Pokaż listęUkryj listę

Jezus był Żydem! Jezus był uchodźcą!

Maria i Józef byli zmuszeni uciekać z Betlejem, gdy dowiedzieli się, że król Herod chce zabić wszystkie dzieci poniżej dwóch lat. Zabrali ze sobą swojego nowo narodzonego syna, Jezusa, i szukali schronienia w Egipcie. Byli uchodźcami, którzy opuścili swój dom i kraj z powodu prześladowań i groźby śmierci.

 

Nie wiemy, jak długo przebywali w Egipcie, ani jakie trudności musieli pokonać. Wiemy jednak, że Bóg był z nimi i chronił ich przed niebezpieczeństwem. Gdy Herod umarł, anioł powiedział Józefowi, że może wrócić do Izraela z rodziną. Nie poszedł jednak do Betlejem, lecz do Nazaretu w Galilei, bo obawiał się syna Heroda, Archelaosa. Tam Jezus dorastał i nauczał ludzi o miłości Boga.

 

Jezus był uchodźcą, który znał ból i cierpienie. Dlatego miał współczucie dla wszystkich ludzi potrzebujących pomocy i pocieszenia. Leczył chorych, karmił głodnych, przebaczał grzesznikom i przyjmował odrzuconych. Nie patrzył na pochodzenie, rasę czy religię ludzi, lecz na ich serca. Powiedział: "Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie" (Mt 25,35).

 

Jezus był uchodźcą, który pokazał nam drogę do Boga. Nie bał się śmierci na krzyżu, bo wierzył w zmartwychwstanie. Powiedział: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie" (J 14,6). Zmartwychwstał trzeciego dnia i pokonał grzech i śmierć. Obiecał nam wieczne życie w niebie, jeśli uwierzymy w Niego i będziemy Go naśladować.

 

Jezus był uchodźcą, który jest naszym Panem i Zbawicielem. On nas kocha i chce nas zbawić. On nas woła i czeka na naszą odpowiedź. On nas zaprasza do swojego stołu i chce się z nami dzielić swoim chlebem i winem. On nas wysyła do świata i chce, abyśmy byli jego świadkami. On nas błogosławi i chce, abyśmy byli jego dziećmi.

 

Jezus był uchodźcą, a co za tym idzie powinniśmy szanować i pomagać uchodźcom. Nie możemy być obojętni na los tych, którzy cierpią z powodu wojny, przemocy czy ubóstwa. Nie możemy być zamknięci na potrzeby tych, którzy szukają lepszego życia dla siebie i swoich bliskich. Nie możemy być niesprawiedliwi wobec tych, którzy mają inną kulturę czy wiarę niż my. Musimy być otwarci na spotkanie z nimi i dzielenie się z nimi tym, co mamy. Musimy być miłosierni jak Ojciec niebieski.

 

Jezus był uchodźcą. Czy Ty jesteś Jego uczniem?

 

: [Ewangelia według św. Mateusza 2:16]

: [Ewangelia według św. Mateusza 2:13-15]

: [Ewangelia według św. Mateusza 2:19-20]

: [Ewangelia według św. Mateusza 2:22-23]

: [Ewangelia według św. Mateusza 25:35]

: [Ewangelia według św. Jana 14:6]

 

*****

***

 

Jak mogę pomóc uchodźcom?

 

- Możesz wesprzeć finansowo lub rzeczowo organizacje pozarządowe, które zajmują się pomocą uchodźcom w Polsce. Na przykład, Fundacja Ocalenie uczy bezpłatnie polskiego, prowadzi programy adaptacyjne i integracyjne, poszukuje pokoi i mieszkań dla uchodźców. Działalność fundacji można wesprzeć darowizną pieniężną, rzeczową, bądź pomóc w wynajmie mieszkań dla uchodźców.

 

- Możesz włączyć się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną i znajdują schronienie w naszym kraju. Na stronie [Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego] znajdziesz aktualną listę najpilniejszych potrzeb w każdym z województw. Możesz także zgłosić swoją ofertę pomocy na stronie [Pomagam Ukrainie].

 

- Możesz nawiązać kontakt z rodzinami uchodźców mieszkającymi w Twojej okolicy i zaproponować im swoją pomoc w codziennych sprawach. Możesz na przykład pomóc im w załatwianiu formalności, uczeniu się języka, poznawaniu kultury i zwyczajów polskich, czy po prostu zaprosić ich na kawę i rozmowę.

 

- Możesz także edukować się i innych na temat sytuacji uchodźców i ich praw. Możesz czytać i udostępniać wiarygodne źródła informacji, uczestniczyć w wydarzeniach poświęconych tematyce uchodźczej, czy angażować się w działania na rzecz tolerancji i solidarności.

 

Jakie są największe wyzwania dla uchodźców w Polsce?

 

- Znalezienie odpowiedniego mieszkania, które będzie bezpieczne, tanie i dostosowane do potrzeb uchodźców. W Polsce brakuje mieszkań socjalnych i komunalnych, a rynek najmu jest drogi i niestabilny. Uchodźcy często są zmuszeni do korzystania z tymczasowych i niegodnych warunków zakwaterowania, takich jak hotele, pensjonaty, szkoły, koszary czy prywatne domy.

 

- Znalezienie pracy, która zapewni im godziwe życie i integrację społeczną. Uchodźcy napotykają na wiele barier na rynku pracy, takich jak brak uznania kwalifikacji, dyskryminacja, niskie płace, nielegalne zatrudnienie czy wykorzystywanie. Uchodźcy często pracują poniżej swoich kwalifikacji lub w sektorach narażonych na ryzyko.

 

- Dostęp do opieki zdrowotnej, zwłaszcza w zakresie zdrowia psychicznego. Uchodźcy są grupą szczególnie narażoną na zaburzenia psychiczne z powodu traumy wojennej, stresu migracyjnego, izolacji czy braku wsparcia. W Polsce brakuje specjalistycznej opieki psychiatrycznej i psychologicznej dla uchodźców, a także tłumaczy medycznych i kulturowych.

 

- Dostęp do edukacji, która umożliwi im rozwój i adaptację do nowego środowiska. Uchodźcy mają prawo do edukacji na wszystkich poziomach, ale często napotykają na trudności związane z brakiem znajomości języka polskiego, brakiem dokumentów potwierdzających wykształcenie, brakiem miejsc w szkołach czy brakiem dostosowania programów nauczania do ich potrzeb. Uchodźcy potrzebują dodatkowego wsparcia edukacyjnego i językowego.

 

- Przełamanie barier językowych i kulturowych, które utrudniają im komunikację i integrację z Polakami. Uchodźcy często nie znają języka polskiego lub znają go słabo, co ogranicza ich możliwości kontaktu z instytucjami, pracodawcami czy społeczeństwem. Uchodźcy także muszą dostosować się do innej kultury i zwyczajów niż te, do których byli przyzwyczajeni. Uchodźcy potrzebują kursów językowych i kulturowych oraz działań promujących dialog i wzajemne zrozumienie.

Następne częściJezus z Nazaretu

Średnia ocena: 0.0  Głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić

    Napisz komentarz

    Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania