Ku światu
Otulona w mroku myśli, smutkiem uwięziona,
Słowa niczym kamienie, ciężkie i bezbrzmiące.
W głowie pustka, niczym echo się niesie.
Wznieś wzrok i odkryj swe gardło, coś powiedz światu.
Niech kołdra spadnie, niech nie ciąży już Tobie.
Zmiana jest potrzebna, otwórz się na świat.
Może wśród ludzi znajdziesz coś, co w tobie drzemie,
I odkryjesz, że życie jest warte wzruszeń.
Nie siedź bezczynnie, nie poddawaj się apatii.
Czas zerwać kajdany przeszłości bolesnej,
Odkryć w sobie siłę i odnaleźć drogę nową.
Wstań, wyjdź z cienia, czas na nowe życie!
Otwórz swe serce, świat na nowo poznaj,
I odnajdź szczęście, co w tobie drzemie.
https://www.opowi.pl/depresyjnie-a94795/ ------wiersz jest przeróbką, dopracowany ?
Komentarze (70)
Znów błąd na błędzie błędy pogania.
Jeszcze wrócę do wiersza by go dopracować...!
Lepiej?
qulia1 Lepiej. Nie rozumiem tej przemiany. Kilka godzin temu umieściłaś tekst tak nieporadny, że zęby i oczy bolały a po dwóch godzinach przedkładasz tekst całkowicie zmieniony. Jakby dwie różne osoby pisały. Nie wierzę w tę przemianę. To ma być jakiś test? Problem jest jeszcze inny. Wiersz niesie przesłanie skierowane do ludzi złamanych życiem, wołanie o podniesienie z kolan. Bardzo górnolotnie, archaicznym językiem poetyckim. Myślę, że świat w którym powstał, już nie istnieje. Może pisz o tym czym naprawdę żyjesz?
piliery hm może tak było by lepiej ale w mojej głowie chaos nie zawsze od razu złożę wszystko w całość
qulia1 Nad wierszem możesz jeszcze popracować. Nawet nad formą, której nie jestem zwolennikiem. Np: popraw "Tobie" na >tobie<. W wierszach, dużej litery używa się na początku zdania (jeśli używasz tradycyjnej wersyfikacji) a w każdej formie, tylko w odniesieniu do Boga.
piliery dziękuję
qulia1 Użyłaś neologizmu "bezbrzmiące". W pierwszej chwili uznałem że jest on wątpliwy i że próbuje zastąpić słowo "niebrzmiące". Jednak nie. "Niebrzmiące" to te, które nie wydają dźwięku - nie znaczy jednak, że tego dźwięku wydać nie mogą. Tymczasem "bezbrzmiace" to to, które nie ma możliwości brzmienia. Niuans ale istotny. Z drugiej strony: "bezbrzmiące" nie brzmi najlepiej. :)
piliery Tobie napisze o co chodzi : to metafora "słowa niczym kamienie, ciężkie i bezbrzmiące" symbolizuje:
* Ciężar negatywnych emocji: Słowa mogą być obciążone smutkiem, żalem, gniewem lub innymi trudnymi emocjami. Takie słowa mogą być dla osoby mówiącej lub słuchającej niczym ciężkie kamienie, przytłaczające i trudne do udźwignięcia.
qulia1 W części neologizm "bezbrzmiące" oddaje twoje intencje ale jego brzmienie jest zgrzytem.
piliery Bezbrzmiące kamienie mogą również symbolizować brak komunikacji. Słowa, które nie wyrażają prawdziwych uczuć lub myśli, mogą być niczym puste dźwięki, nie niosące żadnego znaczenia.
qulia1, no i przeczysz sama sobie... z jednej strony kamienie ciężkie, a z drugiej puste?
Grafomanka idź spać bo za dużo myślisz....
qulia1 Twoje objaśnienie nie służy tekstowi. Lepiej by było w takim razie byś użyła słowa "niebrzmiące" - będzie bardziej adekwatne do Twoich intencji.
piliery, tu ani brzmiące, ani bezbrzmiące nie pasują, po co to udziwniać?
piliery Interpretacja tej metafory zależy od kontekstu wiersza i osobistych doświadczeń czytelnika.
qulia1, ta metafora to tragedia...
qulia1 staram się przeanalizować jaką funkcję pełni utworzony przez Ciebie neologizm by zrozumieć metaforę. Doświadczenie czytelnika nie ma tu nic do rzeczy.
Neologizmy tworzy się by doprecyzować przekaz.
piliery Neologizm "bezbrzmiące" podkreśla brak komunikacji i niemożność wyrażania emocji.
qulia1 Nie chcesz określić zasięgu tego słowa. Wobec tego wyjaśnij czym różni się to słowo od "niebrzmiące"?
piliery Słowa "bezbrzmiące" i "niebrzmiące" są podobne, ale mają subtelne różnice w znaczeniu i zastosowaniu
qulia1 jakie to różnice?
piliery Użycie słowa "niebrzmiące" w tym kontekście byłoby mniej sugestywne. Mogłoby sugerować, że słowa osoby mówiącej są niewyraźne lub trudne do zrozumienia, ale niekoniecznie, że są pozbawione emocji.
Wygląda na to że stworzyłaś to słowo tylko dla potrzeby stworzenia neologizmu.:) Słowotwór jednak niepotrzebny i nieudany.
piliery potrzebne bo mówi o tym co przeżywam.....
qulia1 Znaczenie słowa jest niezwykle ważne w poezji i należy znać zakres używanych pojęć. Nie mogą one być wadliwie skonstruowane, bo zamiast precyzyjnego odczytania będą rodzić nieporozumienia. Jeśli nie wiesz co znaczy słowo, które stworzyłaś, nie możesz oczekiwać że będzie interpretowane w zgodzie z Twoimi intencjami.
piliery dziękuję za opinię, wiem że wzbudza śmiech jak u Grafomanki, ale ona totalnie mnie tłamsi swoim podejściem i nie zależnie co napisze robi aferę jak by ją obdzierali z skóry ,a ja poprostu chcę się wyrazić. Jeśli nie rozumie niech lepiej milczy.
qulia1 Piszę tylko w swoim imieniu i staram się, by tylko to konkrety były przedmiotem naszej rozmowy.
piliery wybacz 😁
qulia1, ale mnie właśnie o to chodzi, żebys wyraziła się w zrozumiały sposób, bez niepotrzebnych udziwnień.
Grafomanka Ambiwertyczna jestem więc ciężko bez udziwnień
qulia1, czy to ci przeszkadza w czytaniu poezji i pracy nad swoimi tekstami?
W tej chwili piszesz bardzo słabo, na dodatek używasz słów, których znaczenia nie rozumiesz i wychodzi pasztet.
Zacznij, powtarzam, od prostych tekstów. Może to jest droga do poznania i pisania poezji.
qulia1 Czyli masz zdolność do dogadania się z Grafomanką. :)
Mam wątpliwości, że ona rozumie znaczenie słów, których używa.
piliery nie!
qulia1 to znaczy że nie jesteś ambiwertyczna. :)
Wpada ciągle jak śliwka w kompot...
Grafomanka Chcę Ci przypomnieć o chrześcijańskim Miłosierdziu. :)
piliery 😂 nie trawię kąśliwej osoby jaką jest Grafomanka
Miałaś je dla M. to stać Cię na nie wobec quli1
Idę więc spać... Dobrej nocy Piliery i Tobie też ambiwertyczna osobo...
Grafomanka yupi! Dobranoc
piliery ja też się zbieram... Dobranoc
piliery
Prostackie to tow. super komentatorze i nie zwracaj uwagi na to bałwanie autorze/ko.
O tym jak jej grzecznosciowo użyjesz litery decydujesz sam. Masz za sobą przepisy ortograficzne które pozostawiają ci swobodę wyrażania własnej postawy uczuciowej.
Jeśli postawa czytelnika jest inna niech sobie boga czyta z wielkiej litery. To tutaj nie jest klasowym wypracowaniem. Bywają mini mózgowce, którzy tego pojąć nie mogą i to już tylko ich problem.
Nie zamieniaj Tobie na tobie, jeśli tak napisany termin jest chęcią, albo pktrzebą, określenia swojego, a nie balwaniącego czytelnika, stosunku uczuciowego, nawet gdy intencjonalny. a wlaściwie, zwłaszcza gdy I tak trzymać
Puste dzbany, które Cię obsiadły bełkotem, są bezbrzmiące i bezdźwięczne, bo puste, tępo dudniące.
ireneo Za dużo ćpasz.
ireneo 😇😁
piliery
Zacytuję najpierw nim wskutek ćpania zapomnę, co ty, paciorku, powinieneś pamiętać:
"piliery (.)
...Inwektywy bez uzasadnienia budzą zawsze mój sprzeciw. Jak każda bezmyslność."
Z tobą jest tak że wszystko co wklepujesz jest bezmyślnością, a w piśmie bełkotem. Kindersztuby ci poskąpili natomiast chamstwa wpoili poniżej granicy zbydlęcenia, intetlektualny troglodyto.
ireneo Przeczytaj oba swoje teksty i zastanów się nad sobą.
Panowie bo wyjdę z siebie , tego nikt nie zniesie 😂😂
Piękny wiersz, daje dużo energii:)
Poprawiony....!
Słowa niczym kamienie, ciężkie i bezbrzmiące. - jakie to są kamienie bezbrzmiące i brzmiące też mnie ciekawią...
W głowie pustka, niczym echo się niesie. - oświecisz mnie, w jaki sposób pustka może się nieść. Albo inaczej, co to jest pustka twoim zdaniem?
Wznieś wzrok i odkryj swe gardło, - jakby tak to sobie zobrazować... nie, nie mogę, przerażająca wizja. Matko i córko, przestraszyłam się!
Niech kołdra spadnie, niech nie ciąży już Tobie. - a skąd ta kołdra się wzięła i dlaczego ona ciąży?
Sorry, ale nie da się tego czytać. Banialuki do n-tej potęgi. Skąd ty to wzięłaś? Albo co brałaś przed napisaniem?
Idź spać 😂
qulia1, ja pitole, co ty piszesz... a wiesz, nawet śmiać się z tego nie wypada
Grafomanka wyjdź stąd nie nadajemy na tych samych falach....!
'odkryj swoje gardło' - nie, na trzeźwo nie ma szansy czegoś takiego napisać...
Odkrywasz swoje gardło tym wykrzyknikiem? xD
Przyszłaś się pośmiać rozumiem już wystarczy uwierz mi że bardzo mnie dołujesz może i to cię rozbawi ale nie posiadasz za grosz taktu
qulia1, jaki trzeba mieć takt, żeby takie bzdury publikować na portalu literackim?
Ty w ogóle nie masz pojęcia o czym piszesz... to przerażające
Grafomanka "Słowa niczym kamienie, ciężkie i bezbrzmiące” to piękne porównanie, które może oznaczać, że niektóre słowa są tak samo niezmienne i trwałe jak kamienie. Co do twojego pytania o kamienie brzmiące i bezbrzmiące, to jest to ciekawy temat związany z minerałami i biżuterią
qulia1, no widzisz, nie masz pojęcia co piszesz... może poczytaj, co oznaczają kamienie... poza tym te bezbrzmiące - czy ty naprawdę nie widzisz, że to niesamowity kicz?
Grafomanka i co jeszcze napiszesz by mnie urazić na nic więcej cię nie stać to nawet nie jest konstruktywna krytyka
Myślę, że powinnaś od prostych tekstów zaczynać, takich, których rozumiesz znaczenie, wtedy, nawet jeśli będzie banalnie, nie będzie żenująco. Po co wysilać się na coś, czego się nie ogarnia?
Dla świadomość twojej zrobię co zechcę....
qulia1, ja niczego nie narzucam, sugeruję jedynie na przykładach... co zrozumiesz, to twoje.
Powodzenia!
Nie zamierzam ciebie urazić... chcę ci jedynie pomóc.
Co sądzicie o takim pomaganiu na siłę?
Sądzimy, że każdy sposób dobry, jeśli skuteczny... a co wy sądzicie?
Grafomanka Też, że tak trzeba
o nim pseud, chociaż raz jesteśmy zgodni... xD
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania