Naród który nie szanuje przeszłości, nie ma przed sobą żadnej przyszłości
Naród który nie szanuje przeszłości
Nie ma przed sobą żadnej przyszłości.
Oto moje wezwanie 12 lutego 2016 r
Mające na celu upamiętnienie Chrztu Polski
MKiDN, Prezydent RP, Prymas Polski. To otrzymali
Ale w swym patriotyzmie okazali się bardzo mali.
*** Mając na uwadze godne uczczenie 1050 rocznicy wiekopomnego dzieła Chrztu Polski(„tu wszystko się zaczęło”-JP2), zgłaszam projekt budowy
Pomnika upamiętniającego ten czyn.
Dotychczas wszystkie działania środowisk patriotycznych, skupiały się na części werbalnej tej rocznicy. Uważam, że tak ważne wydarzenie z przed ponad tysiąca lat, wymaga odpowiedniego monumentu.
Bezpośrednią inspiracją do podjęcia tego tematu, są dzieje ( i swary) odnośnie budowy Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, też w okrągłą rocznicę wydarzeń. Wyzwanie dla tamtego dzieła było ogromne, bo odbywało się w konspiracji, pod zaborami.
Dziś mamy wolną Polskę( i też swary), dlatego uważam, że stać nas na to dzieło.
Damy radę !!! tylko trzeba odrobinę dobrej woli. Motto ewangeliczne:
„ On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem”
WIZJA POMNIKA JUBILEUSZOWEGO W 1050 ROCZNICĘ CHRZTU POLSKI.
1.Fundament betonowy zbrojony
2.Postument granitowy
3.Na postumencie płyta granitowa z wygrawerowanymi nazwami ludów sąsiednich
4.Na płycie podwyższona mapa Polski za panowania Mieszka 1,
z zarysem głównych rzek Polski–Odry, Warty, Wisły i Bugu. Mapa wykonana z brązu.
5. Z mapy w okolicy Poznania, wyrasta postać Mieszka 1 wykonana z brązu.
6. Książe jest oparty o Krzyż Chrystusowy, a pod nogami depcze bałwana pogańskiego.
7.Obok od strony Wisły, zwrócony do Księcia stoi Anioł Stróż Polski,
wykonany z brązu srebrzonego
8.Anioł Stróż Polski stojąc na Polskiej Ziemi, otacza skrzydłami Władcę tej Krainy, polewając Go Święconą Wodą w Akcie Chrztu Świętego.
9. Na przedniej ścianie cokołu, słowa Chrztu wypisane pozłacanymi literami,
na mosiężnej płycie we wnęce.
„JA CIEBIE CHRZCZĘ ; W IMIĘ OJCA I SYNA I DUCHA ŚWIĘTEGO”
10.Na tylnej ścianie cokołu, na mosiężnej płycie we wnęce, napis pamiątkowy:
ROKU PAŃSKIEGO 966, KSIĄŻĘ MIESZKO 1 Z PLEMIENIA POLAN, PRZYJĄŁ CHRZEST ŚWIĘTY ZE SWOJĄ DRUŻYNĄ.
POMNIK TEN W 1050 ROCZNICĘ CHRZTU ŚWIĘTEGO, POSTAWIŁ WDZIĘCZNY NARÓD POLSKI.
11.Na lewej ścianie cokołu we wnęce, płaskorzeźba przedstawiająca wojów Piastowskich, na płycie z grubej blachy spiżowej.
12. Na prawej ścianie cokołu we wnęce, płaskorzeźba przedstawiająca „Krzewienie wiary wśród ludu, przez Dobrawę i Mieszka 1”
Lokalizacja pomnika : Gniezno–Rynek, od strony ul. Tumskiej, lub Plac Świętego Wojciecha. Obie wersje z widokiem na Bazylikę Prymasowską.
WYKONANIE: Wybitni artyści kamieniarstwa i metaloplastyki.
JEŻELI JEST INNA , RÓWNIE WZNIOSŁA WIZJA ARTYSTYCZNA TEGO DZIEŁA,
TO GORĄCO JĄ POPIERAM.
FINANSOWANIE: Ze środków MKiDN, IPN, lub kwesty społecznej.
Odsłonięcie i poświęcenie w Święto Niepodległości 2016 r
Czuwanie nad wykonaniem dzieła—powołany zespół specjalistów MKiDN we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.
Załączniki: Wizualizacja Monumentu Pomnika;
1. Widok płaski z przodu.
2.Widok plastyczny na tle mapy Gniezna
3.Widok tylnej strony cokołu
4.Rycina ściany lewej
5.Rycina ściany prawej***
Pokażmy laickiej Europie , burzącej wspaniałe katedry–dowody wiary w Boga ,
że my nie jesteśmy barbarzyńcami i gdy inni zapadają się w nicość,
my potrafimy budować na chwałę Bożą.
"Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!" (Adam Asnyk)
Informacja dla kulturalnych userów.
Prezydent i MKiDN odesłali do strony kościelnej 2016 r
Prymas nie wyraził zainteresowania tym upamiętnieniem.
Komentarze (10)
PS. No to dodam waśnie najnowsze przekreślające 1000 lat Polski.
*ireneo godzinę temu dodał
w rocznicę zbrodniczej chrystianizacji*.
Czy można wyrzygać coś bardziej absurdalnego???
Cd. Właśnie z tego absurdu Admin=ireneo nie wpisał mojego utworu na listę opowi.
Realisto jest jeden taki pomnik, to szpital w Gnieźnie uznany z Szpital-pomnik chrztu Polski. Jest też miejsce na Lednicy uczczone w odpowiedni sposób. Ale oczywiście, taki pomnik jak opisujesz przydałby się z pewnością, żeby stał gdzieś w widocznym miejsce w Warszawie. Może gdzieś nad Wisłą, albo na Rynku Starego Miasta.
Zwiedzałem przed miesiącem podziemia warszawskiej katedry na starówce, mój Boże, tyle tam przepięknych zabytków, a tylko turyści potrafią je docenić, a miejscowi jacyś tacy indyferentni są. Co za ludzie tam mieszkają. Belzebuba sobie wybierają na prezydenta, jak to o nich świadczy.
https://szpitalpomnik.pl/
Pomnik Chrztu Polski ma być związany z właściwym sobie miejscem. Właśnie po braku zainteresowania właściwych notabli w dniu 12.03.2021 r, wystosowałem odpowiednie opracowanie do Dyrektor–Dr O.Tadeusz Rydzyk z załączonymi negatywnymi odpowiedziami ww.
Oto fragment tego wystąpienia
:***Znając WIELKIE SERCE i wizjonerstwo Ojca Dyrektora,
ośmielam się powrócić do tego tematu–zachwycony rozmachem budowy Parku Pamięci
w Toruniu i innych Wielkich Dzieł, które miałem przyjemność podziwiać.
Lokalizacja tego Obelisku wewnątrz obrysu Mapy Polski, stanowiącej Park Pamięci–
w miejscu wskazującym historyczny Chrzest, byłaby przyczynkiem i zwieńczeniem
chrześcijańskiej historii Narodu Polskiego***
Jednak najohydniejsza nagonka ,czyniona przez polityków i liberalne media, na tego wspaniałego kapłana i konieczność obrony już istniejącego Muzeum nie pozwoliły na podołaniu temu wyzwaniu.
Nie trać nadziei chłopie:
"Nil desperandum! Nihil desperandum! Sed victoria, si erit - erit victoria Beatae Mariae Virginis. In hoc certamine, quod certatur inter satanicos conventus et Christum, aliquis eorum, qui se credebant vocatos esse, revocatur in altum et erit sicut Deus ipse disponet".
Sucre. Dziękuję za otuchę. Tylko prócz słów o zwycięstwie przez Maryję, tenże Prymas Wyszyński
wypowiedział słynne słowa 'non possumus' , wzywając do oporu przeciw złu. Prymas był wierny wezwaniu do zwyciężania zła dobrem przez całe swoje życie.
realista o zwycięstwie, jego łaciński testament to prymas Hlond, non posumus prymas Wyszyński. Ale owszem, walczymy, to obowiązek na co dzień świadczyć o Jezusie.
Dobranocka . Ja myślę po Polsku i po Katolicku, jednak nie mogę pojąć intencji ciągłego blokowania moich utworów na liście opowi.pl. Podejrzewam że autor tego ohydnego paszkwilu o Chrzcie i Admin to ta sama figura.
**ireneo 8 godz. temu dodał
w rocznicę zbrodniczej chrystianizacji** przy zachwycie lewackich trolli.
realista a bo widzisz, nikt ci nie wyjaśnił tej zasady wcześniej realisto. Nikt ci treści nie blokuje. Sprawdziłem, wczoraj i dziś dodałeś cztery teksty:
Naród który nie szanuje przeszłości, nie ma przed sobą żadnej przyszłości
9 godz. temu
Kontra –Ślubujemy 10.04.2026.
wczoraj o 17:43
Tryptyk o opowijskiej userni
wczoraj o 14:46
dla spamu nie ma blokady
wczoraj o 13:29
A tu jesteś taka zasada z automatu, że na stronie głównej ukazują się tylko dwa na dobę. Dwa też są, ale trzeba w nie wejść z zakładki poezja, albo proza. Chodzi podobno, jak mi to tłumaczono o to, że jedna osoba nie zaspamowała swoimi tekstami strony głównej. No jest w tym sens. Więc nie wyklinaj w tym akurat temacie na admina, ale go przeproś. A za wprowadzenie blokad pod tekstami trzeba mu jeszcze podziękować i kupić wirtualne kwiaty, bo nie masz przynajmniej bydła trollowego pod tekstami. Powinieneś się cieszyć i radować.
realista a taki ireneo musi puszczać bąki pod swoimi odchodami, w czym pomagają mu dwie koleżanki na miotłach masując brzuszek. A SS to skręca ze złości.
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby mieć możliwość komentowania