzy wieńczą dzieła.
Cóż warte były ideały,
dziś kiedy katów się wybiela?
????
Ale ślicznie❤
Dlaczego ja tak nie napisałam???
Bardzo mi się podoba Twoja propozycja?
Ale serio, Ty jesteś Bogumił, czy nie?
Bo teraz to mam wątpliwości...?
Romek walczył o religię w szkole, a nie prawa pracownicze...
Miał 13 lat?
kigja szedł w manifestacji robotniczej, składającej się głównie z pracowników Cegielskiego i pozostałych większych fabryk Poznania, w której główne hasła na sztandarach to były "chleba i wolności". Więc napisałem zgodnie z prawdą.
I wylał się tani patos jak Niagara?
Ty sam jesteś jak patos, portos, aramis i coś tam jeszcze.
A teraz czekamy na propozycje Pana poety, bo to do Pana zwróciła się kigja z prośbą o pomoc i o ile się nie mylę, do tej pory jej nie uzyskała. Jeśli będzie coś fajnego, to oddam honor.
Patriota Mam w dupie oddawanie przez ciebie honorów.
Gwiazda tutejsza zaproponowała ciebie toś się wyprodukował jak balon nadęty.
Jak zwykle zresztą.
pansowa autorka prosiła Ciebie, a nie mnie, jakby co. Więc zbastuj i pisz. No chyba, że nie umiesz nic wypłodzić. Ale nie wierzę.
Patriota Przestań pieprzyć jak to ty potrafisz i naginać prawdę do teorii.
Jak wyrazi życzenie konkretnie to jej poprawię, ale na pewno nie publicznie.
Żebyś ty czytał i meblościanka?
Bez jaj.
pansowa już wyraziła wcześniej, ale skoro nie umiesz to nie warto tracić na Ciebie czasu, i o cokolwiek Cię prosić, bo tylko człowieka spotykają impertynencje i chamstwo z Twojej strony.
Patriota To spadaj.
Chłopcy, proszę o spokój?
Działamy w imię NAJŚWIĘTSZEJ POEZJI❤
Hahahaha?
Naprawdę Ci się podoba?
Tak, naprawdę mi się podoba i ubolewam, że nie potrafiłam tak napisać. Twój utwór jest bogatszy, a mój... sama nie wiem.
pansowa napisał, że nie jest tak bardzo tragiczny. Jednak różnica jest przeogromna.
Nie umiem już pisać wierszyków :(
A może wogle zrezygnować z rymów?
kigja. Nie, nie rezygnuj, ten Twój rym też przyzwoicie się czyta. Widać, że pisany od serca. Jeszcze raz dziękuję, że podjęłaś ten temat.
Patriota = Abbie Faria?
To ja dziękuję i pozdrawiam.
kigja, ech, błądzisz. AF = APerry
Patriota,
Spróbowałam. Nie udało się, to nie.
Zawsze trzeba próbować.
Tak uważam.
Nie mam nastroju.
Ide stond.
kigja ale ładny ci ten wiersz wyszedł, jestem pod wrażeniem. Piękny. Wzruszyłem się. Jeszcze czekam aż nasz nadworny mistrz cuś napisze. Chętnie bym mu piątkę postawił, jakby nam pokazał, jak się pisze wiersze.
Też idę, ale czekam. Myślę, że może nam pokaże, czegoś nas maluczkich nauczy.
Patriota Pocałuj mnie w krzyż.
Dla oszołomstwa nie będę się produkował.
Za dużo razy poprawiałem twoje wypociny.
To nie ja Ciebie prosiłem trutniu, tylko autorka. Jak masz zaniki pamięci to wróć do komentarzy. Jeśli poprosisz L123, to zawsze pomoże, a ty zaraz wielkie mecyje odwalasz.
Patriota Wal się oszołomie.
Nie będę kobiecie śmiecić i z tobą w dyskurs wchodzić.
Jak nie potrafisz, to napisz, a nie kombinuje. Nie będę więcej tracić na Ciebie czasu, bo straciłem cierpliwość do oszołoma. BAj, pisz sobie w kosmos.
Patriota Oszołom to twoje nazwisko na portalu :)
Najśmieszniejsze jest to, że zapomniałem postawić piątki, co teraz nadrobiłem, i podciągnąłem średnią, na cztery.
Czytajcie o Romku!
Dwie wersje z 2021 i 2026☺️
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania